TEMAT: Azalie, różaneczniki - uwagi o pielęgnacji i uprawie

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 22 Maj 2022 11:25 #803626

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Kasiu, co do białej prawie na pewno 'Persil', popatrz do naszego spisu. A pomarańczowa przywodzi mi na myśl 'Gibraltar', ale tu już więcej odmian - najlepiej wziąć kwiatek i porównać z zdjęciami w sieci.
Z tym, że te zdjęcia też są różnej wiarygodności, nie raz obrabiane w "sklepie ze zdjęciami".

Jędruś, ja doświadczenie może i mam, bo od 30 lat sadzę rododendrony - a niektóre uśmieracam. :crazy: Co do wiedzy, to żadnej fachowej, tyle, co sobie poczytam.
Dla marketów sprzedawane są - jak sądzę - rośliny "po taniości", często bez praw do objętej licencją nazwy (zauważ, ile opisywanych w takiej Castoramie jako "czerwony" lub "zimozielony").
Jak ktoś chce mieć w ogrodzie "czerwony zimozielony", to kupi, a takich klientów jest 90%, maniaków z dobrze ponad setką odmian, jak pisząca te słowa - nie tak wielu pewno.
Jak już pisałam, nacięłam się wielokrotnie, włącznie z zakupem - w ulubionej mojej szkółce zresztą - 'Gartendirektor Rieger' jako 'Flava', które to różnią się nawet grupą (GR to hybryda Williamsa, Flava jakuszimańska, liście kompletnie inne). Albo z Biedronki (któregoś roku kupiłam chyba z 20 sztuk) - zawieszka Polarnacht, a jest NN, zapewne szybko rosnący Roseum, ale nie wiem który, English czy Elegans.
Nie piszę o ewidentnych oszustach, nie chcę wymieniać nazw złodziejskich sklepów internetowych (części szczęśliwie już nie ma).

No to napiszę jeszcze, że Twój "potwór" nie jest żadnym tańcem z pewnością, gdyż podlinkowane źródła mają go za R. williamsianum (nieduże, jajowate listki na dość długich "ogonkach", kwiaty są luźno wiszącymi, szeroko otwartymi kielichami). Twój wygląda mi na jakąś wielokrotnie mieszaną hybrydę wielkokwiatową, może po prostu Nova Zembla? Ten odcień i rośnie, jak dzika. Tu w górach moja ma podobne gabaryty, jak podajesz, sadzona około 2005? 2006?
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2022 12:11 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, mymysteryy, ewakatarzyna, JaKasiula, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 22 Maj 2022 11:30 #803628

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2263
  • Otrzymane dziękuję: 8411
U mnie azalia story:

Klondyke na tle pontyjki



Delikatnie pachnie, zbyt delikatnie, jak dla mnie,duże kwiaty:



NN na tle NN


Ta na pierwszym planie coś mi przypomina, znajdę nazwę, kwiaty są zebrane z bukieciki.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Gabriel, mymysteryy, Łatka, Marlenka, Miragoral, Nimfa, Bea612, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 22 Maj 2022 11:48 #803633

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2439
  • Otrzymane dziękuję: 9226
Aniu wiedzę o rododendronach podziwiam :thanks: , warunków siedliskowych zazdroszczę :silly: . Rodo to były pierwsze rośliny, które pragnęłam mieć, zakładając wiele lat temu ogród. Niestety warunki u mnie pozwalają je uprawiać tylko z wielkim wysiłkiem. Dlatego mam tylko kilka sztuk, które hołubię, ile się da, nie zawsze z powodzeniem.
W tym roku np. wypowiedziałam wojnę opuchlakom przy pomocy nicieni. I teraz gdy inni podlewają rośliny, ja podlewam robaki, bo one żyją tylko w wigotnej glebie. :P A przy okazji rodki mogą być wdzięczne, bo nie zaznają suszy.
Zapragnęłam pachnących azalii przy często używanym przejściu. Kupiłam 'Klondyke', 'Golden Light' i 'Cecile'.
Dwie pierwsze już kwitną. Maluchy, a zapach już obłędny. :lol: Co to będzie za perfumeria, gdy się rozrosną.
'Golden Light'
20220521_172759.jpg


'Klondyke'
20220521_172719.jpg


A 'Spek's Orange' po solidnym podlaniu otworzyła kwiaty i płonie

20220521_172959.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2022 16:34 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, mymysteryy, Łatka, Marlenka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 22 Maj 2022 11:54 #803636

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Marysiu, to chyba Homebush, ten z pełnymi kwiatkami?

Z porannego obchodu - startują następne:
Calsap



Peter Alan



Kali - zdecydowanie najciemniejsza czerwień - mroczna bogini...



A to przykład, jak nieporadnie elektronika oddaje kolor; Erato, w naturze prawdziwie krwista, w cieniu czerwony dostaje za dużo komponenty niebieskiej



Schneeköpfchen, debiut u mnie



Tu kolor się zgadza, Kalinka





A tu za siny, April Glow



To jest natomiast zagadka dla mnie, chyba od 2016 roku; kupiony przez internet jako rzadka hybryda R.scyphocalix, okazuje się niewiadomoczym, ale powoli dochodze do wniosku, że być może jakuszimańskim Golden Torch; podobnie rozkwita kupiony GT z całkiem innego źródła.



Mikry wzrost i liście też by pasowały...
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2022 12:13 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Gabriel, mymysteryy, Marlenka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, renons, Kornik

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 22 Maj 2022 13:01 #803655

  • renons
  • renons's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1974
Kasiu, możesz mieć rację... co do swojego Warena... choć trzeba przyznać - bo doskonale widać - że on w bezczelny sposób zagłusza Ci ochoczo rosnące maliny, winobluszcz i podagrycznik, ale nie rezygnuj z niego ... daj mu szansę. :wink4:

Aniu, tego "potwora" wsadzałem w 2002 roku, kiedy był kompletnym zdechlakiem w stanie prawie agonalnym.
Wcześniej rósł u mojej mamy, która przesadzała go kilkakrotnie, ze wzgl. na psa, który za każdym razem robił sobie z niego legowisko.
Ona z kolei, dostawała białej gorączki ilekroć go na nim widziała. :mad2:
Właściwie, to wykopując i sadząc go u siebie, uratowałem jednocześnie trzy istnienia... mamy, krzewu i psa.
A po dwudziestu latach od tego faktu dostał nowe życie stając się tematem niedzielnych dywagacji. ;)

Ten klient z Twojego opisu ... ten z puli 90%... to wypisz-wymaluj wcześniejszy ja.
Dopiero dzięki temu forum, Tobie i innym tutaj, zacząłem zwracać uwagę na takie bzdury jak nazwy... i spodobało mi się to... mam tyle do nadrobienia. :think:
Życzę miłego dnia... Jędruś ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, mymysteryy, Łatka, Marlenka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 22 Maj 2022 17:10 #803691

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5543
  • Otrzymane dziękuję: 12701
DSCN5182.jpg


DSCN5184.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, mymysteryy, Marlenka, Miragoral, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 22 Maj 2022 17:47 #803698

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
renons wrote:
Kasiu, możesz mieć rację... co do swojego Warena... choć trzeba przyznać - bo doskonale widać - że on w bezczelny sposób zagłusza Ci ochoczo rosnące maliny, winobluszcz i podagrycznik, ale nie rezygnuj z niego ... daj mu szansę. :wink4:
Trzeba było brać sadzonki podagrycznika, jak proponowałam, a nie teraz zazdrościć. ;) Jak dla mnie, to idealna roślina zadarniająca. :wink4:
A maliny też doskonale dogadują się z moimi rododendronami. :silly:

20220522_173437.jpg


Winobluszcza tam nie widzę :search:....chyba ktoś wykopał :screem: :wink4:
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Łatka, Marlenka, Miragoral, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, renons, Kornik

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 22 Maj 2022 22:50 #803748

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Oj, podagrycznik też chętnie oddam w dobre ręce...a nawet w złe. :lol:
A może ktoś chce siewki klonów i jaworów, ptasich czereśni i leszczyn - nawet dwu- trzyletnie, chętnie oddam, byle ktoś sam sobie zebrał "z pola".
Jeszcze uzupełnienie -do wczesnego popołudnia zaczęły rozkwitać:
Roseum Elegans - mały kawałeczek "potwora"





Lachsgold :hearts: , będę mieć niebawem górę różowego złota





Sfotografowany pod słońce Hachmanns Lagerfeuer





Juanita, dzielnie otwiera kolejne kwiatki



Rasputin - kolejny raz odkupiłam mrocznego mnicha, uparta jestem.



Catawbiense Grandiflorum - jeden z najstarszych krzewów w rododendronowie, ten kwiatostan rozwinął się pierwszy,bo w plamie słońca.



Fantastica - zgodna z nazwą ;)





Młoda Satomi, sadzona w ubiegłym roku, jedyny kwiatostan, ale jak pachnie!



Jędruś - ja też mam "tyle do nadrobienia", staram się gimnastykować korę mózgową, jako że nieużywane organy ulegają atrofii, jak wiadomo. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Gabriel, mymysteryy, Marlenka, Miragoral, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 23 Maj 2022 22:42 #803850

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2439
  • Otrzymane dziękuję: 9226
'Feuerwerk' w słońcu i w chmurach, jakie różne czerwienie.

20220522_172419.jpg


20220523_185355.jpg


Bardzo malutko kwiatów ma w tym roku. Rośnie obok 'Spek's Orange' w takich samych warunkach, są w tym samym wieku. Tamten obsypany kwiatami po kokardę, a ten skromniutko.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Łatka, Marlenka, Miragoral, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 24 Maj 2022 07:33 #803875

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Jolu, nie mam pojęcia, dlaczego ak jest, lecz część moich azalii, zarówno w górach, jak i te kilka miejskich zachowuje się jak dawne jabłonki i kwitnie naprzemiennie, obficie-skromnie.
W tym roku ognista NN, którą podejrzewam o bycie Satanem, jest taka:



A Glowing Embers tuż obok ma może 1/5 tej ilości kwiatów.
Obie sadzone jednego dnia, w 1998 roku.
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2022 07:34 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Gabriel, Marlenka, Miragoral, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 24 Maj 2022 09:19 #803899

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2439
  • Otrzymane dziękuję: 9226
Skoro naprzemienne kwitnienie bywa u niektórych normą, to jestem spokojniejsza. Bo już panikowałam, że coś mojej dolega. :)
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, ewakatarzyna, JaKasiula

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 24 Maj 2022 14:50 #803918

  • Acorus
  • Acorus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 1184
Azalia japońska Georg Arends.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Gabriel, Jan4, Łatka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 26 Maj 2022 08:59 #804114

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5678
  • Otrzymane dziękuję: 26907
Soir de Paris od MARRY kwitnie. Marysiu dziękuję :flower2: . Zdjęcie prześwietlone, po południu zrobię lepsze. Na drugim zdjęciu na pierwszym planie najprawdopodobniej Schnee Perle, z tyłu Soir de Paris. Co ciekawe kwiaty na niższych pędach są ciemniejsze niż na wyższych pędach.


20220526_0845222.jpg



20220526_0844542-2.jpg


Edit: ta rura, to odpięta rynna celem nawadniania ;)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2022 09:03 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Gabriel, Jan4, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 26 Maj 2022 10:48 #804122

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Alu niektóre odmiany azalii zmieniają intensywność, a nawet odcień koloru w czasie kwitnienia.
SdP akurat nie mam, rzeczywiście paryski zapach?
W mieście zakwitł mi ostatni różanecznik, zwykła Nova Zembla, i to niemiłosiernie powykrzywiana w poszukiwaniu światła.





Inne przekwitają, a Klondyke pauzuje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Gabriel, Miragoral, MARRY, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 26 Maj 2022 13:05 #804131

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2439
  • Otrzymane dziękuję: 9226
Azalia 'Arima'

20220526_092002.jpg


20220526_092012.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Łatka, Miragoral, MARRY, Bea612, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 26 Maj 2022 16:00 #804133

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Jolu, tej Arimy nie ma w naszym spisie - czy możesz założyć wątek, a ja uzupełnię "tabelkę"?

Generalnie to jest prośba do wszystkich: jeśli macie jakiś różanecznik, zwłaszcza mniej pospolity niż dajmy na to Nova Zembla - sprawdzajcie, proszę, czy został ujęty w wykazie, czy ma tym samym swój wątek. To jest w interesie nie tyle znawców i maniaków, co "znawców początkujących", a przecież o to nam chodzi, by tych pięknych krzewów przybywało w ogrodach, prawda?
No i w interesie forum też trochę to jest...
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 27 Maj 2022 23:02 #804293

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5156
To moje rododendrony. Niestety nie znam nazw.
20220527_135426.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Azalie, różaneczniki - kompozycje, portrety roślin, uwagi o pielęgnacji 27 Maj 2022 23:06 #804294

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5156
Cd.
20220527_132616.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.950 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum