TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 03 Mar 2017 22:47 #526802

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Moje
025-3.jpg


029-4.jpg
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Amlos, Jan4, beatazg, dana581958


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Mar 2017 13:56 #529096

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Witam bardzo proszę o informacje co dzieje sie z moimi tulipanami czy coś je zjada?Czy możliwe, że ślimaki juz zaczęły dewastacje?? Dziękuję za pomoc Monia :bye:

IMG_2322.jpg

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Mar 2017 14:13 #529098

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
U mnie podobne uszkodzenia robią ptaki. Wydziobują jak tylko pojawi się kiełki . Potem te kiełki rosną a uszkodzenia zmieniają sie w spore ubytki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Mar 2017 14:27 #529103

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
O to bardzo interesujące ptaków nie brałam absolutnie pod uwagę. Dziękuje bardzo...człowiek codziennie uczy się czegoś nowego :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Mar 2017 15:13 #529113

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
To prawda- ptaki, zwłaszcza gawrony strasznie niszczą budzące się cebulki. Dlatego kładę na nie w zimie stroisz.
A ślimaki też już grasują... :mad2:

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 15 Mar 2017 17:12 #529324

  • Ola
  • Ola's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 25
Witam. Czy tulipany w doniczce i skrzynkach po owocach mogę wystawić na dwór? Ma być jeszcze do 3 stopni mrozu, ale one są już dosyć duże a dwa już kwitną. Mam tych skrzynek trochę i nie wiem na ile mróz już tym rosnącym może zaszkodzić.
DSC_0482.jpg

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 15 Mar 2017 17:21 #529327

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Jeśli cały czas były w pomieszczeniu, to powinnaś je najpierw zahartować - czyli wystawiać na zewnątrz stopniowo, każdego dnia coraz dłużej. Najlepiej zacząć w południe.
Powodzenia :bye:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Ola

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 29 Mar 2017 07:38 #532014

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Tadaaammm!!!

Showwinner




Fashion



Nieśmiało rozchylały płatki od przedwczoraj - ale wczorajsze słońce podziałało jak ostroga.
Uwielbiam botaniczne tulipany. Niby są mniejsze (nie zawsze), skromniejsze od swoich "ulepszonych" braci - ale ileż zalet! Nie trzeba wykopywać - nawet zdaje się nie zaleca się, mogą rosnąć "na zdziczenie". Nie potrzebują tyle, by odbudować cebulki do wielkości gwarantującej kwitnienie. Te Fashionki mam z 10 lat. Startują bardzo wcześnie, co prócz niewątpliwej frajdy pozwala sadzić je tam, gdzie później jest cień liściasty. No i zwykle kwitną duuużo dłużej, bo zaczynają w chłodne noce, a nierzadko i dni nieupalne - to konserwuje ich urodę.
Niewybredne i śliczne - cóż więcej chcieć?
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, izy10, dana581958

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 29 Mar 2017 07:58 #532018

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Łatka wrote:
Tadaaammm!!!
Niewybredne i śliczne - cóż więcej chcieć?

A ja chcęęęę!!! Żeby ich cebulki były omijane przez dziki !!! :placze: :mad2:

Tak, masz rację, Aniu - wszystkie botaniczne są rewelacyjne! (Miałam dużą kolekcję :( )
Inaugurujesz tulipanowy sezon na forum :bravo: - no tak, toż to we Wrocławiu, najcieplejszym mieście :drink1:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 29 Mar 2017 08:15 #532022

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Aniu - skrzynie? Pies - dzikarz? :rotfl1:
Z tymi skrzynkami to serio, raczej dziki raczej się nie dobiorą. Rozumiem Twój ból, przy sroższych zimach mam jelenie po środku rododendronowej łąki, a nawet w ubiegłym roku sarna obżarła już rozkwitający rododendron wczesny - tuż przy drzwiach wejściowych.
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2017 08:15 przez Łatka.

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 29 Mar 2017 08:45 #532025

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Sarny niestety też znam, Aniu... one obgryzają naziemne części roślin - oprócz pąków niższych roślin, bluszcz, trzmielina a nawet niektóre tuje ginęły w ich pyszczkach. Ale to z czasem odrasta.
Za to na dziki nie ma właściwie sposobu - grasują po całym RODzie i głębiej niż traktor potrafią ryć i wyżerać smakołyki...
Ostatnio mój tzw. przedogródek przedstawia księżycowy krajobraz. Dobre 0,5 metrowe jamy na długości ok 25 m :jeez:
Niestety znam przyczynę tego nadzwyczajnego apetytu... w tym miejscu rósł topinambur. :devil1:
Wszyscy działkowicze ciągle łatają swoje podarte siatki ogrodzeniowe... Ech, problem trudny do rozwiązania :jeez:

Wracając do tulipanów... różnie kombinowałam, lecz skrzynie, misy i wszelkiego rodzaju pojemniki nie zdają u mnie egzaminu.
Zdarzają się nieprzewidziane kilkudniowe nieobecności na ogrodzie i podczas suszy rośliny marnieją :( . Pewnie dobrze znasz to zjawisko ze swego górskiego ogrodu... :)

Dopóki więc nie pozbędziemy się tych skądinąd niewinnych zwierząt, którym człowiek (czytaj deweloper) zdewastował długowieczne siedliska w pobliżu - wszyscy rezygnujemy z uprawy tulipanów, lilii, krokusów i wielu innych...

Całe szczęście, że spokojnie można sadzić trujące dla nich narcyzy, zimowity, przebiśniegi, hiacynty... :dance:

No i w tym wątku mogę cieszyć oczy Waszymi tulipanami :hearts:
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2017 08:45 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 29 Mar 2017 14:00 #532071

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Pierwsze są
020-11.jpg
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, izy10, Łatka, megi

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 31 Mar 2017 15:43 #532369

  • Ola
  • Ola's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 25
Witam. Ja dzisiaj miałam chwilkę by zrobić kilka zdjęć. U mnie tulipany w pełnym rozkwicie, a kolejne już się pchają :-) ale stoją w półcieniu, i wolniej wschodzą im pączki. Wystawiać będę skrzynki partiami, wtedy stale jakieś będą oko cieszyć. :-)

DSC_0518.jpg


DSC_0532.jpg


DSC_0535.jpg


DSC_0536.jpg


DSC_0537.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, megi

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 31 Mar 2017 16:19 #532373

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Olu, podejrzewam, że trzymałaś je przez zimę w jakimś niemroźnym, acz chłodnym miejscu - podobnie podpędzone widziałam dziś masowo sprzedawane w markecie z pomarańczowym logo.
Kompletnie nie mając możliwości stworzenia podobnych warunków kilka razy próbowałam zimować cebule w dużych donicach na tarasie - zawsze przemarzły i zgniły.
A jakie odmiany wybierasz?
Za tę wiadomość podziękował(a): Ola

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 31 Mar 2017 17:32 #532380

  • Ola
  • Ola's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 25
połowa to kupione w markecie, część w biedrocne, część w aldi, ale wybierałam po prostu różne kolory. każda ma być inna. A połowę dostałam od sąsiada z Holandii, odmiana Belicia.
tak, stały od jesieni w garażu nieogrzewanym. i jak juz miały nawet po 10 cm dopiero dałam je na dwór, miałay dosyć żółte listki, bo mało światła.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 31 Mar 2017 23:23 #532436

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 20999
Aniu
moje wszystkie tulipany (i nie tylko) zimują w donicach na zewnątrz...



Tu widać jak stoją. Okrywam donice korą i liśćmi. Liście wsypuję pomiędzy donice... Więcej strat mam w szklarence (m in. zioła wyschły) niż w "przechowalnio-poczekalni"..
U Ciebie w mieście jest cieplej - czyli też powinny się przechować. Ale na ziemi, a nie na tarasie...
Moje tak zimują od 2013-go :supr:
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, megi

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 01 Kwi 2017 19:28 #532523

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Zaczynają:

1.04.17003.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, CHI

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 02 Kwi 2017 01:58 #532582

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Łatko, ten Twój 'Fashion' bardziej wygląda na 'Shakespeare'.
Pozdrawiam
Andrzej
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2017 02:06 przez ahan. Powód: literówka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.667 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum