TEMAT: Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus)

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 24 Gru 2014 22:15 #322596

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Elu to nie ja decyduję o wstawianiu linków , ale bardzo dziękuję !
Nastał czas pojednania i Świętowania , szczególnie teraz kiedy mamy (przynajmniej ja) więcej czasu !
Wybuchy na słońcu nie nastrajają jednak ludzi pokojowo , a szczególnie polityków i biznesmenów . "... za pieniądze lud się podli".
Na czas Świąt (i nie tylko) Życzę wszystkim pojednania i wzajemnego szacunku. :teach:
witazimowe.jpg
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta, Elżbieta, Amarant, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 26 Gru 2014 21:27 #322753

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Czy w tym wątku jest właściwe miejsce na identyfikację odmian mieczyków?
lipiec2014069.jpg


23lipiec2014024.jpg

Zdjęcie nr 1 i nr 2 -to przypuszczam , ta sama odmiana. Ale jaka?


23lipiec2014nr4.jpg


23lipiec2014038.jpg


lipiec2014077.jpg


Podejrzewam , że zdjęcie nr 5 przedstawia tą samą odmianę , co 3 i 4 , ale w początkowej facie rozkwitu.
Czy ktos potrafi nazwać te odmiany?

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 26 Gru 2014 22:56 #322771

  • rotos
  • rotos's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 160
Myślę, że "1" i "2" to LEVANDULOVÁ RAPSODIA - 373 VE Roman 10

Nie rozpoznaję 3, 4 i 5, ale myślę , że są to dwie odmiany. "Piątka" różni się od dwóch poprzednich.

Pozdrawiam
Adam
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2014 23:19 przez rotos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 26 Gru 2014 23:55 #322781

  • rotos
  • rotos's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 160
Ostatnia fotka to odmiana ILUZE (iluzja).

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 27 Gru 2014 09:52 #322789

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Dzięki Adaś za zainteresowanie tematem. Masz rację co do Levandulovej Rapsodii, sprawdziłam na innych zdjęciach. Co do zdjęć 3, 4 ,5 - nadal jednak uważam ,że to ten sam kwiat - zwróć uwagę z lewej strony na pąki liliowców . Z prawej na zdj3 widać bambusowy kijek , do którego przywiązany jest pęd - podobnie jak na zdj 5. Byłabym skłonna twierdzić , że jednak na wszystkich trzech jest sugerowana przez Ciebie Iluze.
A skoro ci tak dobrze idzie , to zaraz dam kolejne do identyfikacji ( kupowane u Anity , jeśli to będzie wskazówką dla ciebie)
23lipiec2014nr5.jpg

I w zbliżeniu
23lipiec2014026.jpg


Zdj 3 - przypuszczam , ze to Fire & Ice , ale pewności nie mam
FireIce.jpg


Jeśli chodzi o białego , mam kilka przypuszczeń , ale nie chcę sugerować.Pąki były seledynowe , po rozwinięciu śnieżnobiały. Małe przyrosty cebul w porównaniu z innymi - a tak mi na nim zależało
29lipiec2014003.jpg


30lipiec2014005.jpg


2sierpien2014009.jpg

Kwitł na przełomie lipca i sierpnia (Małopolska)

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 27 Gru 2014 21:58 #322840

  • rotos
  • rotos's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 160
Pierwszego nie rozpoznaję, ale .... chciałbym go mieć u siebie :).

Zdjęcie nr 3 to może być jednak ISLE OF FIRE - Madeson 1999 453 M

Co do "białego" to mam u siebie podobną, a może tę samą odmianę:

IMG_0906.jpg


Mam ją opisaną jako MAŠLOVAČKA - Roman 91 310 EM

Dla porządku uzupełnię jeszcze opis odmiany Iluze : Novak 01 467 M.

Pozdrawiam
Adam
Ostatnio zmieniany: 27 Gru 2014 22:07 przez rotos.

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 27 Gru 2014 23:53 #322856

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
rotos wrote:

Zdjęcie nr 3 to może być jednak ISLE OF FIRE - Madeson 1999 453 M

Co do "białego" to mam u siebie podobną, a może tę samą odmianę:

Mam ją opisaną jako MAŠLOVAČKA - Roman 91 310 EM

Pozdrawiam
Adam
No tak , Isle of Fire, a ja pokręciłam nazwę :hammer:
Biały bardzo podobny , ale wydaje mi się , że tylko podobny. Mam w pamięci , jak wyglądał na żywo i jednak nieco odbiega od twojego zdjęcia.
A czy znasz to?
30lipiecmoetonr8.jpg


Albo to?
29lipiec2014005.jpg


I jeszcze taki mieczyk w podobnej tonacji kolorystycznej
29lipiecczyto11.jpg


Adaś , czyżbyś był jedynym specjalistą od gladioli na forum? No , nie , przepraszam , jest jeszcze sąsiad Stanisław , ale coś rzadko sie pokazuje. :search:

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 28 Gru 2014 12:27 #322877

  • rotos
  • rotos's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 160
Elu dziękuję za miłe słowa, ale do miana "specjalisty od gladioli" to mi jeszcze bardzo daleko :unsure:. Ja tylko podpatruję poczynania Stanisława, Anity oraz śledzę rady kolekcjonerów z innych krajów i ciągle się uczę.

Pokazane w ostatnim poście łososiowe odmiany nie będą łatwe do identyfikacji. W tej grupie jest sporo podobnych mieczyków i do prawidłowego rozpoznania niezbędne są lepsze zdjęcia, z których można wyczytać więcej szczegółów.

Chciałbym wrócić do Twojego postu z 27/12 09:52 i pierwszych dwóch zdjęć. Przyjrzyj się proszę:

401PURPUROVPRSTENNov06.jpg


To PURPUROVÝ PRSTEN - 401 Nov 06, z mojej kolekcji. Może też zauważysz podobieństwo? :)

Pozdrawiam
Adam
Ostatnio zmieniany: 28 Gru 2014 12:30 przez rotos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 28 Gru 2014 21:47 #322997

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Adaś , dzięki tobie wiele moich mieczyków straci status anonimowości :hearts:
I znowu ci przyznaję rację.Jak zagłebiłam się w moich zapiskach , to okazało się ,że wśród mixu cebul od Anity była MAŠLOVAČKA .I musi to byc ten biały( choć u ciebie na zdjęciu ma większą plamkę), bo żaden inny mi nie pasuje :happy3:
Bardzo mi się ten kwiat podoba , niestety dał tylko małe cebulki przybyszowe , które oczywiście posadzę w wyodrębnionym miejscu i cierpliwie będę czekała , aż zakwitnie.
PURPUROVY PRSTEN - tez potwierdzam , ja się wahałam między nim a ATHOSEM , ale po dokładniejszych oględzinach ten drugi odpada.
Co do tych pomarańczowych i łososiowych odmian - sama zauważyłam , jak niewiele się różnią odcieniem lub fryzowaniem. Miałam po jednej cebulce , a jak zakwitły ,to trudno rozpoznać . Podobnie ma się rzecz z czerwonymi - bardziej lub mniej intensywna barwa - i nie wiem , który jest NOE, a który ABRAXAS czy ALDEA - a wiem , że takie cebulki były w mixie.
27lipiecamoetojest11.jpg


28lipiecjakitonr.jpg


2sierpiennr12.jpg


2sierpiennr13.jpg

:flower1: :flower1:

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 31 Gru 2014 00:21 #323616

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Elżbieta wrote:

Adaś , czyżbyś był jedynym specjalistą od gladioli na forum? No , nie , przepraszam , jest jeszcze sąsiad Stanisław , ale coś rzadko sie pokazuje. :search:
Potwierdzam wielką wiedzę Adama w identyfikacji odmian mieczyków. Nauka i wędrówki w necie po Świecie dają efekty :flower2:
Elu w świecie jest kilkadziesiąt tysięcy odmian mieczyków. Ale każdy poznaje te, które uprawia.
Nie zauważyłem na Twoich fotkach odmian, które mam w kolekcji więc .... Bywa też, że niektóre odmiany różnią się niewielkimi szczegółami i datą wyselekcjonowania. Do identyfikacji potrzebne są bardzo dobrej jakości zdjęcia .
StS.SMN.1103-400-401.jpg

StS.AM.14.14.311.jpg

StS.XX.02.14.3013cr20dz.jpg



Można porównać moje tegoroczne siewki z nasion z Twoją piękną białą odmianą.
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, Amarant

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 31 Gru 2014 12:33 #323685

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Piękne siewki Staszku. Czy pisałeś gdzieś o tym ,w jaki sposób uzyskać siewkę? Chętnie bym o tym poczytała, a może nawet spróbowałabym na zasadzie "co z tego wyniknie".Tak z ciekawości pomieszać 2 odmiany , które najbardziej mi sie podobają :)

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 02 Sty 2015 13:32 #324735

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Ponieważ dopiero zaczęłam przygodę z mieczykami , mam pytanie - na czym polega uprawa z odnawianiem i bez odnawiania? Jeżeli po wykopaniu cebul jesienią mam np 2 przytulone do siebie cebule , czasem tylko jedną plus grono dzieciaczków - a wiosną posadzę te duże - to jest to uprawa z odnawianiem? Czy bez?
I jeszcze odnośnie identyfikacji. To zdjęcie pokazywałam powyżej , mam podpowiedź , że może to być Aldea ( choć u mnie jasna bródka jest większa), ale znalazłam podobne zdjęcia - są to odmiany Elen, Nida , Party - wydają mi się bardziej podobne do mojego. Czy mogę oczekiwać jakiejś podpowiedzi?
2sierpiennrAldea13.jpg

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 02 Sty 2015 13:59 #324739

  • rotos
  • rotos's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 160
"Nowymi" mieczykami można określić tylko te uzyskane z nasion lub bulwek przybyszowych. Dlatego bulwki przybyszowe nazywa się potocznie "dziećmi".
Natomiast mieczyki uzyskane z bulw zastępczych wyrastających na bulwach matecznych są "stare". Mają tyle lat, ile miałaby bulwka przybyszowa, z której urosły.
Dlatego sadząc "dzieci" odnawiamy ("odmładzamy") uprawę.
Pozdrawiam
Adam
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, sasiad

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 02 Sty 2015 15:37 #324761

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
rotos wrote:
"Nowymi" mieczykami można określić tylko te uzyskane z nasion lub bulwek przybyszowych. Dlatego bulwki przybyszowe nazywa się potocznie "dziećmi".
Natomiast mieczyki uzyskane z bulw zastępczych wyrastających na bulwach matecznych są "stare". Mają tyle lat, ile miałaby bulwka przybyszowa, z której urosły.
Dlatego sadząc "dzieci" odnawiamy ("odmładzamy") uprawę.
Pozdrawiam
Adam
Brawo Adamie :flower1: Tak właśnie jest.
Żywotność cebulek z "dzieci" jest zróżnicowana i wynosi około 6 - do nawet 10 lat. Później cebula zamiera, spotyka się cebule, które nie wyrastają lub gniją. :cry3:
Z nasionek powstają nowe odmiany, ale do dalszej produkcji prowadzi się selekcję i wybiera tylko piękności. Żywotność odmiany wynosi średnio 25 do 40 lat. Później przychodzi zwyrodnienie chociaż rozmnaża się z "dzieci", które są klonem. Są odmiany, które dają piękne kwiaty nawet do 70 lat, ale to rzadkość. Natomiast zdarzają się odmiany o trwałości nawet kilkunastu lat i marnieją. Do zapylania wskazane jest mieszanie odmian, podobnie jak "mieszanie krwi" :dance:
Elżbieta pisze " Piękne siewki Staszku. Czy pisałeś gdzieś o tym ,w jaki sposób uzyskać siewkę? Chętnie bym o tym poczytała, a może nawet spróbowałabym na zasadzie "co z tego wyniknie".Tak z ciekawości pomieszać 2 odmiany , które najbardziej mi sie podobają :)

Elu ja specjalnych zabiegów z zapylaniem kwiatów nie czynię. Robią to za mnie pszczoły, trzmiele, motyle i inne. Mam różnorodność odmian.
StS.26.13.bordofryz45820cr40dzj.jpg

Ważne aby uzyskać nasiona.Niżej z nasion zebranych z odmiany Koktail Nr. 2
StS.BM.061.14KoktailN.20.jpg


Na innym forum poszukiwałem chętnych do rozmnażania z nasion - oferowałem nawet nasiona i zostałem za to zbanowany. Dlatego teraz o tym nie piszę.

Dobrze opisane jest jak to się czyni w książkach o rozmnażaniu generatywnym. Ja korzystam z książki "MIECZYKI" B. Grabowskiej . Poszukaj w większej bibliotece, lub widziałem przedruki do kupienia na Allegro.
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 02 Sty 2015 15:49 #324765

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
A ja chciałam zapytać, czy po cebulce można wnioskować, jak to odmiana mieczyka?
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 02 Sty 2015 16:06 #324776

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Wolusia wrote:
A ja chciałam zapytać, czy po cebulce można wnioskować, jak to odmiana mieczyka?
Dawno temu uprawiałem około 20 odmian mieczyków (przemysłowych) i wtedy mogłem rozpoznać odmiany i kolory . Chociaż kolor cebulki nie odpowiada kolorowi kwiatu.
Obecnie mam w kolekcji wraz z moimi siewkami ponad 300 odmian i w żaden sposób (gdyby nie oznakowanie) nie potrafiłbym określić koloru. Jest tak, że odmiany o kwiatach niebieskich mają cebulki koloru białego i podobnie jest w innych odmianach.

StS.AM.20.13301.4017cr50dzj.jpg
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 02 Sty 2015 17:36 #324817

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Jak to dobrze , że mam się od kogo uczyć. Dziękuję za poświęcony czas :flower1:
Czy ta malinowa piękność to jest Koktajl? Ten z nasion poniżej również czarujący.
Nie mam dużo miejsca na działce , ale z czystej ciekawości spróbuję cos wysiac z nasion.I pewnie ze 3 lata trzeba będzie poczekać na kwitnienie? Ale jak widać na twoim zdjęciu - jest jakaś maleńka szansa na coś tak pięknego

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus hybridus) 02 Sty 2015 18:39 #324833

  • sasiad
  • sasiad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 190
  • Otrzymane dziękuję: 339
Elżbieta wrote:
Czy ta malinowa piękność to jest Koktajl? Ten z nasion poniżej również czarujący.
Nie mam dużo miejsca na działce , ale z czystej ciekawości spróbuję cos wysiac z nasion.I pewnie ze 3 lata trzeba będzie poczekać na kwitnienie? Ale jak widać na twoim zdjęciu - jest jakaś maleńka szansa na coś tak pięknego
Poniżej jest siewka z nasion zebranych z odmiany Koktail Nr 2.
Na fotach są siewki po selekcji - do dalszych prób na rozmnażanie , układ kwiatostanu i ilość jednocześnie rozwiniętych kwiatów. W zależności od przebiegu pogody - podlewania i zasilanie uzyskuje się informacje, :garden1: oraz decyduje czy odmiana nadaje się do dalszej produkcji (rejestracji).
Jednak trzeba się temu poświęcić. Nie zawsze uzyskuje się piękne okazy. Malinowy spełnia wymogi do rejestracji, ale trzeba mieć około 100 cebulek (plus dzieci) do rejestracji, a to wymaga czasu. Pierwszy kwiat uzyskuje się przeważnie w 2-gim lub 3-cim roku uprawy od wysiania nasionka. Zachęcam do rozmnażania generatywnego - z nasionek. Satysfakcja z tego jest ogromna :flower2:
Pierwsze kwiaty siewek z ubiegłego sezonu
StS.SMN.59.14.3-442MF.jpg

- po ogłowieniu.
Mojesiewkiz2014r.1.jpg
Pozdrawiam Stanisław :)
www.gladiole.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.765 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum