TEMAT: Irysy cebulowe

Irysy cebulowe 15 Lut 2024 21:28 #850951

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2296
Moje się nawet z ziemi nie wychyliły.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Irysy cebulowe 16 Lut 2024 17:27 #850989

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Zapewne wychylą się lada dzień, mimo nieco bardziej "kontynentalnego klimatu" w Radomiu.

U mnie coraz więcej. Pąk Clairette ze zdjęcia wyżej całkiem otwarty.



A to Katharine Hodgkin, zwykle pierwsza, w tym roku z lekkim poślizgiem.



I najpopularniejszy, co nie znaczy, że nie śliczny Harmony

rano



trochę potem



Na razie to są pojedyncze egzemplarze w całych kępkach, ale jak one cieszą!
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2024 17:28 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Marlenka, MARRY, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, EwG, Grzebuła, lusinda

Irysy cebulowe 23 Lut 2024 09:25 #851458

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Hop hop, nic u nikogo?
Kilka zdjęć z specjalną dedykacją dla Mirki-Mimbli, oby zachęciły do tych uroczych drobiazgów.

Harmony







Katharina Hodgkin



George, "w realu" nieco chłodniejszy fiolet, z powodu marnego światła musiałam włączyć tryb poprawiający kolory



Podobnie w przypadku Pauline; te odmiany różnią się głównie znaczeniami na płatkach, u Pauliny są biało-czarne.





Clairette, inna kępka, niż pokazywana wyżej.



Blue Hill i Purple Hill; te cebulki od kilku lat sprzedaje co jesień Lidl. Są nieco wyższe od innych odmian i w innych miejscach kwitną troszeczkę później, ale te cebulki bezlitośnie wepchnęłam w straszne warunki, w pobocze zjazdu do garażu, gdzie pod cienką warstwą zbitej gliny gruz. Mimo to postanowiły żyć. Patyki mają choć trochę chronić przed zadeptaniem przez moje suki "obronne i stróżujące" ;)

Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2024 14:48 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, EwG, lusinda

Irysy cebulowe 23 Lut 2024 15:40 #851497

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 742
  • Otrzymane dziękuję: 2352
Ależ one są niesamowite :woohoo: I ten błękit, oj chyba się skuszę, przekonałaś mnie! Tym bardziej że o dziwo widziałam cebulki w ofercie wiosennej wysyłkowo chociaż teoretycznie powinny być sadzone jesienią skoro kwitną wiosną (chyba bo nie wiem).

Edit. Są na stronach ale aktualnie niedostępne więc wszystko ok. Jak do jesieni nie zapomnę to się zaopatrzę :)
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2024 15:46 przez Mimbla.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Łatka, Marlenka, ewakatarzyna, lusinda

Irysy cebulowe 23 Lut 2024 18:00 #851509

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2278
  • Otrzymane dziękuję: 8451
Niestety u mnie stan wychodzenia z ziemi, ale jak tylko pokażą kolorki to zaprezentuję.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2024 19:38 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Marlenka, ewakatarzyna, lusinda

Irysy cebulowe 24 Lut 2024 20:35 #851604

  • Lilu
  • Lilu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 504
Pozazdrościłam tych błękitów i jesienią posadziłam kilka cebulek, sprawdzałam dzisiaj ledwo wychylają się z ziemi ale może doczekam się i ja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, lusinda

Irysy cebulowe 24 Lut 2024 21:26 #851607

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Kobitki, cierpliwości, u mnie też dopiero uwertura do właściwego kwitnienia. W kępie sadzę zwykle 10 cebulek, kwitnie jedna, dwie - no, prócz może grupki Kasi Hodgkin, bo ona wyrywna dziewczyna jest.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Marlenka, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, lusinda

Irysy cebulowe 25 Lut 2024 11:37 #851643

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2278
  • Otrzymane dziękuję: 8451
Pierwszy zaczyna w orliku, ten się wysiał akurat w środku kępy irysków i myślę jak ocalić oba :jeez: A orlik ładny różowy.

MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Łatka, Marlenka, Nimfa, ewakatarzyna, EwG, lusinda

Irysy cebulowe 25 Lut 2024 22:05 #851710

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Marysiu, ja bym nic tam nie kopała, za parę dni irysek przekwitnie (bo zanosi się na "upały") , a nim orliki podrosną, zanikną i listki. Jeśli zaś się boisz, że orlik zagłuszy iryski, po prostu go wyciągnij, to żelazna roślina, wielokrotnie przesadzam nawet takie prawie kwitnące.

Wróciwszy z weekendu zobaczyłam, że zakwitł nowy gość wśród moich irysków, Blue Planet.



Prawda, że uroczy? Zdjęcie robione o zmierzchu, naprawdę jest trochę jaśniejszy.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2024 15:25 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, MARRY, Nimfa, Bea612, ewakatarzyna, EwG, lusinda

Irysy cebulowe 26 Lut 2024 15:28 #851756

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Ledwo zaświeciło na rabatkę słońce, spróbowałam sfotografować prawdziwy odcień:



Marnie to wyszło, bo biedaczysko nie całkiem się jeszcze otworzył.
A wielką zaletą irysków w porównaniu z takimi krokusami jest, że jak pąk się rozwinie, to kwiatek już się nie zamyka, niezależnie od pogody. A krokusów kwitną dziesiątki, cóż z tego, ciasno pozwijane, pogoda, jaka jest, każdy widzi. B)
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Nimfa, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, EwG, lusinda

Irysy cebulowe 09 Mar 2024 06:22 #852637

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4034
  • Otrzymane dziękuję: 4105
Irys żyłkowany:
bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, EwG, lusinda

Irysy cebulowe 09 Mar 2024 07:36 #852647

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Bardzo ciepły początek marca sprawił, że irysy żyłkowane w zasadzie schodzą ze sceny (choć wciąż trochę kwitnie). Za to wczoraj z zdziwieniem spostrzegłam to:





To irysy Auchera, przyspieszenie kwitnienia w stosunku do poprzedniego roku co najmniej dwa tygodnie, a o ile pamiętam, na początku mojej przygody z nimi kwitły w pierwszych dniach kwietnia.
Ocieplenie galopuje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, Nimfa, ewakatarzyna, EwG, lusinda

Irysy cebulowe 09 Mar 2024 07:37 #852648

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
IMG_20240308_161512.jpg

Katharine Gold.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, EwG, lusinda

Irysy cebulowe 09 Mar 2024 16:26 #852686

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Bardzo ładne, choć ja tam wolę niebieskie, jak są.
U mnie prawie finiszują, pozostanie mi oglądanie u innych, jeśli będą mili i wstawią zdjęcia.

Blue Planet też mam pierwszy rok. Na pewno poszukam więcej cebulek.



Ostatnie Harmony



Jeszcze kilka Jurków się znajdzie.



Blue Hill, też w odwrocie.

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Marlenka, Nimfa, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, EwG, lusinda

Irysy cebulowe 10 Mar 2024 01:20 #852719

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 1353
U mnie 3 odmiany irysów kwitnie - szczególnie w takim, jak dziś, słoneczku. Jedna odmiana jeszcze się namyśla :-)
Chyba najbardziej mi się podobają jasnoniebieskie.


Irysy1.jpg
irysy2.jpg


irysy3.jpg
irysy4.jpg
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2024 01:20 przez EwG.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, lusinda

Irysy cebulowe 10 Mar 2024 01:35 #852721

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 509
  • Otrzymane dziękuję: 3521
Oglądając zdjęcia tych pięknych roślin na Forum, pragnę mieć to wszystko u siebie w ogrodzie. Ale, no właśnie jest to ale, trzeba znaleźć miejsce, potem zakupić odpowiednie rośliny, pięknie to zaaranżować itd. itd.
Na razie zostanę przy oglądaniu waszych pięknych irysów.
Błękit jest piękny, ale te ciemne też są urocze i niewiarygodne, że o tej porze roku tak pięknie rozkwitnięte :flower2: :flower2:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, EwG

Irysy cebulowe 10 Mar 2024 08:18 #852737

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Ewo, wcale nie.
Te drobnocebulowe wcześniaki to najmniej kłopotliwe rośliny, jakie znam. Miejsca nie trzeba im prawie wcale - chyba, że ktoś ma rzeczywiście dizajnerski ogród, gdzie wszystko musi być perfekcyjne.
Szczerze, to niewielkie cebulki irysów żyłkowanych wtykam byle gdzie, czasem robię w miękkiej glebie dziurkę wręcz palcem w rękawicy - bo taka przestrzeń wystarczy. Może to być w korzeniach drzew i krzewów liściastych, nie trzeba sadzić głęboko. U mnie zamieszkują miejsca, gdzie latem głęboki cień, rzucany między innymi przez magnolie.
Gdzieś w maju zanikną listki i o iryskach zapomnę, a one nie oczekują pamięci.

Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to posadzić je jesienią, nawet w listopadzie.
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2024 11:02 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, lusinda

Irysy cebulowe 10 Mar 2024 09:49 #852751

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Moja bardzo skromna reprezentacja:

430811163_366627566258544_269749453591894963_n.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, EwG, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.471 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum