TEMAT: Skalniakowo Elżbiety

Odp: Skalniakowo Elżbiety 07 Gru 2012 19:03 #98692

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Elu, piękny zakątek stworzyłaś, skalniak, oczko, kaskada, strumyk, mostek :bravo: . Podziwiam Cię, taki ogrom pracy.
Pokażesz gdzieś resztę swojego ogrodu?
:bye:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Skalniakowo Elżbiety 07 Gru 2012 22:49 #98829

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Marzenka wrote:
Elu powiadasz,że zdjęcie robione w listopadzie? Przecież na tym skalniaku jest tyle kolorków :eek3: :eek3: A co to za żywopłot widać w tle? Chyba jest sąsiadów-możesz mi powiedzieć z czego on jest?
Marzenko , tu akurat widać ligustrowy żywopłot sąsiada , ja mam taki z innego boku.A listopadowe kolorki to nic w porównaniu z wiosennymi.Dla przykładu floks szydlasty
floksy.jpg


Kasiu,może później... :think: .Krok po kroczku.
A jeśli chodzi o tą pracę na działce , to traktuję ją jako przyjemność , nie jak pracę i bez zmian bym nie usiedziała. Nie wiem , czy kiedyś tak będzie , że powiem :"już ogród skończony" :happy2:
Np nie podobała mi się ta dróżka , prowadząca do miejsca wypoczynku w leśnym zakątku. Ciągle porastały ją chwasty i prezentowała się nieestetycznie
19maj2011047.jpg


Więc zrobiłam tak i mam spokój z plewieniem , a ścieżynkę widać z daleka, jak zaprasza do miejsca wypoczynku
nowadrka.jpg

I tu po prawej , to chyba jedyny cień w tym zakątku i jedyne miejsce , gdzie mogłam założyć żurawkową rabatę.
A po lewej miejsce, gdzie zaczęłam tworzyć skalniaczek
lenykcik.jpg


I chyba Cię , Romo, zawiodę , bo wcale się nie przygotowywałam do jego budowy , w przeciwieństwie do tego pierwszego , przy oczku.
Ta część działki to taki kącik ziemi kwaśnej.Tak kiedyś postanowiłam. A poniewać tak na prawdę była to zwykła ziemia ogrodowa , musiałam sama zadbać , aby to zmienić. Więc z pomocą uczynnych sąsiadów na mojej działce pojawiały się to trociny , to igliwie czy kora. Wszystko zbierałam , bo moja koreanka nie sypała igiełkami :happy2: No i oczywiście worki torfu. Ty masz to z głowy , bo pewnie leśna ziemia w miejscu , gdzie chcesz skalniak zbudować.Mieszałam więc ten torf z ziemią i pozostałymi dodatkami i usypywałam pagórek.Nie robiłam na dole drenażu ,tak jak w poprzednim skalniaku. Stwierdziłam , że tu będzie podobnie jak w lesie , sciółka sama się robi- więc ciągle dosypywałam igliwie.Zrobiła się ziemia lekka , przepuszczalna.I tyle. Jak widać , wcale się nie namęczyłam, a taczki z igliwiem nie takie ciężkie , jak wiadra z ziemią :happy3:
Potem jeszcze parę kamieni - żeby było inaczej , niż przy oczku - tu dałam piaskowiec o odczynie obojętnym.
Początkowy projekt zakładał , że zrobię tu mini wrzosowisko, aby jesienią też było trochę kolorów ( wiosną królowały kobierce floksów)
24czerwca004.jpg

Posadziłam tam również sosenkę Dragon's Eye z myślą , że po latach rzuci nieco cienia na ławeczkę. Dorasta co prawda do ok 2-3 m , ale to wystarczająca wysokość do mojego mini lasku.
A po roku... znowu dosypałam ściółki , poprawiłam to co posadziłam . Tzn aby rośliny nie rosły za głeboko , musiałam je trochę "podnieść".Poza tym stwierdziłam , że przecież mogę tu posadzić i inne rośliny , preferujące taką glebę...i w ten sposób powstał leśny skalniak.
Jeśli chodzi o skalne rośliny , to już wcześniej temat zgłębiłam , wybierając je na skalniak przy oczku.
Romciu , pewnie bedziesz chciała i o roślinkach cos poczytać- to wiedz , że temat nieskończony. A na razie :bye:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 07 Gru 2012 23:30 #98853

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Zakątek śliczny! Ma taki Twój indywidualny wyraz i to jest fajne. :)
Na tym kobiercu z floksów to zamarzyło mi się... fajnie byłoby się położyć. Mięciuchno, choć kwiecia szkoda. :bravo:
Najbardziej podobają mi się te poręcze brzozowe - od samego początku jak je zobaczyłam, trzyma mnie do teraz.
:garden1:
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2012 23:30 przez Daniela.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 08 Gru 2012 16:54 #99050

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Spadłam z krzesła na widoki brzozowego mostku-poręczy,jeszcze te cuda rosnące dookoła...Ja żywopłot z ligustru będę sadziła jesienią w 2013roku-ile roślinek sadziłaś na metr?pamiętasz może kochana:0?

Odp: Skalniakowo Elżbiety 08 Gru 2012 20:41 #99198

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Elu piękne zakątki, a floksy cudne :thanks:
Pozdrawiam Marta.


siedlisko

Odp: Skalniakowo Elżbiety 09 Gru 2012 10:19 #99386

  • Malgocha1960
  • Malgocha1960's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • http://forumogrodniczeoaza.pl/​index.php/forum/33-m
  • Posty: 439
  • Otrzymane dziękuję: 45
Elu,jestem pełna podziwu dla twoich pomysłów i fachowosci,którj pozazdrościć może ci nie jeden facet.Bardzo podoba mi się oczko w ogrodzie,ale dlatego,że musiałabym zrobic je sama nie zagfłębiam sie w lekture,nie miałabym juz zupełnie czasu w sezonie nawet popatrzec na rosliny w ogrodzie.Pełen szacun za cudownie wykonana robote.Podpatrzyłam sobie stół na klockach i wymyśliłam sobie cos takiego jako stojak do moich begonii zwisajach,muszę tylko wyszukac takicj wyższych klocków.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 09 Gru 2012 16:34 #99523

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Do tej pory odwiedzałam to pełne uroku miejsce po cichu, ale w końcu wypada się odezwać :bye: .
Miejsce wypoczynkowe ze stołem i oryginalnymi siedziskami jest bardzo urokliwe, ale największe wrażenie na mnie robi kaskada wodna połączona ze skalniakiem , pięknie zaaranżowana i wykonana , możesz być z siebie dumna :woohoo: Prawdziwie bajkowe miejsce.
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2012 21:01 przez dorota.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 09 Gru 2012 19:48 #99638

  • Roma
  • Roma's Avatar
Elu- oczywiście,że bardzo będzie mi zależało aby dowiedzieć się co masz posadzone na tym leśnym zakątku :hug: Niestety ale moja ziemia to piasek plażowy :( Jak już gdzieś wcześniej pisałam, teraz piasek dostał trochę obornika na wiosnę jeszcze coś posieję,może facelię a potem przy nasadzaniu będę dodawać ziemi kompostowej.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 09 Gru 2012 22:29 #99809

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Martinko Danielko, dziękuję - miło mi Was gościć :hearts:
Dorotkokaskadę jeszcze pokażę , jak wrócę do skalniaka przy oczku.Dzięki za uznanie.
Małgosiu 1960cieszę się , że Cię zainspirowałam, z pewnością obejrzymy wiosną ten stojak na begonie.
Marzenko- żywopłot z ligustru sama ukorzeniałam , a roślinki sadziłam co ok.30 cm w dwóch rzędach , na ukos
Romciu, skalne roślinki lubią glebę ubogą , niektóre na zbyt żyznej nawet nie chcą rosnąć. Myślę , że Twoja piaszczysta , lekko wzbogacona będzie dla nich w sam raz. Dużo miejsca przeznaczasz na swój skalniak , to tyle , co mój cały leśny zakątek, będziesz miała duże pole do popisu

Odp: Skalniakowo Elżbiety 09 Gru 2012 23:57 #99844

  • Roma
  • Roma's Avatar
Elu-po lewej stronie od tego miejsca jest wrzosowisko które będzie się stykało z tym skalniakiem, prawie prostopadle, jeśli pozwolisz to może wstawię zdjęcie jak to ma wyglądać?

Odp: Skalniakowo Elżbiety 10 Gru 2012 11:10 #99937

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Romciu , czekam , czekam na zdjęcie :search:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 10 Gru 2012 13:08 #100005

  • Roma
  • Roma's Avatar
No więc jak patrzysz z okna to po lewej stronie jest powstające wrzosowisko

a na wprost okien, za donicami, teren przeznaczony na skalniak.
Orzech został już wyautowany,rośnie sobie u koleżanki.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 11 Gru 2012 12:38 #100438

  • bogdan12121966
  • bogdan12121966's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 104
  • Otrzymane dziękuję: 46
No no super ci wyszło ,jestem pod wrażeniem.
Myślę że dałaś grubą folie , bo inaczej co rok przeróbka przy tak ostrych kamieniach.Skąd wziełaś tyle kamieni płaskich,kupiłaś bo u mnie dostaniesz tylko okrągłe.Ile musiałem naszukać się na wykończenie strumyka.Kaskadę można obsadzić jałowcami.

To zdjęcie mojego kolegi z częstochowy
maj2009038.jpg
Moje miejce na ziemi
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, waldek727, broja

Odp: Skalniakowo Elżbiety 11 Gru 2012 13:54 #100459

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 234
Elu i ja zajrzałam do Ciebie . :flower1:
W zasadzie do tej pory nie byłam specjalną entuzjastką skalniaków, ale kiedy zobaczyłam Twoją kaskadę MUSIAŁAM zmienić zdanie. Wspaniale to wykombinowałaś :thanks:
Ten głęboki , ciemny kolor kamieni , ich faktura a do tego żywa woda :woohoo: Naprawdę pięknie - gratuluję :kiss3:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 12 Gru 2012 07:26 #100757

  • Malgocha1960
  • Malgocha1960's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • http://forumogrodniczeoaza.pl/​index.php/forum/33-m
  • Posty: 439
  • Otrzymane dziękuję: 45
Elu,ja sobie ligustr tez sama ukorzeniałam w ubiegłym roku,ale przez ten rok on jedynie dobrze się zakorzenił.Jak długo będę czekała,zeby on osiągnął chociaż metr wysokości?Mam go posadzony wzdłuż lasku od wjazdu do garazu,a przed nim 3 krzewy o jasno seledynowych liściach i chciałam,zeby stanowił tylko tło dla nich.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 12 Gru 2012 08:16 #100766

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Elu ja też sama ukorzeniam sadzonki:) Gosiawystarczy ze swój ligustr czymś zasilisz i przede wszystkim go przytniesz-ta roślina rozkrzewia się tuż pod miejscem cięcia:)

Odp: Skalniakowo Elżbiety 12 Gru 2012 12:08 #100852

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Elżbieta wrote:

1lipiec032.jpg
Elu śliczna fotka :)
Nie doczytałam, czy masz papirusy /cibory/ w oczku?
To sa takie ozdobne i piekne roślinki :)
A na zimę na łazienkowe okno, aby miały sporo wilgoci :happy4:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 12 Gru 2012 18:41 #100992

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Polu, dzięki - co za miła niespodzianka :)
Małgosiu, kilka lat minie , zanim się doczekasz.I powtórzę za Marzenką - przycinaj , jeśli chcesz mieć gęstą zieloną ścianę.
Jolu, cibory nie mam. I okna w łazience też nie :happy3: Acha - jak byłam na działce zmierzyłam igiełki pinus densiflora Okulus Drakonis - 12 cm. Miałaś rację :kiss3: , już Ci to zresztą mówiłam
Bogdan, kamienie niestety musiałam kupować. A kaskadka Twojego kolegi ciekawa :happy2:
Romciu, czytałaś, że z planowaniem przechodzimy do Twojego wątku?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.307 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum