TEMAT: Skalniakowo Elżbiety

Odp: Skalniakowo Elżbiety 27 Lis 2012 10:44 #93801

  • Małgorzata124
  • Małgorzata124's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 519
  • Otrzymane dziękuję: 67
Elu pięknie te kamolki się prezentują w tym skalniaczku , skalniaczek ekstra jest , tyle pracy Włożyłaś ale warto było. :dance:


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Skalniakowo Elżbiety 27 Lis 2012 13:10 #93859

  • tulipan363
  • tulipan363's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 30
Elu Super to wygląda!!!

KASIA

Odp: Skalniakowo Elżbiety 27 Lis 2012 22:47 #94154

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Elżbieta wrote:



...linia brzegowa oczka będzie maskowana w kolejnym sezonie. :happy2:

Jolu , pisząc to miałam na myśli kolejny sezon po zbudowaniu skalniaka , czyli po 2009r. Teraz linia brzegowa jest już wykończona , ale ten temat o maskowaniu folii przy oczku bardziej pasowałby do OCZEK a nie do SKALNIAKÓW.

Polu,łupek serycytowy na pewno nie współgrałby z piaskowcem, ale dobierzesz inne , widziałam na składach.A piaskowiec na odczyn obojętny , więc jest ok.

Małgosiu 124 , Kasiu, dziękuję :lol:
Przed zimą musiałam mój skalniak , a właściwie drogę wodną , zabezpieczyć. Byłam w strachu , czy mróz nie zniszczy mojej pracy.Przecież pierwszy raz w życiu robiłam samodzielnie zaprawę cementową :jeez: . Osuszyłam korytko i przykryłam folią , aby nie dostała się tam woda.
Wiosną z drżeniem serca ściągnęłam przykrycie i włączyłam prąd.Pompa zadziałała , ze źródełka wypłynęła woda , strumyczek nie przeciekał. Radocha.Na najniższej półce skalniaka zakwitły pierwsze tulipany Griega
16kwietnia2011027.jpg


16kwietnia2011028.jpg


16kwietnia2011033.jpg

Odp: Skalniakowo Elżbiety 29 Lis 2012 07:36 #94682

  • Agnness
  • Agnness's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
Witaj Eluś
Jak dobrze znów znaleźć się w Twoim ogródku i podziwiać, podziwiać.......coż więcej dodać. Cieszę się, że Danielka mnie tu ściągnęła :bravo:
Pozdrawiam
Agnieszka

Odp: Skalniakowo Elżbiety 29 Lis 2012 23:07 #95082

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Ja też się cieszę , Aguś , że jesteś z nami.
Na powyższym zdjęciu widać północno-zachodnią stronę skalniaka. Właściwie to nawet bardziej zachodnią , bo słońca tam niemało. Zdecydowałam się na budowę tarasowego zbocza , gdyż w ten sposób zyskałam nieco cienia dla roślinek , które południowe słońce lubi przypalać.
Kwitnące niskie bylinki i wiosenne cebulowe zajmują najniższy taras. Zrobiłam też dla nich, w innych częściach skalniaka, specjalne "kieszenie".Kamienie zagłębiałam dość głeboko , aby były stabilne , a w jednym miejscu na samym dole musiałam użyć zaprawy cementowej i na niej osadzić kamienie. Powstał taki mały murek. Oczywiście kamienie nie przylegaja idealnie do siebie, szpary między nimi zostawione z myślą o roślinkach skalnych.
12lipca032.jpg

Żagwin w szparze między kamieniami świetnie sobie radził

portulakanaskalniaku.jpg

Nasionko portulaki zawędrowało gdzieś w szparę i zaszczyciło skalniak kwitnieniem aż do jesieni


Attachment przyoczku.jpg not found


Tojeść rozesłana ściele się pomiędzy kamieniami


akuku.jpg

Rozchodnik zapełnia puste miejsca na zboczach


wiosna2011085.jpg


Powyżej kieszeni z tulipanami rozrasta się floks szydlasty, latem "wejdzie" na półkę i przysłoni nieciekawe o tej porze liście cebulowych


3czerwca2011028.jpg

Świerk kaukaski Tom Thumb Gold w cieniu głazu, przy ścianie tarasu



Inaskalniaku.jpg


Tojeść rozesłana porasta zbocza pomiędzy piętrami tarasów

To była pierwsza wiosna po zbudowaniu skalniaka.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Odp: Skalniakowo Elżbiety 30 Lis 2012 09:12 #95138

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
Elu, z wielkim zainteresowaniem oglądam relację z twoich zmagań. Wspaniały efekt osiągnęłaś.
Wiem co znaczy przebudowa oczka, bo sama to przerabiałam, tym bardziej podziwiam twoje dokonania.
Nie jestem miłośnikiem skalniaków, ale twój wygląda fantastycznie - pełen profesjonalizm :thanks:
Czekam na dalsze fotki.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Ostatnio zmieniany: 30 Lis 2012 09:13 przez dodad.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 30 Lis 2012 17:49 #95298

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Za każdym razem jak oglądam Twoje zdjęcia Elu, to wraca do mnie tęsknota do ciurkadełka, kaskady kamiennej i oczka... Jeszcze muszę popracować nad T, żeby się marzenia urzeczywistniły. Co jednak nie przeszkadza mi nieustająco Cię podziwiać i Twoje zdolności do tworzenia małego pejzażu. :bravo: :thanks:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 01 Gru 2012 19:19 #95713

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Witaj Elu.
Super pomysł i jeszcze lepsze wykonanie.Ja sama na pewno nie podjęłabym się takiej pracy, dlatego szczerze zazdroszczę kaskady no i oczywiście tego szumu. :)
Pozdrawiam Marta.


siedlisko
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 02 Gru 2012 17:41 #96026

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
dodad wrote:
Nie jestem miłośnikiem skalniaków, ale twój wygląda fantastycznie - pełen profesjonalizm :thanks:
Czekam na dalsze fotki.
Dzięki , Dorotko. A ja i tak ciągle jeszcze coś poprawiam :happy:
Danielo, pierwszy krok już zrobiłaś :) :bravo:
Martusiu, trochę pobędziesz na forum i zmienisz zdanie - jak zechcesz , to zrobisz :happy:
Pokażę jeszcze , co mi kwitło tej pierwszej wiosny , czyli rok temu. Bo w tym roku zrobiło się zbyt tłoczno i nastąpiła korekta :happy3: .Co jest stanem normalnym na działce :happy2:
Od strony południowej skalniaka , na samym dole , chciałam mieć barwną plamę , posadziłam więc żółtą smagliczkę i fioletowy żagwin. Na tym zdjęciu kobierca jeszcze nie ma , ale roślinki bardzo szybko się rozrosły.
wiosna2011agwinismagliczka.jpg


3czerwca2011024.jpg

Rogownica kutnerowata wymaga pełnego słońca , im ma bardziej suche stanowisko , tym bardziej jest srebrzysta

19maj2011005.jpg

A to jeszcze w kieszeni dla cebulowych


23maj2011032.jpg

Rozchodnik kamczacki zaczyna kwitnienie po 20 maja. Z prawej strony płaskie kamienie (łupek) ,tworzą schodki , po których mogę wchodzićw górę skalniaka , (np aby plewić) , nie depcząc roślinek

rozchodnik2.jpg


To niektóre z moich bylinek , jakie możemy posadzić na skalniaku. O miniaturowych iglaczkach napiszę w osobnym poście

Odp: Skalniakowo Elżbiety 04 Gru 2012 06:00 #96934

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Elu wykonałaś kawał dobrej,bardzo ciężkiej i mozolnej pracy :thanks: Jednak jak kobieta chce to może,podeszłaś do tego bardzo profesjonalnie,zdradzisz jakie rybki mieszkają w oczku?
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 04 Gru 2012 09:23 #96980

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Oczko niewielkie , więc i rybek miało być niewiele - zagościły w nim 2 czerwone karasie , 2 liny i 2 złote orfy. Liny bardzo powolne , za to orfy szaleją.No i ...pojawiło się potomstwo , być może małe karasie , a może i jeszcze inne , bo są różne wielkością. Kolorem również , ale np małe karasie najpierw są ciemne , a dopiero po jakims czasie się wybarwiają . Kilka do jesieni zmieniło kolor ( biało-czerwone) , reszta nadal ciemno szara czy czarna nawet.

1lipiec010.jpg


1lipiec032.jpg


30lipiec017.jpg


6lipiec023.jpg

Odp: Skalniakowo Elżbiety 04 Gru 2012 09:49 #96999

  • JaDorka
  • JaDorka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 111
Już wcześniej pisałam o moich zachwytach nad Twoim oczkiem Elu, jeszcze jak powstawało i tuż po "otwarciu" ale i tak wciąż nadziwić się nie mogę, ile pracy w to włożyłaś i jak wspaniałe efekty uzyskałaś. O kompozycjach roślinnych już nawet nie wspomnę. Jeszcze na poprzednim FO rozmawiałyśmy o smagliczce fioletowej, prawda? Pamiętam o niej Elu, więc na wiosnę się tylko przypomnij to dołożysz ją do swojej różnorodności kolorystycznej :)
Pozdrawiam i zapraszam Tam, gdzie czas płynie inaczej oraz do mojego Robótkowa
Dorota

Mój blog: Dorja Design
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 04 Gru 2012 22:52 #97398

  • Roma
  • Roma's Avatar
Elu- czy mogłabyś przybliżyć mi ten leśny skalniak? Wiosną zamierzam wykonać takowy u siebie.Zimą miałabym czas przygotować się do tego "dzieła" . Pomożesz? :kiss3:
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 22:54 przez Roma.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 06 Gru 2012 11:40 #98019

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Romko prawda,że Ela cudo stworzyła? Elu mam pytanie-jaką powierzchnię zajmuje to dzieło? podaj chociaż tak pi razy oko w metrach 2
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 06 Gru 2012 13:19 #98063

  • Roma
  • Roma's Avatar
Masz rację Marzenko, ta pierwsza fotka świadczy o tym co piszesz.Mam tylko nadzieję,że Ela zechce więcej nam pokazać i powiedzieć na temat leśnego skalniaka.
Elu- może prezent na Mikołaja? :kiss3:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 06 Gru 2012 15:36 #98105

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Marzenko, dzięki. Ale powiedz , o który skalniak się pytasz , ten przy oczku czy leśny?
Romciu, co ja z Tobą mam... :happy: . Tak mnie dopingujesz , że się zmobilizowałam i poszukałam zdjęć.Ale dziś mam jakiś lewy dzień do pisania , więc tylko zacznę. (na Mikołaja :happy3: )A do gwiazdki skończę :laugh1: .Leśny skalniaczek jest umiejscowiony w leśnym zakątku. Dla tych , co mojej działki nie znają objaśnię , że starałam się wydzielić w niej miejsca o różnej funkcjonalności, m.in jest kilka różnych miejsc wypoczynku - na tarasie przy oczu i skalniaku, wśród róż w różanej komnacie i w lasku.Nazywam go laskiem , ale właściwie to tylko jedno kilkunastoletnie drzewo w nim rośnie - jodła koreańska. Atmosferę tego miejsca lepiej oddaje nazwa "leśny zakątek".2 lata temu postanowiłam zmienić wystrój tej części działki.Ile to będzie metrów? Patrząc na siatkę ogrodzeniową i słupki , powiedziałabym że jakieś 6m na 4m , może troszkę więcej , tak z 30 m.kw. No i na tej niewielkiej przestrzeni, oprócz stolika i siedzisk ( praca mojego męża) musiałam zmieścić mały skalniak , i rabatę żurawkową jako część ozdobną oraz część użytkową z borówkami amerykańskimi i jeżyna bezkolcową. No i poziomki , gdzie się wysieją , tam rosną.
25czerwca029.jpg

Tak miejsce to wygladało w czerwcu 2011r , gdy zaczęły sie zmiany.

A tak w listopadzie tego roku. Można tu zobaczyć , jaka to niewielka powierzchnia.
11listopad063.jpg


Romciu , c.d nastąpi :bye:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 07 Gru 2012 00:26 #98402

  • Roma
  • Roma's Avatar
Pięknie dziękuję za prezent Mikołajkowy.Jest to jedyny który dzisiaj dostałam, tym bardziej cenny :hearts: :kiss3:
Elu kochana, mi się nie śpieszy,ja mam czas,ja poczekam :devil1: Mój skrawek ma chyba tyle samo albo może troszkę więcej m2 do zagospodarowania. Jeszcze nie wiem czy będę robić tam jakiś kącik wypoczynkowy ale chyba nie,jedynie muszę ogrodzić niewysokim płotkiem, przed moimi czworonogami.
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2012 00:27 przez Roma.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 07 Gru 2012 06:05 #98425

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Elu powiadasz,że zdjęcie robione w listopadzie? Przecież na tym skalniaku jest tyle kolorków :eek3: :eek3: A co to za żywopłot widać w tle? Chyba jest sąsiadów-możesz mi powiedzieć z czego on jest?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.242 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum