TEMAT: Skalniakowo Elżbiety

Odp: Skalniakowo Elżbiety 12 Gru 2012 21:33 #101104

  • Roma
  • Roma's Avatar
Tak Elu, czytałam i nawet chyba niebawem założę osobny temat :kiss3: przynajmniej jak będzie trzeba nie będę musiała wertować stron :)


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Skalniakowo Elżbiety 13 Gru 2012 00:22 #101158

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Dobrze wymyśliłaś , Romo.
A ja wracam do tematu leśnego skalniaka i pokażę , co tam posadziłam. A więc wspomnianą sosnę pinus densiflora Okulus Drakonis ( Dragon's Eye). Poszukiwałam jej ze względu na dwukolorowe igły - zielone z dwoma żółtymi paseczkami (stąd nazwa - oczy smoka). Igły mają długość ok 12 cm.Sosna dorasta do 3 m, więc w sam raz do mojego małego lasku. Liczę jednak , że rzuci trochę cienia na ławeczkę Pokrój ma nieregularny.Lubi słońce i suche podłoże
.Posadziłam ją nieco poniżej szczytu wzniesienia ( na samym szczycie sprawiała by wrażenie nienaturalne)

13lipiec004.jpg

Na początku była tylko sosna i wrzosy , bo miało to być mini wrzosowisko. Wrzosów jest zaledwie kilka , zdaję sobie sprawę , że piękniej się prezentują kolorowe łany , ale cóż- skoro miejsca mało - to muszę się tym zadowolić.
28sierpnia036.jpg


2wrzenia037.jpg


2wrzenia035.jpg


2wrzenia040.jpg


27sierpnia009.jpg


U podnóża wzniesienia rośnie powolutku (roczny przyrost 5 - 7 cm) cyprysik tępołuskowy chamaecyparis obtusa Tatsumi Gold. Stanowisko słoneczne , gdyż w cieniu zielenieje , ale gleba bardziej wilgotna , również kwaśna.Mnie się podoba jego nieregularny kształt, gęsty pokrój i nitkowate pędy
2wrzenia032.jpg

Ta żółta plama za nim to tojeść rozesłana. Niby lubi miejsca wilgotne ( rośnie u mnie przy oczku), ale i w suchych i słonecznych dobrze sobie radzi i rozrasta się jak szalona

Odp: Skalniakowo Elżbiety 13 Gru 2012 10:48 #101224

  • Malgocha1960
  • Malgocha1960's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • http://forumogrodniczeoaza.pl/​index.php/forum/33-m
  • Posty: 439
  • Otrzymane dziękuję: 45
Elu,ja mam 3 lata ogród,ale nadal jakos nie potrafie odróżnic wrzosów od wrzośćców i mam problem co przyciąć wiosna.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 13 Gru 2012 15:08 #101313

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Małgosiu , najprościej będzie przyciąć wiosną to , co kwitło jesienią. Możesz oznaczyć znacznikami czy patyczkami. Wczesną wiosną obcinam kwiatostany wrzosom i staram się uformować kulkę

Odp: Skalniakowo Elżbiety 13 Gru 2012 20:29 #101460

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Elu,
No to się dowiedziałam! W końcu jak moje wrzosy wyżyły dłużej niż jeden sezon :crazy: :) będę wiedziała, że jak przytnę wiosną, to mi się zagęści? :)

Odp: Skalniakowo Elżbiety 14 Gru 2012 21:14 #101946

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 234
Witaj Elu - niby tojeść rozesłana dość pospolita w wydaniu zielonym tu wygląda bardzo szlachetnie - żółta plama rewelacyjna. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 15 Gru 2012 00:07 #102034

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Skoro leśny skalniak , to iglaki obowiązkowe. Szukałam małych odmian ze względu na niewielką przestrzeń.Tatsumi Goldjuz pokazałam, to teraz może mała kulka NN. W centrum sprzedano mi jako picea abies Formanek i przyjęłam to jako pewnik. Natomiast jak zaczęłam szukać informacji , okazało się , że Formanek ma pokrój pokładający się lub płożący , a ja mam idealną kulkę. Poza tym kolor igiełek się nie zgadza - moja kulka ma niebieskie przez cały sezon. Rośnie powolutku , powiedziałabym że przyrasta ok 0.5 - 1 cm rocznie. Może ktoś zna, podpowie , zidentyfikuje? Posadzony w lasku zanim powstał skalniak ,znalazł się również u podnóża wzniesienia , nieopodal złocistego cyprysika

14sierpnia026.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2012 00:11 przez Elżbieta.

Odp: Skalniakowo Elżbiety 15 Gru 2012 15:08 #102159

  • luki
  • luki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 344
ELU Wydaje mi sie że to Picea glauca'Blue Planet' ale nie jestem na 100% pewny. nie znalazłem Twojego zdjęcia hortensji :dry:
Pozdrawiam, Łukasz
POSZUKUJĄC PIĘKNA
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 15 Gru 2012 15:24 #102165

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jak dobrze Elu,że opisujesz swoje rośliny na skalniaku :hug: Przez zimę będę mogła odpowiednio przygotować się do tworzenia swojego :devil1:

Odp: Skalniakowo Elżbiety 15 Gru 2012 23:55 #102370

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Lukasz , dzięki - poczytałam i faktycznie opis i zdjęcia u Kurowskich - pasują do mojego iglaczka. Na razie więc bedę używać tej nazwy , chyba że...ktoś ujawni inną niebieską kulkę :)Daniela wrote:
Elu,
No to się dowiedziałam! W końcu jak moje wrzosy wyżyły dłużej niż jeden sezon :crazy: :) będę wiedziała, że jak przytnę wiosną, to mi się zagęści? :)
Danielo , na pewno zyskają na wyglądzie ,nie będą takie rozczochrane :happy2:
Romciu, ja to robię z myślą o Tobie :happy4:

Starałam się zgromadzić w moim niewielkim zakątku iglaczki różne kształtem i barwą, zachowując jednak umiar , aby nie odnosiło się wrażenia pstrokacizny. Na fotce - ogólny widoczek , jeśli ktoś ma uwagi krytyczne - to chętnie wysłucham - bo może wiosną coś by trzeba było zmienić? :happy3: Ach , jak ja to lubię.
wrzesie071.jpg

Na pierwszym planie cyprysok tępołuskowy Tatsumi Gold, powyżej , za wrzosami pinus densiflora Okulus Drakonis,za paprocią roczna sosenkapinus sylvestris Moseri, na prawo od niej sześcioletni świerk biały picea glauca Blue planet, a w oddali po prawej - zielona wypiętrzona kulka również sześcioletniego świerka białego Alberta Globe
Na pierwszym planie widać również mały fragment rojnikowego traktu , który prowadzi w kierunku wrzosów.
Może troszkę przybliżę sosną Moseri. Ma długie igiełki , co mi sie podoba u sosen i kształt kopulasty.Latem jasnozielona , jesienią zmienia barwę na złocistą. Rośnie powoli ,5-7 cm rocznie , do około 1.5 m
sosenkaMoseriwmarcu.jpg

Tak wyglądała po pierwszej zimie , w marcu. Jeszcze złocista

A tak zmieniła się do września - zielona mała kopka
wrzesie079.jpg


W listopadzie zaczęła lekko zmieniać barwę na żółtą
11listopad061.jpg


Chyba już zanudzam. To kończę :sleep:
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Odp: Skalniakowo Elżbiety 16 Gru 2012 07:37 #102379

  • Malgocha1960
  • Malgocha1960's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • http://forumogrodniczeoaza.pl/​index.php/forum/33-m
  • Posty: 439
  • Otrzymane dziękuję: 45
W realu ten skalniak musi pięknie wyglądać.Polecam ci miniaturkę wierzby boydii,jest piekna,mało miejscas zajmuje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Skalniakowo Elżbiety 16 Gru 2012 08:18 #102385

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 234
Elu - nie zanudzasz - wręcz przeciwnie - :kiss3: Czekam na dalszy ciąg...

Odp: Skalniakowo Elżbiety 16 Gru 2012 10:03 #102413

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Małgosiu , nie znałam tej wierzby :huh: , ale dzięki Tobie już znam :flower1: Rzeczywiście perełka , taka malizna w sam raz do mojego małego kącika. Ale wydaje mi się , że bardziej by pasowała na skalniak przy oczku , tam ją lepiej można wyeksponować, a w lasku zginęłaby przytłoczona innymi roślinami. Będę się za nią rozglądać

Odp: Skalniakowo Elżbiety 16 Gru 2012 10:21 #102421

  • Roma
  • Roma's Avatar
Elu-Ty piszesz o zanudzaniu a ja czekam na ciąg dalszy :)

Odp: Skalniakowo Elżbiety 26 Gru 2012 18:53 #104517

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Jakoś się świątecznie rozleniwiłam :unsure: , więc tylko króciutko o pozostałych roslinach leśnego skalniaka.
Pinus mugo Mops - sosna górska Mops - pokrój kulki , przyrasta powoli ,ziemia kwaśna , niezbyt żyzna, u mnie kilka lat.

28sierpnia005.jpg


Niewielkie wymagania ma również Picea Glauca świerk biały alberta Globe.Początkowo rośnie w formir kulki , w późniejszych latach może się wypiętrzać. Bardzo gęsty , krótkie jasnozielone igiełki, roczny przyrost ok 3 cm.10-cioletni może mieć nieco więcej niz 50-60 cm wysokości i 80 cm szerokości

czerwiec2012047.jpg



Żyźniejszej gleby i bardziej wilgotnej wymaga Larix kaempferi - modrzew japoński Stiff Weeper
7maj2012012.jpg


Ażeby było troszkę kolorów , to w maju- czerwcu kwitnie rosnący u podnóża skalniaka rododendron Flautando
rododendronFlautando.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Margolka

Odp: Skalniakowo Elżbiety 28 Gru 2012 23:43 #105266

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Na ten mój mały leśny skalniaczek prowadzi rojnikowy trakt.Tutaj słońca jest dużo i ziemia sucha.

To maj
10maj2012091.jpg


Tyle dzieciątek było w lipcu
20lipiec036.jpg



25czerwiec093.jpg


25czerwiec094.jpg


25czerwiec095.jpg


28czerwiec030.jpg


28czerwiec031.jpg


I na szczycie traktu :laugh1:
20lipiec020.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277

Odp: Skalniakowo Elżbiety 29 Gru 2012 08:46 #105286

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
Miałam kiedyś "fazę" na skalniaki, ale dość szybko mi przeszło. Natomiast patrząc na twój zaczynam odczuwać niejakie swędzenie pod czaszką gdzieby tu wymyslić kawalek miejsca na takie nasadzenia :lol:
Bardzo naturalnie wygląda ta twoja górka.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Odp: Skalniakowo Elżbiety 29 Gru 2012 11:43 #105330

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
dodad wrote:
Miałam kiedyś "fazę" na skalniaki, ale dość szybko mi przeszło. Natomiast patrząc na twój zaczynam odczuwać niejakie swędzenie pod czaszką gdzieby tu wymyślić kawałek miejsca na takie nasadzenia :lol:
Prawda :silly: :lol:
Bardzo zachęcające zdjęcia, a ja nawet wiem, gdzie tu u nas w okolicy największy producent rojników w kraju prowadzi sprzedaż :happy4:
Jest jednak mały problem :think: u mnie perz przerasta rośliny i przy plewieniu ... :jeez:
Dziękuję za kilka kolejnych kulek :hug: Ta Moseri to jest urodziwa kulka, długowłosa, jak ja nazywam i dodatkowo zmienia barwę na zimę :) Piękna :)
Jest jeszcze taki mniejszy od Mopsa iglaczek, który zwie się Mini Mops, a to jest już prawdziwie mała, zielona kulka o bardzo wolnym przyroście :happy-old:
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2012 11:44 przez pamelka.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.360 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum