TEMAT: Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 07 Mar 2012 22:41 #4565

  • Rozanka
  • Rozanka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 74
  • Otrzymane dziękuję: 50
Majar, mam nadzieję, że nie zjadły. :) Co ja mam poweidzieć, mam szczęście do kotów i braku nornic. ;)

Dodad, śliczne są, szczególnie Medusa. Podobna do Mona Lisa, tylko bardziej różowa. Lubie takie z kropkami, papiliami i smugami na płatkach.

Kocina,
dobrze opisałaś Rubrum, jest śliczna. Co prawda nie zgodziłabym się ze sposobem sadzenia. Z tego co wiem to Speciosum Rubrum sadzi się do ziemi zasadowej, tak jak martagony. Może to był powód braku kwitnienia?
No i pierwszy raz słyszę, żeby pełne przemarzały. Mam kilka takich jak Sphinx, Aphrodite Annemarie`s Dream i pięknie kwitną, nawet po mrozach do -34st. Masz na myśli te największe nowości z pełnych? No cóż, zobaczymy za miesiąc jak sobie poradziły. Choć są to hybrydy azjatyckich, więc powinny świetnie dać sobie radę, tym bardziej, że u mnie było tylko -31st. :)
Co do wątku, to zapraszam. Na razie każdy może pisać u mnie, a potem się zbierze w całość i coś stworzy. Ja ostatnio mało czasowa jestem, no i zima minęła, trzeba do ogrodu... :oops:

Zosiu, do lodówki, albo jak ziemia rozmarzła to posadź. :)

Coś kolorowego na dobranoc. :)


Esscher
DSC09202rozanka.JPG


Eremo
DSC07959Kopiowanie.JPG


Fangio
DSC08296rozanka.JPG


Eyeliner
DSC01541800x600.JPG


Golden Splendour
DSC062001280x768.JPG


L.henryi
DSC09090rozanka.JPG


Juvarra
DSC09215rozanka.JPG
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2012 10:15 przez Hiacynta. Powód: edycja podpisów zdjęć


Zielone okna z estimeble.pl

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 07 Mar 2012 23:11 #4595

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
W zasadowej?? No tak, to pewnie dlatego padła - musiałam gdzieś źle doczytać, albo coś pomieszałam.
W takim razie i tak długo wytrzymała.
Oj ja głupia :(
I to tylko potwierdza, że wątek z opisem i wymaganiami lilii jest potrzebny ;)

Tak, chodzi mi o te najnowsze pełne - powiedziano mi, że w Polsce w gruncie szans nie mają.
Tym bardziej jestem ciekawa jak poradziły sobie u Ciebie.
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Mar 2012 10:43 #4907

  • Annes 77
  • Annes 77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 452
  • Otrzymane dziękuję: 69
Nie znam nazwy,ale mam takie cudo:)


P1080193.JPG

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Mar 2012 11:51 #4992

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Lilie to moje wielka miłość, więc z prawdziwą radością będę tu zaglądała i je podziwiała :cheer: Na przywitanie kilka moich :cheer:

MERLUZA


DIABORA


ŚW ANTONIEGO


TRESOR


GARDEN AFFAIRE


PETRICIAS PRIDE


RED ALERT

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Mar 2012 17:38 #5384

  • MATEUSZ1
  • MATEUSZ1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 1
Kocina wrote:
Mateusz pytał mnie na pw o Rubrum - odpowiem mu tutaj, bo być może ktoś jeszcze dorzuci coś cennego

Nie wiem jakich dokładnie informacji szukasz, ale z mojego doświadczenia:
1. u mnie zakwitała jako jedna z najpóźniejszych lilii
2. potrzebowała wilgotnej gleby, ale nie znosiła przelania (więc nie powinno się jej sadzić w miejscach gdzie grunt często podmaka, ale to dotyczy wszystkich cebulowych)
3. kiedyś wyczytałam, że odpowiedni odczyn gleby to lekko kwaśny: 5.6 do 6.5. I faktycznie, w takich warunkach dobrze się u mnie czuła
4. z mojego doświadczenia - dość bolesnego - wynika że niekiedy przemarza zostawiona zimą w gruncie. Takie przynajmniej mam wrażenie. Pewnego roku po prostu nie wystartowała, chociaż nie była zeżarta przez nornice.
5. Dorastała do ok. 110 cm
6. jest PIĘKNA! :)

Mam propozycję utworzenia wątku gdzie opiszemy podział lilii na azjatyckie, orienpety, martagony itp, bo nie dość kształt i układ kwiatów mają różny, to potrzebują gleby o innym odczynie. Myślę że to może być wartościowe. Do tego zdjęcia i... ja też sobie wiedzę usystematyzuję.
Widziałam że ostatnio pojawiły się piękne odmiany pełnych lilii, które na pewno u nas w gruncie nie przezimują. A to na pewno warto wiedzieć. Ja nie czuję się na siłach, ale Wy?
Bardzo dziękuję. Masz może więcej jej zdjęć? Jak duże ma kwiaty?
Pozdrawiam, Mateusz :).

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Mar 2012 20:13 #5642

  • evastyl
  • evastyl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 715
  • Otrzymane dziękuję: 358
Ja chciałabym pochwalić się moim ulubionym poletkiem lilii i w tym roku mam zamiar zrobić podobne tylko że troszkę większe .

DSC_0165.JPG

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Mar 2012 20:52 #5728

  • MATEUSZ1
  • MATEUSZ1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 1
:woohoo: Brak słów. Pięknie!
Pozdrawiam, Mateusz :).

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Mar 2012 21:10 #5759

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2451
  • Otrzymane dziękuję: 9292
Co tam u mnie kwitło w sezonie?
OT Holland Beauty (jak ona pachnie!)


LO Triumphator


LA Samur


OT Scarlet Delight


OT Hacienda


OT Bonbini


A chociaż mam dwa pracowite koty, to na wszelki wypadek lilie sadzę w wiadrach budowlanych (takie z grubego, czarnego plastiku) z nawierconymi dziurami. Pod spód oczywiście drenaż.
Pozdrawiam. Jola

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Mar 2012 21:43 #5830

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Wiadra :woohoo:
Czemu ja nie pomyślałam o wiadrach!?
Fafka - napisz dokładniej jak robisz drenaż.
W wiadrze? Pod wiadrem? Tu i tu?

Mateusz: nie mogę znaleźć zdjęć :(
Wstawię jak tylko je namierzę.

Dziewczyny - macie zdjęcia Rubrum, żeby pokazać Mateuszowi?
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 08 Mar 2012 22:43 #5936

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Annes 77 wrote:
Nie znam nazwy,ale mam takie cudo:)
Annes, tak na moje oko to chyba Faith

El Condor


Big Brother


Conca d'or


Hotspot


Flashpoint
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2012 22:44 przez mag.

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 09 Mar 2012 06:55 #6044

  • Annes 77
  • Annes 77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 452
  • Otrzymane dziękuję: 69
Mag dzięki ...już zapisuję :whistle:

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 09 Mar 2012 07:05 #6049

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Dobrze że następne wpisy oglądam teraz, rano a nie przed spaniem bo bym nie zasnęła.Może namiastki takiego szpaleru i ja się kiedyś doczekam. Na razie martwię się o te sadzone jesienią, mróz u nas był silny.

Ja swoje lilie (myślicie że kupowałam tylko jesienią? :evil: )
no ja swoje lilie kupione hihihi wiosną mam powysadzane - w dużych donicach. Bo? Bo kupione np w T--o zaczęły puszczać kiełki. Miałam wyjście. Schłodzić je i ryzykować, że ktoś przypadkiem utrąci mi kiełka lub jak kiedyś sąsiadka dać do ziemi, tej wiosny mieć na parapecie potem w maju na balkonie, chyba że zdążę przed zakwitnięciem wywieźć autem na działkę. To samo musiałam zrobić z liliami też wiosną kupionymi, które...........zamiast po zakupie wynieść do piwnicy jakoś nie miałam czasu, zapomniałam i zostały w mieszkaniu. Ciepełko więc kiełki się pojawiły.
A z trąbkowych - już w sklepie ogrodniczym spora część cebul ma już kiełki. Wolę pomęczyć się z donicami, które jak zdążę właśnie wkopię w ziemię, niż pozwolić by kiełk sie odłamał i w tym roku nie mieć nic.
Oczywiście każdą damą się pochwalę, oby wszystkie w komplecie, jesienne także się pokazały.

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 09 Mar 2012 08:37 #6090

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2451
  • Otrzymane dziękuję: 9292
Kocina wrote:
Fafka - napisz dokładniej jak robisz drenaż.
W wiadrze? Pod wiadrem? Tu i tu?
Pod wiadro sypię sporo piachu, a do wiadra przygotowuję ziemię też rozluźnioną nieco piachem i kompostem, bo ja ogólnie mam przyciężkawą glebę.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Kocina

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 09 Mar 2012 09:11 #6124

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
evastyl wrote:
Ja chciałabym pochwalić się moim ulubionym poletkiem lilii i w tym roku mam zamiar zrobić podobne tylko że troszkę większe .

DSC_0165.JPG

Ewcia super zagonek :woohoo:
A jakbym tak nie podpisane fotki wrzuciła :whistle: Macie coś przeciw :oops:

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 09 Mar 2012 09:36 #6153

  • evastyl
  • evastyl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 715
  • Otrzymane dziękuję: 358
Ja też nie bardzo przywiązuję wagę do nazw lilii , ale jak kupuję to wrzucam do folderu z opisem i zdjęciem a potem nie mam problemu z ich nazwą
Pamelko myślę że dziewczyny się nie pogniewają ...i na pewno je "ponazywają"

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 09 Mar 2012 09:36 #6154

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Joluś pewnie, ze nie mamy....wrzucaj :cheer:
A oto jeszcze kilka :P

KOREUS


ITALIA


CARONA


SORBET


COTE D,AZUR


SATISFACTION

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 09 Mar 2012 09:56 #6178

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Ależ cuda pokazujecie!!!
Ja w tym roku już ze 20 odmian dokupiłam, a może i jeszcze dokupię, kto wie :)
Ale zaczynam się obawiać o te, które mam, bo nornic mam w ogrodzie pod dostatkiem...

Lilie w ogrodach, kompozycje, zasady pielęgnacji, sadzenie 09 Mar 2012 13:31 #6415

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2451
  • Otrzymane dziękuję: 9292
I jeszcze takie zdjęcia znalazłam
OT Robert Swanson


Lilia tygrysia "Flore Pleno"
Pozdrawiam. Jola


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.578 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum