TEMAT: Lilie 2020

Lilie 2020 17 Paź 2020 19:46 #731594

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Aniu ja też nie mam ogrodu z gumy :happy3: i kombinuję ponieważ co prawda nie mam ogrodu z gliny jak ma to miejsce u Ciebie, ale za to jest u mnie wysoki poziom wód gruntowych. W tym sezonie jadę w większości na kopcach i sadzę w doniczki. Owszem może nie wyglądają takie doniczki zbyt rewelacyjnie, ale liczy się efekt końcowy. Wśród lilii azjatyckich jest bardzo dużo ciekawych okazów. Nie miała byś albo wcale strat albo też miało by to sporadycznie miejsce. U Ciebie można by było pokusić się o jakieś stare donice gliniane żeby nie burzyć koncepcji ogrodu naturalnego jak razi Cię widok czarnych donic :bad-idea: Doniczki obrośnięte mchem rozrzucone, tu i ówdzie niedbale, ale z twórczym chaosem w środku lilie których potęga i moc ukażą się latem. Taką mam koncepcję na Twoje rozterki. Możesz jeżeli masz miejsce stworzyć kopiec gigant z odpadków i w tym sadzić jak ja robię to od lat.
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Eliza52, Bea612, ewakatarzyna, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Lilie 2020 17 Paź 2020 20:12 #731601

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Zerknąłem właśnie na Twój ogród Aniu rzeczywiście nie ma nawet gdzie palca wsadzić :supr3: u mnie to w porównaniu z Tobą to raczej pustawo ;) :happy4: chociaż ostatnimi czasy bawię się tawułkami i berberysami.
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Lilie 2020 17 Paź 2020 20:43 #731612

  • Eliza52
  • Eliza52's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 384
  • Otrzymane dziękuję: 1540
Aniu aleś mnie rozśmieszyła z łopatką używaną z drugiej strony :happy4:

Ja tak samo, lilie to moja miłość. Mam też inne miłości -w tym roku piwonie i liliowce, wcześniej chryzantemy ale lilia zawsze pierwsza.
Zastanawiam się gdzie będę sadzić jakieś nowości liliowe, chyba znowu wrócę do donic, bo w tym roku wszystkie lilie z wolno stojących donic poszły do gruntu. Może to i dobrze, bo zrobiło się miejsce :wink2:
Mam jedną "podobną" pieguskę Pearl Jeniffer
IMG_20200704_104151.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Herbatnik, Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Lilie 2020 17 Paź 2020 21:18 #731619

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Takich żółtych piegusów u mnie też sporo by się znalazło. Niektóre ,,prawie '' że mogły by udawać Lilię botaniczną leichtlinii. Tylko z tymże, że ona jest bardziej miodowa, mocno, mocno żółta, ciepła taka mocna , bardziej wywinięty turban, dużo większa wysokość i więcej dużo więcej jest pieg.
A ja też szukam swojego liliowego Grala. Może kiedyś go odnajdę. Mam takie pytanie czy ktoś z Was ma lilię Dawida i mógłby coś o niej powiedzieć ? I dać zdjęcia takie swoje
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eliza52, Bea612

Lilie 2020 17 Paź 2020 22:00 #731624

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Robercie, nie gniewaj się, ale Twój wywód rozbawił mnie wieczorową porą. :lol:
Herbatnik wrote:
U Ciebie można by było pokusić się o jakieś stare donice gliniane żeby nie burzyć koncepcji ogrodu naturalnego

No więc nie mam "koncepcji ogrodu naturalnego". Ba, nie mam żadnej "koncepcji", a raczej mam taką:jak sroka narabować głównie cebul różnorakich, nawtykać jak najwięcej w ziemię i jak jedne łany kwiatów przekwitną, to w tym samym miejscu mieć inne. :lol:
Herbatnik wrote:
Doniczki obrośnięte mchem rozrzucone, tu i ówdzie niedbale,

Człowieku, a wiesz, ile takie doniczki zajmują bezcennego miejsca??? Jak sadzę, padam na kolana i czubeczkiem łopatki sonduję, czy coś tam pod powierzchnią już rośnie, czy może - eureka! - miejsce 10x10 cm niezamieszkane :silly:
Herbatnik wrote:
Możesz jeżeli masz miejsce stworzyć kopiec gigant z odpadków i w tym sadzić

Właściwie ta fraza: jeśli masz miejsce już sama w sobie wystarczy, patrz wyżej. I niestety, nie mogę stworzyć "kopca giganta z odpadków", jak wielokrotnie pisałam w różnych miejscach, z powodu moich suk nie mogę stworzyć nawet mini-kompostownika z organicznymi odpadkami, bo wszystko zostałoby wywleczone, pożarte - a ja bym wydała z dużym prawdopodobieństwem majątek na weta. Kubeł z organicznymi odpadami w domu mam zawieszony na haku (tak!) na wysokości półtora metra, a w drugim domu zamknięty w szafce na kluczyk. Otwarcie takiej lodówki to dla jednej z moich suczysk chlebuś z masełkiem.

W ogrodzie "górskim" mam owszem, naturalną, przepuszczalną, kwaśną zwietrzelinę - za to miejsca, gdzie mogą rosnąć słońcoluby - może 15 metrów kwadratowych... :jeez:

Cóż, ćwiczę sztukę samoograniczenia, choć często zbaczam z tej ścieżki. ;)
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2020 23:00 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eliza52, MARRY, Herbatnik, Bea612, ewakatarzyna

Lilie 2020 17 Paź 2020 22:31 #731627

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Jak widać mamy identyczną koncepcję czyli brak koncepcji :rotfl1:
Odnośnie psich zachowań no cóż w ogrodzie miałem spokój , gdzie indziej były wykopki, grzebanie w gnojowniku aż nogi wystawały :crazy: :rotfl1: a w ogrodzie relax spała przy mnie jak pieliłem czy sadziłem kwiaty także u mnie był totalny luz mogłem pozwolić sobie na wszelakie eksperymenty doświadczalne w ogrodzie. Nawet tak dzisiaj pisząc o tym cholernie za nią tęsknię. Za jakiś czas minie trzy lata a ja........no cóż .

Szukam ostatnio lilii botanicznych, wszystkich podobnych to lilii tygrysiej plus tzw. turkish cup czyli turbanki :woohoo:

www.bdlilies.com/l8012.html

www.alsagarden.com/en/190-lilium-superbu...er-lily-graines.html
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Eliza52, MARRY, Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Lilie 2020 17 Paź 2020 22:41 #731629

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Anglicy również na martagony mówią "turkish cup".

Ja Cię bardzo dobrze rozumiem, moją Łatkę, moje alter ego, podły rak zabrał ponad sześć lat temu. Niby rana się zarosła, ale blizna nadal boli...
Co do linków - ja zawsze najpierw patrzę pod "shipping", a dopiero potem w ogóle zawracam sobie głowę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Lilie 2020 17 Paź 2020 22:51 #731630

  • Eliza52
  • Eliza52's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 384
  • Otrzymane dziękuję: 1540
Aniu masz wspaniałe poczucie humoru. Rozbawiłaś mnie dzisiaj na cały wieczór. :rotfl1:

Robert wiosną będzie większy wybór.

Mój psiak w ogrodzie zachowuje się jak prawdziwy kanapowiec. Chodzi ścieżkami, poleguje na kocyku albo podkładzie od czasu do czasu popędzi jakiegoś dzikiego kota a jak zaczyna się nudzić to prowadzę do domu - on ma luz w domu a ja w ogrodzie
IMG_20200713_115548.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Lilie 2020 18 Paź 2020 10:39 #731646

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2240
  • Otrzymane dziękuję: 8310
Z niekłamanym zainteresowaniem :woohoo: czytam Wasze wpisy, bo to jest poważny problem, sama toczę batalie z samą sobą jak rozegrać sadzenie lilii; dostałam ogród już zagospodarowany i nie zrównałam go z ziemię, teraz tego żałuję, tylko wpisałam się w istniejące rabaty, mam ukochane róże i wybrane byliny, trochę traw i w to chcę wkomponować lilie; z jednej strony marzę o efekcie łąki - luźny, rozproszony układ, ale z kolei podobają mi się łany: zwarte, jednolite plamy, w obie opcje lilie świetnie się wpisują, zostaje problem miejsca, będą doniczki.
Czy Martagony też sadzicie w doniczkach, bo nie pamiętam, Małgosia chyba tak ?
MARRY
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2020 10:40 przez MARRY.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eliza52, Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Lilie 2020 18 Paź 2020 10:59 #731649

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Marry, dla ścisłości - ja też mam trochę lilii w donicach, ale to te, co stoją na tarasie.Martagonów tam nie mam. One wymagają, jako jedne z nielicznych, podłoża zasadowego, a oczywiście nie są w moich donicach jedynymi lokatorami, dzielą je np. z powojnikami, którym takie ph nie służy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Eliza52, MARRY, Bea612, ewakatarzyna

Lilie 2020 18 Paź 2020 12:43 #731661

  • Eliza52
  • Eliza52's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 384
  • Otrzymane dziękuję: 1540
Maryy, martagonów do doniczek nie sadź, nie dadzą rady.Jak trafisz z podłożem to rozrosną się w rekordowym tempie. Moje musiałam przesadzić już drugi raz.
Ja też odziedziczyłam drugą część ogrodu, który poprzedniczka uprawiała w zupełnie inny sposób jak ja. Sadziła rośliny,które na małej powierzchni nie powinny być sadzone, no i niektóre nie w moim stylu. Rośliny których nie chciałam systematycznie usuwam, wcale nie trzeba robić kompleksowej rewolucji. Pomału pozbywam się a w to miejsce (przekopuję, bo poprzedniczka nie kopała) wysadzam "swoje" rośliny.
W tym roku pozbyłam się lilii w donicach które stały na zewnątrz. Wszystkie wkopałam do gleby, bo donice trzeba chronić i przestawiać , a ponieważ są ciężkie to już sobie dałam spokój.
Ty możesz posadzić lilie w donicach, które zakopiesz do gleby. Najwyżej uszczuplij trochę niektóre byliny a w to miejsce posadź donicę.

IMG_20200615_105427.jpg

Te lilie rosną w zakopanej donicy
IMG_20200719_122015.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Lilie 2020 18 Paź 2020 12:59 #731664

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6065
  • Otrzymane dziękuję: 22024
W tym roku mało u mnie było ich ,ale coś tam :wink2:
20200629_151013.jpg


20200702_075442-4.jpg


20200709_091126-4.jpg


20200727_090735.jpg


Marry ja już nie sadzę na otwartej przestrzeni tylko przy ogrodzeniu ,pod ścianami ale w gruncie wszystkie .
Tutaj pomiędzy szpalerem róż przy altance ,bez dachu takiej :wink2:

20200712_133810-4.jpg


20200712_134208-2.jpg
Załączniki:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2020 13:03 przez Bobka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Herbatnik, Bea612, ewakatarzyna

Lilie 2020 20 Paź 2020 20:02 #731912

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Nie wiem czy wszystkie zakwitną :) Pąki są już bardzo duże.
1-25.jpg


2-26.jpg


3-26.jpg


4-27.jpg


5-19.jpg


6-19.jpg


7-16.jpg


8-14.jpg
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna

Lilie 2020 20 Paź 2020 20:26 #731915

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2240
  • Otrzymane dziękuję: 8310
Robert, to niekończące się kwitnienie wygląda imponująco; w dużych donicach sadzisz kilka a pojedyncze cebule w jak dużych ? Muszę zrobić, jak Ty, bo gdy wykopałam otwór na donicę do stoi w nim woda, więc tylko na powierzchni mogę działać.
MARRY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Lilie 2020 20 Paź 2020 21:19 #731918

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79337
Robercie, w razie co zabierz doniczki z liliami w pąkach do mieszkania i zrób sobie "ogród zimowy".
Lekko zazdroszczę.
Ostatnio zmieniany: 21 Paź 2020 17:50 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik, ewakatarzyna

Lilie 2020 21 Paź 2020 17:43 #731990

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Gdyby ktoś, coś, to Lilygarden właśnie zrobiło dyskretną przecenę... :idea2:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Herbatnik

Lilie 2020 21 Paź 2020 18:17 #731997

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
MARRY wrote:
Robert, to niekończące się kwitnienie wygląda imponująco; w dużych donicach sadzisz kilka a pojedyncze cebule w jak dużych ? Muszę zrobić, jak Ty, bo gdy wykopałam otwór na donicę do stoi w nim woda, więc tylko na powierzchni mogę działać.

Martagona/ nieumyślnie / posadziłem w 2 l. Można pokusić się o 3 l jak duży okaz. Optymalną donicą jest właśnie 3 l. Dla większych cebul to jak małe to dwie sztuki na 5 l/ większe 2 sztuki max 3 na 7,5 l. Zdarza się jednak tak , że jak Ci wyślą giganty jak LG to jedna cebula na donicę 7,5l.
Takie małe azjatyckie typowo marketowe to dwie sztuki na donicę 3 l/ trzy sztuki na 5 l. Biorę donicę w ręce i mniej więcej wizualnie je umieszczam w niej cebule. I wtedy widzę. Wolę żeby było luźniej niż ciaśniej ponieważ potem pójdą nawozy dolistne, a ja nie będę co roku czy dwa ich przesadzał. Kupuję i zbieram wszystkie donice jakie wpadną mi w łapy. Te o pojemności 2 l też da się wykorzystać chociażby dla psich zębów/ tak myślę je właśnie wykorzystać w ten sposób./ Można także przecież posadzić inne chociażby lilię botaniczną ,,Pumilum'' czy dać doniczkę 7,5 l na dwa większe martagony. A co mi zależy jak nie sprawdzę to się nie przekonam. Niektóre lilie mi marudzą w gruncie to może udadzą mi się uprawa w donicach. Na spód gdzie stoją agrotkanina na to dla maskowania trociny.


Aniu ogród zimowy to mi się marzy od wielu już lat.....ale taki wiesz....ogromny ze szkła i aluminium. W środku ciepło, egzotyczne rośliny, lilie które marzną, bujany fotel w środku, na stoliku ciepła herbata w tle muzyka klasyczna a w tym fotelu ja :woohoo: żyjący z procentów i lokat :rotfl1:
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY

Lilie 2020 21 Paź 2020 18:37 #731999

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6065
  • Otrzymane dziękuję: 22024
Podajcie proszę ze 4 rodzaje lilii pachnących mocno wysokich ,może drzewiaste?
Przybliżone kolory biel ,ciemny róż inne :flower1: :hug: najchętniej pełne ale niekoniecznie :hug:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Perełka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.607 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum