TEMAT: Czytamy!!!!!

Czytamy!!!!! 14 Mar 2019 10:29 #648226

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Ryszard Ćwirlej - ,, Śliski interes '' kryminał neomilicyjny.

Agata Christie - ,, Niemy świadek '' czyli Hercules Poirot w akcji.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Czytamy!!!!! 27 Mar 2019 18:41 #650420

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Był Ryszard Ćwirlej - ,, Trzynasty dzień tygodnia '' obecnie jest

Fiodor Dostojewski - ,, Wspomnienia z martwego domu ''

„Wspomnienia z martwego domu” to najbardziej osobiste dzieło Fiodora Dostojewskiego. W 1849 roku Dostojewski za przynależność do Koła Pietraszewskiego został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. W ostatniej chwili car odwołał tę karę i zamienił ją na więzienie połączone z ciężkimi robotami. Pisarz przebywał na katordze cztery lata, a doświadczenia zebrane w tym okresie pozwoliły mu przedstawić w powieści obraz życia w syberyjskim więzieniu.

Swoje wspomnienia Dostojewski wkłada w usta szlachcica skazanego za zabójstwo żony na dziesięć lat ciężkich robót. Opisuje zwyczaje panujące na katordze, relacje między współwięźniami, ich historie, zachowania, postawy i charaktery, przedstawia różne fragmenty katorżniczego życia (pobyty w szpitalu, handel wódką, święta, kary cielesne, zachowanie przełożonych, roboty) i wiele sylwetek skazańców. Są pośród nich ludzie dobrzy, wartościowi, z którymi nawiązuje przyjaźnie. Jednak większość katorżników to ludzie ponurzy, dumni, ambitni, zawistni, źli i złośliwi. Awantury, kradzieże i bójki są na porządku dziennym, atmosfera moralna panująca w barakach jest trudna do zniesienia. Większość skazańców pochodzi ze stanu chłopskiego, do byłego „pana” odnoszą się niekiedy z nienawiścią, Aleksandrowi Pietrowiczowi jako byłemu szlachcicowi jest na katordze wyjątkowo ciężko, wrogość większości współwięźniów i samotność – to uczucia szczególnie doskwierające mu podczas pierwszych miesięcy pobytu w więzieniu.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, rozalia, MARRY

Czytamy!!!!! 27 Mar 2019 19:19 #650432

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19268
  • Otrzymane dziękuję: 79643
Deborah Moggach - "Tulipanowa gorączka".
Historia namiętności. I w sensie uczucia między dwojgiem ludzi, i szaleństwa, jakie ogarnęło siedemnastowieczne Niderlandy - pasji, którą wielu z nas, ogrodników, może chyba i dziś zrozumieć. Zdobyć TĘ cebulkę - za wszelką cenę. :silly:
Autorka zręcznie snuje opowieść, zmieniając narratorów - a więc i punkt widzenia historii. W tle - wielkie malarstwo flamandzkie.
Na podstawie powieści nakręcono amerykańsko-brytyjski film w 2017 roku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, beatazg, rozalia, MARRY, Herbatnik

Czytamy!!!!! 30 Mar 2019 22:10 #650864

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Hakan Nesser ,, Kobieta ze znamieniem '' Czwarta odsłona serii z Komisarzem Van Veeterenem.

Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy?

To moje trzecie spotkanie z tym autorem. Książki spod jego pióra są mocne, dobrze skonstruowane. Zagadka niby banalna, powód czasem też, ale czy ktoś tak naprawdę odkrył do końca co się kryje w człowieku ?
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY

Czytamy!!!!! 02 Kwi 2019 18:45 #651302

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Mario Puzo - ,, Omerta '' kolejne spotkanie z Sycylią :woohoo: Czyta się naprawdę świetnie :)
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY

Czytamy!!!!! 04 Kwi 2019 21:21 #651660

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Agata Christie - ,, Tajemnica gwiazdkowego puddingu ''

;)

Zgodnie z kulinarnym tytułem zbiór opowiadań mistrzyni kryminału to uczta dla wielbicieli prozy Agaty Christie. Głodny wrażeń czytelnik znajdzie tu wspomnienia z dziecięcych lat pisarki, a także nierozwiązywalną zagadkę morderstwa, do którego dojść nie mogło (Tajemnica hiszpańskiej skrzyni). Sławny detektyw raz bawi się w kota czyhającego na mysz (Popychadło), a w innym miejscu odkrywa prawdę dzięki rytuałom kulinarnym (Dwadzieścia cztery kosy). Jak mówi jedna z bohaterek: „Potrzebuję pana, panie Poirot. Proszę podkręcić swoje cudowne wąsy i przyjść”. Na deser autorka serwuje Szaleństwo Greenshawa z niezawodną panną Marple!
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Odp: Czytamy!!!!! 04 Kwi 2019 21:54 #651668

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
Od świeże temat:
OKRUCH = Anna Ficner-Ogonowska
Główni bohaterowie, Maks i Sara, poznają się w zaskakujących okolicznościach. Właściwie są to okoliczności rodem z pierwszorzędnego filmu sensacyjnego. Więc trudno zarzucić Ficner-Ogonowskiej brak pomysłu i nutki szaleństwa. Nawet w tak zachowawczej kategorii, jaką jest obyczajówka, udało się jej przemycić nieco adrenaliny. Nie będę zdradzać tu szczegółów, by nie psuć przyjemności z czytania tym, którzy zdecydują się sięgnąć po tę książkę.

SIEDEM SIÓSTR - Lucinda Riley

Porywająca epicka opowieść o miłości i stracie – pierwsza z wyjątkowej serii siedmiu książek, osnutych wokół legendy o konstelacji Siedmiu Sióstr.

OGRÓD Z BRĄZU


Fabian (Joaquín Furriel) oraz Lila (Romina Paula) Danubio są kochającym się małżeństwem, które mieszka razem ze swoją czteroletnią córeczką w Buenos Aires. Pewnego dnia dziewczynka znika bez śladu w metrze. Rodzice są zrozpaczeni. Nie wiedzą, co robić. Nie rozumieją, co się stało. Brak jest świadków zdarzenia, motywów sprawy. Policja zdaje się być bezradna. Małżeństwo nie poddaje się jednak. Desperacko szuka pomocy i walczy o odzyskanie córki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik

Odp: Czytamy!!!!! 04 Kwi 2019 22:01 #651670

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
No i na co ci te góry
Autor:
Lichota Anna

Autorka wyjechała z Polski do Londynu w 1996 roku z jedną torbą. Od tego czasu była w 67 krajach, pracowała na wyższych szczeblach zarządzania, zdobyła Koronę Ziemi, wsparła budowę Szkoły Pokoju w Nepalu, zarządzała organizacjami charytatywnymi i napisała książkę.

Aktualnie przeczytałam 1 tom
Stulecie Winnych Ałbena Grabowska

i wolę książkę niż serial
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Herbatnik

Czytamy!!!!! 13 Kwi 2019 22:19 #652886

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Kiedyś już tą książkę miałem w rękach, ale odłożyłem ją na półkę. Ostatnio trafiła się na totalnej wyprzedaży.

Swietłana Alliłujewa - ,, Córka Stalina '' O Stalinie, Rosji i o sobie.

Jestem w połowie książki. Uczucia mam miejscami bardzo mieszane :pinch: . Lecz wiadoma sprawa, opis , charakterystyka Józefa Stalina jest tutaj opisana oczami nie przechodnia, nie historyka lecz córki, stąd takie, a nie inne postrzeganie tej postaci.
Robert
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2019 22:20 przez Herbatnik.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, Łatka

Czytamy!!!!! 15 Kwi 2019 08:56 #653129

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Agata Christie -,, Dlaczego nie Evans '' ? :) Jak chcę odpocząć od ciężkich książek to biorę Christie. W psychiatryku zapytany : odkąd pan tak ma ? Czy od dawna ? Ciężkie pan miał dzieciństwo ? Nie umiałem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie :rotfl1:

Dwaj gracze w golfa znajdują na brzegu urwiska umierającego człowieka, który wygłasza tytułowe zdanie. Z kieszeni wypada mu fotografia tajemniczej piękności. Okazuje się, że śmierć mężczyzny nie jest przypadkowa. Do akcji ruszają oficer marynarki Bobby Jones i jego przyjaciółka lady Frances Derwent. Czyha na nich wiele niebezpieczeństw, ale w końcu odkrywają tożsamość kobiety z fotografii oraz sens pytania.

Powieść może być tym, co czytelnik lubi: powieścią awanturniczą, romansem, kryminałem – więc właściwie: „Dlaczego nie Evans?”
Robert

Czytamy!!!!! 18 Kwi 2019 22:01 #653570

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Charlotte Link - ,, Ciernista róża '' to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Mam nadzieję, że będzie owocne :)
Robert

Czytamy!!!!! 18 Kwi 2019 23:19 #653575

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Cichy Don. Na kryminały szkoda czasu.

Czytamy!!!!! 25 Kwi 2019 22:28 #654312

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Maria Dąbrowska - ,, Noce i dnie '' cz. 2 :)
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25

Czytamy!!!!! 30 Kwi 2019 20:57 #655167

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
"Światło między oceanami"

Książka, na podstawie której nakręcono też film.

Bohater wojenny Tom Sherbourne przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Wkrótce przybywa do niego ukochana żona Isabel. Zakochani żyją tu szczęśliwie w rytmie przypływów i odpływów oceanu. Ich największym, niespełnionym pragnieniem jest dziecko.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Herbatnik

Czytamy!!!!! 13 Maj 2019 21:57 #657333

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Tolkien- Władca Pierścieni ,, Drużyna pierścienia '' :)
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25

Czytamy!!!!! 14 Maj 2019 09:17 #657374

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19268
  • Otrzymane dziękuję: 79643
Jeszcze nie skończyłam czytać, lecz mogę już gorąco polecić.
Isabel Allende - "Ines, pani mej duszy".
Isabel Allende należy do moich ulubionych autorek, a tu pokazuje wielką formę. Soczysta, porywająca proza, daje nam wgląd w początki historii Chile, co nie jest dla Polaków zbyt znanym polem, i to w sposób bynajmniej nie sucho-nudny, tylko barwny i zapierający momentami dech. W dodatku narracja prowadzona jest przez silną, wybitną kobietę tamtych czasów - co czyni, że wiele spraw czytelnik widzi inaczej, niż pokazują je akademiccy historycy.
Nawiasem, polecam i inne "chilijskie" powieści Allende, tworzące cykl "rodzinny": "Córka fortuny", "Portret w sepii" i "Dom duchów", najbardziej chyba znaną.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Lila25, Herbatnik

Czytamy!!!!! 28 Maj 2019 11:10 #659634

  • Sandra Schenk
  • Sandra Schenk's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 20
Czytać kocham od małego, więc moich ulubionych tytułów jest bardzo wiele :D Zaczynając od "poważnej" literatury jak "Quo Vadis" Sienkiewicza, "Pana Tadeusza" Mickiewicza, czy "Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego, aż do mojej ukochanej fantastyki :thanks: :search: Z tej drugiej kategorii szczególnie lubię wracać do serii "Zwiadowców" Johna Flanagana, "Darów Anioła" i "Mechanicznego Anioła" (kolejne tomy: "Mechaniczna Księżniczka" i "Mechaniczny Książe") Cassandry Clare, "Szeptem" Fitzpatrick Becca... Jeśli ktoś jest ciekawy, mogę tak wymieniać w nieskończoność :D Ah i uwielbiam Coelho! :D
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Herbatnik

Czytamy!!!!! 06 Lip 2019 19:17 #666517

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Obecnie - Eliza Orzeszkowa ,, Nad Niemnem '' trzy tomowa wersja klasyki literatury polskiej. W następnej kolejności Jo Nesbo - Harry Hole powrócił w książce ,, Nóż ''. :woohoo:
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Lila25, Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.642 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum