TEMAT: Zwalczanie karczowników, nornic, kretów

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 19:47 #145933

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
waldek727 wrote:

Czy jest ktoś na forum kto po przeczytaniu mojego postu nie przyzna mi racji i uzna, że wątek jak zwalczać (zabijać) swoich braci mniejszych jest mu bardzo potrzebny?

Pozdrawiam. Waldek.

Nie przyznam. Zwłaszcza że gryzoniom akurat wyginięcie nie grozi.
A może warto by poczytać:
greenclean.pl/szkodliwosc-gryzoni
Za tę wiadomość podziękował(a): piku


Zielone okna z estimeble.pl

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 19:51 #145934

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ale link jest o szczurach :evil: i o usługach deratyzacyjnych :woohoo: Czyli dość daleko od tematu :woohoo: Wprawdzie nie widziałam nigdy nornicy (chociaż być może to jej kopczyki tak mnie wnerwiają), ale szczur to raczej nie jest :evil:
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2013 19:53 przez Hiacynta.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 20:03 #145951

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
Te same choroby są przenoszone przez inne gryzonie. Wiadomo... szczur jest największym problemem. Ale wszystkie mają jedną cechę wspólną... mnożą się szybciej niż króliki Lejzorka Rojtszwańca. :lol: Miejsca na to mają dość poza naszymi ogrodami. Mam się przyglądać jak żrą? Przy czym im więcej roślin w ogrodzie, tym stół lepiej zastawiony... więc złażą się z okolicy.
No bez sensu.
Nornica natomiast występuje dosłownie wszędzie... potrafi mnożyć się cały rok (pod śniegiem cieplutko ;) I prędzej coś zagrozi Homo, niż nornicy.

Kret to kret... psuje estetykę i tyle... czasem rozgrabię kopce, czasem przepłoszę... czasem klnę... a czasem to mi się chce śmiać, zwłaszcza jak w ub. roku wykopał odstraszacz... ponoć niezawodny :) Wieczorem wbiłem, rano leżał na kopcu wielkości psiej budy...
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2013 20:13 przez Nemo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Florian05, Xellos

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 20:48 #145971

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Jako następna -Nie przyznam.
Mając do wyboru posiadanie ogrodu lub hodowlę nornic i karczowników, wybieram to pierwsze!!!

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 20:56 #145977

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
z odstaszaczem na krety miałem podobne doswiadczenie,ale dla mnie kret nie był nigdy problemem
Natomiast Wiesia moze wypowiadac sobie wojne karczownikom... :happy4: Ja /chyba na poczatku tego watku juz to pisałem/ po kilkunastoletniej wojnie zostałem pokonany, ładnie połozona pod lasem ponad kilkudzisiecio arowa działka ,szklarnia ,studnia prąd/ porasta teraz sosnami .Działka jak Poli połozona na piachach ,zaczełem przywozić obornik, sustraty, komposty etc. setki m3 wody, karczowniki stworzyły sobie podziemne państwo/niczym Vietcong/,czasami zalewajac woda ich nory ziemia zapadała sie na ponad 20 -30cm.Mozna było tam krecić horory, ...nagle krzak pomidora w tunelu zaczyna sie trząśc i po chwili jest wciagany po ziemie,to co było przywiazane juz sznurkami była podgryzione tuz nad ziemia, stosowałem wszystkie dostepne środki i nic :mad2: :mad2: :mad2:
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2013 20:57 przez Tomasz23.
Za tę wiadomość podziękował(a): Xellos

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 21:08 #145992

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy jest jakiś sposób na odróżnienie, czy kopce ryje kret, czy karczownik?

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 21:22 #146003

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Karczownik własciwie nie robi kopców jak kret.../
Jezeli drzewka sa "zastrugane" jak ołówki ,rosliny, wciagane do nor, to bedzie na pewno karczownik

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 21:39 #146027

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Gdzieś czytałam, że karczownik też robi kopce, dlatego próbuję zidentyfikować mojego intruza.
Mam obiecaną roślinę, która odstrasza podobno takie stworzenia podziemne, bo wydziela jakieś olejki eteryczne. O rezultatach będę pisać :) Mam nadzieję, że będzie skuteczniejsza niż puszka zatknięta na pręcie :woohoo:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 22:07 #146056

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nie mam pojęcia, jak się ta roślina nazywa. Osoba, która mi ją obiecała nie zna nazwy, to jest ok. 60 cm badyl obrośnięty lancetowatymi listkami. Na pierwszy rzut oka przypomina łodygę lilii tygrysiej, tyle, że bez kwiatu. Podobno dzięki posadzeniu tej rośliny krety wyniosły się z ich ogrodu :)

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Kwi 2013 22:19 #146073

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
To na pewno nie jest nostrzyk. Jak dostanę, wrzucę do identyfikacji, może ktoś rozpozna nazwę.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 16 Kwi 2013 08:02 #146165

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Podejrzewam, że Alina mówi o wilczomleczu groszkowym (Euphorbia lathyris)



Właśnie mam zamiar go przetestować. Ale nawet gdyby miał być skuteczny to trudno sadzić go obok każdego drzewka czy zagrożonej byliny ;) A może zrobić żywopłot ;) Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że bywa ekspansywny :unsure:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2013 08:03 przez piku.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 16 Kwi 2013 08:05 #146166

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Wypowiadanie się w temacie czy kocham zwierzątka czy nie to nie to miejsce - mam czarno na białym wykaligrafowane-Zwalczanie karczowników, nornic, kretów i tyle w temacie miłości :hearts: .

Z futrzakami walczyłem całą zimę i mam rezultaty-wyniosły się w linię ogrodzenia (tam niech sobie ryją).Kto ma słabe nerwy niech nie czyta :club2: :sick: .
Zbierałem psie odchody w wiaderko dolewałem wody,rozrabiałem to coś do konsystencji śmietany i wlewałem do udrożnionych wcześniej korytarzy. Myślę że zapach skutecznie zraził krety i wyniosły się z rabat :bye: .

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 16 Kwi 2013 08:16 #146170

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Nie mam kretów, ani nornic, natomiast w moim ogrodzie panoszą się mrówki. Próbowałam już różnych sposobów, ale bezskutecznie.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 16 Kwi 2013 12:58 #146257

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Danusiu, o mrówkach też mamy cały wątek:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...rzency-czy-szkodniki

Warto tam zajrzeć :)

Pawle, skoro mam obiecane sadzonki, to będę próbować :)
Wiesiu, bardzo dziękuję za szybką identyfikację :thanks: , chyba to właśnie ta roślina :)
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2013 13:02 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Danka1970

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 20 Kwi 2013 21:40 #147608

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Taki widok mam w drodze na działkę :woohoo: Mam nadzieję, że mój krecik krewnych nie sprowadzi :woohoo:

krety-na-trawniku.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2013 21:41 przez Hiacynta.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 14 Maj 2013 14:10 #156794

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
Bez zezwolenie nie możemy nie tylko zabijać kretów, ale teoretycznie nawet dotykać kretowisk. To, do czego przyznaje się Irena Janowska, też jest zakazane. - W odniesieniu do zwierząt dziko występujących, należących do gatunków objętych ochroną, może być wprowadzony zakaz ich umyślnego zabijania, okaleczania i chwytania, transportu oraz niszczenia ich siedlisk i ostoi będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania. Rozporządzeniem w sprawie ochrony gatunkowej kreta zakazy zostały wprowadzone - mówi przedstawicielka Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Przepisy dotyczące ochrony prawnej kretów są surowe. Za zabicie zwierzęcia grożą dwa lata ograniczenia lub pozbawienia wolności. W przypadku gdyby odbyło się to ze szczególnym okrucieństwem, a za taki teoretycznie sąd może uznać trucie przy pomocy chemicznych preparatów, kara może sięgnąć trzech lat więzienia. Dodatkowo zabójca kreta może zostać zobowiązany do zapłacenia nawiązki w wysokości od 500 zł do 100 tys. zł.

- Nie zamierzam na nikogo donosić. Nie słyszałam też o tym, aby ktokolwiek został ukarany za zabicie kreta - mówi Irena Janowska.

- Nic mi nie wiadomo, aby ktokolwiek został skazany za to, że pozbył się kretów. Mogę sobie jednak wyobrazić niezbyt sympatycznego sąsiada, który doniesie na policję o zabiciu kreta - podsumowuje Wiktor Protas.


A więcej tu: finanse.wp.pl/kat,1036071,title,Sprawa-k...52790,wiadomosc.html
Emigrować? Mam do kretów wyrozumiały stosunek, ale do stanowionego u nas prawa... ech...

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 14 Maj 2013 14:21 #156796

  • trzynastka
  • trzynastka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Każdy dzień nawet najgorszy wart jest przeżycia
  • Posty: 653
  • Otrzymane dziękuję: 238
Ja przyniosłam kota, nie zabijam bo szkoda mi jednak zwierzątek, od tej chwili czyli 3 lata mam spokój z nornicami kretami itp, żadnych kopców czy tuneli a miałam zryty cały trawnik i co roku pożarte cebulki

Podejrzewam że one wyczuwają drapieżnika, i się powynosiły a to moja naturalna ochrona działki


IMG_4216.JPG


IMG_4218.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Margolka

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 14 Maj 2013 17:53 #156817

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Nemo,
ten artykuł napisał ktoś chyba nie za bardzo zorientowany w przepisach. Jeśli chodzi o zabijanie kretów, dotykanie kopców itd., to ochrona częściowa nie dotyczy wyłączonych z przepisu terenów ogródków działkowych, lotnisk, szkółek, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz boisk sportowych. Ustawa dotyczy kretowatych w stanie dzikim.

Najlepszy jest łowny kotecek. ;)
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2013 17:53 przez Daniela.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.503 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum