TEMAT: Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 09 Lut 2022 22:30 #792468

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5873
  • Otrzymane dziękuję: 27931
Ja bym tak Marysiu zrobiła jak piszesz, bo te zimowe pędy są delikatne, bo wychudzone i pierwsza większa wichura je może połamać, poza tym szybciej ogołocą się dołem. Jak zetniesz, to teraz słońca coraz więcej, rozkrzewią się i nie będą takie wybujałe. To jest oczywiście tylko moje zdanie, może inni mają odmienne.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 09 Lut 2022 22:40 #792470

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
U mnie w tym roku będą takie:

IMG_20220209_223001.jpg


O ile zechcą wykiełkować. Pani w sklepie powiedziała, że w środku jest 10 nasion, data 2027. Powinno być dobrze :)
Moje zeszłoroczne zaskoczył przymrozek i pfff, po pelargoniach.
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 10 Lut 2022 00:16 #792484

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
koma, bardzo dobrze kombinujesz. Ja sadzonki robię w październiku. Teraz, gdy zaczęły ładnie rosnąć i krzewić się, ułamuję największy pęd 1/3 do 2/3 (zależy od jego wysokości) i te ułamane pędy wkładam do wody. Jak wypuszczą korzonki, to sadzę do doniczek, a w kwietniu na stałe do skrzynek. I to są najładniejsze , pięknie rozgałęzione krzaczki. Jutro zrobię zdjęcia. :flower:
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Kasionek, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 10 Lut 2022 06:45 #792489

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2712
  • Otrzymane dziękuję: 17907
Ja dosiałam wczoraj jeszcze pelargonię fioletową Gama F1. W torebce też było tylko 10 nasion. :)
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Kasionek, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 10 Lut 2022 08:23 #792494

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19593
  • Otrzymane dziękuję: 81392
Marysiu, oczywiście, że możesz poskracać te sadzonki. Jak widzisz, ramblery mają naprawdę dużą siłę wzrostu, o ile zapewni im się dość światła i w miarę ciepło.

Ja mam stan taki, że rośnie z 10 sztuk młodych, też z uciętych czubków (ale z roślin matecznych), wetkniętych byle jak w stary garnek i chyłkiem ustawionych na parapecie "nory" mojej drugiej połowy, z nadzieją, że ich nie spostrzeże. :lol:



Dwie donice z Scarlet Ramblerami przeniosłam na okno kuchenne - i już zaraz będą wymagać przycięcia, mimo że w kuchni upału doprawdy nie mam, Inne dwie z S.R. stoją jeszcze w minimalnie jasnej i zimnej piwnicy - i te mają wiadomo, bladawce, nie przyrosty, do ogarnięcia, jak tylko znajdę dla nich miejsce, może zwolnione przez agapanty - o ile w marcu nie będzie mrozu. Natomiast trzy donice z pozostałymi odmianami typu Rosebud staoją nadal na jasnym, ale też dość zimnym ganku (około +10 stopni) - i zaczęły ostro rosnąć, przynajmniej od strony szyby. Też chcę je przyciąć, ale dopiero za jakieś dwa tygodnie.
W cieple szybko się ukorzenią i przegonią sadzonki robione w niekorzystnych warunkach - a niestety, nie mając doświetlenia ani nawet niczego w rodzaju zimowego ogrodu nie jestem w stanie zaoferować pelargoniom luksusów.
Z podobnego powodu nawet nie próbuję wysiewu - z roślin matecznych przechowywanych trzecią zimę mam aż nadto pelargonii na moje potrzeby i możliwości zagospodarowania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, Bea612, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 11 Lut 2022 16:36 #792709

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Sadzonki (kandydatki na sadzonki) w wodzie mają się dobrze. Jak na zdjęciu. Pozostałym też niczego nie brakuje. Ponieważ doniczki, w których rosną nie są duże, to wcześniej je przesadzę do skrzyneczek.


IMG_7775.jpg



IMG_7770.jpg



IMG_7765.jpg


Sadzonki robię tylko z dwóch odmian:

Happy Appleblossom

IMG_7299.jpg


i z odmiany Red Rambler

IMG_7296.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marzenka, Łatka, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 14 Lut 2022 18:18 #793066

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2712
  • Otrzymane dziękuję: 17907
Moje pelargonie wysiane 14 stycznia są dziś takie :)

IMG_20220214_091257.jpg

IMG_20220214_091332.jpg


a wysiane 9 lutego fioletowe nawet ładnie wschodzą. :)
IMG_20220214_091323.jpg
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 14 Lut 2022 19:13 #793075

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Marlenko, a podkiełkowywałaś nasiona, czy od razu do ziemi włożyłaś?
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 14 Lut 2022 19:29 #793083

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2712
  • Otrzymane dziękuję: 17907
Siałam od razu do ziemi.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 15 Lut 2022 21:44 #793183

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19593
  • Otrzymane dziękuję: 81392
Powoli zabieram się za pelargonie. Z zimnego ganku stopniowo i w miarę możliwości przenoszę do nieco cieplejszej kuchni. Sadzonki wierzchołkowe Scarlet Ramblerów przesadziłam z różowego garnka do 4 doniczek, po dwie - bardzo urosły i miały sporo korzonków.



Do garnka poszły za to sadzonki pobrane z innych ramblerów, na pewno Apple Blossom Rosebud i zapewne z Rose of Bulgaria, bo trzeci mój "rozebud", Australian Pink, oberwał w czasie letniego remontu i nadal ledwie dycha.
A, przyznam się, że jedną donicę po prostu wystawiłam pod chmurkę. No, może nie do końca, bo stoi we wnęce okiennej na tarasie. Zasiedla pojemnik do spółki z agapantem, a im naprawdę byle przymrozek nic nie zrobi. Pelargonie bardziej wrażliwe, lecz na tych akurat najmniej mi zależy - pospolita odmiana w odcieniu amarantowym.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 15 Lut 2022 21:45 #793185

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Po odłamaniu części najwyższej łodygi, po tygodniu pozostawiona część wypuściła odnóżki i zrobi się ładny krzaczek.



IMG_7783-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, Bea612, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 19 Lut 2022 17:53 #793795

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2638
  • Otrzymane dziękuję: 9778
Dzisiaj wyjęłam kilka pelargonii z eksperymentalnego przechowywania w trocinach. Korzenie pomoczyłam kilka godzin w wodzie i posadziłam do doniczek. Ustawiłam w jasnym, średnio ciepłym miejscu. I czekam na chwilę prawdy. :)
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Lut 2022 22:14 #794105

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
U mnie kiełki puściły wszystkie nasiona, tylko jedno wrosło w wacik i urwałam mu łepek przy próbie wyciągnięcia :oops:
Pozostałe 9 podkiełkowanych nasion trafiło do perlitu. Trzymam kciuki za nasiona i za siebie, bo to eksperymentalna uprawa :flower2:
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2022 22:15 przez Prządka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Lut 2022 23:16 #794114

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Ja swoje wysiałam jakoś na początku lutego chyba już nie pamiętam dokładnie dziś pikowałam. Wszystkie nasionka wzeszły jestem zadowolona bo pierwszy raz siałam pelargonie.
IMG_20220220_195749.jpg
Martyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 04 Mar 2022 10:43 #795715

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1766
  • Otrzymane dziękuję: 12925
Deczko zagapiłam się z siewem.

Maluchy.


DSC_00091.jpg


W grudniu pobrałam trzy sadzonki pelargonii Appleblossom.
Potem rośliny załatwił mróz i zostałam tylko z trzema. Kłania się moje lenistwo.


DSC_00101.jpg
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, bietkae, Prządka, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 05 Mar 2022 18:25 #795924

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 30817
Po ścięciu wierzchołków,na roslince matecznej jest dużo młodych pędów.


20220305_181220.jpg


Ścięte wierzchołki,które od 4 tygodni są w kubeczkach z wodą nie mają zamiaru puszczać korzonków. Kupiłam dzisiaj ukorzeniacz,może to pomoże.


20220304_160254.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 05 Mar 2022 18:35 #795928

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19593
  • Otrzymane dziękuję: 81392
Mnie w wodzie jakoś marnie się ukorzeniają, wsadzam do ziemi. Jak jest cieplej, to puszczają korzonki szybko i na bank. Nawet bez ukorzeniacza.
Zła jestem, bo zapowiada się jedna noc -5, chyba trzeba będzie wtargać pelargonie z powrotem do kuchni. A tam już miejsca wcale nie ma. :jeez:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, koma, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 05 Mar 2022 18:52 #795932

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 30817
Aniu u Ciebie -5 u mnie następny cały tydzień od -4 do - 11.Dobrze,że na parapetach i nie tylko,mam jeszcze sporo miejsca.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.733 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum