TEMAT: Hippeastrum - zwartnice cz. 2

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 18:00 #737136

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
Z mojego biedronka rozwinął się chyba Red Lion

IMG_20201203_175800.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Agus, nikita5, Perełka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 18:25 #737144

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9365
Jagódko, czy to źle, czy dobrze, bo zdaje się, że chciałaś czerwony kwiat ? Z tego zdjęcia, to jeszcze nie widać, czy to lew, ale to piękna odmiana i jeśli się jej nie ma w nadmiarze, to warto ustrzelić. :)

Małgosiu, budzisz olbrzymy. :woohoo:

Znowu byłam w Biedronie. Na półce ostały się dwa hipki. Całkiem rozwinięty wielki różowy kwiat(całość dwukwiatkowa). Byłam dzielna, nie kupiłam (na co mi ta dzielność :think: )

IMG_20201203_151950.jpg


I drugi nierozwinięty jasny pąk w kropeczki, kreseczki. Poległam, jest już u mnie. Jak mi z tym dobrze. :silly:

IMG_20201203_175817.jpg


Czy on nie jest podobny do tego u Agus
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 19:29 #737159

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
Jasne że chciałam czerwony, ale red liony mam 2 duże i pełno siewek prawie dwuletnich z zapylenia wsobnego. Miałam trochę nadzieję że biedronka się pomyli i coś innego włoży do czerwonego woreczka. Ale kolory jego pączka sugerowały że coś może być ciekawego.
Na razie ma takie perłowe refleksy na płatkach że cały się błyszczy.
Jolu Fafko twój nowy wygląda jak ten od Agus :-)
A ten różowy to też ślicznotka, szkoda że tylko 2 kwiatki. Drugiego pędu nie miał?

IMG_20201203_180401.jpg


IMG_20201203_180415.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2020 20:57 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, Zibi77, Carmen, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 19:53 #737166

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Fafko ten pączek jest bardzo podobny do mojego!

Moje biedronkowe białe:

IMG_20201203_194322.jpg


IMG_20201203_194317.jpg


I piegus:

IMG_20201203_194231.jpg


Nie jestem jeszcze pewna, czy to Stardust. Może jakiś inny w ciapki, w końcu jest ich trochę. Pąk był smuklejszy, a płatki wydają się dłuższe i cieńsze, niż u Stardust też trochę inny rysunek, trochę więcej pasków chyba ma. Muszę jednak poczekać aż się w pełni otworzy. Z resztą ten oryginalny zaraz zakwitnie na trzecim pędzie i może wtedy porównam.

Macie jakiś pomysł, co to białego mi się trafiło?
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2020 19:56 przez Agus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 20:08 #737167

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
A nie jest podobny do mojego z tamtego roku? Rozpoznałam go jako Casablanca tylko czy trafnie?

IMG_20200204_173052-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2020 20:09 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, Zibi77, Carmen, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 20:26 #737171

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Trochę podobny jest, ale Twój ma wyraźną falbankę i płatki mocno wywinięte. Piękny jest tak swoją drogą :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, jagodka27, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 20:27 #737172

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9365
Jagódko, te biedronki za dychę, to są zwykle jednopędowe. A różowego może bym i wzięła, ale był przymrozek i bałam się, że takiego rozwiniętego to nie doniosę żywcem do samochodu, te płateczki wydawały się takie wiotkie.

Agus trzeba wołać Perełkę. Ona biegła jest w tych wszystkich kropeczkach, kreseczkach. :P
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agus, jagodka27, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 20:39 #737177

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Tu przydałby się specjalista :P póki co sama porównuję i dalej nie wiem, co myśleć. Jakiś taki trochę za jasny na Stardust... Na pewno za ciemny na showmaster, z resztą w środku nie ma bieli i odcieni zieleni. Więc może charisma? Ale znów te kropki zbyt wyraziste.
Chodzę koło niego pół dnia w wolnych chwilach i chyba już nie wytrzymam tego napięcia :happy4: :rotfl1:
Jeszcze takie porównanie, nowy przybysz (pierwsze zdjęcie) i Stardust, który kwitl tydzień czy dwa temu, a tak się otwierał( drugie).


IMG_20201203_194231-2.jpg


IMG_20201120_084803.jpg


Albo tu będzie lepiej widać. Jednak miał przewagę czerwieni i piegów nad paskami :think: może sobie tylko wmawiam, bo nie chce drugiego Stardusta :wink4:


IMG_20201119_123409-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2020 20:53 przez Agus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 03 Gru 2020 22:29 #737184

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 1029
  • Otrzymane dziękuję: 4521
Przy tych podobnych ważna jest wielkość kwiatu ,najważniejsza konkretna barwa ,a kwiat może być bardziej nasycony danym kolorem lub mniej .Układ płatków wiadomo .Charisma jest bardziej ruda niż czerwona i mniejsza. Temptation bardziej wiśniowy
.
Stardust sama możesz określić jak to kolor . On ma bardziej zaokrąglone płatki niż Charisma
.Wyrażnie można porównać kształt .
Daphne jest zasadniczo buraczkowo fioletowa jak się zobaczy z dalszej perspektywy. Schowmaster jest podobny do Toski ,ale nie ma na dole zielonej barwy . Charakterystyczne są Spotlighth i Flamenco.Coral Beach Neon jest różowy jak żarówa i od razu widać inny kolor niż u Flamenco.Zrobię trochę porównań to wstawię Trzeba poszperać w folderach konkretnych odmian .Dlatego tak ważne są ostre fotki i z nieprzekłamanym kolorem a i tak czasami jest kłopot . Przepraszam za literówki w nazwach odmian ale żeby zapisać co myśli głowa to trzeba szybko .
Tu jest .......
Daphne v Tosca
Wyraźnie można porównać rysunek kwiatu ,kształt płatków,gorzej z określeniem koloru .Trzeba też umieć te kolory nazwać ......
Oba kwiaty były wzorcowe ,dobrze wybarwione .....

To Charisma widziana z daleka .Widoczny biały rysunek na dole kwiatu. Przy małym formacje ,w zestawieniach odmian widać to doskonale.

Kolor przekłamany przez aparat
Tu bliżej prawdy

Widać było różnice w kolorze jak kwitła równocześnie z Temptationem .Inni też pewnie mają zagadki jak nazwać odcień danego koloru Czasem opisy są potrzebne i pomocne.nNie raz na pędzie każdy kwiat nieco się różni i widać jak się zestawi wszystkie cztery ,ale kolor jest spójny.Takie mam doświadczenia ......Można jeszcze w YT wpisać nazwe i amarylis i popatrzeć.Tylko nie mylić Schowmastera z Charismą ,bo to profanacja he he he
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2020 00:29 przez Perełka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, renaa, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 11:29 #737207

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Perełko dziękuję serdecznie za pomoc. Podziwiam Twoją wiedzę o tych niuansach między podobnymi na pierwszy rzut oka odmianami :woohoo:
Próbowałam szukać po grafikach Google, ale tu się można nieźle naciąć, bo nieraz zdjęcie przedstawia jednak inną odmianę. I tak można dokonać profanacji i szukać odmiany między charisma i showmaster :wink4: cóż, przyznaję, że nie mam żadnej z tych odmian, a zdjęcie nawet zgodnej odmiany może przełamać kolor z różnych względów, sztucznego oświetlenia, zarejestrowania koloru przez sam aparat, różnej pory dnia i barwy światła, itp, itd. Z resztą nawet kształt jest inny na początku i końcu kwitnienia, albo kwiat zakwitnie trochę inaczej, gdy cebula jest drobna i z problemami, a inaczej za rok, gdy już utyje (tak mnie nauczył Summertime, który w pierwszym roku zakwitł na niskim pędzie taki skulony pokurcz, a następnego roku nie mogłam go rozpoznać, jak się zmienił).
Zostawiłam więc zdjęcia Google i poszukałam jak radziłaś w katalogu odmian, np na tej stronie garden.org/plants/browse/plants/children/76980/?offset=660
Przebrnęłam 34 strony odmian, obejrzałam zdjęcie główne i później zdjęcia użytkowników i ...dalej nie wiem.

Na razie mogę tylko dokonać rzetelnego porównania z odmianą, którą mam i to bogato udokumentowane kwitnienie, tj z Stardustem.
Mój tajemniczy kwiat się otworzył. To wszystko zdjęcia "biedronka", światło naturalne dzienne i to wszystko z jednego dnia, ale jak widać różne rano, o pochmurnej porze i w słońcu.
IMG_20201204_081517.jpg



IMG_20201204_084747.jpg


IMG_20201204_093325.jpg




IMG_20201204_093333.jpg


IMG_20201204_110140.jpg


IMG_20201204_101718.jpg


Gdybym miała opisać kolor, to jest chłodniejszy niż u Stardust, ale na pewno cieplejszy od wystawionego przez Ciebie Temptation. Nie koralowy, bez brzoskwiniowych nut, ale też nie wpada w buraczek. Bardziej czerwień niż róż, a jeśli opisać go pigmentami, to bardziej kadmowy niż alizarynowy.

Z poważniejszych różnic barwnych jego kolor rozwija się mocniejszym paskowaniem niż nakrapianiem, bardziej w centrum płatka, a nie równomiernie na szerokość jak w Stardust, który miał rozjaśnienie bardziej na końcu płatka niż po jego bokach. Brzeg ma silniejszą ciemną obwódkę, a przechodząc do różnic budowy jest też lekko pofałdowany, z delikatną "falbanką". Płatek nie ma tendencji do wywijania się na zewnątrz, przynajmniej nie tak szybko, jak Stardust, który ledwo się otworzył a już się wywijał. No i kształt płatka jest całkiem różny. To Stardust, płatki szerokie, okrągłe, w środku kielicha wciąż nadchodzą na siebie:

IMG_20201204_082143.jpg


A to"biedronek", płatek smukły i ostro zakończony, w środku kielicha widać światło, płatek zaczyna się i kończy wyraźnym przewężeniem i widać we wnętrzu trochę zieleni:


IMG_20201204_110209.jpg


IMG_20201204_091440.jpg



Więc dalej nie wiem, czym Biedronek jest, ale myślę, że nie jest to odmiana Stardust. Identyfikacja jednak mnie przerosła :jeez:

I jeszcze rozmiar kwiatu to 12 cm, raczej nie bardzo wielki.
Gdybym miała strzelać, to jednak w Charismę, ale wciąż bez pewności.
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2020 11:46 przez Agus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 12:15 #737211

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19347
  • Otrzymane dziękuję: 80112
Absolutnie zgadzam się z wszystkim, co napisałaś.
Wielkość, od biedy kształt są parametrami obiektywnymi. Ale kolor? Co to znaczy na przykład "wiśniowy"? Prawie czarny, jak niektóre odmiany wiśni? Nawet czerwone wino ma dziesiątki niuansów czerwieni, co dopiero kwiaty. Kolory, które widzimy na elektronicznie tworzonych - i odtwarzanych - zdjęciach zależą owszem, od światła, ale i w wielkiej mierze od naszego sprzętu. Ja na dwóch różnych laptopach widzę sporą różnicę w odcieniach tego samego obrazu.
Proszę nie brać tego jako żaden zarzut - tylko mój argument, że bardzo trudno zidentyfikować niewiele różniące się od siebie odmiany, porównując zdjęcie ze zdjęciem.
A oto mój Stardust - drugi pęd kwitnie. Rozproszone światło dzienne.







A nie sądzicie, że w dyskontach mogą być sprzedawane nienazwane mieszańce?

Tak, czy siak - zazdroszczę trafienia rarytaska w Biedronce, ślicznota!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Agus, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 13:29 #737215

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9365
Nie wiem, jakie wymiary ma 'Stardust', ale jeśli Agusi to maluch 12-centymetrowy, to obstawiam 'Charismę' :think:

Za chwilę będę męczyła swojego. Wydaje mi się duży (albo to pobożne zyczenie). Nie chce 'Charismy' i 'Showmaster', bo te już mam. Każdy inny kropko-pasiak ucieszy mnie.
Żeby moja domniemana 'Daphne' chciała być 'Toscą' :lev:

Jeszcze o jednym warto pamiętaC. Czasem pierwsze marketowe kwitnienie wymęczonych cebul odbiega od późniejszych. Ja zawsze pierwszą identyfikację uważam za próbną. dopiero w następnych latach potwierdzam, albo nie.
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2020 13:33 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 13:44 #737216

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
No Agus upolowała ślicznotkę jakkolwiek się nazywa :flower1:
A mój biedronek raczej więcej się nie otwiera i identyfikację zostawię tak jak radzi Jola Fafka bo to może być marketowa odmiana na święta. To chyba nie typowy Red Lion. Trzecie zdjęcie najbardziej oddaje kolor

IMG_20201204_085206.jpg


IMG_20201204_085215.jpg


IMG_20201204_141351.jpg


IMG_20201204_141430.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2020 14:17 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, nikita5, Perełka, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 13:47 #737217

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 1029
  • Otrzymane dziękuję: 4521
Jedno jest pewne już na podstawie koloru pąka jeżeli chodzi o te odmiany. Jest to cecha odmianowa .Charisma ciemny pęd i okrywa
.
Stardust jasny

Tak jest na moich fotkach jak i wszystkich innych ,w tym Asi i mimbli w katalogu odmianowym. Dałabym porównanie, ale tu tylko swoje zdjęcia można zamieszczać.Tak apropos trzeba chyba uzupełnić ten katalog o pewne niuanse i odmiany .Ważne jest żeby porównać jeden kwiat do drugiego zachowany był układ na wprost i zarys kwiatu. Swego czasu porównywaliśmy paki Charismy i Schowmastera.Oba ciemne ,ale drugi pąk jest bardziej skręcony. Stardust jest obecnie odmianą dosyć dobrze zdokumentowaną, więc przydałyby się realne porównanie obydwu kwiatów dwóch roślin na wprost .
Schowmaster


i Tosca .Jedna ze stanów a druga krajowa .Jest jeszcze Fiesta ale ja jej nie miałam.....


Tu Charisma i Schowmaster obok siebie


Tu Schowmaster i Daphne ,która ma typowe wiśniowe oko...

Tu Toski i Charisma
Z pojedynczych jest jeszcze na pewno REVELATION rarytas którego nie miałam .....Spolight to każdy wie ,raczej kropeczki i czerwona oblamówka

i na koniec porównanie charisma Teptation i pod spodem Tosca i Schowmaster


Przydałoby się dołożyć dwa kwadraciki ze Stardustem i Coral Beatch ........
Jagódko Red Lion to ma ciemne szypułki i jest typowo czerwony .Charakterystycznie się wywija w miarę starzenia kwiatu.Tu widać różowy.........Pracuje na nowym laptopie ale zerknę na staruszka jak w kolorach na tamtym monitorze to widać,na pewno lepiej ...Sory za taki referat
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2020 16:06 przez Perełka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 15:38 #737225

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
To tak wygląda pęd drugiego bezkorzeniowego jeszcze biedronka z opakowania czerwono-białego:

IMG_20201204_142029.jpg

Ciekawe co z tego będzie :-)
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2020 15:39 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 15:56 #737228

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 1029
  • Otrzymane dziękuję: 4521
Jagodo .
Może Duble King ,pąk taki pękaty.... :search:
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2020 16:18 przez Perełka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Agus, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 16:08 #737230

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9365
Mojego kropka z Biedronki Mirka z FF po pąku podejrzewa o bycie 'Stardust'. Pęd jest zielony, słabo wybarwiona obwódka , a na pąku lekkie maźnięcia czerwieni, ale w przeważającej części jest zielony.
Natomiast 'Daphne' nijak nie chce być 'Toscą'. Ta druga ma na rewersie wyraźny pas zieleni przez środek płatka, a u mojej ciemna wiśnia i nic innego nie wypatrzę.

Jagódko Twoja biedronka bardziej łososiowa, niż czerwona. Ciekawe jak kolor się zmieni w trakcie dalszego rozwoju pąka. A kolejny pąk, to jakiś bardzo udany strzał. :lol:
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, jagodka27, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 04 Gru 2020 16:14 #737232

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
Jolu Fafko ten biedronek raczej ceglastoczerwony z perłowym nalotem, z łososia nic raczej nie ma.
A ten pączek to maleństwo: niski i mały i pomału rośnie. Tak jakby jeden albo dwa kwiatki w pąku były i to koliberki jakieś. Na zdjęciu faktycznie robi wrażenie ale wysokość całkowita pędu tego wyższego to ok. 20 cm.
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2020 16:17 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Agus, nikita5, Perełka, ewakatarzyna
Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.925 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum