TEMAT: Hippeastrum - zwartnice

Hippeastrum - zwartnice 14 Gru 2018 20:31 #633097

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19270
  • Otrzymane dziękuję: 79666
krezus wrote:
Ale to wszystko młode najstarsze z marca ubiegłego roku

Andrzeju - czy ja dobrze czytam i rozumiem, że w takim razie w ciągu półtora roku kupiłeś (albo wszedłeś inaczej w posiadanie) prawie setki cebul??? :supr3: :supr3: :supr3:
A myślałam, że to ja kupuję kompulsywnie, skoro w jednym roku nabyłam koło 20 rododendronów. :rotfl1:
Co do galerii (czy tam: spisu) hippeastrów pokazywanych na naszym forum, zdaje się, że takie plany ma Iwonka - Carmen, która jest gospodynią tego działu. Ale będą jej potrzebne dobre zdjęcia - i najlepiej nie takie w stylu "może to odmiana XY", tylko pewniaki.
A może korzystając z Twojego wielkiego doświadczenia, stworzymy "praktyczną instrukcję obsługi"? Niby wiadomo, co robić należy, czego nie - ale jakoś tak...nie wszyscy mają te same rezultaty, ze się wyrażę.
Jak Ty na przykład "wyprostowujesz niedopilnowane cebule"? :bad-idea:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, CHI, Carmen, jagodka27, nikita5


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice 14 Gru 2018 22:12 #633121

  • krezus
  • krezus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 652
Zaraz, zaraz bo powstał galimatias. Te terminy marzec ubiegłego roku dotyczą tylko siewek krzyżówek. Moje najstarsze cebule to 1995 i żyją i kwitną .
Teraz raz na rok jak dokupię 1 góra 2 cebule to wszystko. (Z reguły tak się dzieje na 'przednówku' kiedy moje śpią, a już by się chciało coś pooglądać, bo w ogródku 'łyso'...) 3 naj... najstarsze cebule to rocznik 1990 jak wynika z zapisków w kajeciku. Takie zabiedzone to sezon w plecy, ale każdą można postawić na nogi, pod warunkiem, że zdrowa...i tylko nie myślcie sobie, że ja mam taką świetną pamięć, to dzięki skrupulatnym zapiską uzupełnianym na bieżąco w każdym sezonie. Każda cebula ma swój rozdział i całe szczęście, (papier cierpliwy), bo już miałem wpadkę z twardym dyskiem 2 TB, po prostu się 'rozkraczył' i wszystkie mądrości nie do odzyskania (multum filmów w przewadze) i dziwnym trafem backup (kopia zapasowa) uszkodzony. Teraz robię potrójną kopię na różnych nośnikach i jest dobrze. Tworzę od nowa moją stronę internetową o 'Hipkach', bo też wcięło, a była prawie gotowa i nie zdążyłem jej zarejestrować i wysłać na serwer... :hammer:

Co do galerii mogę pomóc zdjęć począwszy od 2011 roku cała masa i te odmiany które mam rozpoznane i opisane mogę podeprzeć zdjęciami. Robię też takie zestawienia od rozwoju pąka do rozkwitu, czego przykłady już tutaj wrzuciłem jak np. Pink Star
Wszystko można tylko trochę chcieć :screem:
Może nie doszedłem tam, gdzie planowałem, ale myślę, że jestem tu, gdzie powinienem być.
Pozdrawiam Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Fafka, kero, Łatka, dana581958, CHI, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 15 Gru 2018 08:49 #633161

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3199
Moi drodzy mam propozycję i chętnie posłucham Waszej opinii, może stworzyć osobny dział dla hipków, tak jak mają skrętniki, wprowadzić tam watek uprawy, chorób, pogaduszek, prezentacji kwitnień oraz spis , ale widziałabym go w innej formie niż klasyczna występująca na forum - w tym osobnym dziale spisu stworzyć podkatalogi z literami alfabetu, a w nich każda odmiana miałaby swój watek- zasada duże zdjęcia w poziomie przedstawiające tylko tą odmianę np. w poszczególnych fazach rozwoju, każdy mógłby je umieszczać np. folder A, wątki Appleblosom, Arctic White itp.Natchnął mnie do takiego rozwiązania wątek hostowy, tylko tam wszystkie odmiany są wrzucone razem i trzeba czasu żeby coś znaleźć, a w klasycznym spisie zdjęcie jest jedno i czasami maławe, a sami wiecie, że hipcie potrafią trochę inaczej się np. wybarwić w zależnośći od warunków oświetlenia itp.
Zielono pozdrawiam Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, Armasza, dana581958, Zibi77, jagodka27, nikita5

Hippeastrum - zwartnice 15 Gru 2018 09:12 #633164

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19270
  • Otrzymane dziękuję: 79666
Carmen wrote:
sami wiecie, że hipcie potrafią trochę inaczej się np. wybarwić w zależnośći od warunków oświetlenia itp.

Iwonko, dokładnie ten sam dylemat miałam, robiąc spis powojników. Te to dopiero różnie kwitną, inaczej na starych pędach niż na młodych! Jednak nie chciałam mnożyć wątków. Popatrz, w spisach róż, lilii czy rh, mówię tylko o własnym podwórku, że tak powiem, podpis jest linkiem odsyłającym do wątku danej odmiany. I to są często wątki jednego wpisu. Żadnej dyskusji, bo ludziom nie chce się nawet sprawdzić, piszą, gdzie popadnie. Najchętniej w "mydło i powidło".
Ale to Ty decydujesz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, dana581958, Carmen, jagodka27, nikita5

Hippeastrum - zwartnice 15 Gru 2018 09:39 #633168

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Iwonko, pomysł fajny, można by przy takim pokazie swoich pupili upewnić się co do odmiany, czy wręcz zidentyfikować - ale Ania ma sporo racji.Niech jeszcze inni się wypowiedzą w tym temacie.

Hippeastrum - Double Delicious.

DoubleDelicious1-2.jpg


DoubleDelicious2-2.jpg


DoubleDelicious3-2.jpg
Pozdrawiam. Ewa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, Armasza, Łatka, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, krezus, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 15 Gru 2018 09:46 #633172

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2434
  • Otrzymane dziękuję: 9206
Pomysł działu, jak najbardziej. Tym bardziej, że mamy takie wspaniałe wsparcie merytoryczne w postaci doświadczeń Andrzeja.

Andrzej, masz cebule 28 letnie? Jaka to odmiana, czy może gatunek? Dobrze musi być tym zwartnicom u Ciebie. :P Czy prowadzisz jakiś specjalny oddział geriatryczny :happy3: , czy staruszki traktowane są standardowo?
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 15 Gru 2018 15:03 #633195

  • kero
  • kero's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Tam zaraz wymagania :happy: Pomysł i tyle wrzucony do obgadania :think:
Przy Tobie jestem totalną amatorką :oops: Szacun :thanks: 28 letnie cebule niesamowite :supr3:
dana581958 przepiękny :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958, Carmen, jagodka27

Hippeastrum - zwartnice 15 Gru 2018 19:36 #633220

  • krezus
  • krezus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 652
Osobny dział dla Hippeastrum przednia myśl, jeśli chodzi o strukturę plików na forum (takie drzewo genealogiczne - na co można sobie pozwolić w budowaniu nowych działów)to nie znam i nie pomogę , ale mogę zasugerować jak ja bym to widział. Opracuję taki projekt struktury i wtedy okaże się co można, a czego ze względu na możliwości programu forum jest nie do przeskoczenia. Na już, to dział i podkatalogi osobny do każdej odmiany, a w nich opisy potwierdzonych odmian i zdjęcia.
Co do opisów krótko i na temat - moja sugestia to taki mniej więcej szablon:

Schemat (sugestia) opisywania odmiany:
1. Wielkość kwiatu, czyli średnica (zaszeregowany do kolibrów, śr. wielkości , wielkokwiatowe, pojedyncze, pełne, cybistry itd.)
2. Charakterystyczne cechy płatków (falbanki, haczyki, żyłkowanie itp.)
3. Kolor kwiatu
4. Kolor wnętrza kwiatu i gardzieli
5. Zachowanie płatków w pełnym rozkwicie (czy się odchylają do tyły, zmieniają kolor)
6. Charakterystyczne dla gatunku obrzeża płatków
7. Cechy charakterystyczne pąka (przebarwienia, kształt)
9. Kolor znamienia słupka i pylników
10. Zapach, bez zapachu
11. info o łatwości / trudności uprawy danej odmiany
12. w miarę posiadanych wiadomości czy to odmiana stara czy nie, rok wyhodowania, hodowca itd.

I to bym proponował zastosować i opisywać tak każdą odmianę w podkatalogu. Nie traktować tej sugestii jako ankiety gdzie wszystkie punkty muszą być wypełnione tylko opisywać to co wynika z obserwacji i doświadczeń własnych a schemat miałby posłużyć tylko do tego żeby nic nie przegapić i wypunktować istotne sprawy dotyczące danej hybrydy, czy odmiany... :comp:

Teraz o jednej z trzech tych najstarszych, u mnie nr. 1 w notatkach nigdy nie nazwana, nie miałem parcia żeby ją zaszufladkować, tym bardziej, że podobna do wielu innych najprawdopodobniej stara odmiana (taka 'babcina') kupiona przy okazji na jakimś ryneczku w małej mieścinie, a traktowana przeze mnie bardziej sentymentalnie jako stary domownik,(dzieciorób) od dwóch sezonów nie kwitnie.
Najstarsze zdjęcia od roku 2009 wcześniejsze 'wcięło';

1pomaraczowa.jpg


I następna w tym sezonie 'Dancing Queen':

DancingQueen11.jpg


Przygoda z Hipkami to taki 'runmageddon', jak wszystko idzie dobrze to i efekty są, ale jak coś się 'pokiełbasi' po drodze to na mecie zamiast kwiatka 'zonk'... :rotfl1:
Może nie doszedłem tam, gdzie planowałem, ale myślę, że jestem tu, gdzie powinienem być.
Pozdrawiam Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, dana581958, CHI, minohiki, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 15 Gru 2018 20:11 #633226

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Ja do punktacji odmian dodałbym rzecz ważną,a mianowicie: wys. pędu.
A dla chcącego, nie ma nic trudnego:


IMG_1591.jpg


IMG_1592.jpg
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, dana581958, CHI, minohiki, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 16 Gru 2018 02:54 #633251

  • nikita5
  • nikita5's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 408
  • Otrzymane dziękuję: 1836
20181214_001418.jpg
ostatni z Lidla,chyba też będzie biały.
dana581958-piękny kwiatuszek
Fakt,przydałoby się jakieś wsparcie pomocne przy rozpoznawaniu odmiany,ale nie w formie pogaduchy tylko same informacje i zdjęcia.
Bożena
Ostatnio zmieniany: 16 Gru 2018 03:01 przez nikita5.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, dana581958, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 16 Gru 2018 09:43 #633264

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3199
Dziękuję za inspirujące podpowiedzi, myślę że jesteśmy zgodni co do osobnego działu, muszę porozmawiać z Alinką (Hiacyntą) na ten temat. Propozycja krezusa fajna, oczywiście tylko wspomniane informacje, reszta w innych zakładkach, a niepożądane informacje po prostu moderator usunie, no i duże zdjęcia, mam nadzieję, że są takie możliwości :dance:

Biotit skąd takie zdjęcia?
Zielono pozdrawiam Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, dana581958, jagodka27, nikita5

Hippeastrum - zwartnice 16 Gru 2018 15:23 #633301

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1692
  • Otrzymane dziękuję: 7670
Piękne macie okazy tych kwiatów. Nie mam jeszcze tych roślin ale... Narazie podziwiam wasze. Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958, CHI, nikita5

Hippeastrum - zwartnice 16 Gru 2018 15:40 #633302

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Kilka faktów:
5.12 zakup
16.12 wschody:

Barbados:
16.12Barbados.jpg

Red Peacook:
16.12RedPeacook.jpg


Dobre rady usłyszałem, tak zrobiłem i po 11 dniach wystartowały.
Następne wsadziłem 14.12
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, dana581958, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 01:01 #633350

  • nikita5
  • nikita5's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 408
  • Otrzymane dziękuję: 1836
20181215_115914.jpg
wszystko pomału przekwita.
Bożena
Ostatnio zmieniany: 17 Gru 2018 01:04 przez nikita5.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, dana581958, Biotit, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 15:05 #633377

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Dziś zakwitła Marylin i na dodatek pachnie :) :)
DSCF9016.jpg


DSCF9018.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Marzenka, Łatka, dana581958, renaa, CHI, minohiki, Carmen, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 16:29 #633382

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3199
Piękna, mojej niestety pąk usechł :placze:
Zielono pozdrawiam Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): nikita5

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 16:37 #633384

  • nikita5
  • nikita5's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 408
  • Otrzymane dziękuję: 1836
Zibi,piękny ale czy na pewno ten kwiat jest pełny?Jeśli tak to jeszcze tego nie widać,potem zgubi dużo tej zieleni bo Marillyn tak ma. :hearts:
A mnie się stało coś z tabletem i nie widzę ostatnich zdjęć,nie otwierają się ani w Galerì ani wcale,pykam ale nie mogę nic więcej,auuu !!!
Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 17:36 #633389

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Nie nazwał bym go pełnym ma 10 płatków raczej "półpełny" ;) Tablet spróbuj wyłączyć i włączyć ponownie po kilku minutach może to pomoże.
A to Temptation ,,mam nadzieje '' ;)
DSCF9020.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Gru 2018 17:49 przez Zibi77.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, Łatka, dana581958, CHI, minohiki, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.679 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum