TEMAT: Hippeastrum - zwartnice

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 18:27 #633391

  • kero
  • kero's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Bardzo obiecujący pąk gratulacje :happy:
Moje bardzo wolno rosną :think:
La Paz


Nowa

Siewki Revelation x Amadeus :happy:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, dana581958, Biotit, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 18:32 #633392

  • krezus
  • krezus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 652
Tak ogólnie o Hippeastrum zapewniając im podstawowe warunki bytowe potrafią dożyć 75 lat, także te moje to żaden ewenement. Dotyczy to przede wszystkim botanicznych odmian, bo hybrydy sami wiecie chimeryczne i po zakupie trudno je utrzymać do następnego sezonu i twierdzę, że nie widzę uzasadnienia dla zdania, że cebula stara się wyrodziła i nie kwitnie. To tylko nasze zaniedbania małe, czy duże powodują, że cebule nie są w optymalnej kondycji i nie będą kwitły. Jakby kogoś interesował szerzej ten temat, mogę rozwinąć... :ouch:

Aktualnie kwitną te co kwitły, następne powoli się szykują :

Minerwa-2.jpg


DancingQueen112.jpg


Pasadena112.jpg


No i cd. tych co kwitły:

Hip.SonatiniBalentino.jpg


Hip.SonatiniEyecatcher.jpg


JewelIIpd.jpg


KolberAmico.jpg


LadyJane4.jpg


LemonLine3.jpg


LudwigsDazzler.jpg


Minerwa-3.jpg


Powoli dojdziemy do końca, jeszcze tylko 10 szt. :flower2:
Może nie doszedłem tam, gdzie planowałem, ale myślę, że jestem tu, gdzie powinienem być.
Pozdrawiam Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, Jan4, Gosia352, Armasza, dana581958, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 19:32 #633397

  • nikita5
  • nikita5's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 408
  • Otrzymane dziękuję: 1836
Zibi myślisz że nie kombinowałam co by tu zrobić,wyłanczałam wiele razy,wyciągałam kartę pamięci no i nic,coś mu się pofiksowało,dobrze że jeszcze mogę pisać.Może to jest Marillyn tylko trochę niedorobiona jak to one potrafią w pierwszym kwitnięciu po zakupie,a na drugim są kropeczki to może będzie Temptation,ważne że będą piękne kwiatuchy.
Kero,faktycznie trochę długo każą na siebie czekać te cybistry a siewki to dopiero będzie ciekawe co z nich wyrośnie. :flower1:
Krezusie,pokazu ciąg dalszy i bardzo dobrze,gratulacje i będziemy znowu oglądać piękne kwiatuchy. :dance: :hearts:
Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, CHI, Zibi77, jagodka27

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 19:48 #633398

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3200
U mnie dopiero początek :dance: , jeszcze z 40 cebul nie budzonych, więc troszkę się nimi pocieszę :dance:

Double King
20181217_153550.jpg


Jewel się szykuje
20181217_153556.jpg


Elvas
20181217_153611.jpg


oczekiwany z wielką nadzieją, zdobyty w Niemczech Papilio
20181217_153637.jpg


Merenque, który jako pierwszy wypuścił z zeszłorocznych
20181217_153645.jpg


Spartacus
20181217_153656.jpg
Zielono pozdrawiam Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, Gosia352, Armasza, Łatka, dana581958, Biotit, CHI, minohiki, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 20:44 #633401

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Następne w kolejce czekają
DSCF9023-2.jpg

A to jedna z cebul które miały prawie 40cm w obwodzie

DSCF9024.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, Biotit, CHI, minohiki, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 17 Gru 2018 22:26 #633409

  • nikita5
  • nikita5's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 408
  • Otrzymane dziękuję: 1836
:thanks: Iwonko,Zibi pięknie,teraz to już taśmowo pójdą pokazy mordek hipków. :supr3: :bye:
20181212_000027-2.jpg
to jeszcze przed awarią,nowszych zdjęć nie otwiera
Bożena
Ostatnio zmieniany: 17 Gru 2018 22:47 przez nikita5.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, dana581958, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 18 Gru 2018 09:03 #633416

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3934
  • Otrzymane dziękuję: 21039
Piękne te Wasze.
Ja mam 2 - pierwszego dostałam w gratisie, nawet kwitł, ale go zmarnowałam - zdjęcie byle jakie, bo chwilowo nie mam do niego dojścia:
PC185345.jpg


Andrzeju - jak go reanimować? Ale tak prosto jak "dla wiekowej blondynki na kacu"...

Za to mój "teskowy zdechlaczek" wypuszcza drugi pęd - roztwór bihumusu mu służy - jest dużo wyższy od poprzedniego:

PC185342.jpg
Ostatnio zmieniany: 18 Gru 2018 09:04 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, dana581958, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 18 Gru 2018 10:21 #633420

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Zibi widzę kabelki na Twoim zdjęciu. Doświetlasz? Podziel się doświadczeniami. Ja jestem na etapie uczenia się i testowania doświetlania. Chętnie bym poczytała, jak to u innych, bo wiedza praktyczna jest nie do przecenienia.

Małgosiu "zdechlaczek" uroczy i wcale nie zdechły, a raczej bardzo żywotny. :P A ten do reanimacji, to czasem nie wybiera się na okres spoczynku? Ten zasychający listek tak jakby sugeruje przysypianie. Jeśli dobrze myślę, to wtedy dać mu spokój z podlewaniem na 2 miesiące, a potem przesadzić do nowej ziemi, przedtem sprawdzając stan cebuli i jeśli zajdzie potrzeba zastosować środki przeciwgrzybicze, ale to za dwa miesiące. Wtedy dopytasz, a ten czas możesz wykorzystać na doczytanie o pielęgnacji zwartnic. :P
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 18 Gru 2018 10:28 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5

Hippeastrum - zwartnice 18 Gru 2018 10:43 #633421

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Zibi, na tej cebuli widać objawy żerowania roztocz narcyzowego. :( Mam na myśli te czerwone smugi.
Zibi77 wrote:

DSCF9024.jpg
pozdrawiam
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, dana581958, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 18 Gru 2018 17:16 #633445

  • krezus
  • krezus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 652
No i po co jestem Wam tu potrzebny? Sokole oczy wypatrzą wszystko, potwierdzam żerowanie roztocza na tej ogromnej cebuli, jak i 'ziewanie' tej do której nie ma dostępu. I niech tak zostanie, ani kropli wody, niech sobie pośpi minimum 2 miesiące... :sleep:
No może tu mi się uda, Iwonko ten Twój 'Jewel" wygląda na pełnego "Alfresco' - piękny zapach gratis. Pąki 'Jewela' są cieńsze i dłuższe, nie takie 'beczułkowate', chociaż mniej, ale też delikatnie pachnie... :)

No to może skończę to co zacząłem :

MontBlanc.jpg


Nagano3.jpg


Picotee.jpg


PinkStar3.jpg


RedFire.jpg


RedLion.jpg


RoyalVelvet.jpg


S.OwtypieStriatum.png


SaoPaulo.jpg


StaraodmianawtypieH.vittatum.jpg


I to by było na tyle z zeszłego sezonu...
A, że 'the show must go on' nowy spektakl już się zaczął... :happy:
Może nie doszedłem tam, gdzie planowałem, ale myślę, że jestem tu, gdzie powinienem być.
Pozdrawiam Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, Gosia352, Łatka, dana581958, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 18 Gru 2018 18:09 #633448

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
U mnie w tym sezonie show zacznie rezydent Tango - ma 3 pędy kwiatowe w tym 1 z przybyszówki. :P

tango.jpg
pozdrawiam
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Armasza, Łatka, dana581958, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 18 Gru 2018 19:25 #633454

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3200
Dzięki Andrzeju, a ja myślałam naiwnie, że Holendrzy się nie mylą :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: Czekamy na kolejne Twoje zdjęcia.
Muchazezłotym jestem pełna podziwu dla kwitnącej przybyszówki.

Czekamy na zmiany w układzie forumowym, więcej informacji przekażę po decyzji Alinki (Hiacynty) :dance:
Zielono pozdrawiam Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): nikita5

Hippeastrum - zwartnice 18 Gru 2018 21:18 #633465

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19278
  • Otrzymane dziękuję: 79772
Wreszcie coś się ruszyło.
Ten ma być Marylin - w każdym razie będzie blondynką. ;)



A ten - bardzo bym chciała, by okazał się Doskonałą Morelką - ale kto go wie? :think:



Przyniosłam z piwnicy i wsadziłam do nowej ziemi kilka następnych cebul, oszczędzając parapet sadze teraz dwie lub nawet trzy mniejsze do jednej doniczki.
Andrzeju - jesteś potrzebny, i to bardzo, przynajmniej ja mam mnóstwo pytań, jako neofitka, ze tak powiem.
Na przykład - czym karmisz cebule? (Błagam, niech to nie będzie nic organicznego...)
I kiedy zaczynasz? Od zaraz, jak tylko je budzisz?
Piszesz, ze hippeastrum może żyć tyle, co niejeden człowiek - a Ty masz cebulę niewiele młodszą od mojej całkiem dorosłej córki. :supr3:
Jestem pod wielkim wrażeniem, ponieważ ja uważam się za szczęściarę, jeśli cebula po sezonie nie jest mniejsza, niż ją kupiłam...i naprawdę się staram im dogadzać. Dwie lewe łapy i zły wzrok???
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, dana581958, Biotit, renaa, minohiki, Zibi77, Carmen, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 19 Gru 2018 15:21 #633503

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Parę kwiatów :)
Na początek vittatum/ klon vittatum

DSC04857.jpg


DSC04858.jpg


Stara pomarańczowa odmiana- pęd wysoki na 1 metr- musiałam wejść na krzesło, żeby zrobić zdjęcia :supr:


DSC04869.jpg


DSC04871.jpg


Stara odmiana- intensywnie czerwona- piękne, kształtne kwiaty, drugi pęd w drodze :)


DSC04873.jpg


DSC04874.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Łatka, dana581958, minohiki, Zibi77, Carmen, nikita5, krezus, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 19 Gru 2018 18:09 #633525

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3200
Świetne to vitatum :hearts:
Andrzeju, przyłączam się do prośby Ani, czym je nawozisz? Moje w tym roku sporo urosły, zasilone granulowanym obornikiem, ale niestety w paru cebulach pojawilły się nicienie - 2 cebule straciłam :unsure:
Zielono pozdrawiam Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): nikita5

Hippeastrum - zwartnice 19 Gru 2018 19:06 #633534

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Wczorajsze i dzisiejsze zdjęcia
Marylin
DSCF9025.jpg


DSCF9027.jpg

Temptation
DSCF9029.jpg


DSCF9030.jpg


DSCF9032.jpg


DSCF9033.jpg

Dziękuje za informacje o roztoczu narcyzowym , jeśli chodzi o oświetlenie jestem na etapie testów więcej napisze w swoim wątku bo to chyba nie miejsce na elektryczne rozważania ;) ;) ;) ;)
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2018 19:17 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, minohiki, Carmen, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 19 Gru 2018 19:50 #633542

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Zibi77 wrote:
jeśli chodzi o oświetlenie jestem na etapie testów więcej napisze w swoim wątku bo to chyba nie miejsce na elektryczne rozważania ;) ;) ;) ;)

Czy ja wiem? :think: Jeśli elektryka hipeastrów tyka, to może Moderator nie wyrzuci. :wink2:
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zibi77, Carmen, nikita5

Hippeastrum - zwartnice 19 Gru 2018 20:05 #633544

  • krezus
  • krezus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 652
Jeśli chodzi o cebule te śpiące i te nowe kupowane (obowiązkowo zmienić podłoże po zakupie jeśli w doniczce), nie zasilam przez pierwsze 1,5 miesiąca, bo nie przesadzamy do jałowej ziemi. Czy bez korzeni, czy z korzeniami, z pąkiem, czy bez wszystkie traktuję na początek jednakowo. Dlaczego? Otóż cebula przesadzona potrzebuje czasu ,żeby na nowo się ukorzenić. Z pędem też nie potrzebuje zasilania, bo czerpie zapasy z cebuli (dlatego więdną pierwsze, zewnętrzne łuski cebuli). Dopiero po miesiącu cebula się ukorzeni i zacznie czerpać składniki pokarmowe z podłoża. Świeże podłoże zapewni jej pokarm na dalsze co najmniej na 2 tygodnie. Po tym czasie zasilam 'wszelkiej maści' Biohumusami', bo tym nie sposób przedawkować i zasolić podłoża. Dopiero wiosną jak dzionek dłuższy i go przybywa rośliny te potrzebują konkretniejszego pokarmu, bo żarłokami są. I tu stosuję różne nawozy, ale zawsze o prawie zrównoważonym NPK. Uwaga na zawartość azotu w nawozie, nie może być go w przewadze nad innymi składnikami, bo liście wybujają, a to wcale nie jest oznaką zdrowotności cebuli, natomiast większa zawartość fosforu w nawozie pożądana, dlatego stosuję tak zwane nawozy startowe to NPK 20x20x20, czy nawet pomagające ukorzenianiu NPK 5x13x5 gdzie fosfor w przewadze pomaga mocniejszemu wybarwianiu się kwiatów. Latem między innymi zasilam granulowanym obornikiem, który rozpuszczam wcześniej w wodzie i rozcieńczoną zawiesiną dokarmiam Hipki.Nie bać się stosowania różnorodnych nawozów... U mnie to zdaje egzamin ... B)

Co do cebul kupionych i dlaczego tak trudno je utrzymać w dobrej kondycji (pomijam pasażerów na gapę) do następnego sezonu. Bo są 'zmanierowane' to znaczy były karmione pożywkami, których skład jest słodką tajemnicą producentów i z chwilą jak znajdą się u nas na parapecie chudną w oczach, potrafią stracić połowę objętości, ale jak dostosują się do nowych warunków, to już będzie z górki.

No dość na dzisiaj wykładu, w razie wątpliwości po prostu pytać... a na bieżąco świeże fotki tych co u mnie się wdzięczą:

Minerwa1.jpg


Pasadena222.jpg


DancingQueen111.jpg


Bo najszczęśliwszy i najbogatszy jest ten kogo przyroda nauczy podziwu, dlatego też czuję się bardzo bogaty, po prostu KREZUS... :rotfl1:
Może nie doszedłem tam, gdzie planowałem, ale myślę, że jestem tu, gdzie powinienem być.
Pozdrawiam Andrzej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, MagdaH, Gosia352, Armasza, Łatka, dana581958, CHI, minohiki, Carmen, nikita5


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.599 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum