TEMAT: Piotrkowe działkowanie

Piotrkowe działkowanie 11 Sie 2013 12:07 #185484

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
chyba dobrze, że Mama się pomyliła, prawda? :think: przynajmniej masz śliczną różyczkę... :)


Zielone okna z estimeble.pl

Piotrkowe działkowanie 15 Sie 2013 22:37 #186309

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Terri wrote:
chyba dobrze, że Mama się pomyliła, prawda? :think: przynajmniej masz śliczną różyczkę... :)

Tak to prawda, różyczka jest śliczna :)

Dzisiaj obiecane już wcześniej kilka liliowców jakie posiadam.

Liliowiec rdzawy.




Niski NN cytrynowy


Niski stela stella d'oro


Seductor C2


Cytrynowy wysoki




Pandora's Box




NN, podobny do pandory ale ciemniejszy w kolorze






Wysoki NN


Wysoki NN




Ten sam gościem :)


Niski NN - niespodzianka z biedronki , byłem bardzo pozytywnie zaskoczony kolorem


Frans Hals


Wysoki NN, rdzawy pełny


Widoczek ogólny na kącik liliowcowy.


Dziś już widzę, że będzie potrzebowała powiększenia :wink4:
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Margolka, Terri, VERA

Piotrkowe działkowanie 15 Sie 2013 22:45 #186311

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
śliczne... :kiss3: :flower1:

Piotrkowe działkowanie 15 Sie 2013 22:59 #186313

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Tak ta biała róża to na pewno Chopin mam ją u siebie jest zdrowa i ma takie ładne świecące liście...pozostałe też piękne..... warzywnik wzorcowy....

Piotrkowe działkowanie 17 Sie 2013 23:54 #186597

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Dzięki wszystkim za odwiedzinki :thanks:

Dziś będzie "zwierzęco".

Najpierw o szkodniku. :evil:
Jak już wspomniałem poskrzypka nawiedza i moje roślinki, liliowa i cebulowa prawie jednocześnie. Atakują lilie i inne rośliny cebulowe - por, siedmiolatkę czy czosnki ozdobne. Jak się pojawiają robię obchód całej działki i przegląd wszystkich potencjalnych roślin, które mogą zaatakować poskrzypki. W tym roku było ich nader sporo i miałem co robić. Zbierały się czasem w spore grupki jak na poniższym zdjęciu.


A pozostawiały po sobie najczęściej takie "pamiątki"


Chrząszcze wyłapywałem i zabijałem a jaja niszczyłem, choć i tak na kilku cebulach (szczypiorku) pojawiły się żerujące larwy :angry: Na szczęście nie uszkodziły mi żadnej lilii. Poskrzypka pojawiła się dwa razy, pierwszy lot w maju a drugi teraz na początku sierpnia i trwa. Dziś jeszcze znalazłem na siedmiolatce i na czosnku ozdobnym dorosłe osobniki.

Innym szkodnikiem, który pojawił się na liściach żurawki była gąsienica bruzdnicy nieparki




Na szczęście była tylko jedna gąsienica ale skutecznie oszpeciła wygląd liści żurawek wygryzając w nich dziury lub je szkieletując.

Tyle o szkodnikach teraz sprzymierzeniec.


Wypatrzyłem tego owada jak wygrzewał się na kamieniu i nie bardzo wiedziałem co to jest? Zrobiłem kilka fotek i w domu poszukałem co to za gość i okazało się, że sprzymierzeniec ogrodnika. Jest to srogoń baldaszkowiec, drapieżny owad polujący na inne owady w tym na mszyce.


Sprzymierzeniec może nie zbyt piękny ale bardzo skuteczny, zwłaszcza w wyłapywaniu komarów :)


Grajek działkowy


Jaskółka dymówka licznie występuje w okolicy działki.


Miałem też takiego gościa na działce.


Gołąb chyba z lotów, zaobrączkowany dzięki czemu udało mi się dowiedzieć coś o nim. Pochodzi z okolicy Zielonej Góry i ma trzy lata.






Można było do niego podejść dość blisko. Chodził między rabatkami i szukał pożywienia i wody, podskubywał różna roślinki. Pewnie odpoczywał a jego właściciel pewnie nie byłby zadowolony jakby wiedział co robi jego gołąb zamiast wracać do domu :)

A co robiła ta pszczoła to nie wiem, siedziała sobie na spodniej części kwiatka, czyżby spała ??


c.d.n. :wink4:
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Terri, VERA

Piotrkowe działkowanie 19 Sie 2013 14:51 #186886

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
U mnie nie widzę zdjęć liliowców , tylko jeden widzę

już się pojawiły
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2013 14:52 przez e-genia.

Piotrkowe działkowanie 19 Sie 2013 21:54 #187006

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Piotrek, ale piękne zdjęcia niekoniecznie pięknych robaków! :)
Fajnie, że masz w sobie taką ciekawość i chcesz poznać ich obyczaje i jadłospis ;)
Ja właśnie nigdy nie wiem, czy to dobry robak ;) czy nie i nie wiem, co z takim spotkanym osobnikiem począć... Tego dobrego sobie zapamiętam...
Szykuje się powiększenie liliowcowej rabatki? Tylko przyklasnąć! :)

Piotrkowe działkowanie 19 Sie 2013 22:44 #187050

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Myślę to samo co Marta,zdjęcia fauny świetne,liliowce warto mieć,bezobsługowe a cieszą.

Piotrkowe działkowanie 19 Sie 2013 22:51 #187054

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
artam wrote:
Piotrek, ale piękne zdjęcia niekoniecznie pięknych robaków! :)
Fajnie, że masz w sobie taką ciekawość i chcesz poznać ich obyczaje i jadłospis ;)
Ja właśnie nigdy nie wiem, czy to dobry robak ;) czy nie i nie wiem, co z takim spotkanym osobnikiem począć... Tego dobrego sobie zapamiętam...
Szykuje się powiększenie liliowcowej rabatki? Tylko przyklasnąć! :)

To ekologiczne podejście do ogrodu wymusza aby nie zabijać od razu wszystkiego co się na działce pojawi. Jakby nie było to najnowszy trend jest taki aby do ochrony ogrodu zaprządz naturalnych wrogów naszych szkodników.

A co do powiększenia rabatki liliowcowej to mały pikuś. Prawdopodobnie będę musiał zlikwidować następne parę metrów trawnika :rotfl1: A do tego chyba pozbędę się nadmiaru niektórych kwiatów, bo miejsca ciągle jednak mało a inne kwiatki czekają na rozsadzenie :)

To wracam do zwierzątek, dziś te z działki czyli kilka fotek motyli i mazurków.
Bardzo zawsze oczekiwany przeze mnie motyl - paź królowej. Była tylko chwilę i jak szybko się pojawił tak szybko znikł.








Najpopularniejszym motylem jest zaś rusałka pawie oczko




Lubią czasem nadlecieć gromadą kilkunastu sztuk, tu małe zbliżenie na którym widać tylko kilka sztuk


Pojawiają się też ćmy - błyszczka jarzynówka




Przestrojnik jurtina, trochę niewyraźne zdjęcia ale nie chciał się dać lepiej złapać






Ostatni z motyli to rusałka osetnik






Na działce częstymi gośćmi są też mazurki. Lubią podlatywać znienacka, podskubnąć to i owo i szybko odlecieć. Tu skubią zeszłoroczne proso z zeszłorocznego suchego bukietu.




To jeszcze nie koniec, zostały zwierzątka z poza działki.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Terri

Piotrkowe działkowanie 20 Sie 2013 23:03 #187423

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Ostatnia część o zwierzakach a dokładniej będą tylko ptaki.

Stado czapli siwej nad działką


Widywałem zazwyczaj tylko latające najwyżej trójkami, takie stadko po raz pierwszy.

A co do czapli to udało mi się uchwycić czaplę w czasie polowania, w czasie gdy Odra była wysoka i płynęła łąkami. Jadąc na działkę zauważyłem czaplę brodzącą w wodzie i szukającą pożywienia. Wyciągnąłem aparat i zrobiłem jej kilka zdjęć ale była daleko i wyszły nieciekawie


i gdy już nie budziła mojego zainteresowania, nagle zaatakowała i złapała rybę.


Ryba nie była mała i wydaje mi się, że to był sumik

Czapla kilkoma zwinnymi ruchami ustawiła sobie rybę w dziabie i dość szybko ją połknęła.

Nad Odrą podczas wysokiej wody sporo ciekawego ptactwa ale następny mnie zaskoczył. W dużym oddaleniu zauważyłem dużego czarnego ptaka i pomyślałem, że to kormoran przyleciał nad rzekę na łatwy posiłek. Bez entuzjazmu zrobiłem mu ze trzy zdjęcia. Zaskoczenie było w domu przy oglądaniu zdjęć, bo zamiast kormorana ujrzałem czarnego bociana.

Słyszałem, że są w okolicy ale pierwszy raz udało mi się go sfotografować i do tego przypadkiem.

Ostatni z ptaków to popularny bocian ale w ciekawym miejscu - na latarni :wink4:


Bocianów jest u nas w okolicy sporo i nad Odrą można je spotkać dość często. Tu jeden z nich polujący w płytkiej wodzie.
















W końcu poderwał się do lotu...


i odelciał


KONIEC :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, chester633, Margolka, Terri, VERA

Piotrkowe działkowanie 21 Sie 2013 07:07 #187452

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
ciekawe ptaszki masz w okolicy, u mnie nie widzę takich... :think:

Piotrkowe działkowanie 21 Sie 2013 07:46 #187460

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Piotrze, super foto-relacja,ja będąc ostatnio na rybach (niestety na łowisku specjalnym)-brak normalnej wody w okolicy :( widziałem bielika który wybrał się na łowy lub patrolował swój rewir.Ptaki na tych stawach są pernamętnie płoszone petardami-w takim miejscu są szkodnikami...

Piotrkowe działkowanie 21 Sie 2013 19:52 #187612

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
swietne zdjęcia,bardzo lubię podglądac ptaki,ale ja tu w sprawach bardziej przyziemnych,oglądałam Twoje relacje kompostowe u MarzenyF i ciekawi mnie czy te kalifornijki przeżywają zime w kompoście czy kupujesz nowe co roku?

Piotrkowe działkowanie 21 Sie 2013 21:35 #187642

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Ewo, moje dżdżownice spokojnie przeżywają zimę i do tego jest ich znacznie więcej, co mi bardzo odpowiada - mam robaczki na ryby :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Piotrkowe działkowanie 27 Sie 2013 09:07 #188937

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3218
  • Otrzymane dziękuję: 7921
Piotrze jakieś 2 miesiące temu koledze na oknie w firmie wylądował gołąbek z obrączką był tam nr telefonu, zadzwonił do właściciela okazało się że gołąb leciał do krakowa a lot był bardzo trudny, długi i pewnie jest zmęczony dlatego zrobił sobie przerwę, prosił by go karmić poić a po kilku dniach wyruszy w dalszą drogę tak też się stało :) napisałem pv

Piotrkowe działkowanie 05 Wrz 2013 22:44 #190863

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Dzięki wszystkim za odwiedzinki a szczególnie tym co odpowiedzieli :)
Znowu jestem do tyłu ale nie będę się cofał ale pokażę trochę "aktualności".

Obecnie króluje jedna z moich rozplenic o ciemnych kłosach, która zaskoczyła mnie swoim rozmiarem. Rozrosła się niesamowicie i zagłusza inne rośliny na rabacie. W porównaniu z moją pierwszą piórkówką jest ze dwa razy większa.






Dla porównania "stara" rozplenica


Kwitnie powtórnie róża Chopin






Jak co roku o tej porze kwitnie wiesiołek


Kwitnie nadal wilec


Ostatni kwiat liliowca wysokiego, teraz kwitną tylko niskie drobnokwiatowe
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Piotrkowe działkowanie 05 Wrz 2013 23:41 #190875

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Z ostatnich prac technicznych na działce pojawiły się dwie rzeczy. Pierwsza to kamienny krąg a drugi to pergola przy wejściu.

Kamienny krąg był już zaczęty w zeszłym roku poprzez wybranie ziemi i zasypanie powstałego wykopu żwirem. Krąg ma być miejscem pod basen. Właśnie basen wyznaczył jego wielkość gdy stał na trawie i odcisnął na niej swój ślad.
A tak powstawał.




Prawie gotowy ale zabrakło kamieni :)


Efekt końcowy


Pergola powstała z rurek, które zostały mi po rozebraniu starego foliowca


I po pomalowaniu


To jeszcze dwa zwierzątka.

Pierwszy to nocny motyl znaleziony w dzień w foliowcu, robił sporo hałasu bębniąc o folię ale na szczęści dał się spokojnie wynieść na zewnątrz i umieścić na wiklinowym kloszu lampy pod zadaszeniem.
Motyl ten to zawisak powojowiec






Drugi zwierzaczek zaskoczył mnie gdy szykowałem się do wędzenia. Podnosząc pokrywę nad paleniskiem ujrzałem w środku zaskrońca. On też był zaskoczony moim widokiem i czmychnął do kanału. Zajęło mi kilkanaście minut wypłoszenie go z kanału. Po chwili spokojnie opuścił palenisko i schował się pod pokrywą paleniska odłożoną obok. Tam mi na razie nie przeszkadzał więc go dalej już nie płoszyłem i zająłem się rozpalaniem ognia. Gdy już potrzebowałem pokrywę lekko ją uniosłem aby zerknąć co robi zaskroniec ale już go tam nie było.




Jak to bywa w ogrodzie roślinki się rozrastają i rozsiewają i mam trochę nadwyżek na wymianę lub do oddania po kosztach przesyłki. Nie ogłaszam się w dziale wymian, bo nie mam tego za dużo i zasadą kto pierwszy ten lepszy będę dzielił :) A o to roślinki i jedne nasiona (zdjęcia dałem tylko przy tych mniej charakterystycznych):
1. Rudbekia naga
2. Rudbekia błyskotliwa
3. Jeżówka purpurowa - młode siewki
4. Pigwowiec - odrosty korzeniowe
5. Żurawka tiarella (na pierwszym planie)

6. Irysy syberyjskie - biały i niebieski duże kępy
7. Czerpatka kanadyjska
8. Hosta patriot
9. Wilczomlecz mirtowaty
10. Fiołki (kolor nn - samosiejki)
11. Wiesiołek czworokątny

12. Tojeść kropkowana

13. Chryzantema arktyczna - zadarniająca
14. Rozchodnik ościsty (duży i mały)


15. Nasiona czosnku złocistego

16. Słoneczniczek szorstki
17. Selseria błotna
18. Śmiałek darniowy

19. Zawciąg nadmorski
20. Opuncja żółto kwitnąca
21. Głowienka

22. Bylica boże drzewko
23. Dalia chat noir
24. Rojniki


25. Gęsiówka macedońska
26. Kuklik
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 05 Wrz 2013 23:45 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, VERA

Piotrkowe działkowanie 06 Wrz 2013 18:14 #190962

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Piotrze u Ciebie nie mniej kolorowo niż u mnie , jestem pełna podziwu dla Twojego ogrodu.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.493 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum