TEMAT: Piotrkowe działkowanie

Piotrkowe działkowanie 19 Sty 2014 23:02 #216446

  • Roma
  • Roma's Avatar
Piotrek-nie dosyć,że za oknem nie masz zimy to jeszcze na parapetach jet wiosna.Ty to masz chłopie szczęście :flower2: :flower2:
W wątku u Pawła napisałeś na temat żarnowca
Wydaje mi się Romo, że na obu stanowiskach będzie miał dobrze, byle ziemia to był prawie piach i zimą nie stał w mokrym. Naturalnym siedliskiem żarnowców u nas są piaszczyste skarpy na obrzeżach lasów i śródleśne polany.

co jak co ale piachu ci u mnie dostatek :jeez: a rabata na której planuję posadzić żarnowiec jest lekko podwyższona i ze spadem to chyba będzie doskonałe miejsce dla tej rośliny.
Miałam w tym roku nic nie kupować ale zrobię drobne ustępstwo :wink4:
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2014 23:03 przez Roma.


Zielone okna z estimeble.pl

Piotrkowe działkowanie 22 Sty 2014 00:46 #216819

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Wydaje się, że powinno być mu ok. no i nie zapomnij, że lubi słońce. A jak chcesz to mogę spróbować przygotować wiosną sadzonkę szczodrzeńca płożącego dla ciebie.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Piotrkowe działkowanie 22 Sty 2014 08:27 #216832

  • Ruda2011
  • Ruda2011's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 119
Piotrek napisz proszę więcej na temat podwójnego wysiewu fasolki szparagowej :)
Jaka fasolka
Kiedy
Czy w tym samym miejscu
Czy przed II wysiewem dokarmiasz glebę
Nic więcej nie przychodzi mi do głowy ale jeżeli jest jeszcze coś istotnego - dodaj - przecież to genialny pomysł :idea2:
300m2 FRAJDY czyli w ogRODzie Rudej
JESZCZE NIE BYŁO, ŻEBY JAKOŚ NIE BYŁO - MARIOLA "R"

Piotrkowe działkowanie 22 Sty 2014 13:26 #216872

  • Roma
  • Roma's Avatar
piotrek_ns wrote:
Wydaje się, że powinno być mu ok. no i nie zapomnij, że lubi słońce. A jak chcesz to mogę spróbować przygotować wiosną sadzonkę szczodrzeńca płożącego dla ciebie.
Jasne,że chcę :hug: jeszcze się pytasz? :kiss3: :kiss3:

Piotrkowe działkowanie 22 Sty 2014 13:37 #216875

  • Joasiaasia
  • Joasiaasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 230
  • Otrzymane dziękuję: 45
Witaj Piotrze :bye: właśnie zakończyłam spacer po Twoim ogrodzie :whistle: jestem pełna podziwu i szacuneczku dla Ciebie :thanks: Po prostu cud, miód i orzeszki :bravo: :bravo:
Jeśli chcesz być szczęśliwy przez krótką chwilę, upij się jeśli na dłużej zakochaj się – jeśli zawsze - zacznij uprawiać ogród...

Piotrkowe działkowanie 22 Sty 2014 17:46 #216901

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Joasiu, dziękuję bardzo za miłe słowa :oops:

Romo, to wiosną popróbuję, co wyjdzie .. zobaczymy :)

Mariolu, sieję fasolkę szparagową "na wyczucie". Pierwszy rzut standardowo w maju drugi w innym miejscu gdzieś w lipcu (II-III dekada), bo sieję mniej więcej wtedy gdy na pierwszej pojawiają się pierwsze zawiązki. Drugi zbiór jest krótszy ale to zależy od jesieni. Fasolka kończy swój żywot z pierwszymi przymrozkami. Można też próbować pojedynczo wysiewać też w miejscach gdzie posiana jest fasolka z pierwszego siewu gdy krzaczki nie dają już plonu ale ryzyko jest takie, że jest to ok 2-3 tygodnie później i ta fasola nie zdąży dać plonu przy zimnym wrześniu.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Ruda2011

Piotrkowe działkowanie 24 Sty 2014 21:16 #217575

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1240
  • Otrzymane dziękuję: 512
Piotrze przejrzałem prawie cały twój ogródek ,bardzo mi się podoba :thanks: a teraz przyznaj mi się na PW ,bez bicia bo podana przez ciebie lokalizacja południowo/wschodnia część lubuskiego , to tak jakby bardzo blisko mnie czyli Wschowy. :happy3:

Piotrkowe działkowanie 24 Sty 2014 21:30 #217587

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Tomku, a mówi ci coś skrót przy moim imieniu?
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2014 10:18 #217707

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
hmm,,,ale Ci dobrze zimy takiej srogiej nie odczuwasz,U mnie teraz jest - 15.brr!!
fiołeczkilubię,,teraz tez mi kwitną.Kiedyś też ich miałam więcej,ale zawsze jakiś inne je wypierają :)
Storczyki pieknie Ci kwitna, :hearts: moje odpoczywają ;)

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2014 11:29 #217739

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Piotrze, to w tamtych stronach gdzie mieszkasz jest dużo cieplej...u mnie dzisiaj o 7 rano było -18*C...mróz szczypał po twarzy, wyjść na zewnątrz się nie chce ;) Nie każda roślina może rosnąć w strefie 6a, nawet pod okryciem nie wytrzymują mrozu.

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2014 17:27 #217868

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Dzisiaj już nie było tak ciepło, rano termometr przy oknie pokazywał -14oC a za oknem świeciło pięknie słonko :) Około południa wybrałem się na działkę aby okryć co nieco.
Od strony południowej było tylko -5 ale w cieniu było dużo zimniej. A była godzina 13-sta więc chyba to maksymalna temperatura dnia, jak opuszczałem działkę po 1,5 godzinie było już o jeden stopień mrozu więcej.


Zmiana temperatury w ciągu tygodnia ogromna, jeszcze tydzień temu na termometrze w cieniu było +5. Dziwne są też prognozy na najbliższe dwa tygodnie. Jedni przewidują, że będzie chwilowa odwilż a po niej znów przyjdzie mróz i to większy niż był. Drudzy prognozują, że odwilż będzie trwała do połowy lutego. :crazy:

Ze względu na ten mróz wziąłem się za opatulanie róż słomą. Przy okazji zrobiłem małą fotorelację jak do tego wykorzystuję słomę w workach po cebuli.

Najpierw wybieram worek odpowiednio duży do rośliny a następnie wypycham go słomą lekko tylko ją ugniatając.


Następnie worek zawiązuję i spłaszczam w nim słomę aby powstała mata o grubości 8-10 cm. Worek ze słomą kładę na ziemi i staram się równomiernie rozprowadzić słomę po całym worku tak by powstał z niego prostokąt.


A tak już wyglądają opatulone róże. Matę słomianą owijam wokół róży i związuję sznurkami.




A gdy róża jest szeroka i powstaje w środku mat otwór dokładam do niego dodatkowo garść dwie słomy.


Troszkę słomy nasypałem na przemarzające małe żurawki, pozbierałem słomę, która rozsypała się przy napełnianiu worków.


Okryłem też czosnek i ciemiernika, któremu kwiaty już podmarzły




Trytomy się trzymają i nie widać na nich deszczowego lodu


Śniegu jest tak mało, że nawet krokusy które wyrosły wystają znad śniegu.


Deszczowy lód widać jeszcze na wielu roślinach i nie tylko. Tu na wierzbie. Przechodząc obok niej muszę się o nią ocierać i słychać tylko jak gałęzie trzeszczą :)


Na foli od kaktusów powstała ciężka lodowa skorupa jakby to jakiś plastik był.


Romo, tak wygląda obecnie jeden z dwóch szczodrzeńców, które u mnie rosną. Ten jest największy i z niego mam swoją drugą sadzonkę. Z niego też dla ciebie wiosną będę próbował uzyskać następną :)


Mróz był spory co widać na śniegu, utworzyły się na nim duże kryształki lodu

Na oknie mróz też zostawił swój ślad

Zimowe widoczki działkowe
Jagodnik












Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2014 17:28 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, chester633

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2014 18:33 #217896

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1240
  • Otrzymane dziękuję: 512
Witam Piotrze , ale ze mnie ciamajda już się domyśliłem :rotfl1: Piękne widoki nam dzisiaj zaprezentowałeś ,zimową porą .U mnie w nocy było - 15 to i u ciebie tyle też pewno było :tongue2:

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2014 18:48 #217905

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
W mieście było tyle co pisałem mam okno od północnej strony i temperatura rano jest jeszcze rzeczywista. Ale sądzę, że na działce było znacznie zimniej, bo tam zawsze 2-3 stopnie chłodniej :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2014 18:51 przez piotrek_ns.

Piotrkowe działkowanie 25 Sty 2014 20:09 #217941

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Śliczne wzorki zostawił Ci mróz na szybie :woohoo: , udane zdjęcie :bravo:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Piotrkowe działkowanie 01 Lut 2014 18:42 #220842

  • aneta72
  • aneta72's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 451
  • Otrzymane dziękuję: 111
Dziękuje podpatrzyłam fajny sposób okrycia roślin ze słomy.Ja często wykorzystuję przekwitłe gałęzie kwiatów ,sosny liści.Piotrze wypatrzyłam u Ciebie fajne trawy czy to jakaś odmiana MISKANTA :bye:

Piotrkowe działkowanie 02 Lut 2014 17:47 #221120

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Aneto, tak, to "jakaś" odmiana miskanta ale sam nie wiem dokładnie jaki to miskant, rośnie kępowo i ładnie kwitnie.

Dziś u mnie drugi dzień odwilży, choć wczoraj było cieplej niż dziś. Śniegu coraz mniej i ponownie robi się szaro i buro a dodatkowo znowu będę bał się o wychodzące z ziemi cebulowe. Jednak śnieg to była dla nich najlepsza osłona przed krukowatymi.
Do wiosny jeszcze trochę ale prawdę mówiąc to niewiele czasu dla tych co przygotowują rozsady samemu. Już trzeba myśleć co, do czego i kiedy siać a później gdzie rozsady będziemy trzymać. Ja zapchałem sobie parapet i mam już zagwozdkę gdzie podzieję się ze swoimi siewami :think: Myślę też intensywnie nad zrobieniem sobie dodatkowej mini szklarni, inspektu do przechowywania rozsad z dodatkowym podgrzewaniem w razie niskich temperatur. Zobaczymy co mi z tych planów wyjdzie.
Oglądając ostatnio zdjęcia rabat i przyglądając się też im chodząc po działce mam wrażenie, że roślinom jest już trochę ciasno i będą wymagały modernizacji. Tyle, że nie mam już miejsca na przesadzanie i wydaje mi się, że kolejna część tak żmudnie robionego trawnika pójdzie pod rabaty :rotfl1: Nie wiem jeszcze ile ale na pewno część przy rabatach kwiatowych jest zagrożona likwidacją. Chodzi mi po głowie wycięcie w środku trawnika owalnej rabaty kwiatowej otoczonej trawiastą ścieżką :)

Koniec "gadania" teraz kilka zdjęć z wczoraj. Pogoda była ładna słoneczna i przyjemna.

Języcznik jeszcze w śniegu, wygląda, że zima mu jeszcze nie zaszkodziła i niech tak zostanie :) Ale lekko przypalone liście wskazują, że potrzebuje bardziej cienistego miejsca.


Bergenia


Żurawka


Wilczomlecz mirtowaty


Wierzba sachalińska na tle nieba


A to jeszcze jeden w sumie dwa powody dla których będą zmiany na rabatach


Odwiedził moją działkę też prawdopodobnie lis, który stratował trochę rabaty i zostawił po sobie kępę sierści.


Efekt odwilży, woda ściekająca z dachu. Już się zastanawiałem czy przypadkiem jej nie zbierać, tylko co jak przymrozi? :think: :rotfl1:


Na koniec kapiące krople wody, zdjęcia trochę niewyraźne ale ciekawe :)




Na szczęście prognozy na przyszły tydzień się uspokoiły i choć ma być powyżej zera to już nie aż tyle co prognozowali wcześniej. Mimo wszystko wolałbym aby była normalna zima ze śniegiem. Zima z dużym mrozem jeszcze może wrócić i tego się najbardziej boję :unsure:
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Piotrkowe działkowanie 02 Lut 2014 18:22 #221126

  • aneta72
  • aneta72's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 451
  • Otrzymane dziękuję: 111
Bardzo ładne zdjęcia,fantastyczne korzenie -jestem wielką miłośniczą korzeni.Stawiam je w domu,w donicach z kwiatami,w ogrodzie bywało tak że każdy spacer to korzeń aż zabrakło miejsca.Bardzo lubię spacery nad rzeką tam skarbów w postaci powymywanych korzeni co niemiara.To taki mały hopel :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns

Piotrkowe działkowanie 03 Lut 2014 13:46 #221287

  • Ewogrod
  • Ewogrod's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1427
  • Otrzymane dziękuję: 4303
Piotrek
nie martw się języcznikiem, zasychanie liści to jest proces normalny. Będą nowe liście i stare muszą odejść..
stąd te szpecące przebarwienia . Ale jakby nie było , języcznik, jak to paproć, nie przepada za słońcem
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.748 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum