TEMAT: Księżycowy Ogród...

Księżycowy Ogród... 11 Maj 2013 14:45 #155432

  • chudziak
  • chudziak's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 176
Gosia wrote:
Haniu na walkę z kędzierzawością to już jednak za późno, jeśli choroba już wystąpiła, to niestety nie ma skutecznego środka by ją zahamować. Postaraj się na jesieni dokładnie wyzbierać wszystkie opadłe liście po czym spal je. Po opadnięciu wszystkich liści, ale jeszcze przy dodatniej temperaturze zrób oprysk Miedzianem, ale bardzo dokładnie, grzyb zimuje w spękaniach kory, tak by ciecz spływała z drzewa. Wczesną wiosną kiedy nastaną dodatnie temperatury ponów oprysk równie dokładnie wspomnianym już środkiem.

Gosia ,właściwie napisała wszystko - tylko wiosną w okresie nabrzmiewania pąków lepiej jest zastosować Syllit, teraz możesz tylko uszczykiwać te najbardziej porażone liście i je niszczyć.


Zielone okna z estimeble.pl

Księżycowy Ogród... 11 Maj 2013 22:01 #155573

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Sylitu nie stosuję w ogóle a brzoskwinię uprawiam od początku istnienia mojego ogrodu, dla mnie to zbędna chemia. :wink4: :lol:

Haniu na mejla odpowiem jutro jak zacznę choć trochę patrzeć na oczy, tak się strasznie przeziębiłam, że ledwie żyję, tak na szybko, jest ok tylko masz marchew, marchew, por, por, a ja bym pomieszała marchew, por, marchew. por. Troszkę Ci tu zamieszania dla niezorientowanych wprowadziłam, ale Ty mam nadzieję będziesz wiedziała o co chodzi. :wink4:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 09:21 #155710

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
taaak dziękuję! Kochana kuruj się! a ja już zaraz zdjątka wrzucam, bo dzisiejszy poranek wykorzystałam na obfocenie zmian, niestety ciemno i pochmurno.

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 09:45 #155721

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
zmiany, zmiany, zmiany
P5040486.JPG


i już po, jesczze wszystko malutkie, ale ogólnie poukładane, a za tojeścią rozpanoszy się konwalnik
P5120588.JPG


puchaty migdałek
P5120563.JPG

większych kamyczków też mam sporo
P5120594.JPG

kilka korzonków udało nam się znaleźć, taka naturalna architektura ogrodowa
P5120592.JPG

choinkowe bonsai
P5120597.JPG

conica w otoczeniu małych różaneczników
P5120606.JPG


różanecznikowa rabata, na brzegu dopiero wyłażą hosty niczym małe robale :)
P5120609.JPG
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2013 09:48 przez Hannah.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 09:48 #155724

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Bardzo ładnie,estetycznie,uporzątkowane rabatki :bravo:
A migdałek ,ukwiecony ,faktycznie puchaty od kwiecia pięknego :P
Za tę wiadomość podziękował(a): Hannah

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 10:07 #155735

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
kolejny korzonek
P5120611.JPG


a żeby nie było za pięknie, moja zmora :D foliowiec musimy go jak najszybciej zakryć jakimś sprytnym ogrodzeniem, bo zdominował ogród! No, ale nic praktyczni jesteśmy do bólu, a jak na to patrzę to boli!!!
P5120622.JPG


Przedogródek jeszcze w proszku, nie dosięgła go moja ręka, która przesadza wszystko i wszystkich pięć razy. Ale co się odwlecze... uporam się z warzywami i na niego przyjdzie kolej.

samotny bukszpan
201210218335.jpg


teraz ma towarzystwo
P5120557.JPG


jeszcze przed reorganizacją, póki co nie mam na nią pomysłu
P5120570.JPG


a przed furtką mam takiego stwora, wie ktoś może co to jest? Wiem, że jakaś wierzba...
P5120575.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 10:17 #155738

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Przewiduję kolejne roszady na rabacie różanecznikowej, najdalej za rok ;) :happy3:
Nie wiem jakie masz odmiany rodków, ale jeśli nie są wolno rosnące, to za chwilę będzie im za ciasno przy tujach, nie mówiąc o sąsiedztwie coniki ;)
Za to bardzo podoba mi sie rabatka narożna z bukszpanem :P , no i zazdroszczę Ci tej ilości kamieni :oops:

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 10:34 #155751

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Markito, te różaneczniki które są tak ściśle przy conice są wolno rosnące i to jakieś mikruśkie odmiany. Większe są w narożniku i mają miejsce, potem będę je ciąć. Ale mam np wyższe i niższe, więc te niższe włażą akurat pod wysokie i się komponują. Bardzo się cieszę, że bukszpanowe towarzystwo się podoba, mam nadzieję że jak podrośnie ekipa i się wybarwi to będzie jeszcze lepiej. Zrobiłam jeszcze jedną rabatkę podobną, ale dopiero ją dokończyłam i jest mizerna, ledwo widać trawki bo dopiero odbijają.

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 10:37 #155752

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
No chyba, że tak ;)

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 13:25 #155798

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jestem pod wrażeniem,przemian jakie zachodzą w Twoim ogrodzie :thanks: Haniu-jakie nasłonecznienie masz na tej kamiennej rabacie?
Mam rabatę do obsadzenia i tak się zastanawiam czy by nie odpapugować tego pomysłu z kamieniami.Czy pod kamienie dałaś agrowłókninę czy włókninę?

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 14:26 #155818

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Nasłonecznienie mam prawie non stop to południowa strona (jeżeli mówimy o tej rabacie gdzie jest korzeń i duże kamloty), ale w połowie sezonu wschodzą miskanty olbrzymie, które mają pełnić rolę żywopłotu zasłaniającego warzywka. No i te miskanty zacieniają mniejsze i młodsze roślinki. Pod kamienie dawałam agrowłukninę, ale nie jestem zadowolona, jeżeli niektórzy z Was czytają czasem inne forum na O... to jest tam cały wątek na ten temat i potwierdzam niestety mata przeciw chwastom jaka by nie była, to szkodzi. Ja dałam bo inaczej bym się zarobiła na pieleniu, mieszkam w polu sieje się tu strasznie a i ziemia nie była dobra którą nawieźliśmy, chwastów miała miliony. Mata spowalnia i niektóre chwaty zatrzymuje, ale co za tym idzie rośliny też są niedotlenione. Woda przepływa trzyma wilgoć bo odkąd ją mam to namnażają się dżdżownice. Ale widzę że korzenie roślina wyrzuca na wierch, wnioskuję ze to z braku tlenu, skoro wilgoć jest... Sama nie wiem. Zrobiłam teraz tak, że przy roślinach nie ma maty lub jest mocno wycięta by dać roślinie powietrza przy pniu. Zobaczymy co pomoże.
Roma w razie pytań służę uprzejmie :D Odpapugowywać możesz co chcesz :D
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 22:09 #156071

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Hannah wrote:

a przed furtką mam takiego stwora, wie ktoś może co to jest? Wiem, że jakaś wierzba...
P5120575.JPG


Salix purpurea-wierzba purpurowa,
rabata z korzeniami i kamieniami bardzo interesująca :bravo: ,ja na razie o takiej mogę pomarzyć,kamienie musiałbym zakupić, a na to brak kasy :think: .

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 22:33 #156085

  • Roma
  • Roma's Avatar
Z tego wynika,że nasłonecznienie mam bardzo podobne do Twojego,tylko,że ziemia sam piach i pod każdą roślinę muszę kopać duże doły aby dać dobrej ziemi.Obawiam się,że jeśli nie dam maty to zielicho mnie wykończy.Jeszcze pomyślę,czy nie zaryzykować i dać tylko kamienie.Jedyne co mnie ratuje w tym roku to brak kasy a więc będzie czas na odpowiednie przygotowanie(odchwaszczanie i nawożenie)rabaty.

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 22:45 #156093

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Powiem Ci, że sama mata położona już za wczasu zlikwiduje wiele chwastów. Może nie wszyscy polecają taki rodzaj odchwaszczania, ale ona rzeczywiście je likwiduje w zarodku. Nie wszystkie bo nie ma idealnego rozwiązania, ale np jak chcesz robić rabatę na nast sezon wiosenny to ja bym ją przyszpiliła na całą rabatę już dziś! Przez ten czas większość chwastów się nie rozwinie. Ja przez przypadek tak zrobiłam i miałam tam super ziemię, dżdżownice miały używanie, chwściorów jak na lekarstwo, potem posadziłam rośliny powycinałam na około nich matę tak by miały dostęp tlenu. będę pielić przy samych pniach i łodygach!

A moje rośliny rosną tez na takim piachu, nawet wielkich dołów nie kopałam wstyd, ale moje doświadczenie w tym temacie było nikłe. Nie proponuję by bagatelizować potrzeby roślin, ale powiem, że moje nie miały super warunków a rosną świetnie! Jedno co zrobiłam to co kawałek między roślinami robiłam dołek i dawałam łopatę obornika.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Księżycowy Ogród... 12 Maj 2013 23:05 #156106

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
No i muszę się pochwalić choć to nie ładnie, wiem! Zrobiłam dwa domki dla owadów i zalałam pokrzywę na gnojówkę! Miałam ECOweekend! A co!!!

P5120629_2013-05-12.JPG
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2013 23:06 przez Hannah.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, zanetatacz

Księżycowy Ogród... 13 Maj 2013 08:18 #156152

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Bardzo mi się podoba relacja, widać coraz więcej pomysłowych rozwiązań. :)
Widzę, że też jesteś kamyczara. ;) Witaj w klubie. :wink4:

Księżycowy Ogród... 13 Maj 2013 08:32 #156160

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Jestem kamyczarą Danielo od urodzenia. Jak byłam mala jedyne co wspominają rodzice zbierałam kamienie, miałam wiadra poupychanych kamieni wszędzie. Zostało to odkryte przy przeprowadzce z bloku do domu. W pojemniczkach , pudełkach po kredkach i foremkach z piaskownicy miałam poukrywane kamyki z różnych miejsc. Do dziś mam nawyk i po spacerze kieszenie pełne różnych kamiennych kształtów i kolorów! Jakaś widać "skaza genetyczna" :D

Mam nadzieję, że będziesz zaglądać do mnie może coś mi podpowiesz :D

Teraz na tapecie mam przesadzanie do szklarni, a zaraz jak ogarnę warzącha muszę ją zasłonić. I pytanie jest czym!?! Finanse niestety ograniczone gdyby nie to poszłabym do LM czy innego dużego i kupiła przęsła i w nosie. Choć stwierdziłam wczoraj spacerując ze znajomymi i pokazując im zakątki ogrodu, że wszystkie ciekawe rozwiązania są zrobione naszymi rękoma lub gdzieś zdobyczne za pół darmo... więc może nie warto marzyć o górze pieniędzy i ogrodniku profesjonaliście :D

Księżycowy Ogród... 13 Maj 2013 09:23 #156187

  • Roma
  • Roma's Avatar
Pomyślę o tej macie bo jeszcze na tyle mnie w tym roku stać :rotfl1: :rotfl1: Gnojóweczki też mam ponastawiane a obornika Ci u mnie dostatek :P mam własną fabryczkę tego towaru :P


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.295 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum