TEMAT: Wystrzałowy ogród Adriana

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 00:48 #230716

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Paula,
bardzo, bardzo dziękuję za komplementy!!
Trzeba oczywiście zebrać informacje o roślinach, ich wymaganiach itp. (wiedząc, jakie warunki mamy u siebie), które nam się podobają (książki, net). Obejrzeć wiele ogródków i kompozycji (m.in. fora) bo może nam się spodobać jakieś zestawienie kolorystyczne lub gatunkowe. Poza tym polecam robienie "zestawień" tj. na monitorze zestawiać ze sobą kilka zdjęć roślin, które byśmy chcieli ze sobą skomponować (np. kilka okien przeglądarki, każda z wybranym wcześniej zdjęciem rośliny - pomniejszone i ustawione obok siebie - TO pozwala lepiej sobie wyobrazić efekt :)). Nie raz mieliśmy "burzę mózgów" czyli różne pomysły na zagospodarowanie czy zmiany - coś z tego zazwyczaj wynikało. Dochodzi do tego wreszcie czysta improwizacja czyli zmiana wcześniej dopieszczonych planów - na żywo! :D
Z wykształcenia daleko mi do branży ogrodowej ale kto wie?...
;)

Choć działam aktywnie w ogrodzie już od 4-5 lat to trudno mówić, by był w pełni dojrzały (co roku właściwie po trochu ulegał zmianom - na szczęście nowe póki co okazuje się lepsze od tego, co było stare :D) ani żebym był z wszystkiego zadowolony - zwłaszcza dotyczy to róż, które stwarzają masę problemów. Po 11/12 wypadło ok 40% róż, w dodatku część z nich rośnie nędznie mimo zapewnienia wszystkiego, co im do szczęścia potrzeba...
Po zimie 12/13 (mrozy w styczniu po okresie dodatniej temp. - bez śniegu) duża część moich róż miała dziwne uszkodzenia - pęknięcia - dolnych części (będących w kopczykach) pędów. Prawdopodobnie soki długo krążyły w roślinach i gdy przyszedł silny mróz to rozsadził tkanki pędów w kopczykach (pytanie, czy wpływ na to miały kopce(ziemia+kompost) nasiąknięte wodą oraz osłony - gł. stroisz ale na gałęzie stroiszu był gdzie nie gdzie karton czy agro??) Co mogłem zrobić? (poza wycięciem wszystkich uszkodzonych) - ponieważ powyżej normalnie ruszyła wegetacja, oczyściłem i zamalowałem funabenem ale... siedzę na beczce prochu bo może się w każdej chwili wdać infekcja czy rak i pędy jeden po drugim będą padać...

Paula, Siberia
Odpowiednie kadrowanie działa cuda (wyobraźnia i okoliczności zdjęcia /np. pora dnia, światło/, poszukanie najładniejszego ujęcia). Do prezentacji szukam najładniejszych kompozycji i zdjęć :D Dlatego Wam się podoba a z mojego punktu widzenia znalazłoby się dużo do poprawienia - takie uroki działania w ogrodzie... Czasem odrzucam kilkanaście ładnych zdjęć a czasem szukam i nie ma nic godnego zaprezentowania Wam :D

Siberia
no to muszę Cię zmartwić - jeszcze przez kilkad ni będę Cię i pozostałych Gości "męczył" różami - zniesiesz to mężnie? :rotfl1:

Ja wcale Cię nie zachęcam do róż... :whistle: To są kolczaste Kapryśnice!!
W Twoim klimacie chyba jedynie historyczne czy "terminatorki" - żelazne odmiany lub róże kanadyjskie można bez większych stresów uprawiać... Skoro w moim klimacie (6b) potrafi większość podmarznąć (choć są okrywane!) to niestety musiałabyś się nieźle narobić by osłonić je. CHOCIAŻ lepsze mrozy po -25 C i śnieg (rewelacja) niż taka ekstremalnie ciepła zima, praktycznie bez śniegu, która ma te kilka-kilkanaście dni mrozu (nędzne -15 C) - to widzę czyni nie mniejsze szkody.


Zielone okna z estimeble.pl

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 09:00 #230739

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
Do poprawienia? :blink: To Ty chyba u mnie nie widziałeś, u mnie to jest do poprawienia :happy: Masz śliczny dopieszczony ogródek. I drogi Adrianie, jak bardzo nie komponowałabym roślin czy to zdjęciami czy kartkami ze zdjęciami to i tak zawsze wszystko u mnie wędruję :lol: U mnie jest ogród wędrowniczy, nawet tuje 10 letnie przesadzałam a co!
To są kolczaste Kapryśnice!!

Jupi nie tylko ja tak myślę :dance: Z tą różnicą tylko, że Ty masz piękne różane rabaty a ja jedną sztukę na wykończeniu

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 09:14 #230744

  • GreenEvil
  • GreenEvil's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 428
  • Otrzymane dziękuję: 67
Damn,
Jak sobie pomysle ile jeszcze roboty przede mna, zeby osiagnac taki stan... pojde sie upic :thanks:

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 11:23 #230776

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Każdy pretekst jest dobry :happy3:

Adrianie, wiem, że nie namawiasz, ale już po raz enty wzdycham na forach do Abrachamka i Charlsa, a z doświadczenia wiem, że, mimo wieloletnich starań, kiedyś wreszcie pęknę :devil1:
Tymczasem, oczywiście już jakiś czas temu, zamówiłam 8, powiedzmy, historycznych :funnyface:

Znamy, znamy potęgę fotografii B)
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2014 11:24 przez sd-a.

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 12:24 #230787

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Paula,
ale jakby się nic nie robiło i nie zmieniało w ogrodzie to byłaby nuda!!
A z czasem... w końcu... z grubsza... wszystko będzie na swoim miejscu :D
U mnie w tym roku w końcu, po kilku latach, (MAM NADZIEJĘ ;) koniec.
Tj. przerabiam 1 fragment a także zagospodaruję 2-3 m2 zdobyte dzięki wyrzuceniu porzeczek :D
Trawnika już nie bardzo jest gdzie (z sensem) zabrać :happy3:, jest pewna rezerwa terenu jakbym zrezygnował z dalii (ale mają ten wielki plus, że od lipca do przymrozków kwitną no i te pojedyncze są lubiane przez motyle :), ewentualnie jak będą wypadać róże to je zastąpię nowymi albo np. liliami OT.
I niestety koniec z możliwościami :((

Siberia,
w razie czego możesz na mnie zrzucić winę, że coś różanego kupiłaś - zniosę to mężnie ;)
Jest dużo ładnych, a nawet ładniejszych róż skomponowanych przez Austina! (zresztą on Charlesów nie ma już w ofercie, Abrahama również)

GreenEvil,
Ty się nie przejmuj -
zmiany mogą następować krok po kroku,
jedna, nowa rabatka - co roku!
A może właśnie doznasz olśnienia gdy będziesz :drink1: ?

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 12:47 #230792

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
No fakt, też i racja. W takim dojrzałym ogrodzie to średnio roboty jest. Zabiegi typowo pielęgnacyjne. Dalii faktycznie szkoda, też uważam że są potrzebne do pięknego ogrodu.

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 20:26 #230905

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Dziś skromnie... tylko 1 róża ale za to JAKA!
Jej obecna lokalizacja jest przy pergoli wejściowej - od strony rabaty kwasolubnych (przy jej krańcu położonym bliżej domku.
Od początku gdy tylko ją ujrzałem na żywo - zapragnąłem jej... I mam teraz 2 młode krzaczki (od roku i od 2 lat). Jednak towarzyszące im powojniki (zwłaszcza Jackmanii) skutecznie je cieniowały przez co nie przyrastały tak jak bym oczekiwał więc...
zgodnie ze swoim imieniem w tym roku udadzą się na PIELGRZYMkę* do nowego, słonecznego kącika.
Tak - przed Wami róża The Pilgrim!!
Większość zdjęć jest z ubiegłego roku (w tym roku wprawdzie urosła ponad metr i nawet kwitła na piętrze ale... nie zgrała się w czerwcu z towarzystwem :D)

Krzaczasta (angielska) The Pilgrim: cytrynowo-kremowe (czasem bardziej żółte z dodatkiem kremowego), okrągłe, średniej wielkości, bardzo gęsto upakowane i lekko pachnące kwiaty są ZACHWYCAJĄCE!! Pędy mało kolczaste i podobno może być poprowadzona jako mała pnąca.

jedyne "zakwalifikowane" zdjęcie z 2013 pozostałe są z 2012
DSCI1930.JPG


drugie kwitnienie, kwiaty prawie całe żółte; świetnie komponują się z żółtymi lliami OT Belladona - 2 zdjęcia bo... nie mogłem się im oprzeć :D
DSCI0225.JPG

DSCI0226.JPG


doskonale widać genialne upakowanie kwiatów!!
P1440999.JPG


kompozycja która musi budzić zachwyt :D Towarzystwem są pomarańczowe lilie azjatyckie, w tle widać lilię OT Conca d'or
P1450001.JPG

P1450521.JPG


* Pielgrzymka na rabatkę zaaranżowaną po wyrzuconych porzeczkach. Róże razem, po bokach po niebieskim powojniku (pierwszy raz zamawiałem je przez internet) i kilka lilii OT (z dominującym żółtym kolorem), do tego niebieskie byliny typu dzwonek brzoskwiniolistny czy przetacznik kłosowy.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, EmTe

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 22:13 #230971

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
no róża jest cuuudna....będę ją miała wiosną :dance:
trafi na rabatkę Tolkienową...bo kto był Pielgrzymem i to Szarym w Hobbicie czy Władcy Pierścienia? :funnyface:

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 23:19 #231006

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
Ogromne kwiaty, nie łamią Ci się pędy przy okazji obfitych deszczów?

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Mar 2014 23:20 #231007

  • Roma
  • Roma's Avatar
Oglądając Twoje aranżacje i odmiany róż,można wpaść jak śliwka w kompot.Chciało by się oj chciało :)

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Mar 2014 09:34 #231057

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Witajcie,
wczoraj mnie strasznie głowa bolała (przewiało mnie) a jeszcze miałem gości.
Więc tylko wieczorkiem wrzuciłem zdjęcia i krótko po tym szedłem spać.
Dzisiaj jest lepiej - może dlatego, że to dzień imienin? (osobiście - nie przepadam za szczególną celebracją tego dnia ale życzenia z przyjemnością przyjmę :D)

Paula,
duże kwiaty - chodzi o Pilgrima? (gdy kwiatów jest więcej to są mniejsze, góra 8 cm średnicy) czy Conca d'or? W obu przypadkach pędy są podwiązywane do pergoli, właśnie tak jak piszesz - by się nie wyłamały. Lilii już stamtąd nie ruszę, ciekaw jestem czy sobie poradzi i urośnie ponad 150 cm?

Marta,
pytanie proste - oczywiście GANDALF :) Oj będziesz miał z tej róży pociechę

Roma,
to chyba nie jest źle być śliwką w takim kompocie ;)

Jeszcze zostało sporo do pokazania a tu wiosna i pierwsze cebulki... Będzie trzeba COŚ pokazać.
W piątek może wezmę wolne i będę działał na ogródku (bo weekend mam zarezerwowany na wyjazd na działkę dziadka - jest dużo do zrobienia a w dodatku Dziadek ma urodziny!)
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2014 09:34 przez Adrian. Powód: literówka

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Mar 2014 10:11 #231071

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
O tą pierwsza, na prawdę wyglądają bardzo masywnie :)
Same imprezy w tym tygodniu hihi. Oczywiście wszystkiego najlepszego Adrianie :drink1: :hug:

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Mar 2014 10:22 #231076

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Przyjmij również ode mnie najlepsze życzenia :flower1: :hug: , z racji braku potomstwa ;) pociechy z ogródka i satysfakcji z osiąganych sukcesów :drink1:


DSC_7304_2014-03-05.JPG

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Mar 2014 11:16 #231091

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
Adrianie, wszystkiego naj naj :kiss3: :kiss3:

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Mar 2014 13:13 #231121

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Adrianie, i ja życzę Ci wszystkiego najlepszego w dniu Twojego święta!
Sukcesów w życiu osobistym i coraz piękniejszego ogrodu :flower2: :flower2: :flower2: (choć on i tak już przepiękny jest ;) )
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Mar 2014 14:22 #231139

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Imieninowe życzenia dla Ciebie: żyj do przodu i kolorowo (jak mówi piosenka), i awansem serdeczne życzenia urodzinowe dla Twojego Dziadka. :hug: szczęśliwej wiosny Panowie :drink1:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Mar 2014 17:01 #231162

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Witaj Iwona -
tutaj strzelają tylko kolorowymi zdjęciami więc zapraszam!

Dziękuję ślicznie za życzenia!!
Paula, Marta (Markita - co to za róża? coś czuję, że pięknie pachnąca :)), Marta, Dala i Hanka (witaj!) :hug:
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2014 17:02 przez Adrian.

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Mar 2014 17:18 #231173

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Miłego dnia :-)

martagonek.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.657 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum