TEMAT: Wystrzałowy ogród Adriana

Wystrzałowy ogród Adriana 27 Lis 2014 21:47 #316831

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
To teraz 23-24 sierpnia...

Na różance jeszcze dość kolorowo...
P1700223.jpg


pomarańczowo-łososiowe kwiaty Bonity Renaissance przyciągają nie tylko wzrok ale i... pszczoły :)
P1700276.jpg


Abraham Darby - kto powąchał ten przepadł ;) cóż za przyjemny, wyraźny, słodko-owocowy zapach!!
P1700272.jpg


Kolejną przeróbką było usunięcie (pokazanej w poprzednim poście) rozrośniętej kępy białego goździka pierzastego oraz 3 poduszek floksa szydlastego (zostały podzielone a sadzonki trafiły w inne miejsca), co pozwoliło na obsadzenie tego miejsca kolejnymi żurawkami (w przyszłości pokażę efekt).
Po "wykopkach":
P1700279.jpg


Jedna z większych żurawek - u mnie w 2. roku osiągnęła imponujące rozmiary!
niesamowita 'Venus' w doborowym towarzystwie
P1700231.jpg


Pokażę kolejną niedużą acz udaną moim zdaniem przeróbkę...
Wcześniej wzdłuż krawężnika kwitły wiosną tulipany a później rosły lobelie a głębiej rabaty - inne jednoroczne. Nie wyglądało to źle choć momentami sprawiało wrażenie zbytniego bałaganu przy różach. Nie ma przy nich za dużo miejsca. Przesadziłem tam kilka mniejszych żurawek i jest o wiele schludniej a ścieżka zyskała ładne, kolorowe obramowanie :D
P1700233.jpg


Kompozycja :)
Żurawki 'Sparkling Burgundy' i 'Spellbound' (jej kolorystyka bywa obłedna!) na pierwszym planie; za bukszpanową obwódką rozchodniki okazałe oraz jednoroczne astry w doniczce (wiosną kwitną tam tulipany, ten kącik również był ulepszany - w przyszłym roku zakwitną również lilie azjatyckie)
P1700235.jpg


Kompozycja :)
żurawki (od lewej):
Encore, Beaujolais, Georgia Plum, Black Beauty, Gunsmoke /żuraweczka/, Muscat oraz Velvet Night
P1700310.jpg


to był mój TYSIĘCZNY post - okrągła liczba :)
Ostatnio zmieniany: 27 Lis 2014 21:50 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, Amarant, VERA, hanya


Zielone okna z estimeble.pl

Wystrzałowy ogród Adriana 27 Lis 2014 23:09 #316876

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Adrianie,
Piękne wspomnienia i fotografie na tysięczny post :bravo:
Róże miałeś w tym roku zjawiskowe i jakie zdrowe :supr3: Pamiętam majową wizytę i tą zieleń..gdy u mnie szalała zaraza mączniaka rzekomego :blink:
Całe szczęście, że nie dotknęła Twoich okazów!
ps. O kapustach i żurawkach słowa nie powiem, ale rozumiem, że je lubisz :P
Pozdrawiam serdecznie :bye:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 28 Lis 2014 12:38 #316985

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Witaj Adrian :) , wspominałeś, że azalie i rodki mają ciasno, wyrażnie im to służy. Pąki zawiązane dorodne, liście pięknie wybarwione, zdrowe. Chyba ten mikroklimat, o którym tyle razy czytałam, u Ciebie jest wzorcowy. Bardzo mnie to cieszy, bo mogę jeszcze coś dosadzić...dla ich dobra oczywiście. Żurawka Spellbound jest fioletowa? :woohoo:
:flower2: :flower2: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 28 Lis 2014 13:59 #317022

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Kasiu,
pochwały róż w ustach posiadaczki takiego różanego (i nie tylko) Ogrodu to prawdziwy powód do dumy!!
W dalszej części sezonu (sierpień) przyplątało się trochę chorób/szkodników na różach, z których najtrudniejszym do zwalczania jest przędziorek (sporadycznie oba mączniaki). Z kolei pisałaś kiedyś, że po majowej pladze mączniaka rzekomego na różach kolejne miesiące były nadzwyczaj łaskawe dla Twoich kolczastych księżniczek :)

Hehe kapusty powiadasz? Ciekawe co na takie obrazoburcze słowa powiedzieliby miłośnicy - kolekcjonerzy host? ;)
Do miejsc z przewagą cienia są idealne poza tym są właściwie bezobsługowe - byle dostały na początek dużo kompostu i nie cierpiały suszy a szybko rozwiną solidną bryłę korzeniową oraz efektowne liście.

Żurawki to świetne byliny, też w zasadzie bezproblemowe (nie szczędzę im kompostu oraz podlewam) choć denerwuje mnie ich krótkowieczność (konieczność dzielenia i sadzonkowania co nie zawsze mi się udaje). Są bardzo efektowne, kolorowe i plastyczne kompozycyjnie. Ale największym ich atutem jest to, że dodają koloru przez cały rok (co doceniam zwłaszcza od jesieni do wiosny, gdy ogród siłą rzeczy staje się bardziej szary, szaro-zielony).


Haniu,
wiele żurawek są bardzo zmiennych kolorystycznie!! To jest coś niesamowitego i nie dziwię się, że od dobrych kilku lat szturmem zdobywają ogrody i rabaty a także znajdują zastosowanie w zielonej przestrzeni miejskiej :) Spellbound bywa jeszcze bardziej intensywnie fioletowa!! Ale przyjmuje również inne odcienie fioletu oraz szarości. Bardzo mi się podoba - rośnie całkiem duża więc jest widoczna na rabacie!

Haniu, uwierz mi - jak pomyślę o rozmiarach azalii za 10 lat to... to mnie rozpacz ogarnia, że nie zapewniłem im więcej miejsca aby wyeksponować krzewy. Wiem co mówię - przenosiłem jesienią jedną "Chanelkę", którą kojarzyliśmy jako "małą i lichą" --> na nowym miejscu dopiero zauważyliśmy, że jest całkiem duża i prezentuje się nieźle :)
A jak sądzisz, czy nas coś nauczył fakt, że azalie sadzone za blisko? (w wielu przypadkach autentycznie wydaje się, że metr odstępu to całkiem dużo /przy sadzeniu wiosną małych krzaczków/) No nic a nic - są konkretne plany co i gdzie jeszcze upchnąć (ups, posadzić ;))... Hehe sadź, sadź - dla ich dobra oczywiście :)
W Ewy Nowinki czy Siberii też czytam, że są plany dosadzania kwasolubów :D

Mikroklimat być może się tworzy... są blisko, gałązkami niektóre się stykają choć pewnie nie zawsze docierają do siebie korzonkami.
Ale nic nie przebije jednego faceta z FO, który dla swoich azalii przygotował podwyższoną rabatę, na której przez ok 2 lata tworzył idealne podłoże - efekt był imponujący, świetnie mu rosły :)
Ja dla każdej tworzyłem "tylko" osobny dołek (o średnicy 3-krotnie większej od fi doniczki, 50 cm na pewno) ale co roku dorzucam trochę (no dobra, zazwyczaj Mamuśka bo jej się łatwiej zmieścić między krzewami ;)) mieszanki skoszonych liści dębowych, paproci i torfu, nie mówiąc o nawożeniu/zakwaszaniu itp... No i oczywiście podlewanie. Widzę, że to bardzo ważny, może najważniejszy czynnik wpływający na owiązanie dużej liczy pąków kwiatowych na kolejny sezon.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya

Wystrzałowy ogród Adriana 28 Lis 2014 18:02 #317100

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Sadzisz azalie tak samo ,jak ja .Worek ziemi do dołka i w to azalia .Potem tylko dosypuję korę ,bo gdzieś znika . :happy2: Spodobała mi się azalia Arima ,znasz ją ? Chyba ją przygarnę na wiosnę :dance:

Wystrzałowy ogród Adriana 28 Lis 2014 18:13 #317106

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
To ja będę oryginalny ;) i pochwalę rozchodniki okazałe. Różne kolory widziałem, ale żółtego jeszcze nie :eek3:
Bardzo ładnie wyglądają, wychylając się zza żurawek.
Chyba kiedyś zrobię coś podobnego u siebie :think: .

Wystrzałowy ogród Adriana 28 Lis 2014 18:19 #317109

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Adrianie dzięki za letnie wspomnienia :thanks: już zapomniałam jak było pięknie mimo niesprzyjającej aury, taka zaganiana jestem w jesiennych porządkach że nawet nie przeglądam starych zdjęć :whistle:
Róże, lilie, powojniki, hosty czy żurawki to jest to co bardzo lubię :happy: a te kolorowe obrzeża z żurawek są superowe i warte odgapienia :bravo:

Wystrzałowy ogród Adriana 28 Lis 2014 20:44 #317210

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Witam miłych Gości,
którzy podobnie jak ja z przyjemnością przenoszą się wspomnieniami do ciepłych, słonecznych dni, jakich nie brakowało pod koniec sierpnia. Pogoda była znakomita, w sam raz by rozkoszować się ogrodem!

Powojnik 'Jan Paweł II'
P1700342.jpg



Kompozycja:
żurawki (Kassandra, Amethyst Myst i Berry Marmelade) przed magnolią gwiaździstą (na skraju jej korzeni rosną różne wiosenne cebulki). W tym roku przy okazji podziału rozrośniętych żurawek Lime Rickey i Lime Marmelade powstała z nich limonkowa obwódka od strony trawnika.
P1700338.jpg


Róża 'Artemis' o lekko anyżkowym zapachu (świetna odmiana choć "śmieciuch") a w tle 'Eden Rose'
P1700354.jpg


Bardzo udane, zupełnie przypadkowe połączenie granatowego przetacznika z tytoniem ozdobnym (który wieczorami bardzo przyjemnie i dość intensywnie, zwłaszcza w większej kępie. pachnie)
P1700366.jpg


Kilka ładnych ujęć z żurawkami (i smagliczką nadmorską) w rolach głównych :)

na pierwszym planie prawdopodobnie 'Neptun' (lub 'Mars')
P1700388.jpg


w roli głównej 'Green Spice' otulona fioletową smagliczką
P1700374.jpg


smagliczka po raz kolejny a pierwsza za nią, intensywnie wybarwiona to 'Caramel'
P1700376.jpg


Niesamowicie wybarwiona Georgia Plum, za nią Beaujolais w równie intensywnych odcieniach fioletu i różu,
dalej Encore i Midas Touch
P1700392.jpg


---
A teraz czas na odpowiedzi :)

Ewo,
widzę i czytam, że kręci nas to samo, hehe :)
U mnie też już dramatycznie miejsca brakuje!! Odmian mam sporo ale dostępnych na rynku jest jeszcze bardzo dużo (a większość z nich mi się podoba :)) Sadzonki Arimy jak i samej odmiany nie widziałem nigdy na żywo ale przyznaję, że jest ciekawa!
Sadząc kwasoluby to poza ziemią ogrodniczą dokładam sporo torfu kwaśnego i jak najwięcej materii organicznej (skoszone liście dębowe i paproci oraz igliwie) a na wierzch oczywiście korę :)


Gabrielu,
rozchodniki okazałe to bardzo wdzięczne, bezproblemowe byliny, w dodatku szybko się rozrastają i łatwo je rozmnażać. Cieszę się jeśli znajdziesz jakąś inspirację u mnie :)
Tam są dwie podobne do siebie odmiany - biała i jasnoróżowa oraz trzecie, które wcale nie jest żółta (chyba nie ma takiej odmiany?) ale karminowa (ma dużo większe kwiatostany i kwitnie później - na tym zdjęciu są one jeszcze kremowe i dopiero zaczynają się wybarwiać)

Majka,
na porządne wspominki dopiero przyjdzie czas - teraz nadrabiam zaległości, hehe.
My, zielono zakręceni, dopiero jesienią i zimą mamy trochę więcej czasu by przejrzeć zdjęcia z sezonu (i docenić jak ładnie było), pobuszować na forach czy sklepach w poszukiwaniu pomysłów oraz nowych roślin :D


Przyjemnego oglądania i "ładowania akumulatorków" -
polecam się na przyszłość ;)
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2014 21:10 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, VERA

Wystrzałowy ogród Adriana 29 Lis 2014 22:54 #317532

  • Edyta
  • Edyta's Avatar
Adrianie wpadłam z rewizytą i przyznam, że zachwyciło mnie u Ciebie wiele roślin. Nad azaliami i różanecznikami to już wiele osób się rozpływało :lol: , ale podobały mi sie również róże, powojniki i liliowce, i oczywiście babcine piwonie :lol: .

Wystrzałowy ogród Adriana 29 Lis 2014 23:31 #317542

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Adrianie masz niezłą kolorową kolekcję żurawek :) Czy nie masz problemu z rozsiewającym się wszędzie tytoniem? Ja zaprosiłem go raz i został już na stałe :happy4: podobnie jak petunie :) Też mam dalię DUET ale z biało-czerwonej zrobiła mi się tylko czerwona i nie mam pojęcia dlaczego.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 29 Lis 2014 23:33 przez piotrek_ns.

Wystrzałowy ogród Adriana 30 Lis 2014 01:12 #317546

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Dziękuję Edyto!
Po prostu wiele roślin mi się podoba i trudno jest się zdecydować na te najukochańsze ;)
Bardzo się cieszę, że lubisz dużo koloru w ogrodzie (to widać doskonale w Twoim wątku :))
Każdy ogród jest na swój sposób inny - to oczywiście truizm ;)
Duże wrażenie robią na mnie ogrody prowadzone w określonym stylu (formalny, angielski, alpinarium itd.) - oczywiście przy wzięciu poprawki na osobiste gusta Twórcy - albo koncentrujące się na określonych grupach roślin (np. "skalniakach", różach czy trawach). Dlaczego? Ponieważ są zupełnie inne od mojego "misz-maszu"
:D

Witaj Piotrek,
żurawki polecam wszędzie i każdemu :) Jest ich u mnie kilkadziesiąt (i to tych "najładniejszych" ;))
choć jeśli spojrzysz np. do ogrodu Igora, który ma pewnie 200-300 odmian to dopiero ujrzysz Żurawkowe Królestwo w pełnym bogactwie!!

Tytoń potrafi się faktycznie rozsiać samoistnie ale uwierz mi, nie miałem z nim problemu. W tym roku wiosną rabaty zostały nieopatrznie zbyt dokładnie odchwaszczone przez co tylko w jednym miejscu uchowały się i urosły jego siewki ;) Przy dobrej ziemi i dostatku wody tytonie potrafią urosnąć duże, a że co wieczór pięknie pachną to nic, tylko gratulować, że masz dużo siewek (możesz je w różnych miejscach poflancować a jakąś kępę w donicę posadzić :)

Dalia Duet tak ma, że często wydaje kwiaty w innych proporcjach niż wzorzec - odmiana jest niestabilna. Też miewałem kwiaty całe czerwone, czerwone z resztką bieli, takie pół na pół a czasem też takie z wyraźną przewagą bieli. Nie wiem, czy warunki (zasobność gleby, nasłonecznienie) mają wpływ na wybarwienie kwiatów??? W poprzednich latach Duet miał częściowo zacienione stanowisko - miał mniej kwiatów a jeszcze duży odsetek "zmutowanych" kolorystycznie. W tym roku miał dobrze nasłonecznione, lepiej kwitł a takich "dziwnych" kwiatów było mało - ale może to tylko zbieg okoliczności?

Pozdrawiam serdecznie :)

Wystrzałowy ogród Adriana 30 Lis 2014 11:24 #317642

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Dziś przełom miesięcy oraz początek września :)

uroczy 'Artemis'
P1700413_2014-11-30.jpg


P1700415.jpg


Kolejny kącik żurawkowy - w półcieniu, pod wiśnią
(od lewej z tyłu: Amethyst Myst, Rio, Georgia Plum,
z przodu: Paprika oraz żuraweczki Buttered Rum i Sweet Tea)

P1700404.jpg


część żurawek wybarwia się atrakcyjniej, intensywniej dopiero na jesień - na przykład Golden Zebra
P1700451.jpg


daliowo :)
P1700399.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Lis 2014 11:26 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Amarant, VERA, hanya

Wystrzałowy ogród Adriana 04 Gru 2014 15:44 #318574

  • Kondzio
  • Kondzio's Avatar
Jestem w szoku :eek3: taki ogród przepiękny i żurawki które przestałem lubić a tu wyglądają super. Ile róż, lilii w jakiej kondycji obłęd w ciapki fajnie że Gosia mnie namówiła na otwarcie tu wątku :)a dziękuje za wpis u mnie :)
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2014 15:45 przez Kondzio.

Wystrzałowy ogród Adriana 05 Gru 2014 23:38 #319096

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Gratuluję nagrody i jestem pełna podziwu (żeby nie powiedzieć w szoku :ouch: ) Ile barw, kształtów, kontrastu, zapachów. Rododendrony, azalie, powojniki, róże, liliowce, żurawki, magnolia, tulipany, szafirki, krokusy, irysy, hosty, lilie, inne byliny, wypatrzyłam też hortensję - gdzie to się wszystko mieści?! Twój ROD jest chyba magiczny - dopasowuje wielkość do ilości nasadzeń :wink2:
Z przyjemnością przeczytałam o sadzeniu i pielęgnacji róż - przyda mi się :garden1:
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków

Wystrzałowy ogród Adriana 23 Gru 2014 09:51 #322310

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Adriano ,zdrowych i wesołych Świąt :hug:

3150.gif

Wystrzałowy ogród Adriana 23 Gru 2014 10:20 #322316

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Adrian, serdeczności Świąteczne i życzenia spełnienia marzeń. :flower2: Za zdrowie i realizację planów :drink1:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Wystrzałowy ogród Adriana 26 Gru 2014 21:34 #322759

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Kondzio, Aniu - dziękuję za odwiedziny i miłe słowa!!
Wasze ogrody zwiedziłem z dużą radością i jestem pełen podziwu dla waszej pracy aby osiągnąć TAKIE imponujące efekty :bravo:

Aniu - sam się dziwię, że tyyyle roślin rośnie w tak niedużym ogródku :lol: na pewno jest to dla mnie magiczne, szczególne miejsce...

Ewo, Haniu,
dziękuję za życzenia - wzajemnie!!

Kochani Goście, odwiedzający "Wystrzałowy ogród Adriana",
z okazji (mijających już) Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim dużo spokoju, radości oraz wielu chwil spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze!!
:hug:
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2014 21:37 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, dodad, Amarant, hanya

Wystrzałowy ogród Adriana 27 Gru 2014 23:33 #322855

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Adrianie, byłam u Ciebie wiele razy, jeśli ktoś marzy o rododendronach i azaliach to prędzej czy później zawsze tu trafi ;) a kiedy się tu trafi to nie sposób nie marzyć o rodkach i azalkach :devil1:

Żurawki też piękne :) Oj będę tu często wydeptywać ścieżki :devil1:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.556 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum