TEMAT: Wystrzałowy ogród Adriana

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Lis 2014 21:25 #315497

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
O :woohoo: :woohoo: :woohoo: Jakie dobre wieści :hearts:

Wszystkiego dobrego :kiss3:


Zielone okna z estimeble.pl

Wystrzałowy ogród Adriana 22 Lis 2014 22:12 #315522

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
Adrianie, to gratulacje! :woohoo: :hearts:
życzę wszystkiego dobrego i trzymam kciuki by się udało :hug:
pewnie już pomału kończysz sezon ogrodniczy bo pogoda się zepsuła i jakoś nie zachęca do roboty :dry:
a ja do licha jeszcze mam 50 cebulek do posadzenia :silly:

Wystrzałowy ogród Adriana 23 Lis 2014 02:19 #315557

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Heeej :)

Witam miłych gości i jednocześnie przepraszam, że tak długo trwa u mnie brak weny do prowadzenia wątku (co jednak obserwuję u dużej części ogrodowo zakręconych Forumowiczów ;))

Babeczki, Marto i Siberio - kochane jesteście :hug: Znajomość zakręcona poczynając od samego poznania...
ale trudno mi coś więcej powiedzieć bez roooozpisywania się... a na to nie starczy miejsca i czasu ;)
Może kiedyś... ;)

Marta - a jakie cebulki czekają na posadzenie?
Ostatnie dni na szczęście nie były zbyt deszczowe, mrozu też nie doświadczyliśmy więc na co Ty czekasz? (oczywiście trzeba znaleźć czas i się przemóc by przy takiej późnojesiennej aurze grzebać w ziemi)
Ja jeszcze 2 tygodnie temu sadziłem dużo różnych cebulek.

Gabrielu,
cieszę się z Twojej rewizyty oraz miłych słów na temat wątku - dziękuję :D
Ty ubolewałeś nad niewystarczającym areałem do zagospodarowania pod kolejne nasadzenia - cóż więc ja biedny mam powiedzieć gdy cała działka to nędzne 320 m2? :D Ogród nie jest z gumy ale oczywiście nie byłbym (z mamą) sobą gdybyśmy nie mieli 2-3 miejscówek na wypadek trafienia szczególnie poszukiwanych odmian... (szaleństwo :)).

Azalie i różaneczniki bardzo lubię i te kilka tygodni kwitnienia są niesamowite (i trudno to oddać na zdjęciach - to trzeba zobaczyć na żywo :D). A jeśli niczego im nie brakuje to z roku na rok są coraz większe i mają coraz więcej pąków kwiatowych. Pod tym względem przyszłoroczne kwitnienie zapowiada się EKSCYTUJĄCO (choć nie ma co za wcześnie skakać z radości "zimni ogrodnicy" potrafią być bardzo nieprzyjaźni dla pąków kwiatowych). No i jeszcze jesienią przebarwiając się wnoszą kolorowe akcenty w ogrodzie!

Co do ogrodu to coraz mniej jest kątów, które by wymagały przeróbek :)
I dobrze, może w przyszłym roku będzie można się bardziej wylegiwać zamiast planować i realizować przeróbki? Tjjaaa, jakby się tak w ogóle dało - wszak ciągłe zmiany w ogródku, nawet drobne, to bardzo ważny element ogrodowej pasji. Tej jesieni trochę pozytywnych przemian zaszło ale chyba najlepiej będą one widoczne w trakcie przyszłego sezonu.

Ja może nieco mniej ale moja mama (de facto współtwórca Ogrodu) lubi mieć porządek - nawet na ogrodzie. Stąd trudno byłoby znaleźć walające się bezkarnie liście, o chwastach już nie wspominając :D Zbędne badyle zostały sprzątnięte, róże oczyszczone z chorych liści (na krzewach zostało tylko trochę zupełnie zdrowych) a powojniki już wstępnie przycięte (oczywiście nie na docelową wysokość ale z ok 10-30 -centymetrowym zapasem --> mniej roboty wiosną, zwłaszcza ze sprzątaniem starych liści a przede wszystkim rośliny nie będą się wysilały na zasilanie sokami szczytowych pąków które i tak zostaną usunięte). Kompost przesiany został już na początku października, jakiś czas temu róże pnące i niektóre krzaczaste zostały porozpinane (nie mamy miejsca by pędy kłaść i osłaniać przy ziemi) - wiosną wystarczy tylko poprawić (chyba, że zima przeprowadzi redukcję krzewów) a dodatkowym plusem jest to, że w razie jakiś wielkich mrozów czy silnej zimowo-przedwiosennej operacji słońca łatwiej będzie przymocować ew. stroisz i agrowłókninę.

Co do nowych zdjęć - hmm, fotki były robione regularnie więc..
od września do teraz uzbierało się ich niemało :D Ale obecnie ogród nie jest szczególnie pociągający, nawet azalie już zrzuciły liście a róże to zazwyczaj gołe pędy - jedynym kolorowym akcentem są niezawodne żurawki :D

Uff, ale się rozpisałem :woohoo:
gorące pozdrowienia dla wszystkich czytających, oglądających oraz wpisujących się śle
Adrian :flower2:
Ostatnio zmieniany: 23 Lis 2014 02:42 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, r-xxta, chester633, Gabriel, Ewogrod, hanya

Wystrzałowy ogród Adriana 23 Lis 2014 10:02 #315578

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
no tulipany, krokusy, czosnki, narcyze i lilie...... :oops:
no fakt, ostatnie dnie nie były najgorsze ale jak wracam z pracy po 16 to jest ciemno a wychodzę wcześnie rano zaś w weekendy....jakoś mnie wena opuszcza ale pójdę bo i tak muszę kran zabezpieczyć by mi go nie ukradli to posadzę B)

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lis 2014 19:30 #316020

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Widzę ,że czasu nie traciłeś jako Wielki Nieobecny :) Nowej miłości bardzo Ci gratuluję ,Ale uważaj ,bo Włoszki temperamentne .Znam to z autopsji ,bo mam córkę w Mediolanie i włoskiego zięcia .Czasem iskry lecą ,aż strach podejść bliżej .Ciekawa jestem Twoich przemeblowań ,ale na to trzeba jeszcze trochę poczekać .Mam nadzieję ,że szybko zleci :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lis 2014 19:41 #316026

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Hej Adrian, romansowe sprawy najlepsze! Serdecznie Ci życzę powodzenia, a ogród, poczeka. Jak przyjdzie wiosna, to dopiero będziesz miał dużo zajęć :woohoo: Pisz, co u Ciebie, człowiek przy okazji wykopuje z pamięci wspomnienia nie tylko ogrodowe :happy:
Ogrodowy :hug: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Ostatnio zmieniany: 24 Lis 2014 19:41 przez hanya.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lis 2014 19:45 #316029

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Hehe Ewo, no zobaczymy, ten tego... nie zapeszajmy :whistle:
wstępnie - masz rację ;)
buziaki :hug:

Haniu, milutko że wpadłaś :D
Cicho sza, jak się trwalej rozwinie to się pochwalę, ok?
buziaki :hug:

Cha, cha, widzę że wszyscy tęsknie wypatrujemy corocznego wiosennego cudu w wykonaniu Matki Natury, która potrafi sprawić, że niemal z dnia na dzień nasze ogrody i świat wokół zaczną się zielenić oraz mienić różnokolorowymi klejnotami pierwszych kwiatków... a my poczujemy przypływ optymizmu, energii i sił witalnych!! Słyszałem, że obecna zima ma być raczej podobna do poprzedniej a więc wyraźnie cieplejsza od wieloletnich średnich a sama wiosna ma nadejść szybko! To dobre wiadomości (postuluję hasło - "prawdziwa zima - tylko w górach") tylko mam nadzieję, że nie będzie złowrogich przymrozków uderzających gdy wegetacja ruszy na całego...

Wszelkie zmiany najłatwiej będzie pokazać w przyszłym roku bo teraz niezbyt dużo widać (np. cebulki, hosty, czy byliny). Ale postaram się znaleźć jakieś aktualne zdjęcia (i przy okazji podrażnić szczególnie zabieganych/zapracowanych Forumków, jaki porządek panuje w ogródku :evil:).
Wiesz co, zbyt mała powierzchnia jest naprawdę bolesna!!!
Raz, że jest tyyyle ładnych azalii i różaneczników (pozostając przy naszych majowo-czerwcowych faworytach) a po drugie - te już posadzone byłyby dużo lepiej wyeksponowane. A jak jeszcze nie ma już prawie czego wyprosić z ogrodu by powstało wolne miejsce dla kwasoluba?
Ot, dylematy, hehe a przecież o mały ogródek jest zdecydowanie łatwiej dbać - podlewać, nawozić, pielić itp.
Ostatnio zmieniany: 24 Lis 2014 19:54 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, hanya

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lis 2014 20:21 #316047

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
tiaaaa........wiesz, że nie żyjesz jak Cię złapię :evil:

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lis 2014 20:34 #316052

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Marta - grozisz mi? Mnie, mnie ukatrupić ?!?
To musi być jakaś pomyłka, przecież taka nie jesteś, oj już weź nie strasz ;P

Ale wiesz, że jak ogłoszę "Majówkę z rododendronami w 2015" to masz już zaklepaną miejscówkę :D
(to nie byle co ponieważ jeśli spełnią się zapowiedzi sprzed kilku tygodni /a może miesięcy?/ to być może w przyszłym roku czekają mnie odwiedziny kilku szanownych Forumków w ramach "Oaza w trasie - Wielkopolska" i się zrobi tłoczniej :D)

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lis 2014 20:38 #316053

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
no kogoś muszę, a właśnie się naraziłeś więc marny Twój los :evil:
a straszna bywam, dzieci już wiedzą, że się mnie nie złości..... :evil:
wiem, wiem bo może i mnie odwiedzą...... :whistle:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 24 Lis 2014 21:38 #316084

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Adrianie,
Wspaniałe wieści, gratuluję :kiss3:
Pięknie piszesz o wiośnie, oczekiwaniu, ewolucjach w ogrodzie..toż to kwintesencja ogrodnictwa!
Bardzo podoba mi się scenariusz na szybką i łagodną zimę! Niech tylko wybije patogeny i wredne robale (te dobroduszne robaczki niech zostawi w spokoju) i pozwoli wiośnie przyjść jak najszybciej!
A propos, kiedy zaczynasz wspomnienia w wątku? Przypomnij nam proszę jak piękna jest Twoja wiosna :woohoo:
A na zwiedzanie Twojego ogrodu w czasie kwitnienia azalii i rodków już zaklepuję miejscówkę i zapraszam do mnie :drink1:
Pozdrawiam serdecznie :bye:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lis 2014 00:44 #316149

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Hej Kasiu :hug:

Cieszę się z Twoich słów uznania :)
Myślę, że każdy z nas, miłośników szeroko rozumianego ogrodnictwa, podpisałby się pod tymi słowami o wyczekiwanej wiośnie oraz potrzebie aktywności pośród roślin :D

Popieram - szkodniki "na Syberię"
a pożyteczne owady niech bez uszczerbku dotrwają do wiosny i mnożą się z pożytkiem dla roślin, dostarczając przy okazji dużo radości miłośnikom Natury. Osobną kategorią są "Robaczki", których wspaniałym przedstawicielem jesteś Ty, Kasiu :happy4: Takim Istotom życzę zawsze wszelkiej pomyślności oraz czerpania mnóstwa satysfakcji z Życia :hug:

Miejscówkę masz zarezerwowaną :D Na zachętę dodam, że zapowiada się bardzo obfite kwitnienie... :)

Się wie!! W przyszłym roku nie ma mowy abym do Twojego Różanego (i nie tylko) Raju nie zawitał..
~ zobaczyć na żywo i oniemieć z zachwytu (na chwilę oczywiście) --> parafrazując słynne "zobaczyć Neapol i umrzeć" :) Takie hasło jak ulał pasuje do Twojego Ogrodu.
pozdrowionka
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lis 2014 19:06 #316337

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Kochani,
dopiero teraz się zorientowałem, że nie wstawiałem nowych zdjęć od SIERPNIA!!!
Co za wstyd...
Wpadłem więc na pomysł "podróży w czasie" - w sam raz na tę nieciekawą aurę za oknem :D

początek sierpnia to wciąż kwitnące lilie OT oraz powtarzające róże...

Lilia OT 'Big Brother' rzeczywiście zasługuje na swoją nazwę -
w pierwszym roku osiągnęła prawie 25 cm średnicy
P1680402.jpg


"super pęd" 'Schloss Eutin' obficie kwitł uroczymi, morelowo-białymi kwiatami
P1680408.jpg


Hooop... i mamy już 19. sierpnia :)
Patrząc na takie zdjęcie jak poniżej czuć niesamowitą energię i wspomnienie sierpniowego słońca...
P1700006.jpg


Wiele róż powtarza kwitnienie, choćby pnąca 'Maritim'
P1700015.jpg


Przetacznik to sprawdzone towarzystwo dla róż - tu stworzył wdzięczną parę ze 'Schloss Eutin'
P1700028_2014-11-25.jpg


Powojnik 'Matka Siedliska' powtarza pojedynczymi kwiatami ale one również są bardzo ładne
P1700056.jpg


Z żurawkami mam pewien kłopot... poza tym, że jest ich u mnie kilkadziesiąt (oczywiście nie ma co porównywać do kolekcjonerów - nie ta liga :D) to trudno mi je należycie pokazać. Są w kilku miejscach a część rośnie w "półokręgu" (niełatwym do sfotografowania) a poza tym są bardzo zmienne, potrafiąc przybrać nawet kilka odsłon kolorystycznych w zależności od pory roku, wieku liści, temperatury czy pogody. Ale na pewno pojawią się od czasu do czasu bo to niezwykle barwne klejnociki (szczególnie cenne jesienią i zimą).

fragment "półokręgu" :)
P1700057.jpg


A już niebawem pokażę przemianę fragmentu rabaty, którą to zapowiadałem wcześniej
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2014 19:34 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, hanya

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lis 2014 19:17 #316342

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
No, wreszcie sumienie Cię ukąsiło :happy: Nadrabiaj, nadrabiaj. Czekam na ciąg dalszy. Ogrodowy :hug: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lis 2014 19:52 #316359

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
21 sierpnia - nadal słonecznie a zdjęcia dodają otuchy, że to już za kilka (może więcej ;)) miesięcy będziemy znowu mieć tak cieplutko i kolorowo w ogrodach!!

dalia 'Duet'
P1700084.jpg


Żółty z różowym komponują się całkiem, całkiem :)
A na pierwszym planie słoneczko, które trafiło na rabatkę i już pozostało, świecąc radośnie z dala...
dalia 'Kelvin Floodlight'
P1700088.jpg


Powojnik 'Jan Paweł II' kwitnie u mnie kapryśnie ale odnotujmy fakt, że był łaskaw pokazać swoje urocze białe kwiaty z subtelną różowawą poświatą :)
P1700091.jpg


Róże kwitną, może nie oszałamiająco ale zauważalnie :)
Ot choćby apetyczny kwiat wielkokwiatowej 'Isabelle Autissier'
P1700097.jpg


O każdej porze roku miłym gościem są pracowite i pożyteczne pszczoły. Rozchodnik okazały jest jedną z tych roślin późnego lata/wczesnej jesieni, które są chętnie odwiedzane przez skrzydlatych przyjaciół ludzi...
P1700114.jpg



Specjalnie poszukałem zdjęcia Z jałowcami i bergeniami (one rosły od iglaka do chodnika).
O, coś takiego - ujęcie ze strony chodnika, z poł. lipca (hortensją się nie kierować - tylko postawiona)
P1670422.jpg


A tu kącik po przeróbce - ujęcie na tę samą stronę
P1700122.jpg



"Zielono mi.." (22. sierpnia)
czyli różaneczniki i azalie pomiędzy eksplozją kolorów w maju i czerwcu a przebarwiającymi się liśćmi jesienią :) (tu w późniejszym okresie też zaszły drobne zmiany dotyczące żurawek, nędznych lilii orientalnych oraz rozrośniętego goździka pierzastego).
A jeśli wytężyć wzrok to można dojrzeć przepyszne owoce węgierki zwykłej (powidła taty to poezje, mmm)
P1700177.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2014 20:09 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek, Gabriel, Amarant

Wystrzałowy ogród Adriana 25 Lis 2014 22:00 #316413

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Super, że wena do zdjęć Ci wróciła, szkoda by było takich widoków :P
Świetnie wygląda 'półokrąg' żurawkowy, kilkadziesiąt odmian to dość dużo, jak dla mnie.

Zmiany, jakie zaszły w ogrodzie od czasu jego powstania ogromne. :bravo:
Teraz widzę, że już tylko drobne przeróbki, a one zazwyczaj nigdy się nie kończą... i bardzo dobrze :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian

Wystrzałowy ogród Adriana 26 Lis 2014 11:40 #316506

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
No ,no ,cóż za widoki :woohoo: Adriano chyba wiosnę poczuł ,bo jakiś taki bardziej do życia .Pokazuj swoje okazy ,bo piękne .Dalie jak marzenie :hearts: .Czy Twoja hortensja zimuje w gruncie ? ćzy zapierasz ją na zimę do pomieszczenia ? :flower1:

Wystrzałowy ogród Adriana 26 Lis 2014 20:30 #316607

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Haniu,
kolorowe zdjęcia są doskonałą terapią przeciwko listopadowej,szarej i ponurej aurze :D

Gabrielu,
bardzo przyjemnie jest słyszeć takie pochwały ze strony właściciela takiego imponującego ogrodu jak Twój!
Te kilka lat intensywnych prac w ogrodzie to ciągłe, większe lub mniejsze przeróbki. Ale przyszły sezon zapowiada się jako ostatni, w którym planowane są przeróbki :D

Ewo,
tjaaa, Adriano :D
cóż, pojawiły się nowe ciekawe wątki a część Forumowiczów oddaje się wspomnieniom kolorowych, słonecznych dni... co mnie zmobilizowało do wrzucenia nowych fotek :) Oj jak ja bym chciał, żeby lada chwila nadeszła wiosna!!! I podobnie jak Ty nie mogę się doczekać kwitnienia naszych ukochanych rododendronów :hearts:
Ta hortensja to zwykła ogrodowa, siedzi już w gruncie (tymczasowe miejsce). Dostała już mały kopczyk, później (jeśli będą mrozy) przysypię ją mocniej i położę stroisz.

/fotki później/
Ostatnio zmieniany: 26 Lis 2014 20:32 przez Adrian.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.920 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum