• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: zakładam ogród i będzie pięknie.

zakładam ogród i będzie pięknie. 25 Mar 2014 21:51 #237320

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Co do rokitnika się nie wypowiem ale czarny bez popieram wspaniały sok na zimę z kwiatów a i owoce świetna na przetwory. Co do agro mam mieszane uczucia. Ja popieram wykładanie rabat szarymi kartonami przysypanymi zrębkami lub korą. W początkowej fazie tłumią chwasty, później rozkładając się nie są uciążliwe przy kolejnych nasadzeniach, a jak znam życie to takie będą ;) Życzę wiele ogrodowych radości :flower1:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."


Zielone okna z estimeble.pl

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 02:58 #237374

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
łucja napisała:
Zakładam lada dzień ogród. Nie mam żadnego doświadczenia...
Panowie właśnie budują płot i jak tylko skończą zamawiam rośliny.

Plan posiadania pięknego, zdrowego i przyjaznego ogrodu zakłada:

Pkt.1 -budowa ogrodzenia z płotu, pkt2,3,4,5,6,7..............................93,94,95,96,97,98,pkt.99-zakup roślin do ogrodu.

Łucjo.
Jeżeli chcesz mieć w niedalekiej przyszłości ogród z prawdziwego zdarzenia a nie tylko roślinki w ogrodzonym terenie, to moją dobrą radą będzie, abyś dopisała sobie tekst uzupełniający cyfry od nr2 do nr98.
Przeglądając uważnie nasze forum sama zauważysz jak dużo ważnych rzeczy dla ogrodu umknęło Twojej uwadze.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 09:18 #237414

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Witaj Łucjo :bye: to się uśmiałam, jak koleżeństwo pospieszyło z radami :happy3: dobrymi radami :teach: ale jak jednogłośnie :woohoo:
Pomyśl poważnie o wpisach i o projekcie :think: Coś tu nie gra chyba :think:
Ciekawa jestem ile kosztuje taki projekt zachwaszczenia ogrodu :think:
Ja nie widzę zupełnie informacji o zastosowaniu królowych cienia, czyli funkii :search:
Obejrzyj koniecznie forumowe wątki, nie ma piękniejszych roślin do cienia :lol:
A i nie spiesz się z agro, szkoda kasy :idea1: zainwestuj lepiej w korę ;)

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 09:55 #237434

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Łucjo, pokaż ten projekt, jeżeli możesz. Do cienia są cudowne paprocie, bogactwo odmian jest wspaniałe od bardzo dużych do miniaturek, nie ma ich w koncepcji ogrodu? Opisz warunki glebowe ogrodu. Nie wiem czy przy dzieciach berberysy to bezpieczny pomysł- to, że się podrapią to jedno, ale oczy! Może na razie pomyśl o posadzeniu drzew, nadają ogrodowi styl i klimat, dadzą Ci strukturę, szkielet ogrodu. Potem rozwiniesz koncepcję krzewami, bylinami, trawami ozdobnymi, jednorocznymi. Tak, jak pisał Waldek, czytaj :teach: wątki. ABC ogrodu to dobry początek. Życzę Ci cierpliwości, pośpiech w tworzeniu ogrodu to bardzo zły doradca.
:bye: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 10:25 #237445

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
łucja wrote:
Rokitnik chcę mimo wszystko, ponieważ mam zamiar robić syropki, herbatki itd. Ja mam takie ciągotki, żeby było ładnie, ale też pożytecznie więc jest dereń jadalny, świdośliwa, rokitnik, różne jagody, zioła. Z owoców berberysa też coś się robi.
Chcę też, żeby w ogrodzie było dużo ptaków, zimą na działkę obok, gdzie jest dużo krzaków zlatują bardzo ciekawe gatunki[...]
Ja mam bardzo podobne ciągoty :rotfl1: Wszystkie wymienione przez Ciebie rośliny mam w ogrodzie ;) I jeszcze czarny bez, (a czy wiesz, że nasiona "bzu" - lilaka lubią gile?) jarzębiny, pęcherznice, ligustry i inne :think: I też wydawało mi się, że będę produkować różne soki i przetwory :wink4: :rotfl1: Jeśli koniecznie chcesz rokitnik posadź go w mało eksponowanym miejscu. W jakiś rzadko uczęszczanym zakątku :think:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 11:30 #237465

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Witaj Łucjo!
łucja wrote:
teraz plan jest taki, że pod domkiem i wkoło piaskownicy ma być kostka chodnikowa, pod bujaczkami kawałek maty, a reszta trawa.

Chcesz wybrukować dzieciom plac zabaw? Takie placki może i nie wyglądają najlepiej ale są bezpieczne. :teach: :flower2:

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 18:08 #237542

  • łucja
  • łucja's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
nie chcę zabrukować placu zabaw, ale pod domkiem nic nie urośnie, a zrobi sie miejsce na rysowanie kredą, bo oni to uwielbiają. A dołki pod chustawką sa kiepskie, bo są coraz głębsze i głębsze i się KURZĄ
Ja jestem nie techniczna wcale, ale dobra, biorę się za skanowanie.

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 18:23 #237547

  • łucja
  • łucja's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
plan.jpg


plan2.jpg

tylko, że w tym projekcie wprowadzam duuużo zmian. plac zabaw jest przeniesiony o jakieś 2 m w stronę płotu, taras będzie w kwadracie, tam gdzie ten karmnik dla ptaków ma być większy okrągły plac na basen w lecie, i nie wiem czy cokolwiek widać na tych skanach.Eh, muszę chyba narysować to jeszcze raz. Dla was, ale też dla siebie.
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2014 19:07 przez łucja.

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 18:31 #237552

  • łucja
  • łucja's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
planrosliny1.jpg


rosliny2.jpg


3.jpg

lista roslin. projekt taki kosztuje od 500 do 1000, tak jest w naszym mieście, dodatkowo był też rysunek kolorowy. Ja zapłaciłam za to 300, ani dużo, ani mało, chłopak bez doświadczenia i 'po znajomości', dużo trzeba pozmieniać, to powinna być dopiero baza do stworzenia projektu, ale z drugiej strony 'coś mam', czego mogę się trzymać, bo nie miałam wcale pomysłów.
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2014 19:07 przez łucja.

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 18:55 #237562

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Coś tam widać ;) , jak byś mogła edytować post i kliknąć "wstaw" przy załącznikach już by było troszkę lepiej.
Plan wygląda całkiem fachowo i aż nie do wiary, że aż 6 podagryczników Ci tam kolega zaplanował :happy3:
Myślę, że całości na raz nie ogarniesz, zacznij robić fragmentami i w mniejszej skali będziemy Ci pomagać.

120 brabantów :ohmy: , nie wiem jaki masz widok za płotem i czy chcesz się całkowicie odciąć, ale pomyśl, czy nie chciałabyś zmienić częściowo żywopłotu na mieszany iglasto-liściasty.

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 19:03 #237564

  • łucja
  • łucja's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
waldek727 wrote:
łucja napisała:
Zakładam lada dzień ogród. Nie mam żadnego doświadczenia...
Panowie właśnie budują płot i jak tylko skończą zamawiam rośliny.

Plan posiadania pięknego, zdrowego i przyjaznego ogrodu zakłada:

Pkt.1 -budowa ogrodzenia z płotu, pkt2,3,4,5,6,7..............................93,94,95,96,97,98,pkt.99-zakup roślin do ogrodu.

Łucjo.
Jeżeli chcesz mieć w niedalekiej przyszłości ogród z prawdziwego zdarzenia a nie tylko roślinki w ogrodzonym terenie, to moją dobrą radą będzie, abyś dopisała sobie tekst uzupełniający cyfry od nr2 do nr98.
Przeglądając uważnie nasze forum sama zauważysz jak dużo ważnych rzeczy dla ogrodu umknęło Twojej uwadze.

z jednej strony masz rację, zdaję sobie sprawę, że nie wszystko wiem i nie wszystko się od razu uda, ale aż 98??? czytam, obserwuję, dziwne, że jeszcze nikt po policję nie zadzwonił, bo potrafię się zatrzymać i gapić przez płot na podwórko;) i czuję, że czas na działanie ;) i z mojego trawnikowego doświadczenia wynika, że nie ma co się za bardzo spinać, bo dwa razy kombinowała, walce pożyczałam, jakiś drogie odmiany i du**, brzydko było, a ostatni raz pan nawiózł ziemię, kupiłam najtańszą trawę, bo i tak nie urośnie, nie podlewałam, bo i tak nie urośnie. I urosła, bardzo ładna, chyba nie czuła mojego złowrogiego spojrzenia i presji otoczenia i postanowiła, że urośnie. Morał z tego taki, że aż 98 pkt nie będę dopisywać, ale będę brała pod uwagę wasze rady;-)

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 19:06 #237565

  • łucja
  • łucja's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
tak, tak, tak, żywopłat do wymiany, od ulicy będzie liściasty, nie na terenie działki, myślę nad ałyczą. Z sasiadem też chcę zagadać czy nie zgodzi się na zywopłot na jego działce, bo kupił jako 'inwestycję' i nic nie będzie budował na razie. z tyłu jeszcze dłuuuugo nic się nie zadzieje, bo się sądzą spadkobiercy, a obie strony bez grosza, więc trochę to potrwa.

zakładam ogród i będzie pięknie. 26 Mar 2014 19:33 #237583

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Łucjo, życzę dużo wytrwałości ale i frajdy z tworzenia ogrodu!!

Słuchajcie, wawrzynki (główkowy i wilczełyko) są trujące!
Nie dojrzałem gdzie on będzie ale jak są małe dzieci to trzeba by i pod tym kontem przejrzeć listę. Wiecie może jak wygląda owocowanie przy zaproponowanym tutaj w. główkowym?
(bo w. wilczełyko ma dużo "koralików")
Za tę wiadomość podziękował(a): łucja

zakładam ogród i będzie pięknie. 01 Kwi 2014 11:47 #239226

  • łucja
  • łucja's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
plan1.jpg


listaroslin.jpg


Poproszę o konstruktywną krytykę tego oto pomysłu;-)
Ta część ogrodu w piereszej kolejności będzie robiona, bo płot już prawie skończony, ziemię nawożą. Chodzi głównie o rośliny. część przy budynku jest zacieniona. 19 , 20 i 21 to są iglaki, które już mam.

zakładam ogród i będzie pięknie. 01 Kwi 2014 11:51 #239227

  • łucja
  • łucja's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
i nie wiem co to ma być 18,, taki pusty narożnik, coś wysokiego, obok berberysy, tam nie ma być przejścia,zeby szybko urosło.

zakładam ogród i będzie pięknie. 01 Kwi 2014 20:34 #239393

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Nowy dom , nowy ogród - wieeeelkie pole do popisu ! Masz przed sobą najfajniejszy i najbardziej pasjonujący etap tworzenia ogrodu . Jak widzę jesteś do tego zadania doskonale przygotowana , wtrącę więc tylko swoje "trzy grosze" w obronie ... PODAGRYCZNIKA.
hanya wrote:
Niech Cię ręka boska broni przed podagrycznikiem :teach:
- a ja pytam : Ale dlaczego ???

PODAGRYCZNIK daje się we znaki wielu właścicielom ogrodów dlatego,że nie jest odpowiednio uprawiany.Z powodzeniem można go uprawiać we wkopanych w ziemię dużych donicach lub , jak u mnie - na rabacie w zakątku z hederą i funkiami tworzącymi razem gęsty ,zielony dywan pod korona drzewa.
U mnie wygląda tak:
DSC08740.JPG

Na tym stanowisku rośnie od 14lat i nie rozrasta się poza wytyczoną rabatę.

Jest dekoracyjny(mam odmianę o pstrych, kremowo-zielonych liściach)i niewymagający. Mało kto wie,że jest to roślina o długiej historii stosowania w medycynie.
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2014 20:53 przez Ewelina.

zakładam ogród i będzie pięknie. 01 Kwi 2014 21:01 #239417

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Ewelinko dlatego, że podziemnymi kłączami rozłazi się wszędzie, wchodzi między korzenie innych roślin, wyłazi tam, gdzie jest zupełnie niepotrzebny. Variegata też jest okropnie ekspansywny, choć mam wrażenie, trochę mniej niż zielony. W zeszłym roku kilka m2 oczyszczałam z kłączy malutkimi widełkami i wydawało mi się, że dokładnie. Teraz wyłazi na tym samym terenie niezliczoną liczbą. Nie chcę mieć tylko podagrycznika. Nie jestem nim aż tak zachwycona, żeby mu poświęcać tyle czasu i innych roślin, które muszę wykopywać, żeby oczyścić korzenie. Takie są moje doświadczenia z tą roślinką i dzielę się nimi z nową ogrodniczką. Z jakich opinii skorzysta - Jej wybór, ale gdyby mnie ktoś powiedział o cechach tej rośliny wcześniej, nigdy bym jej nie posadziła. Ale się nagadałam.
Łucjo, przepraszam, że tak się rozpisałam na Twoim wątku, ale sprawa dotyczy Twojego ogrodu, więc może skorzystasz.
:) :bye: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

zakładam ogród i będzie pięknie. 01 Kwi 2014 21:34 #239449

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
hanya wrote:
Ewelinko dlatego, że podziemnymi kłączami rozłazi się wszędzie, wchodzi między korzenie innych roślin, wyłazi tam, gdzie jest zupełnie niepotrzebny. Variegata też jest okropnie ekspansywny, choć mam wrażenie, trochę mniej niż zielony.
To wiem ,że ekspansywny, ale idzie go okiełznać , czy raczej "trzymać w ryzach". Ja mam go w ogrodzie od kilkunastu lat w jednym miejscu otoczonym wkopanym w ziemię rollborderem , który zapobiega jego ekspansji w miejsca , gdzie go nie chcę. Kłącza są dość płytko pod ziemią , więc taka palisada , ogranicznik , np. z plastiku, wkopany w ziemię na jakieś 20-30cm. załatwia sprawę.Walki z podagrycznikiem Ci nie zazdroszczę, ale jeśli dobrze przygotujesz mu miejsce nie będzie trzeba walczyć :) Rozumiem,że w projekcie ogrodu wyznaczono z jakiegoś powodu tej bylince konkretne miejsce.


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.296 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum