TEMAT: Remont, remont i jeszcze raz remont !

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 01 Paź 2014 08:45 #302617

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
A co z tą zamrożoną, później? Dynia dobrze się mrozi? My dostaliśmy taka ogromną, że już od dwóch tygodni nie możemy jej zjeść :happy:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]


Zielone okna z estimeble.pl

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 01 Paź 2014 23:58 #302792

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Marysiu, najczęściej robię na obiad duszone warzywa, np. kalafior (brokuł), seler, pietruszka, marchewka, seler naciowy, grzyby, zielony groszek, por itp., z tego, co akurat jest pod ręką :) Gdy mam dynię, nie dodaję marchewki, bo i tak mam bombę karotenową na talerzu :)
Dynię do garnka lub głębokiej patelni wrzucam na końcu, bo najszybciej robi się miękka (mrożona również szybko się poddusza).

Mrożone kostki wrzucone do garnka elegancko się obsmażają lub duszą, nie rozpadają się, jeśli czas duszenia warzyw nie jest zbyt długi.

Sprawdziłam, że warto zamrażać pokrojone w kostkę i poporcjowane nadwyżki dyniowe, bo przyspiesza to później przygotowanie obiadu. A dodatkowo nic się nie marnuje :) Parę dni dynię można przechować też w lodówce, ale musi być dokładnie obrana z części nasiennej, bo tam najczęściej rozpoczyna się psucie :)
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 02 Paź 2014 20:16 #302918

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Witam Alinko, faktycznie Was zadyniowało zupełnie. Ale to zdrowe, aż dziwne, że i smaczne. Rośliny wyglądają bardzo ładnie, psianka śliczna, ale i tujki i wrzosy dają sporo koloru. Jak łazienka? Strop wytrzymał, bo byś coś napisała o takiej atrakcji :jeez:
:hug: :hug: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 07 Paź 2014 10:32 #303966

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Haniu, murek oddzielający kanciapę od łazienki już prawie na ukończeniu. Żeby oddalić widmo wpadnięcia z kabiną prysznicową do garażu, mąż wykuł w podłodze rowek, a w ścianach dziury, wstawił metalowy, solidny ceownik, a dopiero na tej konstrukcji mocował bloczki Ytong, najlżejsze z możliwych :)

Na razie więc o ten strop jesteśmy spokojni, gorzej z innymi sufitami, gdy zerwałam płytki styropianowe w 2 pokojach, widok zrobił się niewesoły, spękania na legarach okazały się wyjątkowo solidne. Czyli zamiast malowania, będzie mocowanie siatki goldbandem, szpachlowanie, a dopiero na to farba. Przy naszych możliwościach czasowych praca na dodatkowe 2 - 3 miesiące, albo dziesięć tysiaków dla taniego fachowca. Koszmar.

Kaloryfery już działają i całe szczęście, bo zimno wszędzie niemiłosiernie, na zewnątrz temperatura była zdecydowanie wyższa, niż w środku :) Była więc okazja popalić trochę gałęzi z przycinki.

Udało mi się odzyskać dzięki temu kolejny kawałek rabaty koło domu, jakieś 1,5 x 1,5 :) Absolutnie zacieniony zakątek :) z jednej strony betonowy płot, z drugiej mur domu, słońce dochodzi w mikroskopijnych ilościach ranem :)

Na rabacie przed płotem wypieliłam chwastowate już słoneczniczki, bo bez systematycznego podlewania zaczęły szybko przekwitać :) Posadziłam rządek niezapominajek w miejsce tych, które uschły, bo wiosną przechodziła często tędy mała dziewczynka i na widok niezapominajek recytowała wierszyk o kwiatkach z bajki.

rabata-przed-plotem.jpg


Na więcej fotek nie miałam już światła, bo coś ostatnio szybko ciemnieje na dworze :)
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 13 Paź 2014 01:59 #305393

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ponieważ weekend na działce brzmi prawie, jak tytuł poradnika dla narkomanów, wybór mógł być tylko jeden :)
Weekend na gruzach :happy: :happy: które rozrastają się jak hydra i pochłaniają posprzątane już skrawki podłogi :)

Ścianka działowa łazienki jest już zrobiona, jeszcze tylko czeka na wyrównanie tynkiem, wyniesienie resztek gruzu i potem już tylko robota dla kafelkarza.

scianka-dzialowa-lazienka.jpg


Niby fachowca mamy na oku, ale terminy u niego gorsze niż do przeszczepu serca, może szybciej będzie, gdy sami zaczniemy działać :happy: Na razie jednak takie głupstwa nie chodzą nam po głowie :happy:
Dziecko instaluje kolejny kabel, tym razem do podłączenia telewizora, ponieważ nie mamy pewności, w którym pokoju ten telewizor będzie, kabla musi być 150 m, żeby dotarł wszędzie, a zwłaszcza do kuchni :happy: :happy: bo bez oglądania wiadomości nie jestem w stanie robić kolacji :happy:

Potem jeszcze sieciowy, żeby router połączyć z antenką na kominie :)
Mąż szpachluje sufity, a ja niczym kariatyda albo inny Atlas (nie mylić z betonem, zwłaszcza postkomunistycznym) podtrzymuję siatkę, bo zaraza co rusz się odrywa od sufitu i wywołuje nerwowe peryfrazy :) Siateczka do szpachlowania jest zajefajnie żółciutka, bo dziury są konkretne, a i tynk po oderwaniu styropianowych płytek trzyma się na słowo honoru, chociaż z honorem tynku bym nie przesadzała, tyle razy zrobił nas w balona :crazy:

No i tak weekend nam minął w zapylonej atmosferze przy brzęku wiaderka z resztkami tynku i szpachlówki :)

Na pocieszenie miła pani jesień zrobiła czary-mary i znikł kawałek betonowego płotu zakryty przez marcinki, które wyrosły na ponad 2 metry :)

marcinki-lawendowe-poznan1_2014-10-13.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, gorzata, VERA, hanya

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 13 Paź 2014 09:14 #305413

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Szczęście w nieszczęściu, że Twoje chłopaki potrafią coś sami zrobić B)

Moi usiedliby i płakali :devil1:

Wczoraj, konsumując chlebek razowy z dżemem z aronii (plus śliwki i jabłka), postanowiłam przyjść i podziękować za info, że to taki smaczny wyrób :thanks: :thanks: :thanks:

Nigdy nie robiłam, ani nie jadłam, a to taki cymesik :hearts:

Życzę ciepłej długiej jesieni i anielskiej cierpliwości do inwestycji :-)

Wiecie, że będzie pięknie?????? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 13 Paź 2014 09:30 #305416

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Nie namawiam, ale moja znajoma, która nie ma nic wspólnego z budownictwem sama kładła kafelki w łazience. :idea2: Po raz pierwszy w życiu to robiła i choć zajęło jej to pewnie trzy razy więcej czasu niż specowi wyszło rewelacyjnie :woohoo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 14 Paź 2014 00:12 #305672

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Marysiu, wolałabym z moim na rowerek do lasu, a nie czekać miesiącami jeszcze na ułożenie kafelków :happy: Niecierpliwa już się robię :happy:

Iwonko, poeksperymentuj jeszcze w kolejnym roku z dżemikami :) Jabłko - brzoskwinia, jabłko-cynamon-cytryna, zielony agrest - truskawki, wiśnie-czarna porzeczka :happy: Bardzo lubię dżemikować, chociaż rzadko je jadam :happy: :happy:

Teraz walczę z dyniami, :happy4: skoro się wpadło na pomysł, żeby na pustych kawałkach między krzaczkami je posadzić, to teraz myśl człowieku, jak je poprzerabiać, żeby nikt z jedzących nie poznał, że zwyczajną dynię zajada :happy: :happy:

Co tydzień kolejne ozdoby rabaty lądują w garnku :)

dynia-ogrod-2014.jpg


Tym razem będzie w słoiczkach dynia pikantna, zrobiłam na próbę 2 półlitrowe słoiczki, wyszło nieźle :)

dynia-pikantna.jpg


Do duszącej się dyni dodałam odrobinę soli, garść posiekanych grubo ząbków czosnku, 5 posiekanych ostrych papryczek.

Do tego łyżeczka curry i jeszcze trochę sproszkowanego chilli, bo niezbyt ostre było :) Na koniec jeszcze sypnęłam pieprz :happy: i dodałam sok z 1/2 cytryny. Tak sobie myślę, że tej cytryny mogło być więcej :)

Trochę pomieszałam, gdy wszystko zgęstniało, włożyłam do wyparzonych słoiczków, zamknęłam i dla pewności 15 min pasteryzowałam :)

Mam plan wykorzystywać te pastę jako bazę do sosów lub w roli nadzienia do naleśników :)

Kilka nasionek ostrej papryki przykleiłam plasterkiem w okolice bolącego łokcia, działają jak super rozgrzewający kompres :) Podobne działanie ma starty korzeń chrzanu, ale ucieranie go jest zbyt żmudne, dlatego wybieram wariant paprykowy :happy:

Generalnie życzę wszystkim zdrowia, ale w razie bólu reumatycznego, zapalenia korzonków czy innej tego typu dolegliwości polecam ten prosty okład rozgrzewający :)
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Jo37

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 14 Paź 2014 10:18 #305730

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Witaj Alinko :) , czy ten 'okład' nie wypala skóry? :woohoo: Czekam konsekwentnie na zdjęcia z końca remontu, kiedyś przecież nadejdzie taka chwila doniosła :think: I jaka decyzja w sprawie płytek? Podoba mi się rodzinne działanie na gruzach, może i kafelkowanie pójdzie Wam zgrabnie, jak reszta. A przynajmniej taniej.
Ozdobiłaś ogród bardzo praktycznie, to teraz masz :hammer:
:hug: :hug: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 14 Paź 2014 21:53 #305890

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Haniu, nasiona papryki ratują mi czasem ostatnio życie, 3 szt. na 10-cio centymetrowym plasterku grzeje w sam raz całą dobę i likwiduje ból :)
W kwietniu dostałam skierowanie na zabiegi regenerujące kręgosłup, termin z gabinecie zabiegowym pod koniec listopada :woohoo: więc ratuję się czym mogę, starając się chronić wątrobę :happy: bo wciąż mam nikłą nadzieję, że dożyję końca odysei remontowej :happy:

Mamy 2 projekty łazienek, bo pani pomyliła wzory :) Teraz trwają żmudne rodzinne negocjacje, co lepiej wygląda :happy: Zresztą zobaczcie sami :)

lazienka-projekt1.jpg


lazienka-projekt11.jpg


A to drugi projekt:

lazienka-projekt2.jpg


lazienka-projekt21.jpg


Poza tym przy ostatecznym projekcie będzie potrzebna poprawa wysokości drzwi i lustro musi być wyżej, bo dziecko nie zobaczyłoby swojej głowy :) Kaloryfery w łazience też są dużo większe :)

---
A tak z codziennej kuchennej krzątaniny, 15 kilogramów dyni przerobione na dżem dyniowo-pigwowcowo-cytrynywy, pikantną pastę i 40 placków dyniowych z korzenno-pieprzowo-paprykowymi przyprawami, które poszły do zamrażarki :)
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2014 22:01 przez Hiacynta.

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 14 Paź 2014 22:06 #305900

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Dożyjesz na pewno :) Muszę spróbować z nasionami, nawet nie słyszałam o takiej metodzie, a dookoła sporo właścicieli bolących kręgosłupów. Bardziej mi się podoba pierwszy projekt, ale jak wiadomo wszystko to kwestia gustu. Ciekawe, co wybierzecie.
Dobrej nocy :hug: :hug: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 14 Paź 2014 22:09 #305902

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Mnie bardziej podoba się pierwszy projekt :)
Bardzo ciekawy pomysł z plastrami :woohoo: Muszę wypróbować działanie nasion papryki :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 20 Paź 2014 22:59 #307236

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dziś zapraszam na spacer, ostatnie dni złotej jesieni do czegoś zobowiązują:)
Tak więc w miłym towarzystwie ruszamy w drogę :)

mewa-spacer.jpg


Parę plotkujących kumoszek zerka ciekawie
mewy.jpg


Wśród drobniutkiego piachu, na starym pniaku rozrasta się gąbkowiec północny, dzięki jego działaności za jakiś czas ten pniak zamieni się w garstkę próchna.
gabkowiec-polnocny.jpg


Pojedyncze źdźbła trawy walczą o przeżycie na piaszystym pustkowiu.
trawa-w-piasku.jpg



Przez moment zastanawiałam się, skąd mają wodę, ale zagadka wkrótce się wyjaśniła :) Mgła osadza kropelki, gdzie popadnie :)

rosa-na-roslinach.jpg


rosa-na-trawie.jpg


Z daleka płonie koralowa kalina :)

kalina-lisc-owoce.jpg


A rokitnik konkuruje z nią pomarańczowymi paciorkami.

rokitnik-owoce_2014-10-20.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Ewogrod, VERA

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 20 Paź 2014 23:14 #307238

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wszędzie, gdzie okiem sięgnąć, królują trawy.

trawy-na-wydmie.jpg


Drzewa i krzewy walczą na stromym klifie o utrzymanie się korzeniami w ziemi.

urwisko-korzenie.jpg


Gdzieniegdzie wydmy zamienione zostały w skalniak, na którym zaczynają gościć trawy :)

skalniak-wydmy-trawy.jpg


skalniak-wydmy-trawy-kepa.jpg


Pomiędzy kamieniami zobaczyć też można rukwiel nadmorską, roślinę gruboszowatą, która magazynuje zapasy wody w łodydze.

skalniak-wydmy.jpg


Rukwiel ma delikatne, różowawe kwiaty, które pięknie pachną.
rukwiel-nadmorska.jpg


W dalszą drogę prowadzą solidne koleiny

piasek-koleiny.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewogrod, VERA

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 20 Paź 2014 23:36 #307241

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Mały skok w bok :) i zobaczyć można 'plecy' Bałtyckiego Krzyża Nadziei.
krzyz-od-morza.jpg


W lasku u stóp tego monumentu przycupnęło małe stadko czernidlaków kołpakowatych, grzyby te w starszym wieku mają fotogeniczne kapelusze z ciemną błyszczącą obwódką :)

czernidlak-kopakowaty-stary-kapelusz.jpg


Młode owocniki czernidlaków są jadalne, mają podłużne kapelusze trochę 'kudłate', postrzępione ;)

czernidlaki-kopakowate-mlode.jpg


Powoli wyjaśnia się tajemnica kolein, na plaży leżą sterty świeżo ociosanych, pachnących żywicą pni.

belki-na-plazy.jpg


Posłużą one do budowy falochronu.

budowa-falochronu.jpg


Wreszcie widać słynną ruinę kościółka :) Osuwający się klif został umocniony gabionami wypełnionymi kamieniami.

kosciol-naklifie.jpg


Po wdrapaniu się na szczyt klifu po schodach obowiązkowo wizyta przy straganie z bursztynami :)

bursztyny.jpg


Potem spacer leśną ścieżką, wśród brzóz.

droga-przez-las.jpg


Od czasu do czasu pojawiają się całe łany paprotki zwyczajnej.

las-z-paprotka-zwyczajna.jpg


Tu i ówdzie jakieś przytulone grzybowe pary :)

grzybki-trujaki.jpg


Tłumne skupiska grzybówek obsiadły próchniejące pniaki.

grzybowki-na-pniu.jpg


Aż znów pojawiły się ulice, domy, drogowskazy i kamień u stóp krzyża - repliki tego z Giewontu.

kamien-przed-krzyzem.jpg


Obok na skwerku klon palmowy w niezłej kondycji :)

klon-palmowy-skwer-przed-krzyzem.jpg


Potem znów las 'paprotkowy'.

las-paprotki.jpg


Te dostojne choineczki skrywają za sobą oczyszczalnię ścieków

oczyszczalnia-sciekow-pobierowo.jpg


Parę kilometrów dalej jakiś gargamelowaty pałacyk:

domek-gargamela.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Paź 2014 23:51 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, Ewogrod, VERA

Remont, remont i jeszcze raz remont ! 20 Paź 2014 23:53 #307242

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A potem to już pożegnanie z towarzyszącymi kumochami :)

mewy-2-koniec.jpg


i

odlot-mewy.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Ewogrod, VERA

Remont generalny ;) 09 Lis 2014 23:13 #312122

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mnie ostatnio nic się nie dzieje :angry: Mąż oddelegowany do ratowania świata :happy: :happy: a bez solidnego nadzoru ekipa się rozlazła :angry:

Ale dzięki temu miałam wolny weekend :) I od razu zorganizowałam rozdawanie opasek odblaskowych dzieciakom z pobliskich wsi :) A przy okazji wprosiłam się do pięknego ogrodu.

Zapraszam więc na wspólny spacer :)

Tajemnicza, kręta ścieżka wśród drzewek i krzewów kusi i zaprasza :)

ogrod-niesamowity1.jpg


Po paru krokach widać drobniutkie żółte chryzantemki, jedne z późniejszych.

ogrod-niesamowity-chryzantemki.jpg


Dalej wyłania się rabata traw.

ogrod-niesamowity-trawy.jpg


Iglaki z wrzosami:

ogrod-niesamowity-wrzosy-iglaki.jpg


ogrod-niesamowity2.jpg


Kompozycje stożków i kolumn, różne kolory, faktury.

ogrod-niesamowity-kompozycja-iglakow.jpg


ogrod-niesamowity-kompozycja-iglakow1.jpg


Na małej polance płonie rajska jabłoń.

ogrod-niesamowity-rajska-jablon.jpg


A potem znów różne barwy i kształty:
ogrod-niesamowity3.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2014 23:51 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Remont generalny ;) 09 Lis 2014 23:59 #312134

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Podchodzimy dalej, rozplenica puszy się z dumy :)

0-kompozycja-ogrod-rozplenica.jpg


Kolejna kompozycja o efektownej kolorystyce.

kompozycja-ogrod1.jpg


A kawałek dalej rabata z czerwoną plamą trawy 'Red Baron'

1-kompozycja-ogrod-red-baron.jpg


Obwódka z cisów, a drugi krąg to znów 'Red Baron'

1-kompozycja-ogrod-red-baron1.jpg


Takich pięknych zakątków, kompozycji, które można podziwiać o każdej porze roku jest w tym ogrodzie mnóstwo :)

kompozycja1_2014-11-10.jpg


kompozycja2_2014-11-10.jpg


Płonące na tle zieleni berberysy.
kompozycja3.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2014 01:33 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.370 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum