TEMAT: Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko ..

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 04 Cze 2014 22:47 #268781

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
Piękny czas, róże bajeczne :hearts:
Ewo? Czy to u Ciebie był warzywnik/zielnik na planie koła???


Zielone okna z estimeble.pl

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 05 Cze 2014 21:13 #269103

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ewo, dopiero dzisiaj zauwazyłam, że otworzyłaś wątek.
Wpisuję się, bo bardzo lubię Twój ogród
Widziałam, że działasz na dawnej rabacie rh. Dlaczego ją zmieniasz?
Co tam bedzie?

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 09 Cze 2014 16:07 #270520

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
Ojej, tu tyle odwiedzin a ja ciągle zmagam się z brakiem czasu!

Odpowiem mam nadzieję, że jutro :oops:

Gorąco, gorąco, róże się pieką :(

Zostawię Wam coś do pooglądania i zmykam :comp:


DSC02267.JPG


DSC02295.JPG


DSC02288.JPG


DSC02268.JPG


DSC02270.JPG


DSC02287.JPG


DSC02295_2014-06-09.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): mateo, VERA

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 09 Cze 2014 20:10 #270587

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Cudności Dalu, cudności :hearts: ...
Biedne róże... u mnie też temperatura daje się mocno we znaki... Hortensja Anabell ma całkiem spalone liście :cry3: ...
A niszczylistek u Ciebie nie ma?

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 09 Cze 2014 21:00 #270617

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
rany......boskie, piękności i w ogóle....ach i och :hearts:
no powiem to choć za upałami przepadam - dziś to była przesada, poszłyśmy z mamą na działkę i zwiałyśmy do domu słońca, niby stopień różnicy ale dziś to słońce paliło :supr3:
nawet na dwór z dzieciakami nie poszłam bo za gorąco - a potem burza :supr:

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 09 Cze 2014 21:29 #270638

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Ewa, róże fantastyczne!
To ja się zachwycam tym, że moje krzaki obrodziły w tym roku, ale przy Twoich królewnach moje to skromne kuzynki ;-)
Uwielbiam oglądać takie giganty... wklejaj dużo zdjęć!
Pozdrawiam serdecznie,
A

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 10 Cze 2014 07:05 #270745

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Imponujące te róże :woohoo: szczególnie łososiowy "gigant" :wink2:
Alohę kupiłam wiosną i mam nadzieję na taki właśnie popis po latach :happy4:
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2014 07:08 przez mrówa.

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 12 Cze 2014 23:32 #272032

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
Bosz... Twoje róże takie kulturalne i ułożone :hearts: ...
A u mnie dzicz wymykająca się spod kontroli :jeez: Ale, co tam... tak być miało, a to że teraz mnie przerasta, to insza inszość :rotfl1:

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 20 Cze 2014 14:47 #274865

  • Walgóra
  • Walgóra's Avatar
Ewa witaj :) róże piękne, żona też je sadzi, choć ja za nimi nie przepadam:)

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 10:49 #275615

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
terlica wrote:
Tuscany piękna i niepokorna. Widzę ,że wszystko traktujesz magiczną siłą ... hmm ,muszę spróbować w przyszłym roku. Szczerze powiedziawszy nie bardzo w nią wierzyłam,ale skoro tak ładnie Ci wszystko rośnie ...

Witaj Ewciu :)

Używam magicznej siły do RH i róż, dodatkowo też dolistnie florowit, do bukszpanów szczególnie i roślin doniczkowych. Wszystko rośnie ale trudno powiedzieć, czy tylko dzięki odżywkom? Myślę, że w tym roku pogoda sprzyja wszystkim roślinom, do którego ogrodu nie zaglądnę, to w tym roku wszyscy mają mutanty :)


DSC02410.JPG


Pastella z Fisherman/s Friend :)

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 11:08 #275622

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
artam wrote:
Właśnie chciałam zapytać, czy ta piwonia to 'Souvenir de Maxime Cornu', ale już odpowiedziałaś :) Czyli ona naprawdę istnieje! ;) Oglądałam ją w internecie, nawet kupiłam kiedyś, nieważne co wyrosło! ;) :happy4:
Ewa, różane potwory, jak napisałaś, to najlepsze określenie dla Twoich róż! Coś niesamowitego! :eek3: Czy u Ciebie róże nie wymarzają do kopczyków? ;) Ja zawsze twierdziłam, że takie angielki jak w Anglii to u nas są raczej niemożliwe, a tu proszę!
Wiesz co, ja to jeszcze twierdzę, że boję się dużych roślin, bo jakby się koncepcja odmieniła, przyszło przesadzić czy w ogóle pozbyć się, to byłby kłopot... I w życiu nie przyszłoby mi do głowy, że można bać się róż! :rotfl1: Znaczy mi to nie grozi, moich róż się nie boję! :rotfl1: :happy3:

Witaj Marto :) Róże w tym roku są rzeczywiście niesamowite, ale nie tylko u mnie :) Dobry rok dla róż :)
Trzeba też pamiętać o tym, że moje róże to dorosłe okazy. Różą pokazuje swoje piękno po 4 latach, trzeba trochę cierpliwości :) A wielkie róże można dyscyplinować, ja tak w tym roku zrobię z Tuscany, jest olbrzymia, ma ponad 2 metry, niektóre pędy, już zaczęłam ją przycinać, mam zamiar skrócić ją do metra i przesadzić, zobaczymy co z tego wyniknie. Przesadzę ją w bardziej zacienione miejsce, bo mocne słońce przypala jej kwiaty.

Jeszcze raz Pastella, wprawdzie nie pachnie, co dla mnie jest dużym minusem dla róży, ale nadrabia tym, że kwiaty bardzo długo się trzymają i mają ładny kształt :)
DSC02400.JPG


DSC02507.JPG

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 11:28 #275629

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
mag wrote:
Ewuś, powiedz proszę, że te kwitnące olki to z ubiegłego roku... moje dopiero niemrawo zawiązują pąki. Mówisz, że oliwniki kwitną w maju... czyżby w tym roku się zbuntowały?

Witaj Madziu :)

Te olki, które widziałaś na pierwszych stronach to z zeszłego roku. W tym zaczynają pokazywać pierwsze kwiaty, one lubią ciepełko, dużo słońca i mało deszczu, są też bardzo żarłoczne, karmię je florowitem. Z garażu po zimie wyjechały w średniej kondycji, ale już wyglądają bardzo ładnie i mają mnóstwo pąków kwiatowych.
Julka :
"Slicznie u Ciebie :hearts: Ewcia, co to jest na 7-mym zdjeciu kolo RH?
Ja sobie moje Olki postawilam na dachu kolo okna kuchennego ale chyba bede musiala je zniesc na Taras, bo tam jest caly dzien slonce a na dach przychodzi po 14-stej dopiero i nie wiem czy to nie bedzie dla nich za malo. Do tej pory stały zawsze na tarasie i miały sie dobrze - sama nie wiem - tak ladnie przez oko wyglada jak się w kuchni stoi.
"

Julka :flower2:
Na zdjęciu koło RH jest kalmia :) Tak jak pisałam olki lubią słoneczko, może więc je przenieś jeśli zawsze na tarasie dobrze sobie radziły? A na taras coś innego, może róża w donicy ?

Dana :

"O matulu jestem w RAJU :hearts: Bajkowe widoki ...róże kwitną tak ,że serce mi szybciej bije coś pięknego !! :

Witaj Dana :)Dziękuję za miłe słowa i zapraszam częściej :flower2:

Kwitnie też pięknie jaśminowiec pełny :) Zawsze wydawało mi się, że pięknie pachnie, ale w tym roku jakoś tego nie czułam,, musiałam wsadzać nos w kwiaty, żeby go poczuć :) Myślę, że róże rosnące obok i oliwnik,który właśnie kwitł zdominowały go zupełnie :)

DSC02431.JPG


DSC02427.JPG


DSC02433.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 11:58 #275634

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
Robaczek wrote:
Daisy, róże jak marzenie! Takie dorodne, zdrowiutkie okazy, aż serce rośnie :hearts:
Piszesz, że chore i słabe okazu usunęłaś, a zostały same najlepsze...czy masz gdzieś w notatkach listę odmian..? :whistle: Jeśli takie róże to zasługa magicznej siły to może i ja się przekonam do niej..jak często zasilasz?
Choć u Ciebie to przede wszystkim kwestia mikroklimatu i doskonałej "ręki" do róż ;-)
Podpory kute uwielbiam,a u Ciebie co jedna to ładniejsza! Już nie wiem co mi się podoba bardziej.. hahaha podpory czy róże :silly:
Ja stosuję nawóz 6-miesięczny, ale teraz przydałoby się im dożywienie dolistne, bo choroby grzybowe nie dają za wygraną..
Przecudne widoki, a "Zefirek" urzeka najbardziej! Jeszcze nie widziałam tak pięknego okazu tej róży.. :thanks:

Witaj Kasiu :) I kto to pisze :woohoo: Twoje róże to są okazy !
Nie mam szczególnej ręki do róż :) Ale myślę, że mikroklimat i to, że w ogrodzie mam głównie róże, łatwiej pomaga mi się nimi opiekować, szybciej zauważam, że chorują lub coś je podgryza.
Magiczną siłą dolistnie dożywiałam je już 3 razy. Jak widzę, że liście są zielone, dobrze wybarwione to je zostawiam w spokoju, natomiast jak zauważam początki chlorozy, to wtedy interwencyjnie, magiczna siła, florowit i czasem dodatkowo chelat żelaza do gleby.
Kiedyś stosowałam nawozy długo działające, ale jakoś mnie to nie przekonywało, miałam wrażenie, że róże nie są dożywione, chorowały i miały często chlorozę, przerzuciłam się na nawożenie dolistne i uważam, że dobrze się sprawdza, szybko widać efekty.

Róże, które wywaliłam, hmm, pamiętam, że na pewno była to Troika, pachniała pięknie, ale okropnie chorowała. Muszę poszperać w zdjęciach. Jeśli róża 2 lata pod rząd choruje to niestety ją eksmituję, bo albo jest to słaby egzemplarz, albo taka chorująca odmiana, może też czasem jest to dla niej złe stanowisko, jeśli mi na niej zależy to ją przesadzam w inne miejsce i daję szansę. Czasem po prostu mi nie pasuje kolorystycznie, albo kwiaty. Na pewno wywaliłam Mini Orange, to taka okrywowa róża długie okropnie kolczaste pędy i od pierwszego kwitnienia czarna plamistość.

Ach zapomniałam o The Fairy!!! Miałam 50 krzewów tej róży, lubiłam ją tylko w czasie pierwszego kwitnienia, które nota bene było bardzo późne. Owszem kwitnienie było spektakularne, przy tej ilości! Ale opieka nad nimi masakryczna!! Obcinanie takiej ilości przekwitniętych kwiatów, przy tej ilości kolców, brr, wyglądaliśmy jakbyśmy walczyli ze stadem kotów! Poza tym posiały się między różami powoje, których nie mogliśmy się pozbyć a one oplatały róże, przyginając je do ziemi, no i ta plamistość!!! Nie wiem dlaczego, ale moje krzewy okropnie na nią chorowały, a przy tej ilości rzutowało to na wygląd ogrodu. Z bólem serca wykopaliśmy wszystkie... oddałam kilku znajomym.
W ich miejsce posadziłam cudne róże Home and Garden. piękne zdrowe krzewy, z cudownymi kwiatami :)

Zephrinę też uwielbiam, pachnie i jest bezkolcowa :bravo: Poza tym ma niesamowitą ilość kwiatów!

Home and Garden
DSC02498.JPG


DSC02497.JPG


DSC02499.JPG


DSC02500.JPG


DSC02540.JPG
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 13:11 #275643

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
Masz rację, ten rok jest łaskawy dla róż. Mimo wszelakich plag w postaci robactwa i grzyba (akurat ja nie mogę nadmiernie narzekać), kwitną wspaniale :D Podzielam również Twoje zdanie, że w przypadku róż niezbędna jest cierpliwość i zdecydowanie warto poczekać, aż się zadomowią i pokażą na co na prawdę je stać :teach: Moje najstarsze rosną 3 lata, ale w tym roku już dały popis :dance: Twoje nie tylko pięknie kwitną, ale i mają bardzo fajne, solidne i wysmakowane podpory. Powoli i ja swoim funduje, choć akurat u mnie króluje drewno.

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 15:07 #275693

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Daisy, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :kiss3:
Zaintrygowało mnie to, co piszesz o nawozach dolistnych, stosujesz je w opryskiwaczu czy konewką? Wydawało mi się, że moczenie liści róż nic dobrego nie wróży, ale Twoja opinia temu przeczy. Może powinnam się przekonać..Zainwestowałam w profesjonalny, wieloskładnikowy nawóz 6-miesięczny i wydawało mi się, że to optymalne rozwiązanie, ale skoro mówisz, że testowałaś jeden i drugi, a teraz stawiasz na dożywienie dolistne to daje do myślenia. Dotychczas nawoziłaś 3 razy w sezonie? Mieszasz florowit z MS?
Pisałaś też, że stosujesz od wiosny środek grzybobójczy i owadobojczy Substrala, ale przy takiej ilości róż to koszty pewnie są astronomoczne? :think:
Pytając o listę odmian, miałam na myśli te, które zostały :lol:

Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 16:31 #275726

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Ewciu ,tak jest pięknie u Ciebie ,że słów mi brak.Gdzie nie wejdę ,wszędzie królują róże .Kocham takie widoki ,bo piękniejszych niż w czerwcu ,to już nie będzie .Podziwiam Twój ogród ,jest piękny :lev:

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 16:33 #275727

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
Hahaha, no to jest dowód na to Kasiu, że czytamy i rozumiemy to co chcemy :) Ja miałam kiedyś :whistle: wrażenie, że nie mam problemów z rozumieniem teksty czytanego :rotfl1:

Ile mam odmian róż? Hmm sama nie wiem, nie liczyłam, no spróbuję :)

Othello, Victor Verdier x2, Heritage x2, Reine des Violetts, Chippendale, Louis Odier, Red Eden, Eden, Leonardo da Vinci x 2, Summer Song, Graham Thomas, Pilgrim, Pastella, Home and Garden x 6 = 1 pomyłka, nie wiem co to za róża, przyszła jako Home and Garden a nie jest nią na pewno, Aloha, Fisherman's Friend, Zephrine Drouigin x 2, Cinderella, Adam Chodun, Moje Hammaberg, Gertude Jekyll,Acropolis, Wife of Bath, Caprice de Meiland, Mainauduft, Piere Ricard, Mary Rose x 6, Tuscany,Abraham Darby, Rosarium Uetersen, Poker, Astrid Grafin von Hardenberg,Charles Austin x 2, Jacques Cartier - ta będzie eksmitowana :(, Marie Antoinette x 2, Mme Isaak Pereire, Laguna x 2, Frederic Mistral, Schloss Ippenburg + 1 pnąca NN

Uff to chyba wszystkie.... nie ma ich tak dużo 57 jeśli dobrze policzyłam :) I chciałabym więcej :woohoo: ale może wymieniać będę? Zobaczyłam w tym roku jakie one mają rozmiary i wiem, że jeśli chcemy, żeby były dorodne i zdrowe to muszą mieć miejsce :)

Kocham angielki, ale coraz bardziej kocham róże Kordesa, Tantau i wszystkie nowoczesne z cechami nostalgicznych. Po pierwsze są zdrowe, po drugie mają piękne trwałe kwiaty, nie śmiecą tak jak angielki, pachną ! szczególnie wielkokwiatowe, mają błyszczące zdrowe liście :)

Jeśli chodzi o nawożenie, to nie mieszam nawozów,, oprysk z opryskiwacza, tylko chelat z konewki do gleby, czasem florowit też doglebowo.

Nawóz Substrala jest dość drogi, ale mamy opryskiwacz z dopalaczem, spalinowy, oprysk znakomicie dociera wszędzie i koszty są mniejsze. Poza tym na początku sezonu robiliśmy oprysk systematycznie, tzn 3 razy, teraz obserwuję co się dzieje i czekam :) W przyszłym tyg powtórzymy oprysk, bo pojawiają się mszyce i jakieś gąsieniczki, które wcinają liście a ja ich nie widzę, widzę tylko uszkodzone liście. To będzie oprysk po 6 tygodniach, więc nie jest tak źle :)

Przy opryskach trzeba pamiętać, żeby robić je późno wieczorem, jak jest sucho, wtedy liściom nic się nie dzieje :)


Mainauduft, czy pokazywałam?
Piękna wielkokwiatowa róża, niesamowicie pachnie!


DSC02191.JPG


DSC02192.JPG


DSC02193.JPG


DSC02194.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Klimaty śródziemnomorskie i nie tylko .. 22 Cze 2014 19:13 #275776

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Ewciu, wieki u Ciebie nie byłam, aż mi smutno z tego powodu.
Twój śródziemnomorski ogród przepięknie emanuje różanymi impresjami, a i pozostałe rośliny cudnie się uzupełniają.
Wyobrażam sobie, jaki piękny zapach unosi się wokoło.
Jaka dziś pogoda?
U nas w sumie ciepło, ale już kilka razy intensywnie padało...
Miłego nowego tygodnia!


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.477 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum