TEMAT: ...w moim ogrodzie za murem z półcienia

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 17 Lip 2014 13:59 #283994

  • Wendka
  • Wendka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 197
Witaj Wiesiu Niezawodna
Ta donicowa hortensja zimowała na dnie warzywnika, po jesiennym przerzuceniu na niego rozłożonego kompostu. Przez lata była grubo okrywana liśćmi, ziemią, kilkumetrowym szalem i agrowłókniną - a jednak nie kwitła. W tym roku wykorzystała "ostatnią szansę". Ma ledwie 5 kwiatów, ale moim zdaniem bardzo urokliwych. Kolejną zimę spędzi głębiej pod ziemią.
rozowadonicowa.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA


Zielone okna z estimeble.pl

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 17 Lip 2014 14:04 #283995

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Dziękuję Wendusiu, zrobię tak też i ja :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 17 Lip 2014 14:06 #283998

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Wenduś,
ta pierwsza biała lilia to na pewno nie jest Gizmo. Gizmo ma seledynowe smużki i płatki zachodzą na siebie. U Twojej tylko początkowo nachodzą, a później się rozdzielają.

Co to za śliczność na drugim zdjęciu . Czy ja mam taką ?
A ta na ostatnim - delikatny róż na bordowych łodyżkach ? Znasz jej imię ?

A! Zapomniałam powiedzieć,że Satina przeurocza !!!
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2014 14:08 przez Firletka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 17 Lip 2014 14:28 #284006

  • Leosta
  • Leosta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 71
Witam. Nie wiem czy pasuję do tego zacnego poetyckiego grona. Jednak napewno pasuję pasją do tych pięknych pachnideł kolczastych,hortensji czy innych. Zacne grono maluje słowem a ja odwrotnie - piszę odrazem w moich wątkach.
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2014 14:29 przez Leosta.

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 17 Lip 2014 14:55 #284014

  • Wendka
  • Wendka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 197
Firletko ta śnieżnobiała to może Speciosum Album, ale pewna nie jestem.

bialann.jpg


Mam spisane nazwy moich lilii, ale imion do kwiatów dobrać już nie potrafię. Wszystkie imiona wywijają oberka w moje pamięci.
Z białych poza wspomnianą mam jeszcze KINGDOM, azjatycka, z adnotacją, że nie pachnie.
SAMBUCA z pofalowanymi brzegami płatków, pachnąca.
ROBIN VAN GALEN, mocno pachnie, wysokość 110-120cm.
ANNEMARIE`S DREAM, biała, podwójna nie pachnie, ale wszystkie winy ma wybaczone z powodu urody - ta poniżej?
annem.jpg


annemarie.jpg


CAROLYN, orientalna, czysto biała, dorasta do 120cm - któreś z rodziców to rodziców to Casa Blanca.
A ta to na pewno Fata Morgana - bo jedyna żółta jaka u mnie rośnie

FataMorgana.jpg


Ta o którą pytasz, z założeniem niepewności, to może być URADI - tylko odnów moją pamięć, a przywiozę.

ur.jpg


A wiśniowa olbrzymka u Ciebie rozkwitła?
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 17 Lip 2014 15:06 #284016

  • Wendka
  • Wendka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 197
Witaj Leszku! To teraz dopiero będzie poezja obrazem malowana! Dla Ciebie na powitanie

zwisniowasmuzka.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2014 15:09 przez Wendka.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 17 Lip 2014 21:20 #284078

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Wandziu, teraz sobie przypominam,że Sambucę też zamawiałam u Rozanki. Ciekawe , gdzie ją wtryniłam...czy po powrocie z urlopu będzie jeszcze do rozpoznania :think: , czy zostaną już po niej tylko gołe zalążnie słupków ...?
Carolyn też mam - po 2 zł z bazarku :happy:
Casa Blanki siedzą pod oknem a wydzielane przez nie olejki eteryczne wdzierają się do domu wszelkimi szparami. :lev:
Uradi poproszę. :kiss3:
Olbrzymka wypuściła dwa pąki i ...musiałam ją opuścić na czas jakiś. Czy po powrocie ją jeszcze zastanę ? :huh:

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 17 Lip 2014 21:27 #284082

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Wendko, Wandziu, poetko nasza...raczysz nas tak urokliwymi obrazami i opisami, że słów brakuje... Twój zakątek to bajka, do której ciągle wracać się chce i śnić o nim...

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 18 Lip 2014 11:45 #284256

  • Wendka
  • Wendka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 197
Moniko, z pewnością rozumiesz więc moje odczucie bezmarność jakie odczuwam szeptem przemierzając Twój ogród. Skąd brać odpowiednie słowa wyrażające zachwyt? Wzdycham bezgłośnie muskając płatki Twoich głęboko purpurowych róż. Ach, gdyby nie ta wszechobecna u mnie plamistość...! A może masz jakąś wojowniczkę w burgundzkim odcieniu, która wyrywa się plamistości zwycięsko?

Róże w gotowalni szykują się do powtórnego wyjścia, więc tymczasem w centrum moich spojrzeń
lawendyimotyl.jpg


liliowce.jpg


Noblistka z 1903 i 1911 roku
noblistka.jpg


roz_lilie.jpg


bialaifloks.jpg


bialafloksijezowki.jpg


powtórnie
glicynia.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 18 Lip 2014 11:47 przez Wendka. Powód: podwojne zdjecie
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 18 Lip 2014 11:52 #284257

  • Wendka
  • Wendka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 197
i jeszcze kilka spojrzeń
Kacper
kacper.jpg


bonikiperowskia.jpg


heidesat.jpg


liliepusznomirato.jpg


pagoda.jpg


Miłego weekendu
para.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Orszulkaa, piku

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 18 Lip 2014 12:41 #284282

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Czemu się uśmiecham patrząc na noblistkę ?... :)
Kacper jaki okazały ! Nie widziałam go wcześniej.Jaki wstydliwy. :P Teraz dopiero wyszedł z ukrycia.

Zakochana para : Kleofas i Klara (?) , (Klementyna ? ) . Wybacz chwilowy zanik pamięci. :kiss3:
Obraził się na nią, czy do zdjęć pozować nie lubi ?
Wybrańcy Losu... Nie wiedzą jak żabi świat na zewnątrz wygląda. Siedzą sobie jak na Wyspach Szczęśliwych. :lev:

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 18 Lip 2014 13:06 #284287

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Wandziu, niestety nie znam purpury, która nie łapałaby plamistości. W tym roku pięknie (tfu, tfu, żeby nie zapeszyć) trzyma się Munstead Wood i Trandescant Austina (na razie bez plamek) ale obie w zeszłym roku chorowały. Niestety za 4 lata swojej przygody z różami i prawie 200-setką krzewów różanych w ogrodzie nie spotkałam róży, która byłaby wolna od plamistości poza Albą Maximą (nawet Mme Plantier się załapała w tym roku a niby nie powinna), nawet te z ADR. Nie wszystkie chorują na raz i nie wszystkie mocno, są bardziej i mniej chorowite, niektóre cały sezon nie chorują a w drugim obsypane brzydkimi piegami ... ech, życie różomaniaka...
Maria Skłodowska pięknie Ci zakwitła ..u mnie był jeden kwiat ale i tak się cieszę bo w wielu ogrodach powojnik padł na uwiąd... Kacper piękny w objęciach żółtej róży - do twarzy im razem...widoki ogrodowe niezmiennie mnie urzekają i zachwycają...te cudne zielone ramy ogrodu, których u mnie na razie brakuje, plamy róż i bylin - nie do przecenienia...Glicynia pięknie ponownie zakwitła...Żabki jak na straży stoją .... :bye:

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 18 Lip 2014 17:27 #284346

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
a ja nie mam lilii wodnych , a żaby są , bo są ślimaki :tongue2:

Wprawdzie moje żaby bezimienne i nie takie piękne , zielone . Może dlatego przemykają po kątach ogrodu cichaczem...ale dużo ich.
Nie wiem, czy to powód do radości -znaczy ,że zjedzą ślimaki , czy do niepokoju - są i żaby, bo mam inwazję ślimaków :crazy:
Ostatnio zmieniany: 18 Lip 2014 17:28 przez Firletka.

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 19 Lip 2014 20:58 #284561

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Zaby powinny być w każdym porządnym ogrodzie i ...basta.Śliczne ujęcie lilii i róż na tle pysznogłówek........... :hearts:

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 21 Lip 2014 12:44 #284975

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Ewa,
Wasze ogrody - Twój i Wendy są w bardzo podobnym klimacie , różni je jedynie skala . U Wandzi trochę mniejszy areał. Gdy patrzę na Wasze domki przezierające zza chmurek różowości i błękitów widzę tego samego ducha natchnienia, który przyświeca Wam obu. Realizuje się jednak niepowtarzalnie , u każdej Was na swój sosób, bo przecież nie ma dwóch takich samych ogrodów.
No chyba ,że zawodowy projektant stosuje jedną matrycę : bukszpan, żółta turzyca, biała hortensja, ophipogon, żurawki, ostnice i niebieskości... :oops: bez aluzji... :whistle: ;) wówczas są bardzo podobne. Nawet wtedy jednak rośliny próbują zaznaczyć swoją oryginalność i nie dają się zaszufladkować rosnąc swobodnie do czasu, aż projektant nie przyśle ekipy porządkującej , która przytnie im skrzydła, pokaże , gdzie powinno być ich miejsce.Ale na tego typu ogrody też jest zapotrzebowanie i skoro kogoś radują to znaczy ,że tak ma być.
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2014 12:45 przez Firletka.

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 22 Lip 2014 11:48 #285238

  • Wendka
  • Wendka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 197
Firletko, uśmiechasz się patrząc na Noblistkę, bo dzielisz moją radość czy przypominasz sobie jak trudno ją było upchnąć w zaludnionym, zabagażowanym, zakwieconym aucie?
Ta para to na pewno Kleofas, a obok to może Klara - koleżanka z pracy, a że tyłem do siebie? (dbają o reputację by uniknąć pomówień).
No powiedz czy te oczy mogą kłamać?
czyteoczy.jpg


A to jest Klementyna na letnisku
klementyna.jpg


Dziękuję Moniko za wiadomości o głęboko purpurowych. Którąś z nich na pewno wybiorę.
Skłodowska bogato upchana kwiatami przyjechała do mnie w tym roku dzięki Firletce. Zgodnie z zaleceniami Firletki opryskałam ją switch - a przy okazji inne clematisy. Uwiąd dopadł niestety mego Mercurego, ale ku mojej wielkiej radości spod ziemi dobywa się dziarsko zdrowa łodyżka.
Skłodowska powoli przekwita, gubi płatki. Ciekawa jestem jakie koszyczki zawiąże, czy równie złociste jak te, które pojawiły się na Guernsey Cream
guernsey.jpg


czy podobne do tych z Purple Dream
purpledream.jpg


Dla Ciebie Januszu pierwsza wiśniowa tegoroczna lilia
ciemnalilia.jpg


Witaj Ewo, miło Cię widzieć. Żaby i ropuchy są u mnie od zawsze, i basta!
Dla Ciebie kolejne jeżówki
jezowki.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor, Zielona Ania

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 22 Lip 2014 11:56 #285239

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
O, jeżówki zamieniły się w pysznogłówki :silly: , ale też ładne :lol:
Pozdrawiam Klarę i Kleofasa :bye:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

...w moim ogrodzie za murem z półcienia 22 Lip 2014 12:38 #285248

  • Wendka
  • Wendka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 197
Upał mój mózg nadwyrężył znacznie :kiss3:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.280 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum