TEMAT: To TU to TAM - ogrodowo 2015 / 2016

To TU to TAM - ogrodowo 2015 29 Sty 2015 19:53 #334876

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Aha czyli kupujecie naocznie :)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

To TU to TAM - ogrodowo 2015 29 Sty 2015 20:37 #334909

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Pikutku, masz robotę z przeprowadzkami roślin, że aż trudno sobie wyobrazić. Ile lat jeszcze będziesz ogrodować dojazdowo? Pomyślałam, że może dałoby się założyć trochę cieniówki w oczekiwaniu na zagajnik? Może nie aż tak, jak u Poll, ale już cienioluby by rosły. Z podlewaniem nie masz problemu, bo ziemia gliniasta. Jak duża jest oczyszczalnia przed domem? W pobliżu nie wolno sadzić żadnych drzew?
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 29 Sty 2015 21:05 #334925

  • sarna
  • sarna's Avatar
Wiesiu, piękne masz rabaty bylinowe. Uwielbiam takie wielokwieciste busze :)
Oj będzie się działo od wiosny u Ciebie. Zapowiada się ciekawa relacja :)
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 09:18 #335063

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
O tak Majko,najlepiej kupuje się oczami, bo inne zakupy u mnie to zwykle niewypał. Nie mówię tu oczywiście o zakupach u forumowiczów, bo tymi jestem zachwycona :flower2:

Haniu, ja sama nie nadążam za swoimi pomysłami, dlatego nie będę sobie dokładać roboty z robieniem cieniówek, bo zanim skończę to co zaplanowałam na słonecznej patelni to drzewka na tyle urosną, że cienioluby dadzą radę. Oczyszczalnia ma po terenie rozprowadzone rury do których w razie czego powinien być dostęp, a korzenie drzew mogły by je też niechcący uszkodzić. Poza tym nie chcę zasłaniać dużymi drzewami widoku z tarasu a terenu do sadzenia takowych mam jeszcze sporo :lol:

Witaj Ewo-sarenko :flower1: , miło mi Cię gościć i zapraszam na kolejne relacje :)

Może więc dziś przejdziemy do krzewów i drzew :)
Rozpocznę może od najstarszych a jest to sad w którym drzewa sadzone były jeszcze w ub. wieku :lol: a położony jest ok. 50m poniżej sadzawki.



Kilka z nich przewróciły już silne wiatry, kilka trzeba było wyciąć bo były już prawie suche. Pomalutku uzupełniamy nowymi szukając starych odmian na wysokich podkładkach.
Kolejne drzewa to już nowe nasadzenia, ponieważ moje działania obejmują teren wcześniej uprawiany.
Jako pierwsze skupisko drzew powstał wcześniej już przedstawiany zagajnik. Kolejne to nasadzenia przy sadzawce, gdzie w przyszłości planuję paprociowisko.
Pierwsze to ze względów raczej sentymentalnych siewka z drzewa posadzonego jako drzewo graniczne przez mojego dziadka.

Robinia pseudoacacia
2012


i rok później :woohoo:


Kolejne to lipa, bo jakże tu nie mieć lipy w popliżu :lol:
Tilia cordata


i obowiązkowa magnolia Magnolia stellata, ale to takie maciopstwo, że nawet na zdjęcie się nie załapało ;)

Bliżej energetycznej rabaty
Gleditsia triacantho​s f.inermis 'Sunburst'
2012


2014


A bliżej wody dwie metasekwoje
Metasequoia glyptostroboides


jesienią


i Metasequoia glyptostroboides 'Golden Rush' (zdjęcia brak :oops: )

Po przeciwnej stronie sadzawki Cypryśnik błotny
Taxodium distichum


i wierzby
Salix integra 'Hakuro-Nishiki'


Salix 'Babylania​'


Od tyłu sadzawki jeszcze dwie wierzby mandżurskie o różnej formie sadzone z patyczków


A od czoła
po lewej
Gleditsia triacanthos f.inermis 'Ruby Lace'


a po prawej brzoza papierowa
Betula papyrifera Marsh.
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Gabriel, Ewogrod, hanya, Adasiowa, IwOnagn

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 11:14 #335094

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Wiesiu masz posadzone takie fajne drzewa że mnie aż ścisnęło w dołku :tongue2: no z zazdrości i zachwytu :supr3:
Glediczja trójcierniowa to było moje marzenie od dawna ale ciągle niespełnione :bad-idea: ale kto wie czy po wszystkich rewoltach na placu nie posadzę sobie . Jak one u ciebie sobie radzą, widzę że 'Sunburst' już ładnie wyrosła, nie przypala jej słonko?

A i jeszcze mam pytanie ile masz tam tych swoich hektarów do zagospodarowania bo z każdym postem terytorium się powiększa :drool:
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 11:32 #335098

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Majko, Glediczję trójcierniową polecam serdecznie, to piękne drzewo. 'Sunburst' posadzona dwa lata wcześniej jest już ładnym drzewkiem a przypaleń nie zauważyłam. 'Ruby Lace' rośnie słabiej ale mam nadzieję że również będzie z niej ładne drzewko :)
Hektarów mam 2, ale ile zagospodaruję to nie wiem, zobaczymy na ile sił wystarczy. Część jest jeszcze uprawiana ale w przyszłości chyba posadzę tam las :think:

A wracając do drzew, to wyżej na skraju nostalgicznej rabaty rośnie wyhodowana z nasionka
Catalpa speciosa


a w centralnej części rabaty nieznana z imienia magnolia


W jej okolicy rosną też kaliny, ale planuję przenieść je w zagajnik

Viburnum sargentii 'Onondaga'


Viburnum plicatum f. tomentosum 'Lanarth'


Viburnum plicatum f.tomentosum 'Mariesii'


Viburnum opulus 'Roseum'
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Gabriel, Ewogrod, hanya, Adasiowa

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 11:35 #335100

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Bardzo lubię akację, mieliśmy okazałe drzewa na działce moich dziadków :hearts: Tylko wiesz, że po kilku latach będziesz miała sporo siewek :wink4: ? Dlatego nie posadziłam jej u siebie :(
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 11:54 #335106

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Marysiu, w okolicy gdzie ona rośnie jest regularnie koszone, więc siewki nie mają szans ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 11:55 #335107

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
No to masz czym zarządzać i gdzie planować różne nasadzenia. :ohmy:
Jeszcze Catalpa rośnie, fajnie że taką ładną udało Ci się wyhodować z nasionka :bravo:

Akacja rozsiewa się bardzo i w trawie trudno odnaleźć młode siewki więc możecie mieć potem lasek akacjowy. Mam taki, a do tego całe poletka można by obsadzić siewkami dębów, lip, brzóz czy chwastowatych olch. Jak rosną w pobliżu lub na działce dorosłe drzewa to siewki są nieuniknione. Ale za to ten akacjowy zapach jest cudowny :lev:

Pisałyśmy razem :happy:
Siewki może nie ale odrosty korzeniowe z tego co zostanie w ziemi będą ciągle :angry:
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2015 11:57 przez edulkot.
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 12:17 #335110

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Majko, jak będą regularnie koszone to i odrosty zginą, a ona tak pięknie i szybko rośnie że serce się raduje :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 13:21 #335115

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
I bardzo dobrze, ja też bardzo lubię akacje, mamy ich kilka, wszystkie samosiejki :drool:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 16:36 #335165

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Ale masz drzew, całe mnóstwo :woohoo: Jak słusznie kiedyś zauważyłaś, u mnie już z drzewami nie poszaleję. Ale Tobie naprawdę zazdroszczę pola do popisu i realizacji wszelkich (no, prawie ;) ) pomysłów. Stary sad bardzo nastrojowy i ma duszę. Jakaś część jeszcze została? Oczyszczalnia ogranicza swobodę ogrodowych planów, ale to chyba jedyne rozwiązanie w Waszym przypadku. Czy kanalizacja kiedyś będzie, czy już tak zostanie? U nas było szambo i po 25 latach 'szambiarki' doczekałam się cywilizacji. Ale była radość. I jest :happy:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2015 16:37 przez hanya.
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 16:45 #335166

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Wiesiu , o stare odmiany jabłoni popytaj w Instytucie w Skierniewicach , z tego co pamiętam tam trwają pracę nad starymi Polskimi odmianami...czy twoja glediczja Sunburst ma jakieś specjalne warunki glebowe ,bo moja rośnie-marznie-rośnie -marznie :blink: coś jest nie tak....ma chyba cztery lata jakiś taki kijek mi wyrósł... :placze:
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 17:09 #335177

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Haniu, ze starego sadu została chyba połowa, to w tej chwili 10 drzew, ale dwa na pewno już są do wycięcia :dry: . Drzewa owocowe niestety nie żyją długo a te już mają ponad 80 lat :) .
Jeśli chodzi o kanalizację to była robiona we wsi dwa lata temu, ale to na obecną chwilę zbędny dla nas koszt :huh: . Oczyszczalnia mimo gliny zdaje egzamin.

Pawle, jeśli chodzi o stare odmiany owocowych drzew mam już źródło bliżej. Od jakiegoś czasu kolekcję starych odmian odbudowuje Arboretum w Bolestraszycach i szczepią również drzewka na sprzedaż na podkładkach z antonówki i to jest to o co mi chodzi. jesienią dotarłam tam zbyt późno i załapałam się już tylko na jabłoń truskawkową. Tego roku postaram się trafić na czas :)
Jeśli chodzi o glediczję, to 'Sunburst' rośnie dobrze i bez zimowych uszczerbków ale 'Ruby Lace' już miewa pozimowe uszkodzenia. Wszystkie drzewa rosną w mojej rodzimej glebie a jest to typowa glina.
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2015 17:11 przez piku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, hanya

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 17:14 #335178

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Wiesiu, sprawilas mi ogromną przyjemność zdjęciami kalin, które uwielbiam. Mam cudowną Mariesii i Roseum w trzech egzemplarzach. Jakie jeszcze odmiany mogłabyś mi polecić? Przepiękna jest ta w brudnym różu...
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2015 17:15 przez Aguniada.
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 30 Sty 2015 17:25 #335181

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Aguniu, cieszę się, że i Ty lubisz kaliny :) . Te które przedstawiłam mogę polecić śmiało, bo rosną u mnie już kilka lat. A jak przetestuję kolejne to również chwalić się będę :lol: . Posadziłam jeszcze w moim zagajniku Viburnum x rhytidophylloides, ale na dzień dzisiejszy niewiele mogę o niej powiedzieć :oops: . Teraz mam zamiar celować w jakieś kolorowo listne, np. Viburnum lantana 'Aureovariegatum'. Ale to plany na kolejne sezony ;) .
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 31 Sty 2015 21:14 #335672

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Cudowne są te kwieciste rabaty :woohoo:

Widzę, że sporo drzew posadziłaś, ja też w nowej części mam trochę, niestety już za dużo miejsca nie zostało i wstrzymuję się z następnymi, żeby później nie żałować ;)
Piękne masz odmiany magnolii i kaliny, bardzo bym chciał jakąś posadzić, np. koralową, ale nie wiem czy da radę na piasku :think:
Gratuluję wyhodowania katalpy z nasionka, ile ona ma lat?
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 01 Lut 2015 11:29 #335859

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Powtórzę za Agą : ta Onondaga przeeeeepięęęękaaaa. Obejrzałam sobie kwiatostany - bajka! A piszesz Wiesiu, że samoobsługowa i nie wymarza .. ? :think: Możesz poeksperymentować z duzymi krzewami, masz gdzie.
Gabriel wrote:
... bardzo bym chciał jakąś posadzić, np. koralową, ale nie wiem czy da radę na piasku :think:

Gabrielu - na pewno przetrwa, u mnie rosną dwie na piachu pod brzozami , które im tam wypijają wodę jak smoki. Są w poście #169852
i mają się nieźle.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.732 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum