TEMAT: W cieniu żelaznego kanclerza.

W cieniu żelaznego kanclerza. 21 Lut 2016 21:33 #437410

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19368
  • Otrzymane dziękuję: 80228
lelumpolelum wrote:
Łatko, myślę, że u nas podobne klimaty muszą być
Ano to, co przetrwało z architektury,jest podobne, zwłaszcza z czasów, gdy tu i tu Prusy były. Czyli od końca XVIII wieku. Z tym, że u nas "kraciate domy" częściowo dokumentują migrację Tyrolczyków w nasze strony. Tak, już kiedyś przyjmowaliśmy ludzi prześladowanych, i to kajzer przenajjaśniejszy prześladował ewangelików tyrolskich. A w Karkonoszach się poczuli jak u siebie. Dużo tych obejść tyrolskich jeszcze jest. Niektóre pięknie zadbane.
Beato, zapraszam serdecznie, takich różaneczników, jakie rosną w starych ogrodach, pozazdrościć może niejedno aboretum, przynajmniej w Polsce. A i dzika flora nie do pogardzenia, endemity, resztki bukowej puszczy, nasza tundra karkonoska wreszcie... Wiele roślin przypchał lodowiec ze Skandynawii, poszedł sobie, a one (jak choćby malina moroszka) zostały...
Karczownika ni kretów - Gott gnädig - na oczy u siebie nie widziałam, za to nornice... :hammer: Żadne koszyki nie pomagają, cebulowe rośliny traktowane są jako spichlerz zostawiony specjalnie dla gryzoni. No może z wyjątkiem szachownicy cesarskiej. Kot? Śmiech na sali, nawet obecność bardzo drapieżnego kocura (już dawno za TM, niestety) nie zmniejszała populacji tych tunelarzy :jeez: Za namową "miejscowych" próbowałam nawet tak drastycznych środków, jak wpuszczanie do tuneli karbidu... Jeszcze mi pokazały trzeci palec, ewakuując się do innego szybu.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

W cieniu żelaznego kanclerza. 22 Lut 2016 17:37 #437572

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Znowu Beata przyszłam się wypłakać.. Byłam na działce robić porządek w różach. Ico? Nie ma mojego Docteura Jamain.. Złodziej wykopał go starannie odciął krzaczek, po skosie nad pąkiem, zagrabił dołek i powtykał gałązki. Tak, że optycznie wszystko w porządku. Pewnie podczytuje Mirka i jego metodą chce chce mi rozmnożyć co ładniejsze egzemplarze. Ogrodnik się Q.. znalazł :mad2:
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 22 Lut 2016 22:11 #437716

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Emalko, orzeszku, tak być nie może- przecież ten Twój złodziej jest gorszy od jakiegokolwiek karczownika! To wręcz seryjny złoczyńca :eek3: Nie masz jakichś podejrzeń, kto to może być: jakiś sąsiad czy całkiem obcy? Nic oprócz zamontowania kamerki nie przychodzi mi do głowy, najlepiej takiej, żeby się włączała na ruch... Dobrze byłoby przyłapać skurczybyka, nie? Strasznie Ci współczuję, kochana :hug:
Łatko, ja się nie posunęłam nigdy dalej niż kładąc nadpsute śledzie do tunelu ale one głównie mnie wypłoszyły z ogrodu ;) Oglądałam te domy tyrolskie kiedyś, bo ktoś przywiózł zdjęcia- cacuszka to są. Ty się, dziewczyno, nie dawaj stamtąd przegonić, bo możesz całe życie żałować- mówią, że tam dom, gdzie serce człowiecze i tego się trzeba trzymać :)

Na dworze paskudnie ale próbuję coś robić. Skończyłam przycinanie irysów syberyjskich- gdzie te diabły są, gdy trzeba kwitnąć? Teraz nagle- miliony :eek3: Coś tam się już pokazuje ale jest tak mokro, że strach, mam nadzieję, że nic nie wygnije. Róże też nie wyglądają rewelacyjnie: niby nie było ostrych mrozów ale za to całą zimę wiały wysuszające wiatry. Pociesza mnie tylko to, że co roku tak panikuję a potem się okazuje, że niepotrzebnie ;)
Dziś trochę bylin dla ukojenia tęsknoty za wiosną :)
Dziurawiec olimpijski, a za nim róża chińska

DSC00131-2.jpg


Disporum sessile

DSC00025.jpg


"wytryszki" ;)
DSC00044-2.jpg


Epimedium "Niveum", przeplecione wszędobylskim eomekonem

DSC00114.jpg


mój ukochany świerząbek "Roseum"

DSC00122.jpg


Corydalis elata- te kolorki :hearts:


DSC00138-2.jpg


Powojnik Kassandra

DSC00011-3.jpg


zawilce i jeżówki

DSC00049.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, piotrek_ns, Amarant, edulkot, Łatka

W cieniu żelaznego kanclerza. 23 Lut 2016 07:30 #437760

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
Ciekawe bylinki, niektórych w ogóle nie znam :eek3:

Kret i u mnie szkód narobił, trawnik znów poorany, cebulki tulipanów na wierzchu, przekopał się też pod czosnkiem. A kocury śpią :evil:
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 23 Lut 2016 08:15 #437762

  • broja
  • broja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Ogród od nowa
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 981
lelumpolelum wrote:
Karczownika ni kretów - Gott gnädig - na oczy u siebie nie widziałam, za to nornice... :hammer: Żadne koszyki nie pomagają, cebulowe rośliny traktowane są jako spichlerz zostawiony specjalnie dla gryzoni. No może z wyjątkiem szachownicy cesarskiej. Kot? Śmiech na sali, nawet obecność bardzo drapieżnego kocura (już dawno za TM, niestety) nie zmniejszała populacji tych tunelarzy :jeez: Za namową "miejscowych" próbowałam nawet tak drastycznych środków, jak wpuszczanie do tuneli karbidu... Jeszcze mi pokazały trzeci palec, ewakuując się do innego szybu.

Łatko a próbowałyście odstraszaczy na krety -solarne, wydają ponoć okropny dla takich ryjących zwierząt dźwięk, dwa lata temu kupiłam ciotce bo ona nie mogła sobie dać rady z nornicami, żarły jej wszystkie cebulowe. Jak plewiła to pod nogami zapadał się pod ziemie tulipan :evil: teraz ma spokój, u sąsiadów są, a u Niej nie ma :think:
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2016 11:00 przez . Powód: korekta cytatu
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 23 Lut 2016 14:20 #437845

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Poll, świerząbek rośnie u mnie od wschodniej strony - ta wystawa najwyraźniej bardzo mu pasuje. Będę focić z przyjemnością i wstawię do bazy, bo to roślina godna polecenia: o każdej porze wygląda ładnie i jest całkowicie niekłopotliwa. Fajny jest do obserwacji, bo pędy kwiatowe zaczynają kwitnąć nisko, a potem się prostują i wydłużają, aż zaczną wyraźnie górować nad liśćmi. Taka "sprężynka" :)
O ile pamiętam, jego się nie przesadza :idea2:

Edyto, moja sąsiadka miała taki solarny odstraszacz i klęła na niego w żywy kamień. Możliwe, że są różne: lepsze i gorsze ;) Ja, generalnie, kreta znoszę z godnością ale teraz, gdy zim prawie nie ma, brakuje mi tej przerwy w jego działaniach. Trudno ocenić, co nawyprawiał, bo roślin nie widać i wyobraźnia pracuje :crazy:

BlueAniu, cóż, na kotach polegać się w żaden sposób nie da... Mój w ogrodzie przesiaduje chętnie tylko w sezonie- uwielbia się rozwalić po całości na zagonie z cebulą :)
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 23 Lut 2016 14:47 #437858

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Kreta trzeba pokochać :club2: nie na dużych działkach wśród pól nie ma szans na pozbycie się futrzaka.Jak uda się unicestwić jednego to cała rodzina przychodzi go szukać.I nie pomagają żadne środki,odstraszacze- one tylko drenują kieszeń.
U mnie same górki i pagórki- znaczy się robaczków dużo
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

W cieniu żelaznego kanclerza. 23 Lut 2016 16:48 #437887

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Dobrze prawi Ola, tam gdzie kret to w ziemi robaczki na które on przychodzi, pozostaje go tylko pokochać jako naszego sprzymierzeńca w walce z np. opuchlakami :teach:

Ten świerząbek fajnisty, wyczytałam że łatwo się rozsiewa, czy można prosić nasionka :wink4:
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 23 Lut 2016 18:15 #437902

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Aszko, opanowałam miłość do kreta w sezonie, zimą jakoś zimna jestem :happy4: Ale spoko, dam radę, tylko czasu mi trzeba ;)
Majuś, to jest bardzo dobry pomysł, z tymi nasionami świerząbka, bo mam je w lodówce od jesieni i czas byłby najwyższy coś nawyczyniać a parapety się nie chcą powiększyć. Podaj adres na pw, jutro jadę na pocztę, to będzie jak znalazł :)
Mnie się świerząbek sam nie sieje, chyba, że za dokładnie plewię ;)
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 23 Lut 2016 18:50 #437912

  • faj-nata
  • faj-nata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 952
  • Otrzymane dziękuję: 616
Fiu fiu wreszcie mogę podziwiać Twoje ogrodowe zarośla :yummi:
A ten wszędobylski u mnie nie chciał rosnąc , nie wiem co mu zrobiłam :cry2:
Wiejska baba z duszy i ciała,
czego nie wie, to się dowie , czasem i opowie ;)
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 24 Lut 2016 22:16 #438274

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Cześć Nata :) Nie wierz, że eomekon zniknął na amen, on się jeszcze może pojawić pół metra dalej :happy4:

Dziś, ponieważ pogoda wciąż podła i nawet nosa nie udało mi się wyściubić, coś letniego- floksiki :hearts:

Bright Eyes

ieJf4gCTYkQNyylH2X1.jpg


Sherbet Blend

1o7Q1g87lbiYOobCxX1.jpg



nctaKIwRNRc9rMr7XX1.jpg


Blue Paradise

VDWxsVm6psGnF35gKX1.jpg


Joyce

xvdJFH6sY0AuMAG3gX1.jpg


Pure Feelings

slvulUoE1manRlRSmB1.jpg
TxGVizuG1pmKfaEVmX1.jpg


Ferris Wheel

PhG1x1X1gAxnDnbgFX1.jpg


Starfire

08ETgkfoLFp0PiLbJX1.jpg


Jade

kHOeNPi3g7HsLjgWOX1.jpg


Pinacolada

La11yIPHLnW5b0elaX1.jpg


Becky Towe

tH7f8yXmoIXrcgqFoX1.jpg


Tequila Sunrise

n4CuZizzRVIbYTwDsX1.jpg


Purple Kiss

Lb9BbjIf93bGkE4mRX1.jpg


Nicky

cO0tSiSSVba4Nr8mXX1.jpg


Europa

kiheKPR0aN7XivZExX1.jpg


Mam nadzieję, że jutro uda mi się wstawić coś wiosennego, widziałam, że są już przebiśniegi i ranniki :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Amarant, edulkot

W cieniu żelaznego kanclerza. 24 Lut 2016 22:25 #438278

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Ale masz tych floksów :supr3: :woohoo:
Ja stare pobabcine wyrzuciłam w cho...ę bo miały ciągle mączniaka i wcale mnie do nich nie ciągnie :wink4:
Pogoda pewnie taka sama jak u nas czyli przegląd wszystkich pór roku ;)
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 25 Lut 2016 08:33 #438328

  • faj-nata
  • faj-nata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 952
  • Otrzymane dziękuję: 616
Beatuśka Kochana to dałaś mi nadzieje :hearts:
Będę go wypatrywać :dazed:
Wiejska baba z duszy i ciała,
czego nie wie, to się dowie , czasem i opowie ;)
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2016 08:34 przez faj-nata.
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 25 Lut 2016 10:59 #438380

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Przyszłam sobie popatrzeć na kolekcje jednocześnie :club2: nie daj się skusić
Temat został zablokowany.

W cieniu żelaznego kanclerza. 25 Lut 2016 11:01 #438383

  • bejka1970
  • bejka1970's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 6
Beatko ucieszyłam się jak zobaczyłam ,że masz wątek ogrodowy i można zobaczyć twój cudowny klimatyczny ogród w całej okazałości :)
Prośbę taką mam w temacie floksowym ,może pomożesz mi wyjaśnić zagadkę mojego dziwoląga :) Dwa lata temu kupiłam od ciebie sadzonkę Nicky ,w pierwszym roku zakwitła skromnie jak to świeżynka ,w tamtym roku mnie zaskoczyła :huh: najpierw wybujało w tym miejscu takie coś o strzępiastych kwiatkach

c566258c39458d90med.jpg


cf133e9fcd3e35c2med.jpg


186878c665012c7cmed.jpg

Późnym latem jakby u stóp tego krzaczora zakwitła na dwóch łodyżkach Nicky.Na jesieni wykopałam ustrojstwo i wtedy zobaczyłam wyraźnie że są to dwa krzaczki splątane korzeniami,jeden to właściwa Nicy i drugi strzępiasty ,który niemal całkowicie ją zagłuszył.Cały czas zastanawiam się co to jest ,jakaś siewka ,mutacja ,czy może masz w ogrodzie jednoroczne floksyDrummonda i jakieś nasionko zaplątało sie razem z sadzonką :)
Pozdrawiam serdecznie-Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

W cieniu żelaznego kanclerza. 25 Lut 2016 18:52 #438477

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Bejka, ale dziwoląg Ci się trafił :eek3: Pamiętasz może, czy ten Nicky ode mnie, to była sadzonka pędowa czy uszczknięty z kępy?
Cokolwiek by to zresztą było, zakładam, że w Nicky wsiał się inny floks, dobrze, że je rozdzieliłaś, bo odmianowe nie mają szans przy siewkach. Ja posadziłam kiedyś biały przy różowej róży, zakwitł, a w następnym roku miałam takie coś:

DkAb22TdebJmPGOWAX1.jpg


Miałam je rozdzielić jesienią ale bezmyślnie ciachnęłam pod koniec kwitnienia i już były nie do odróżnienia- musiałam wykopać całkiem, bo w następnym roku były same różowe.
Nie mam floksa Drummonda.
Siewki bywają czasem odjazdowe, ja nawet kiedyś jedną kupiłam od Marcina, bo mi tak wpadła w oko :)

iPadixbMBNpeOmi6OX1.jpg
awnq4aivb0ZT2gUIjX1.jpg


Ta Twoja też jest niesamowita- kolorów floksowych jest mnóstwo ale kształt płatków to już wyższa szkoła jazdy :)

Aszka, Ty sama wiesz, że nie da się wszystkiego mieć :happy4: Nie daj się.

Nata, wypatruj, moim zdaniem, on nie do zdarcia jest. A jakby coś, to wiesz, gdzie pukać ;)

Majka, u mnie jest mokro, więc floksy łaskawie na to patrzą, choć w tamtym roku jeden mi, po raz pierwszy w życiu, wyciągnął kopyta, mam nadzieję, ze to nie początek czarnej serii. Ale mączniaka, tfu! nie ma :) Pooglądasz floksy u mnie, a ja u Ciebie Rh ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot

W cieniu żelaznego kanclerza. 26 Lut 2016 11:29 #438736

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 456
  • Otrzymane dziękuję: 468
Wierzyć się nie chce po prostu- za oknem słońce :hearts: Zanim pójdę się zakopać na dobre w oborniku, zostawiam trochę wiosny

DSC00070-3.jpg
DSC00074.jpg


Mam nadzieję, że tym razem to Tulipa acuminata, już dwa razy zaliczyłam pomyłki

DSC00075.jpg


DSC00077.jpg


DSC00078.jpg


małe rannisie :)

DSC00083.jpg


Miłego dnia wszystkim :bye:
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2016 11:35 przez lelumpolelum.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pamelka, piotrek_ns, Amarant, edulkot, broja, Łatka

W cieniu żelaznego kanclerza. 26 Lut 2016 13:49 #438783

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
Beatko
zadziwiasz mnie ciągle piękną kolekcją roślin!
masz rację, eomekon to żelazna roślina, dużo jego "części" porozdawałam, po czym on za chwilę pokazuje się w nowych, dziwnych miejscach :crazy:
a czy mogłabyś mi podpowiedzieć, co zrobiłam źle przy sadzeniu jesiennym ranników - miałam sporo cebulek, które pomoczyłam, bo nie wiedziałam, gdzie dół, gdzie góra i następnego dnia wysadziłam do ziemi, ale ich nie ma :placze:
wszystko wschodzi oprócz żółtasków ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.639 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum