TEMAT: Między kuchnią a ogrodem

Między kuchnią a ogrodem 06 Paź 2019 20:58 #677679

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Nawet nie wiesz, jak się z tego powodu cieszę :hearts:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa


Zielone okna z estimeble.pl

Między kuchnią a ogrodem 06 Paź 2019 21:05 #677683

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Ja też zaglądam i czekam (zawsze z utęsknieniem) na przepisy. Szakszuki jeszcze nie robiłam, ale tylko dlatego, że brak czasu.
Ja też Ci Janinko dziękuję :hug:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Między kuchnią a ogrodem 08 Paź 2019 19:25 #677875

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Dzisiaj podam przepis na konfiturę z dyni z dodatkiem rumu :drink1: :supr3: . Robiłam ją już dwa razy. Nie lubię konfitur, nie przepadam za przetworami z dyni, ale ta mi smakuje. Tylko że nie jestem specjalistką od dyń, więc brałam takie dynie jakie tam mi podarowano. W pierwszym roku konfitura była smaczniejsza i kawałki bardziej zwarte. W drugim roku, dynia była inna, nie chciała się tak ładnie "zeszkić", smak też nieco inny, ale smaczny. Podam przepis oryginalny, ale ta ilość cukru jest powalająca. I tu jest problem, nie pamiętam ile dawałam. Wiem, że szklankę, ale ile dynie ważyły :ohmy:
1 kg dyni
700 g cukru :eek3:
sok z cytryny
3/4 szklanki wody
50 ml rumu, ja dałam ciemnego.
Dynię obrać i usunąć pestki. Pokroić w kostkę. W garnku zagotować wodę i zanurzyć w niej /wygodnie jest na sicie/pokrojoną dynię. Wystudzić i skropić sokiem z cytryny.
Z wody i cukru ugotować syrop i partiami wrzucać do niego dynię. Wymieszać i trzymać na ogniu przez 10 minut licząc od chwili wrzenia. Odstawić do dnia następnego. Te czynności powtarzać, aż dynia stanie się szklista /przejrzysta/. W tym momencie przepis się kończył :( . Teraz już moja kuchnia.
Jeżeli dynia już jest przejrzysta, należy do jeszcze gorącej konfitury dodać rum, wtedy alkohol odparuje i mogą to jeść dzieci. No i trzeba zrównoważyć smak. Ja dodałam dosyć dużo soku z cytryny, żeby to nie było słodkie, tylko słodko kwaskowate. Ale to już co kto lubi.
Gorące do słoiczków, ja zawsze jeszcze pasteryzuję chwilę w piekarniku.
Najśmieszniejsze jest to, że wszystkie osoby, które nie chciały skosztować, bo nie lubiły dyni, sięgały po więcej :rotfl1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Łatka, Betula, pszczolka, Jaedda, anaka

Między kuchnią a ogrodem 08 Paź 2019 20:39 #677892

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Janko, skoro jest to konfitura, to rozumiem, że w efekcie końcowym w gęstym syropie pływają przezroczyste kawałki dyni ( a nie jednolita masa, jak w przypadku dżemu ). Jeśli preferujesz mniej słodkie odmiany ( bardziej wytrawne ), to polecałabym wszystkie odmiany dyni piżmowej, np. Butternut, Australian Butter lub Muskat de Provance - mają zwarty, maślany, dość suchy miąższ o orzechowym smaku. Na konfiturę z pewnością nada się także słodsza wersja dyni Galeuax d'Eysines - o wspaniałym smaku i aromacie.
Dobrze sprawdziłaby się również dynia figolistna, ale ma miąższ w postaci nitek, podobnie jak makaronowa i przeznaczona jest raczej do konfitury Włosy Anioła.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, JaNina, anaka

Między kuchnią a ogrodem 08 Paź 2019 21:01 #677895

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Wydaje mi się Aniu, że w pierwszym roku miałam piżmową, a w drugim chyba Hokkaido. W tym roku nie robię, bo jeszcze mam, ale naprawdę z całego serca polecam W przyszłym roku postaram się o jakąś piżmową :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2019 21:02 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Między kuchnią a ogrodem 08 Paź 2019 21:42 #677907

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Jak już jestem w temacie alkoholowym :silly: to jeszcze jeden przepis. Też w tym roku nie robię, bo słoiki się nie kocą, a spiżarka nie z gumy. To pomysł na zagospodarowanie reszty pomidorów.
1 kg dojrzałych pomidorów
duża pomarańcza
500 g cukru :woohoo:
2 łyżki soku z cytryny
po 1/2 łyżeczki mielonych przypraw
cynamon, imbir i ziele angielskie
2 łyżki dżinu, lub wódki jałowcówki
Pomidory obrać i usunąć pestki. Przełożyć do garnka i dusić na małym ogniu przez 30-40 minut. Z pomarańczy /ja szoruję i parzę/ cienko obrać skórkę i drobno posiekać. Z reszty pomarańczy usunąć albedo, błonki i pestki. Miąższ pokroić i wraz ze skórką dodać do pomidorów, wsypać cukier i znowu dusić przez 30-40 minut Pod koniec dodać alkohol i sok z cytryny, zagotować. Proponuję dodać na początku dużo mniej cukru, bo teraz można doprawić wg upodobań. Jeżeli robimy o bardziej wytrawnym smaku, można dodać trochę pikantnej papryczki. Do słoików i pasteryzacja. Mój Mąż uwielbia to jeść z białym wędzonym serem. Oczywiście, nie robię w wersji słodkiej :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2019 21:43 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Łatka, Betula, Nimfa

Między kuchnią a ogrodem 15 Paź 2019 10:20 #678568

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Przyprawa do piernika
Nigdy nie kupuję już zmielonych przypraw. Wolę to zrobić sama starym młynkiem do kawy. Ale w nawiasie podaję ilości zmielonych przypraw.

100 g cynamonu
15 g goździków
6 g ziela angielskiego /2 łyżeczki mielonego/
4 g suszonego imbiru /2 łyżeczki mielonego/
4 g czarnego pieprzu /1 łyżeczka mielonego/
4 g kolendry /2 łyżeczki mielonej/
4 g kardamonu /2 łyżeczki mielonego/
2 g 2 g gwiazdek anyżu /2 łyżeczki mielonego/
2 g gałki muszkatołowej /1 łyżeczka mielonej/
2 g kwiatu muszkatu /1 łyżeczka mielonego/

I jeszcze ciekawostka
Kardamon, wraz z szafranem jest najdroższą przyprawą świata. Niska cena kardamonu w sklepie, świadczy o tym, że mamy do czynienia z kardamonem nepalskim lub jawajskim. Są to dużo tańsze odmiany, ale i gorszej jakości. Chcąc mieć pewność, że kupujemy przyprawę najwyżej jakości należy pytać o kardamon malabarski.
Przyznaję, że jeszcze go nie miałam. Ale postaram się zdobyć, o ile cena pozwoli, bo nie wiem jeszcze ile kosztuje.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczolka, Nimfa, Aga Ka, anaka, ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 15 Paź 2019 11:06 #678581

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Dziękuję Janeczko. Widzę, że oprócz kwiatu muszkatu i kardamonu mamy te same składniki przyprawy piernikowej :)
Kiedyś tu, na forum, toczyła się dyskusja na temat wyższości własnoręcznie sporządzonej mieszanki nad gotową ze sklepu, ale o tym chyba każdy przekonał się na własnym pierniku.
Gałkę muszkatołową i korę cynamonu ścieram na najdrobniejszych oczkach tarki uważając na skórę na palcach ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Między kuchnią a ogrodem 15 Paź 2019 11:34 #678582

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Mam jeszcze dwie ciekawe mieszanki. Jedna to dyniowa, druga to cajun. Ale teraz muszę trochę popracować w ogrodzie, bo szkoda takiej pięknej pogody :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka

Między kuchnią a ogrodem 17 Paź 2019 10:00 #678812

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Przyprawa dyniowa

30 g cynamonu
12 ziaren ziela angielskiego
20 goździków
2 ziarna kardamonu /same ziarna ze środka/
4 łyżeczki suszonego imbiru
2 łyżeczki gałki muszkatołowej

Zmielić i do słoiczka
Idealna do wszystkich potraw z dyni :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Łatka, Betula, pszczolka

Między kuchnią a ogrodem 22 Paź 2019 20:21 #679276

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Między kuchnią a ogrodem jest jeszcze przestrzeń na małe inne przyjemności. 10 lat nie byłam u fryzjera, bo włosy podcinał mi Mąż. Dużo roboty nie miał, bo ciach prosto i już. Ale czas na zmiany.
W styczniu było tak

184022-2.jpg

A dzisiaj jest tak

20191022_200845.jpg

Nie interesuje mnie, czy lepiej, czy gorzej. Ważne, że jest inaczej. Młoda nie jestem, więc nie mogę "skapcanieć", zmiany trzeba kochać :devil1
Teraz zauważyłam, że bluzka ta sama :rotfl1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2019 20:25 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Adasiowa, Kaja, Armasza, Betula, anaka, ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 22 Paź 2019 20:39 #679281

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Bluzka ta sama,ale Janinka podrasowana :eek3: Kobiety lubią zmiany,ja wczoraj miałam tą przyjemność :drink1:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Między kuchnią a ogrodem 22 Paź 2019 20:39 #679282

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19272
  • Otrzymane dziękuję: 79698
Janeczko - bluzka jednak tylko podobna. :rotfl1:
I okulary inne!
A fryzura - korzystna. Masz rację, osoby nieprzyzwoicie młode są piękne samoistnie, osoby młode z umiarem nie powinny się zaniedbywać. :lol:
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2019 20:40 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, JaNina

Między kuchnią a ogrodem 22 Paź 2019 20:50 #679283

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Janeczko, wyglądasz szałowo, odlotowo i obłędnie - nie sposób przejść obojętnie :bravo:

p.s. majątek za taki kolor włosów :hearts:

Uważaj na siebie podczas wojaży - życzę Wam bezpiecznej podróży i samych przyjemności na wycieczce.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Między kuchnią a ogrodem 22 Paź 2019 20:52 #679284

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Łateńko, ale masz oko. To okulary które zakładam przed monitorem. Takie stare do czytania :happy: . Nie potrafię szkłami progresywnymi ogarnąć całego monitora :whistle:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Między kuchnią a ogrodem 22 Paź 2019 20:56 #679286

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Aniu, Adasiowa, Fryzjerka też mi powiedziała, żebym nie majstrowała przy kolorze włosów, bo ostatnio męczą się, żeby u młodych kobitek uzyskać taki odcień. To taki bonus od losu :P
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Między kuchnią a ogrodem 22 Paź 2019 21:03 #679288

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
No nie żartuj - to Twój naturalny ?!
Niesamowite - piękne srebro.

Moja droga, ja nie wnikam, jak wyglądają młode dziewczyny, bo wystarczy, że idąc ulicą widzę setki sobie podobnych "lalek" ukształtowanych przez lekarzy, kosmetyczki, fryzjerów, etc... ale nie mnie oceniać.
Ostatnio w salonie kosmetyczno-fryzjerskim reklamowano ... frezarkę :supr3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Między kuchnią a ogrodem 22 Paź 2019 21:24 #679290

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Aniu, z tego wynika, że mój naturalny kolor włosów, to jedyna uprawa bez wspomagaczy, a rezultat zadowalający :rotfl1:.
Wczoraj oglądałam wywiad z Helen Mildred. Piękna kobieta. Wspaniała aktorka. Przepięknie się starzeje. Każda wypompowana lala powinna spojrzeć na nią i jeszcze raz powiedzieć, że dla dojrzałych kobiet nie ma ról.
Ani ładna, ani piękna nie jestem. ale wizyta u Fryzjerki poprawiła mi humor. Przypomina mi się takie coś.
Żona mówi Mężowi, że w pończochach wygląda ładniej. Mąż na to, że przecież nie widać, że ma pończochy. Żona na to, ale ja wiem , że mam pończochy. Coś w tym jest.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.668 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum