TEMAT: Między kuchnią a ogrodem

Między kuchnią a ogrodem 12 Mar 2021 20:09 #752331

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7745
  • Otrzymane dziękuję: 51123
JaKasiula wrote:
Janinko, "Poszukiwany, poszukiwana" :devil1:
No cóż mogę powiedzieć :oops:
Na usprawiedliwienie mogę tylko dodać, że te wczorajsze wino zostało dzisiaj otwarte :drink1: :happy3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Między kuchnią a ogrodem 14 Mar 2021 14:11 #752631

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5542
  • Otrzymane dziękuję: 26100
:bye: Prośba do gospodyni wątku:
1/. papryka Mulato ile sztuk zasadzić dla 2 w porywach 3 osobowej rodziny
2/. papryka Czereśniowa z forum, chciałabym nadziewać serkiem, ile krzaków zasadzić, żeby po jednym obraniu była ilość przerobowa przynajmniej na jeden słój, żeby nie musieć zbierać "kolekcji" po 2 lub 3 owoce
Z góry dziękuje :)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2021 14:12 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, JaKasiula

Między kuchnią a ogrodem 14 Mar 2021 14:38 #752637

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7745
  • Otrzymane dziękuję: 51123
Alu, zadajesz trudne pytania :happy:
Nie pamiętam ile krzaczków Mulato uprawiałam :oops: Wydaje mi się, że dwa, góra trzy.
Co do czereśniowej, to jeszcze ciężej mi odpowiedzieć, bo nie uprawiałam wcale. Wydaje mi się jednak, że jak owoce są z tych mniejszych, to i na krzaczku równocześnie jest ich więcej. Ja nadziewam słodką Ontarę pikantnym serkiem :happy: Też dobra.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, Babcia Ala, JaKasiula

Między kuchnią a ogrodem 14 Mar 2021 17:35 #752682

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 7735
spójrz TU
tyle owocu miał "zamordowany" przeze mnie krzak papryki czereśniowej, myślę że na słoiczek to śmiało nazbierasz z 2 krzaków a przecież mogą powisieć troszkę i poczekać na większą ilość
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2021 17:36 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Prządka, JaKasiula

Między kuchnią a ogrodem 14 Mar 2021 21:14 #752759

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5542
  • Otrzymane dziękuję: 26100
Adam wielkie dzięki, dałeś po oczach, tyle owoców, zdaje się, że to dość wielki krzaczor.

Janko nie chciałam ;)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2021 21:16 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, zwykły chłop

Między kuchnią a ogrodem 14 Mar 2021 21:30 #752763

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7745
  • Otrzymane dziękuję: 51123
Co roku na wiosnę robię Majeczce zdjęcie, jak tarza i wije się na skąpanym w słońcu trawniku. W tym roku oglądając zdjęcia, trochę się przeraziłam :(
20210303_120320.jpg

To jej 19 wiosna, więc ma prawo tak wyglądać, ale znowu przyszły mi do głowy głupie myśli :dry:
Na szczęście na domowych zdjęciach wygląda dużo lepiej

IMG_3602.jpg

Oby jeszcze parę wiosen przed nami :hearts:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Między kuchnią a ogrodem 15 Mar 2021 08:04 #752795

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19027
  • Otrzymane dziękuję: 78172
Janeczko, tego serdecznie życzę Majce - i Tobie.
Czego opiekunom kotów zazdroszczę, to statystycznie dużo dłuższej wspólnej historii w porównaniu z psami, szczególnie psami większych, a nawet średnich ras. :(

No chyba, że kot ma charakter mojego pierwszego domowego zwierzaka i "zginie w ogniu walki".

Moje suki mają 8,5 i 7 i 3/4 - i już mi się często serce ściska, gdy zauważam jednoznaczne sygnały, zwłaszcza u Lutni, że to już z górki...
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 18 Mar 2021 12:11 #753305

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3439
  • Otrzymane dziękuję: 7314
Babcia Ala wrote:
Janko, czy znajdę gdzieś u Ciebie w wątku sposób na kapuśniak. Chciałabym porównać, albo zrobić po Twojemu, jeśli inaczej go przygotowujesz. Proszę. :kiss3:
Szukając czegoś o aronii trafiłem na ten post. U znajomych zostałem poczęstowany kapuśniakiem zaprawianym śmietaną. Nowe i dziwne doświadczenie ale jakże smaczne. :yummi:

Wracając do aronii.
- Często zachłystujemy się czymś, co jest z daleka, w myśl powiedzenia, że trawa u sąsiada jest bardziej zielona. Wydaje się nam, że te wszystkie zdrowe rzeczy rosną w odległych rejonach świata. Tymczasem w kraju mamy kilka przykładów, które są fenomenami na skalę światową. Pani prof. Iwona Wawer poświęciła obszerną publikację na temat aronii, która jest jednym z najzdrowszych, jeśli nie najzdrowszym owocem na świecie. Ma w sobie taką zawartość przeciwutleniaczy, że działa prawie jak lek. Pani profesor przeprowadzała na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie badania, w ramach których przez sześć tygodni podawano grupie ochotników z nadciśnieniem świeży niepasteryzowany sok z aronii w niewielkiej ilości - po 50 ml dziennie. W ciągu sześciu tygodni obniżyło się u nich z ciśnienie w stopniu, jaki zazwyczaj osiąga się lekami, statynami. To działanie zostało udowodnione naukowo. Podobnie jak to, że aronia wzmacniania cały układ krwionośny, obniża poziom złego cholesterolu, powoduje, że blaszki miażdżycowe trochę się cofają.

- Oczywiście aronia też nie jest magicznym owocem, działa tylko w pewnym stopniu. Jednak kiedy na skutek tsunami została zniszczona elektrownia Fukushima i doszło do skażenia, to Japończycy natychmiast zgłosili się do Polaków (jesteśmy największym producentem aronii na świecie - 9 na 10 owoców pochodzi z Polski) po koncentraty aroniowe po to, aby odtruwać ludzi tam na miejscu. O tym się w Polsce nie mówi, bo celebrytki żywieniowe zachwalają nam jagody goji. Te jagody można kupić za 160 zł za kg, a polska aronia kosztuje 70 groszy za kilogram w skupie.



Czytaj więcej na www.styl.pl/diety/news-katarzyna-bosacka...&utm_campaign=chrome

JaNinko cieszę się , że sok z podpiekanej aronii tak Ci posmakował. :drink1:
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2021 12:14 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, pszczelarz5, JaNina, Prządka, ewakatarzyna

Między kuchnią a ogrodem 04 Kwi 2021 19:08 #756115

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7745
  • Otrzymane dziękuję: 51123
Mamy dwóch wspaniałych Synów, dwie cudowne Synowe, trzy przewspaniałe i przecudne Wnusie i jednego najwspanialszego Dziedzica :) Jednak dzisiaj snujemy się sami po chałupie jak „ smród po gaciach”. Wiem, że to słuszna decyzja i że spotkamy się razem jak będzie bezpieczniej. Chyba się już przestawiłam i nie kojarzę Świąt z czystymi oknami, pełną lodówką i kartką w kalendarzu. Święta będą jak spotkamy się razem :) Jednak tak jakoś smutno. Dobrze, że mam rozsady i jest co doglądać. Tym bardziej, że cukinia która ma sporo męskich pączusiów, ma chyba jeden pączuś nieco grubszy. Czyżby?

5EC7335E-F857-412E-9264-41A835011FE9.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2021 19:09 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Mamma, koma, Szafirek, Zygowa, ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala, JaKasiula

Między kuchnią a ogrodem 04 Kwi 2021 19:14 #756118

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Janeczko :hug:

A jeśli chodzi o cukinię - z ciekawością będę śledziła :search:
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Między kuchnią a ogrodem 04 Kwi 2021 19:16 #756120

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19027
  • Otrzymane dziękuję: 78172
Janeczko, bardzo rozsądna decyzja - jak po Tobie należy się spodziewać.

Mnie też smutno - moja młodsza córka ostatni raz przyleciała do Polski w lipcu - tylko na kilka dni. Napisała mi wczoraj: Jestem drzewem wyrwanym z korzeniami... :( A jej mąż, który jest przekochany, był u nas na Boże Narodzenie 2019...
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Między kuchnią a ogrodem 04 Kwi 2021 19:18 #756121

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16686
Janinko my praktycznie świąt nie wyprawiamy. Dlaczego, ano dlatego, że ja nie mam siły i nie wyrabiam się z najprostszymi rzeczami. A w tym roku i Mariusz pracuje, bo ma zamknięcie miesiąca.
No i zawsze jesteśmy sami, bo dzieciaki daleko i sami chcą odpocząć a nie tłuc się prawie 400km.
Kiedyś, jeszcze przyjeżdżali, ale teraz mają za dużo na głowach.
No trudno, zaczynam inaczej postrzegać rzeczywistość, bo najważniejsze jest zdrowie psychiczne, więc cieszę się z każdego drobiazgu a nie przejmuję wszystkim na co nie mam wpływu.

Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2021 19:19 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, whitedame, Łatka, JaNina, ewakatarzyna, JaKasiula

Między kuchnią a ogrodem 05 Kwi 2021 20:01 #756334

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Moje święta z dziećmi i wnusiem, znów porządki pobieżne ale nakarmić trzeba bo jak to młodzi apetyt mają a zrobić nie zawsze jest czas. Wykorzystałam bycie w komplecie na zupę PHO Bo, a co tam :P śniadanie tradycyjne a potem degustacja, było nietypowo ale bardzo smacznie :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Babcia Ala

Między kuchnią a ogrodem 05 Kwi 2021 20:14 #756335

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7745
  • Otrzymane dziękuję: 51123
Uwielbiam Cię :kiss3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Babcia Ala

Między kuchnią a ogrodem 05 Kwi 2021 20:49 #756341

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Janinko, mało się udzielam ale muszę Tobie napisać, że poczyniłam postępy w gotowaniu :P próbuję różnych dań, głownie koreańskich. Pół emerytury wydałam na zgromadzenie właściwych składników :rotfl1: pasty, sosy, makaronyitp. wdepnęłam głęboko, wyszukuję przepisy aż M zaniepokoił się, że będę eksperymentować na jego żołądku :lol: Nowe moje zafascynowanie ale dzieciaki chwaliły, nie omieszkałam zaopatrzeć się w tajemny składnik Rock sugar, jak widzisz życie zaczyna się na emeryturze :happy-old:
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, JaNina, Babcia Ala

Między kuchnią a ogrodem 05 Kwi 2021 22:14 #756354

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7745
  • Otrzymane dziękuję: 51123
sierika wrote:
jak widzisz życie zaczyna się na emeryturze :happy-old:
Nie tylko widzę, ale sama się o tym przekonałam :happy4:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, sierika, Babcia Ala

Między kuchnią a ogrodem 07 Kwi 2021 22:18 #756581

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5542
  • Otrzymane dziękuję: 26100
Łatka wrote:
moja młodsza córka ostatni raz przyleciała do Polski w lipcu - tylko na kilka dni. Napisała mi wczoraj: Jestem drzewem wyrwanym z korzeniami...
Co prawda nie ja tu jestem gospodynią, ale może Janka wybaczy. Aniu, niektóre osoby nie znoszą rozłąki z krajem i nie aklimatyzują się na obczyźnie i bardzo tęsknią. Znam przypadek z Australii, nic nie pomagało, nawet podróże, o których ja mogę tylko śnić. Tęsknota za krajem tylko narastała.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Bea612

Między kuchnią a ogrodem 08 Kwi 2021 07:29 #756591

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19027
  • Otrzymane dziękuję: 78172
Hm, w tym przypadku raczej chodzi o tęsknotę za nami. Agnieszka wyemigrowała "za sercem", jej mąż jest Finem. Mój najmilszy na świecie zięć, syn z wyboru. Ale okazuje się, że rodzice też się od czasu do czasu przydają. I codzienne kontakty online poprawiają sytuację tylko trochę.
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, JaNina, Bea612, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.564 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum