TEMAT: Domek na prerii

Domek na prerii 19 Paź 2014 21:07 #306992

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Stracilam ladnie podrosnieta wejmutke Torulosa :sad2:

Za to pochwale sie, Rosomak przydal sie po raz kolejny-maz utkwil traktorko-kosiarka w sypkiej ziemi, ktora wysypujemy na nowy przejazd przez row melioracyjny. Probowal wyjechac-kola buksuja. Popychalismy-za ciezki. Podjechalam, wlaczylam wyciagarke i wyciagnelam doslownie jednym palcem :lol: (tym trzymajacym pilota :wink4: )
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Domek na prerii 21 Paź 2014 10:50 #307268

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Jak tam Babe się czuje? chyba już oswoiła się z nowym otoczeniem ? :)
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 21 Paź 2014 15:47 #307314

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Dzis jade, wiec zobaczymy sie :lol: Mysle ze oswoila sie z miejscem, a mnie za kazdym razem wita rzeniem :lol:

Wczoraj pracowalam nad stajnia i dociagnelam do tego etapu:

stajnia.jpg


dopoki nie zabraklo mi desek :hammer: . Po powrocie od Babe jade do sklepu po wiecej.


A corka dostala stroj od Tunezyjki i uszczesliwiona zaraz sie ubrala. Gora i dol sukienki sa bogato wyszywane srebrzysta nicia. Zdecydowala od razu ze dzis pojdzie w nim dos zkoly :lol:

Aerwynnwstroju.jpg
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Ostatnio zmieniany: 21 Paź 2014 15:49 przez planta.
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 21 Paź 2014 16:34 #307317

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Przypuszczam, że wcale nie będzie się wyróżniać :think: :think:
U nas chłopcy chodzą w seledynowych butach i czerwonych oraz żółtych spodniach :whistle:
Mój ojciec prawdopodobnie w grobie się przewraca :think: :jeez: :devil1:

Buduj, buduj, bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej :hearts:

Co raz zaliczam wpadki z powodu braku polskich liter :devil1: Dziś przeczytałam, że wita Cię rzemeń, czyli jakby lanie :happy4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): planta

Domek na prerii 21 Paź 2014 20:03 #307371

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Babe byla dzis super. Najpierw ja wylonzowalysmy-Sheila uwaza, ze lonzowac powinno sie, nie po to by wybiegac konia i upuscic mu energii, ale zeby dac mu cos do myslenia. Tak wiec cwiczylysmy na lonzy zatrzymywanie sie, cofanie, zmiane kierunku, szybkosc chodu/biegu i tzw disengaging hind quarters czyli tak jakby rozlaczenie tylnych nog-kon ma robic polkola trzymany luzno przy glowie do chwili, gdy skrzyzuje tylne nogi-to wlasnie "rozlacza" i relaksuje. Jest to rowniez jedna z metod zatrzymania konia, ktory chce poniesc-zatrzymanie jedna lejca przez przyciagniecie glowy konia do ludzkiej nogi i rozlaczenie tylnych nog.
Ze zmiana kierunku Babe ma problemy-najchetniej biegnie w prawo i nie chce zmienic kierunku. Podobnie na "falowanie" linka, ktore ma zmusic konia do cofniecia sie na dystans, ona zadziera leb i podchodzi blizej; wg Sheili czuje sie niepewnie, nie wie co robic i szuka bliskosci czlowieka.
Po niej uczylam sie lonzowac ja. Wbrew pozorom to wcale nie takie proste! :whistle:

Potem poszlysmy pojezdzic na zewnatrz, na duzej arenie. Nie ten sam kon-nie napina wodzy-nie wisi na nich, widac ze jest zrelaksowana w czasie jazdy, latwo i szybko reaguje na zmiany tempa i kierunku. Najpierw robilysmy osemki powol beczek, zeby przypomniec jej zeby nie zwiekszac szybkosci bez polecenia, potem poszlysmy na duze kolo i byly cwiczenia; stapa, stop, stepa, zmiana kierunku. Przez caly czas miala jedno ucho na mnie i zula wedzidlo :lol:
Jestem z niej taka dumna! :woohoo:

ROwniez przestala sie wiercic przy czyszczeniu prze i po jezdzie, podaje kopyta i nie wyrywa, spokojnie znosi spryskiwanie od much i szczotkowanie grzywy i ogona-zdecydowanie ten srodek na porost dziala, ma fajnego sterczacego jezyka na karku, ogon zrobil sie gesciejszy, a lysizny na boku prawie juz nie widac. W trzy tygodnie! :woohoo:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Domek na prerii 21 Paź 2014 20:41 #307378

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Nie mogły minąć jeszcze 3 tygodnie :blink: Czas tak szybko nie płynnie :unsure:
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 22 Paź 2014 00:26 #307442

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
nie licze godzin i lat...to zycie mija mi jak...lalalala :lol:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 22 Paź 2014 06:29 #307450

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Gratulacje i to naprawdę gorące i szczere
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): planta

Domek na prerii 22 Paź 2014 16:34 #307563

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Kurcze, no, pada od rana, a ja zapomnialam przykryc ostatnie dwa worki cementu :hammer: :hammer:

Przywiozlam deski na sciany, przynajmniej na dobry poczatek-w ksiazce zalecaja 1,2 m od dolu uzyc desek traktowanych chemicznie od robakow (tarmity! :sick: ), grzybow itp, wyzej uzywac normalnych. Pewnie zeby kon sie nie najadl trucizn, kiedy z glodu bedzie skrobac dechy zebami :think: :P

Maz wrocil z wywiadowki wczoraj caly dumny. Okazalo sie, ze ta wywiadowka bedzie dla nas ostatnia, bo mala przekroczyla swoj poziom pod wzgledem nauki (ma w raportach rozpiski na nauke czytania, pisania, matematyke, muzyke itp), a czyta na poziomie konca drugiej klasy. Oficjalnie. Od wrzesnia poszla do klasy pierwszej. No i jest problem, bo mala przerobila to co miala przerabiac w ten rok, a do klasy wyzej nie mozna jej poslac bo nie mozna :dry: Wiec nudzi sie na lekcjach i gada do kolezanek.
Okazuje sie, ze ksiazek ze szkolnej biblioteki tez juz nie bedzie dostawac, bo przeczytala wszystkie przewidziane na jej poziom, a poziomu wyzej tez nie moze wypozyczac, bo nie :hammer:
Cale szcescie, ze kupilam jej ostatnio sporo ksiazek i z bajkami i z cyklu "dlaczego" np dlaczego slonce zachodzi a sol jest slona. No i siedzi wieczorem i czyta przed pojsciem do lozka.

Ale nie rozumiem tej amerykanskiej edukacji. Rownanie w dol? :think:


Wracajac do stajni, maz ma zadzwonic i zamowic wiezbe dachowa, tu nazywana w l.mn. trusses:

rooftruss.jpg


Jeden gotowy kosztuje ok 65$, ale oszczedza mi duzo czasu z mierzeniem i przycinaniem pod katem. Tyle, ze firmie zajmie ok 2 tygodni zrobieniei ich na zamowienie. Wyliczylam ze potrzebuje 9.
Samochod przywozi, ja z mezem wrzucamy na dach i mocujemy, tak, zeby byly w odpowiedniej odleglosci od siebie i sie nie przewracaly. Do konstrukcji mocuje sie je uzywajac specjalnych metalowych lacznikow:

trusses-300x176.jpg


Na to idzie sklejka...

trussesw.plywood.jpg


dach.jpg


pokrycie chroniace od wody-specjalny papier, a dopiero na to wlasciwe pokrycie dachowe. Zdecydowalam sie uzyc tego samego jak na szopkach i domku grillowym-nie nagrzewa sie tak jak metal i jest latwe do ciecia.
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2014 17:02 przez planta.
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 22 Paź 2014 21:53 #307668

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
No. Dopiero o 11 sie przejasnilo, wiec ruszylam do roboty. Pickup zakopal mi sie w mokrej glinie (kto wymyslil odlaczanie napedu gdy kola zaczynaja buksowac? :club2: ). Ale na szcescie pow yladowaniu dech udalo mi sie wydostac.
Dociagnelam do tego miejsca, kiedy znowu zabraklo mi desek :lol:

stajnia2.jpg
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2014 21:55 przez planta.
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 22 Paź 2014 22:02 #307674

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Idziesz jak burza, nie wiem czy dobrze zapamiętałam i czegoś nie pokręciłam :think: ta budowla to dla Babe?
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 22 Paź 2014 22:56 #307691

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Tak. Otwarta stajnia 4 x 6 m. Otwarta czesciowo, od wschodu, bo stamtad najrzadziej wieje :lol:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 23 Paź 2014 02:09 #307705

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
KIlka fotek z przed chwili. Ta wielka chmura burzowa zaczela tworzyc lejek bez podstawy, kiedy wracalam do domu z deskami. Jechalam i mialam nadzieje, ze jednak nie siegnie ziemi i nie przeksztalci sie w tornado, bo byloby chyba klasy 5, tej najwiekszej, podstawa mialaby ponad kilometr. Na razie jednak nie zmienia sie na gorsze.. :jeez:

DSCN0284.JPG


DSCN0286.JPG


DSCN0287.JPG


DSCN0289.JPG


DSCN0292.JPG


DSCN0293.JPG
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2014 02:09 przez planta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Domek na prerii 23 Paź 2014 07:43 #307717

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
To znaczy, ze taka chmura może zabrać Ci wszystko? tzn. zmieść z powierzchni ziemi? :huh:
Często nawiedza Was takie niebezpieczeństwo?
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 23 Paź 2014 10:32 #307740

  • Cypryda
  • Cypryda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 340
Zdjęcia nieba niesamowite. Takie tornada to straszne mogą zabrać wszystko. W polsce było ich kilka i poniszczyły sporo obszaru. U Was chyba są częściej i o wiele większe.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): planta

Domek na prerii 23 Paź 2014 17:26 #307803

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
W Teksasie jest bardzo duzo tornad, jestesmy na ich trasie z zatoki Meksykanskiej. Szlak , gdzie najczesciej wystepuja , nazywa sie aleja tornad i Texas zajmuje w ich liczebnosci zaszczytne bodajze drugie miejsce , po Kansas.Dla ulatwienia, Amarillo jest w gornej "wypustce " stanu Teksas :P

Tornado_Alley.gif


"Duże tornada o pojedynczym wirze mogą przyjmować kształt szerokich klinów i są określane jako tornado klinowe (ang. wedge tornado). Klin tornada może być tak szeroki, że wygląda jak blok ciemnych chmur, szerszy niż wysokość podstawy chmury. Nawet doświadczeni obserwatorzy mogą mieć z większej odległości problem z rozróżnieniem nisko wiszących chmur od szerokiego tornada klinowego. Wiele najgroźniejszych tornad ma kształt szerokiego klina".
I tak wlasnie wygladalo :pinch: .

Na poczatku zaczyna sie od superkomorki, takiej wlasnie nietypowo wielkiej chmury burzowej: pl.wikipedia.org/wiki/Superkom%C3%B3rka_burzowa

(Za wikipedia)-dokladnie taki ksztalt chmury widzialam, wracajac do domu, tylko nie mialam z soba aparatu:
1024px-Supercell02_svg.png


Z rozmiaru dolu chmury wnioskowalam, ze czeka nas cos w rodzaju piatki w skali Fujity:
pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Fujity

A to artykul o tornadach, mozna sie sporo dowiedziec:)
pl.wikipedia.org/wiki/Tornado

Na szczescie lomotnelo tylko raz, az wszystkie szklanki zabrzeczaly i rozeszlo sie po kosciach. I dobrze, bo domu musialabym szukac w Kansas w drobnych kawalkach :sick:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2014 17:54 przez planta.
Temat został zablokowany.

Domek na prerii 23 Paź 2014 19:21 #307824

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Nie zazdroszczę Wam zmartwień i strachu z tego powodu. Mam nadzieję,że te tornada będą Was zawsze omijały.
Ale, gdyby takie tornado przeszło i zniszczyło np. dom to nie wyobrażam sobie co dalej w takiej sytuacji :cry2:
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): planta

Domek na prerii 23 Paź 2014 22:40 #307921

  • planta
  • planta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Howdy!
  • Posty: 5352
  • Otrzymane dziękuję: 5370
Dlatego Amerykanie nie buduja domow na kilkaset lat, tylko takie, ktore sa tanie i szybkie do zbudowania. Juz w tydzien taki dom jak nasz moze stac, zbudowany od podstaw. Trzeba tez miec ubezpieczenie obejmujace wyposazenie-w naszym przypadku rowniez garaz i ogrod. A wartosciowe rzeczy jak droga bizuterie, dokumenty, paszporty i pamiatki rodzinne trzyma sie w bankach, ktore maja solidne sejfy :lol:

A ja pojechalam do sklepu dla koniarzy po kantar sznurkowy-wg. Sheili lepiej sie w nim lonzuje bo ma inne punkty nacisku niz zwykly nylonowy. Kupilam tez odzywke na zyskanie wagi-Babe jest chuda-i zbudowanie masy miesniowej. Uzywa sie tego ze dwie lyzki stolowe dziennie, wiec wystarczy na pare miesiecy:

food.jpg


A to sa deseczki na sciany i mam nadzieje, ze nie zabraknie tym razem :club2: Jako ze bylo tylko 10 desek o dlugosci 10' (jakies 3m), sprzedali mi 11 desek 12' w tej samej cenie. Dobrze miec znajomych w marketach budowlanych, ktorzy sa superwajzerami! :P :rotfl1: Ale i tak 500$ peklo :huh:

deski_2014-10-23.jpg


Dociagnelam dzis do tego etapu i wlasnie robie przerwe, bo juz nie moglam... :jeez:

stajnia3.jpg


Na dluzszej scianie z tylu robie na przekladke; deska 4m i 2m i tak na zmiane. A na wierzch pojdzie metalowy siding. Dalej nie mamy odpowiedzi co do wiezby dachowej i zaczynam podejrzewac ze skonczy sie na mojej wlasnorecznej robocie :pinch:
Domek na prerii - 2017
Domek na prerii - 2015-16
Domek na prerii cz. 1
Podroz do....New Carolina
[url=http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/13-podroze-male-i-duze/162
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2014 22:42 przez planta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.690 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum