TEMAT: Na ziemi przodków

Na ziemi przodków 23 Mar 2013 15:51 #137497

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 235
Pięterko na parapecie :bravo: bardzo pomysłowe i praktyczne. Ja też z tych na słoneczne baterie ;)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Na ziemi przodków 23 Mar 2013 19:53 #137569

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
:woohoo: piętrowy parapet, jaki super pomysł ,dwa razy więcej wysiewów i roślinek :bravo:
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 23 Mar 2013 20:11 #137578

  • REJA
  • REJA's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 65
  • Otrzymane dziękuję: 26
Wiesiu, genialny pomysł z tym parapetem:) Ja też wysiewam byliny na potęgę i miejsca brakuje, a tu mi takie fajne rozwiązanie podsyłasz:)
Pozdrawiam - Renata
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 23 Mar 2013 23:34 #137674

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Ja miałem swego czasu trzypiętrową półeczkę na parapecie, obecnie też mam tylko jedno pięterko, bo na tak wysoką półkę miejsca mi brakuje



Do tego półka posiadała jeszcze "lustro" z arkusza aluminiowej blachy (widok z zewnątrz)

Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margolka, REJA

Na ziemi przodków 24 Mar 2013 14:35 #137836

  • REJA
  • REJA's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 65
  • Otrzymane dziękuję: 26
O matko! Niesamowite :) Piotrek, jak Ty je mocowałeś?
Pozdrawiam - Renata
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 24 Mar 2013 18:40 #137945

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1228
Półka stała swobodnie na parapecie, była dość stabilna zwłaszcza gdy już obciążona była rozsadą :) A do mocowania blachy wykorzystałem rowek i wpust, które były już w listwie boazeryjnej. Wpust na górze a rowek na dole, u góry blacha zachodziła za wpust a na dole wsuwałem ją w rowek.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 24 Mar 2013 19:10 #137964

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Mam rokitnik. Naczytałam się o tym, jaki jest ekspansywny, sama widziałam "las" rokitnikowy wyrosły z kilku sadzonek. Posadziłam swój w wilgotnej ziemi :evil: Mam nieduży krzaczek, może w końcu go przesadzę, bo jednak mu chyba za mokro. Nie rozłazi się w takich warunkach.
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 25 Mar 2013 09:51 #138188

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Michale, dziękuję za podpowiedzi, nad kilkoma jeszcze pomyślę, oprócz ogników - przetestowałam wymarzają do granicy śniegu :dry: . A co do agro to w mojej dziurki zrobiły nornice i to główna przyczyna, przerastania chwastów :devil1:

Półkę do wysiewów odgapiłam, ale jak zacznę pikować, to chyba wzorem Piotra dorobię pięterka ;) Spodobał mi się ten pomysł z lustrem, ale to chyba znacznie utrudni podlewanie. Jak rozwiązałeś tą sprawę Piotrze?

Rokitnika raczej nie przewiduję, choć podoba mi się obsypany owocami, ale u mnie gliniasto i mokro, a on tego raczej nie lubi :dry:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 25 Mar 2013 11:48 #138236

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 235
Ja mam rokitniki/ trzeba mieć żeński i męski , żeby doczekać się owoców/ . Pomijając walory zdrowotne ich owoców warto je mieć ze względu na srebrzyste liście . Szkoda, że rosną tak wolno.
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 25 Mar 2013 21:51 #138387

  • Mike22
  • Mike22's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 6
Wiesiu, Małgosiu - słabo rosną tylko wtedy, gdy coś im nie pasuje, mają albo za wilgotno, albo za ciemno. Przy dwóch czynnikach to raczej nie przeżywają.

Wiesiu, masz ogród na górce, jak tam możne być wilgotno? Chyba że na przedwiośniu. To normalne prawie wszędzie. U mnie gleba podobna, a śmigają, że hej!

Posadź na próbę ( 2-3 - chodzi o zapylenie), tylko w takim miejscu, żeby nigdy nie miał(y) cienia. Musisz brać pod uwagę dorastające drzewa w przyszłości. Zobaczysz, że sobie poradzi i będzie zdrowo rósł. A wart jest uwagi bo jest naprawdę ozdobą ogrodu - nawet męskie oblepichy (bo taka ich nazwa ludowa) bez owoców też są ozdobne.

Wracając do polecanych roślin - a myślałaś o wiciokrzewie chińskim? Gęsty, niski krzew, nie powinien przekroczyć metra wysokości, ale z reguły do 0,5-0,6m wys. Na stronie poniżej pokrój rośliny.
www.atlas-roslin.pl/gatunki/Lonicera_pileata.htm
Fioletowe (!) owoce. Czasem piszą, że przemarza, ale jak jest przykryty śniegiem to nawet liści nie zrzuca!

A może pokażesz nam jakiś plan tej przyszłej rabaty z krzewami, może coś podpowiemy? :)
"Spieszmy się kochać książki, tablety tak szybko nadchodzą." Krzysztof Varga
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 26 Mar 2013 08:01 #138442

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Mike22 wrote:
Wiesiu, masz ogród na górce, jak tam możne być wilgotno?
To jest właśnie ciekawostka przyrodnicza ;) U podnóżą płynie rzeka. Po lewej stronie patrząc od dołu są mokradła i wąwóz z płynącym z góry strumykiem a na mojej górce jak wykopałam dół pod sadzawkę to w ciągu dwóch dni samoczynnie napełnił się wodą :wink4: Moja sadzawka trochę osuszyła teren ale nie na tyle by sucholuby miały tam dobre siedlisko.
A co do krzewów to mają pełnić funkcję ok. 50 m żywopłotu który jak dorośnie ma zastąpić siatkę leśną będącą wątpliwą ozdobą ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 26 Mar 2013 08:19 #138448

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 134
Wiesiu widzę, że i u Ciebie parapety pełne wysiewów. :wink4:
Półka piętrowa świetne rozwiązanie. Jak mi braknie miejsca to zgapię. :happy:
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 26 Mar 2013 08:32 #138452

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Suchodrzew chiński mam u siebie w ogrodzie i regularnie mi przemarza :( , potem wprawdzie odbija więc jest od kilku lat. Widziałam go też przemarzniętego po zeszłej zimie na zacisznym osiedlu w Warszawie. Bardzo łatwo się ukorzenia :) Rośnie też u Dali, ona ma chyba dwubarwny, ale nawet u niej przemarza, mimo, że ma strefę 7a. Jej to nie przeszkadza, przytnie i potem jest ładny, ale czy osiągnie duży rozmiar :think:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2013 09:05 przez olibabka.
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 26 Mar 2013 08:57 #138463

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 235
Wiesiu - przyglądałaś się ałyczy pod kątem żywopłotu? Jest polecana , bo kolczasta i nieprzebyta, przepięknie kwitnie - jest dosłownie oblepiona białymi kwiatuszkami, owocki to małe dzikie śliweczki - jadalne ! ozdobne!
Rośnie na duży krzew / małe drzewko .Można przycinać.Prowadzona naturalnie potrafi zająć " trochę "miejsca. Szkoda że nie jest zimozielona - byłaby ideałem/dla mnie/.
Też mam 50 m żywopłotu naturalnego w planie/teren łąkowo-leśny/. Waham się ciągle, bo chciałam zimozielony , niezbyt wysoki,za to szczelny od dołu....Będę podglądać co wymyślłaś :bye:
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 26 Mar 2013 09:37 #138479

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Joane - podglądnij raczej od Piotra, jego półeczka bardziej funkcjonalna, a ja już myślę, o pięterku ;)

Marysiu - jestem zaskoczona, bo suchodrzew chiński rośnie u mnie już od kilku lat i jeszcze nie przemarzł, może dlatego, że zwykle jest pod śniegiem ;), ale jeszcze nigdy nie kwitł :(

Margolko - ałycza to świetny pomysł, chyba włącze ją do zestawu, tylko muszę poszukać w miarę tanich sadzonek ;)
Tyczasem więc mój wybór wygląda tak rosa rugosa, rosa canina, rosa multiflora rosa palustris, tarnina, głóg dwuszyjkowy, kolcowój, berberysy różne i ałycza :lol:
Z żywopłotem zimozielonym jest problem, bo to przeważnie wrażliwsze rośliny, chyba że się zdecydujesz na iglaste, np. kosodrzewinę :)

Jeden z wybrańców
Rosa multiflora (Róża wielokwiat​owa)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 26 Mar 2013 10:04 #138491

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Wiesiu, ałyczę można samemu wyhodować z pestek. Polusia dużo o niej nam napisała forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...ew-lisciastych#20781
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2013 10:05 przez olibabka.
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 26 Mar 2013 10:07 #138496

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
To super, dziękuję Marysiu, idę się więc dokształcić :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 26 Mar 2013 10:36 #138503

  • Poll
  • Poll's Avatar
Pikutku, czy multiflorę można rozmnażać przez sadzonki? Podoba mi się. :bravo:
Ałycza sama sie rozsiewa, nawet u mnie, na działce.A tempo wzrostu i wigor, ma jak dobrze karmiony słoń. :lol:
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2013 10:37 przez Poll.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.441 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum