TEMAT: Na ziemi przodków

Na ziemi przodków 20 Mar 2013 09:36 #136348

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Wiesiu, zakładałam ten wątek :P :lol: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...um-jagody-goji#36264
Nie zauważyłam, aby rozchodził się rozłogami w odróżnieniu od rokitnika :think: Ale może rośnie u mnie zbyt krótko?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2013 09:59 przez olibabka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku


Zielone okna z estimeble.pl

Na ziemi przodków 20 Mar 2013 09:42 #136355

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2383
piku wrote:
Chyba kalendarzową wiosną trzeba będzie przesunąć :huh:

Chyba raczej tak, choc juz puka do drzwi :blink:
Jedyne co wiosenne dzisiaj to słoneczko :) nareszcie.
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 20 Mar 2013 10:37 #136387

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Dziękuję Marysiu :) , do wiosny jak widać mam jeszcze trochę czasu, będę więc drążyć temat :)
Pamelko - na słoneczko czekam z utęsknieniem, bo ja chyba na baterie słoneczne działam :lol: Pewnie dlatego wiele słonecznych roślin w moim ogrodzie poczynając od wiosny ;)



pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, r-xxta, markussch01, Amlos, chester633, Mike22, Margolka

Na ziemi przodków 20 Mar 2013 10:48 #136391

  • oster
  • oster's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 12
Tak, Wiesiu, zdjęcia niewyraźne, bo robione komórką.piku wrote:
Serdecznie dziękuję za pomoc :thanks: .
Mój kolcowój to też pospolity i planowałam posadzić go w tworzony właśnie żywopłot nieformowany razem z dzikimi różami, głogami, berberysami i innymi kolczastymi, ponieważ ma tworzyć zasieki przeciwko dzikim zwierzętom.
Nie wiem jak zadziała przeciw dzikim zwierzętom, bo moje sarny przychodzą od pola, nie po skarpie. Ale moje domowe zwierzątka: koty i psy właziły tam i robiły tunele przed gorącem. :think:
Pozdrawiam serdecznie
(...) wszystko, co chcielibyście, by ludzie wam czynili, wy też im czyńcie podobnie. (Mat.7:12)
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 20 Mar 2013 11:27 #136414

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
oster wrote:
Nie wiem jak zadziała przeciw dzikim zwierzętom, bo moje sarny przychodzą od pola, nie po skarpie. Ale moje domowe zwierzątka: koty i psy właziły tam i robiły tunele przed gorącem. :think:

Hmmm, czyli nie jest zbyt kolczasy :( , ale może razem z różą i berberysem da radę :think:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 20 Mar 2013 11:48 #136420

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2383
piku wrote:
na słoneczko czekam z utęsknieniem, bo ja chyba na baterie słoneczne działam :lol:
Bardzo podoba mi sie takie porównanie :lol: ja także zatem na słoneczne baterie :happy4:
Widoczki piękne, tylko dlaczego w tym roku raczej ich nie doświadczę :oops:
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 20 Mar 2013 12:30 #136433

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Bądź dobrej myśli Jolu, słoneczko już działa, śniegi szybko zejdą :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 21 Mar 2013 00:21 #136682

  • oster
  • oster's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 12
piku wrote:

Hmmm, czyli nie jest zbyt kolczasy :( , ale może razem z różą i berberysem da radę :think:

No, i może co pięć centymetrów półmetrowy drut kolczasty :think: Nie masz litości :teach: Zwierzę też człowiek :paper:


Wiesiu, moja bratanica szuka pomysłów na swoją niewielką rabatkę. Widziałam u Ciebie śliczne roślinki niskie na rabacie. Podesłałam jej linka z Twojego wątku, ale FO zniekształciło jej adres. Czy mogę w jej wątku podesłać kilka twoich fotek? Nie będę mogła podać źródła, bo znów coś schrzanią. Co za naród, co za ludzie...
(...) wszystko, co chcielibyście, by ludzie wam czynili, wy też im czyńcie podobnie. (Mat.7:12)
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 00:28 przez oster. Powód: dopisek
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 21 Mar 2013 07:41 #136697

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Lubię dzikie zwierzęta tylko niech nie niszczą moich roślinek, terenu mają dosyć i tam im nie przeszkadzam, a nawet pomagam :)



Drutu kolczastego nie używam, a kolczastych krzewów muszą się wystrzegać również w naturze.

A co do mojego wątku to na FO są dwa moje ogrodowe wątki pod tym samym nickiem i jest tam sporo zdjęć, a to jest link do moich zdjęć w Picassa Album-piku
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 09:13 przez piku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, chester633, waldek727, Mike22, Margolka

Na ziemi przodków 21 Mar 2013 08:43 #136718

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Sarenki wspaniałe, cudne to zdjęcie, albumowe :bravo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 11:47 przez olibabka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Na ziemi przodków 21 Mar 2013 11:41 #136799

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Wiesiu,fotka do albumu :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Na ziemi przodków 21 Mar 2013 12:55 #136840

  • Mike22
  • Mike22's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 6
Wiesiu, chciałbym dodać kilka słów w temacie kolcowoju. Mam go u siebie i na razie nie zauważyłem, żeby był ekspansywny. Kilka ulic ode mnie też rośnie przy ulicy kilka okazów i raczej mają zwarty pokrój. Jeśli chodzi o Goji to dopiero kupiłem na jesień więc będzie obserwowany.
Musisz brać pod uwagę pewną rzecz - my mamy inny rodzaj podłoża, gruntu - o Oster jest piach lub coś podobnego (podłoże ruderalne) więc rośliny szybko kolonizują nowe tereny. Kolcowój w takich warunkach być może lubi się tak rozrastać, podobnie jak rokitnik. Zresztą naturalne stanowiska tego krzewu (rokitnika) są tylko na pomorskich piachach.

Jeśli chodzi o skarpy - przy takich zwięzłych gruntach sztuczne skarpy nie mogą być za strome, bo przy roztopach lub długotrwałych deszczach po prostu "zjadą"! I żadna roślina tego nie zatrzyma.
Jak chcesz mieć "porządek" na jakiejś rabacie między posadzonymi krzewami ułóż agrotkaninę i na to kilka cm. kory lub zrębek drzewnych, lub jakiegoś grysu (żwiru) - w zależności co będzie pasowało dla Ciebie i dla roślin. Chwasty tego nie przerosną, a rośliny raczej nie przebiją się z odrostami.

Ja u siebie skarpy (od strony południowej) obsadzę właśnie rokitnikiem i różnymi różami - dzikimi (w tym bardzo ładną i nie wysoką różą pomarszczoną), berberysami, głogami, irgami, jałowcami itp.

PS. Do mnie tez przychodzą sarny, często jak kończę pracę, przed zachodem słońca. Bardzo sympatyczne zwierzątka, ale przed ich paszczuchami odgrodzony jestem siatka leśną. :whistle:

Czy na tej fotce w poście #136327 to są ranniki? Tegoroczne? A krokusy tegoroczne, ze Śląska?
"Spieszmy się kochać książki, tablety tak szybko nadchodzą." Krzysztof Varga
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 13:02 przez Mike22.
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 21 Mar 2013 14:12 #136861

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Dziękuję Michale :) , już przestałam się bać kolcowoja i posadzę go tak jak postanowiłam razem z dzikimi różami i innymi kolczatkami. A największą swoją rabatę robiłam tak jak piszesz a mimo to perz przebija przez agro :sick: Co do ogrodzenia to mam właśnie siatką leśną ogrodzoną większą część ogrodu, mam jednak jeszcze fragment którego nie chciałam już grodzić więc liczę na nowy żywopłot ;) .
A ranniki i krokusy tegoroczne ze śląskego ogródka :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 21 Mar 2013 15:21 #136878

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2386
A gdzie zdjęcia wiosennych parapetów? :search: Co tam uprawiasz? :think: Zdradź tajemnicę!
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 15:22 przez sd-a.
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 21 Mar 2013 20:17 #136962

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Krokusiki ładniutkie ;) A sarenki takie fajniutkie, :bravo: Świetne ujęcie :wink2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Na ziemi przodków 22 Mar 2013 10:41 #137135

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Siberia wrote:
A gdzie zdjęcia wiosennych parapetów? :search: Co tam uprawiasz? :think: Zdradź tajemnicę!

No dobrze, to jeden dla przykładu :lol:



Głównie to byliny. Tak pobieżnie : dzielżany, jeżówki, złocienie, ubiorek, firletka, powojnik, przetacznikowiec i przetaczniki oraz trawy. Z warzywek jedynie pomidory cztery odmiany. Jednoroczne jeszcze czekają w kolejce :sick:
Próbuję jeszcze siać krzewy (rosa rugosa oraz perukowce), może się uda :oops:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mike22

Na ziemi przodków 22 Mar 2013 10:43 #137136

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
O, widzisz :hug: mam dzielżany do wysiania, zapomniałam :oops:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.

Na ziemi przodków 23 Mar 2013 12:56 #137452

  • Mike22
  • Mike22's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 6
Oooo, jaki super podwójny parapet! Świetny pomysł.

Ja robiłem eksperymenty z agrotkaniną i rezultat był pozytywny, chwaściory nie przerosły. A mam chwasty mutanty. Tkanine połozyłem ot tak na chwasty, bez plewienia, po roku ich nie było, goła ziemia!!! Może Ty stosowałaś jakąś inną tkaninę? Ja stosuje taką:
www.polprotex.pl/nasza-oferta/agrotkanina/
Nie żebym kogoś reklamował - po prostu pierwszy z brzegu link, który się wyświetlił w googlach. Na tej stronie dosyć dobrze są wyszczególnione parametry i zalety tych tkanin.

Może miałaś agrotkaninę zbyt cienką? Chwasty nie powinny jej przerosnąć!

Jeszcze słówko o kolcowoju - to krzew raczej do uzupełnienia kompozycji, jest raczej mało zwarty, kwiaty drobne, liście rzadkie. Ja mam go przez przypadek, raczej jako w pewnym sensie ciekawostkę botaniczną.

Do poprzedniej listy krzewów na skarpe jeszcze bym dodał:
- oliwnik (małe drzewko),
- rodzime kaliny,
- pęcherznice (dobrze kiełkuje z nasion) i
- ogniki (choć mogą przemarzać),
- bez czarny (małe drzewko, owoce jadalne, na soki) i
- trzmieliny (szkarłatny kolor liści jesienią, pospolita na Podkarpaciu, dobrze kiełkuje). Można by jeszcze dodać
- śliwe tarnine (krzew/drzewko)i
- dosyć ciekawą grusze wierzbolistną, a także
- tamaryszki. No jest tego trochę jak widzisz, gdybyś miała jakieś dylematy chętnie coś podpowiem.

Rosa rugosa bardzo dobrze kiełkuje, lepiej od razu do wielodoniczek po 1 nasionku. Ale trzeba pamiętać o słonecznym miejscu i przede wszystkim przewiewnym! Bo zaraz grzybki (mączniaki) atakują.
"Spieszmy się kochać książki, tablety tak szybko nadchodzą." Krzysztof Varga
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.570 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum