TEMAT: Powojnikowy ogród Leszka

Powojnikowy ogród Leszka 21 Kwi 2015 11:09 #360343

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Mam 2 rodzaje takich belek.... jakieś 4 lata temu zamawiałem u stolarza, i on wtedy mi wyciął takie ksztalty z desek.

Teraz zamawiałem jako gotowe elementy z www.woodandarch.pl/ (= jagram.pl). Te elementy ktore widac na zdjęciu to są łuki na bramkę dla pergoli oraz łuki 1/2 omega na wiate gospodarczą. Elementy te są z drewna świerkowego impregnowanego ciśnieniowo, a następnie giętego na gorąco i klejonego dla wzmocniania i utrzymana kształtu. Na koniec wrzucane sa na obrabiarkę cyfrową (CNC) w celu ostatecznego nadania precyzyjnego kształtu..... bardzo ładna robota,, moge polecić. Inna sprawa, że wychodzi to ze 2x drożej jak takie wycinane z deski drewnianej, no ale potem mniej roboty (nie trzeba szlifowac, nie trzeba impregnować preparatmi grzybobójczymi, niektóre elementy mają ładne precyzyjne skosy aby nie stala na nich woda, itp.) Zamówiłem... zobaczymy jak sie sprawdzą.
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2015 11:10 przez Leszek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta


Zielone okna z estimeble.pl

Powojnikowy ogród Leszka 07 Cze 2015 16:00 #376989

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Leszku, jak tam się ma wiata gospodarcza ? Prace postępują ? Widać już jakieś efekty ?

Coś cisza w temacie powojników ... Pokazałbyś jakieś spektakularne kwitnienia - Omoshiro np. :flower2:

Powojnikowy ogród Leszka 07 Cze 2015 16:18 #376993

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Prace nad wiatą zostały wstrzymane bo dostałem niespodziwanie delegację i przed kilkoma godzinami dopiero wróciłem.
Ale za to zobaczyłem kawałek Szkocji, gdzie widziałem niesamowite powojniki górskie, znalzłem dowód na istnienie potwora z Loch Ness, i zobaczyłem wspaniałe Glen Coe
A nawet przyziozłem sobie jednego powojnika .. szczegóły wkrótce.
Ostatnio zmieniany: 07 Cze 2015 16:20 przez Leszek.

Powojnikowy ogród Leszka 07 Cze 2015 18:01 #377018

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Leszku :bye: Bardzo podoba mi się Twój wątek więc wpisuję się, żeby mi nie uciekł. Czekam na relację budowlaną :)

Powojnikowy ogród Leszka 09 Cze 2015 23:47 #377815

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Clematis "Chantilly ™" + "Picardy ™" + "Oh La La™" (aka "Cherokee™")



Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, chester633, Firletka, Dorota15, moni

Powojnikowy ogród Leszka 10 Cze 2015 07:41 #377830

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Ale się pięknie uzupełniają ! :hearts: Jak długo będą kwitły ? Pytam, bo może te tarasowe mają wydłużony okres kwitnienia.
To Twoja "robota", czy kupiłeś je już zapączkowane ?

Powojnikowy ogród Leszka 10 Cze 2015 12:20 #377898

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
To moja "robota", kupiłem sadzonki i pomieszałem w donicy już w zeszłym roku.
Staram się ostatnio eksperymentowac z powojnikami z kolekcji Raymonda Evisona... wydają się być bardziej zróźnicowane i wyspecjalizoawne od tych które można dostać z polskich szkółek.

To są 3 odminay pochdzące z kolekcji Boulevard, czuyli bardzo małe kompaktowe powojniki na taras/patio. W donicy dosrastają do 90-100cm, więc ładnie się komponuja wymieszane w dużych donicach.

Kwitnienie... no teoretycznie w opisach jest od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
W zeszłym roku zaczęły mi kwitnac nieco poźno, bo kupiłem je nieco podmaskrowane (przesuszone, połamane) z marketu. Miały więc przerwę w kwitnieniu, ale potem miały kwiaty aż do przymrozków.
Zobaczymy jak będzie w tym roku.... pewnie nie będzie tak długo, ale do końca lata to może się udać utrzymać wszystkie 3 kolory - trzyamjcie kciuki ;).

Bardzo mi się podoba, że nie kwitną takimi bardzo mocnymi "wysypami" kwiatów a potem przerwa, tylko miały mniej więcej stałą ilość kwiatów.
Postaram się co jakis czas wrzucać zdjecie jak to wyglada w ciągu sezonu... a mam jeszcze jedną podobna donicę, tylko biało-niebieską (ale jeszcze się cała nie rozkwitła, czekam)
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2015 12:24 przez Leszek.

Powojnikowy ogród Leszka 10 Cze 2015 22:20 #378103

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Udało się Evisonowi to utrzymanie kwitnienia . Być może do przymrozków, a na pewno całe lato ? Jak aksamitki :lol:
No właśnie - z powojnikami tak jest, że gdy chce się mieć cały czas jakieś ich kwiaty w ogrodzie to trzeba dobierać odmiany pod względem okresu kwitnienia. Jedne kończą, drugie zaczynają... albo kończą , nim jeszcze zakwitną, bo właśnie złapały uwiąd. :jeez:

Ciekawa jestemm trofeum z podróży służbowej . Czy w Szkocji jakoś szczególnie popularne są powojniki ?

Powojnikowy ogród Leszka 10 Cze 2015 22:46 #378123

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Tak... Evisonki z roku na rok podobaj mi się coraz bardziej, Zadziwiające tylko jak mało atrakcyjnie zwykle wyglądają wystawione w marketach.

W Szkocji rośnie bardzo dużo powojników, ale zdecydowana większość to powojniki górskie. Widziałem może ze 4 wielkokwiatowe, z czego 2 to "Josephine"
Za to górskie posadzone sa czesto wokół wejścia do domu tak aby oplatały całe drzwi, czasmi też posadzone są na murach oporowych czy puszczone po iglakach.

A trofeum kwitnie w grudniu.... będzie zabawa z utrzymaniem go przy życiu, ale spróbuję. Ale kosztował tam całego 1 funta (6zł) - podczas gdy wiekszość powojników tam w sklepie to tak 9-10 funciaków (50-60zł) - więc jak tu nie kupić ? ;)
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2015 22:48 przez Leszek.

Powojnikowy ogród Leszka 11 Cze 2015 00:01 #378172

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
W północnej i zachodniej części Szkocji odczuwają dobroczynny wpływ prądu zatokowego , który łagodzi klimat. Przy średniej zimowej temperaturze nie spadającej poniże – 10 C nic dziwnego ,że górskie powojniki oplatają wejścia do domów. :whistle:

Naoglądamy się takich widoków :woohoo: i też byśmy chcieli ‘Fredy’ , ‘Elizabethy’, ‘Mayleeny’ , :bad-idea: a tu raczej na włoskie trzeba postawić.

Idąc tropem Twojego ostatniego upodobania do Evisonek - czyżbyś kupił wąsatego ‘ Freckles’ ?
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2015 00:04 przez Firletka.

Powojnikowy ogród Leszka 11 Cze 2015 00:32 #378181

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Bingo! Clematis cirrhosa 'Freckles"

Powojnikowy ogród Leszka 11 Sty 2016 13:56 #423950

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Leszku, ciekawa jestem jak tam Twój nabytek. Utrzymałeś przy życiu ? Zakwitł zgodnie z oczekiwaniami ?

Powojnikowy ogród Leszka 11 Sty 2016 14:15 #423957

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Utrzymałem, niestety musialem go zabrac z domu do pracy gdzie ma zdecydowanie fajniejsze (chlodniejsze) okno.
Zakwitł.. jednym kwiatkiem.... ktorego marne resztki zobaczylem jak akurat wrócilem z urlopu :mad2: :mad2: :mad2:

Powojnikowy ogród Leszka 11 Sty 2016 22:34 #424188

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Oooo... no to trzeba czekać do kolejnego grudnia. :huh: Pocieszający jest fakt, że pozwolił Ci zobaczyć chociaż jednego kwiatka. Przynajmniej upewniłeś się, że to ta odmiana :)

Myślę ,że w tym roku dokupię trochę bylinowych. Wielkokwiaty, a szczególnie te wczesne, bardzo mnie ostatnio zawiodły. Zobaczę po zimie. Na razie to tylko takie tam sobie rozważania.

A jak u Twoje plany ? Będą jakieś nowe nabytki , czy pozostajesz przy tym, co już jest ?

Powojnikowy ogród Leszka 11 Sty 2016 22:54 #424204

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Spore zakupy zrobiłem w zeszłym roku do obsadzenia nowej wiaty... jak na razie nic specjalnie nie kwitło, więc nie było co pokazywać.
Na wiosnę muszę się zastanowić... jest spora szansa na kolejny wyjazd do Szkocji więć może coś z tamtąd znowu przywiozę, (hmmmm.... może jakieś Evisonki zamówię) ;)

A zakupy były takie


Wisterie "Texas White" i "Violacea Plena"
Milin "Ursynów" = jeszcze jeden zółty, nie pamietam teraz odmiany.
Clemki: "Starburst", "Beauty of Worcester", "Blue Light", "Moonlight", "Duches of Edinburgh", "Innocent Glance", "MOrning Sky", "Kaiser", "Maria Skłodowska Curie" i "Viva Polonia"
Za tę wiadomość podziękował(a): e-genia

Powojnikowy ogród Leszka 12 Sty 2016 10:07 #424258

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Leszku no to będziesz miał kolorowo .
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2016 10:08 przez e-genia.

Powojnikowy ogród Leszka 13 Sty 2016 12:23 #424623

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Widzę ,że podobają Ci się pełne w podobnym typie : różowe ‘ Kaiser’ , i ’ Innocent Glance’ ; białe: ‘Skłodowska’ i ‘Duches of Edinburgh’.

Ja zauważyłam, że też wybieram te o zbliżonych barwach i kształcie , różniące się tylko jakimś subtelnym detalem.

Pergola pewnie wyglądała cudnie … Bo już stoi , tak ? :)

Powojnikowy ogród Leszka 13 Sty 2016 20:16 #424782

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Leszku jestem u Ciebie pierwszy raz. Wpadłam po same uszy... Tak pięknie kwitnących, w takiej ilości odmian klematisów to nie widziałam. Może masz jakiś sposób na podpory dla tych pnączy? Czy zasilasz je specjalnym nawozem?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.268 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum