TEMAT: Powojnikowy ogród Leszka

Powojnikowy ogród Leszka 11 Kwi 2016 11:14 #454905

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Pamelko - tak, już dawno pora. Samce wygryzały się od 3 do 2 tygodni temu (zależnie od strefy klimatycznej) samiczki gdzieniegdzie już wszystkie wyszły, a u mnie akurat wyszły z połowy kokonów i się zepsuła pogoda (spadła temperatura) i tak od 3 dni nic więcej się nie dzieje.

Firletko - tak, takie kokony murarki ogrodowej, a często również gotowe domki lub materiały do ich wykonania (np trzcinę) można nabyć bez problemu przez internet. teraz już jest "po sezonie" ale w lutym można kupować np. na Allegro albo OLX. Ja nabyłem akurat tutaj: www.murarkaogrodowa.com/
Można również spróbować bez kupowania.... wystarczy przygotować dobry "ul", czyli pojemnik wypełniony 10-20cm rurkami odpowiedniej średnicy. Najlepiej nadaje sie do tego gruba trzcina, troszkę gorzej łatwiejszy do znalezienia rdest sachaliński. Rurki muszą być zasklepione z jednej strony, suche, skierowane wylotem na N,W lub E. Dobrze jak są zasłonięte siatką aby ptaki się nie dobrały, ale nie jest to konieczne. Jeżeli pszczoły odnajdą dobre miejsce same zaczną zakładać kolonie.

Obejrzyj jakie pszczoły latają u Ciebie w ogrodzie i czy masz szanse na skolonizowanie - tak z grubsza to sa 3 typy popularnych pszczół:

Największe (najbardziej rozpoznawane, kiedys najlicznejsze) sa pszczoły miodne. Paskowane odwłoki, noszą pyłek na tylnych odnóżach.


Nieco mniejsze (samica tylko troszke mniejsza od miodnej, samce wyraźnie mniejsze), ciemniejsze, rudawe, obecnie całkiem liczne, są murarki ogrodowe (samce mają białe "czupryny").
Noszą pyłek "na brzuchu"


Najmniejsze są pszczolinki, wyglądają jak miniaturki pszczoły miodnej


I jeszcze raz... murarka(góra) vs pszczoła miodna (dół) na tym samym kwiatku.

Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2016 11:18 przez Leszek.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, dodad, pamelka, futrzasta, Firletka, MirkaS, CHI


Zielone okna z estimeble.pl

Powojnikowy ogród Leszka 12 Kwi 2016 10:53 #455303

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Nawet się wcześniej nie zastanawiałam nad kontrolowanym wprowadzeniem zapylaczy do ogrodu, a to przecież też część ogrodnictwa , i to jaka ważna ! Faktycznie. :woohoo:
Śliczne są te murarki! Sama jestem zdziwiona, że owad może mnie tak zachwycić ... :lol:
Z tego owarzystwa, które tu nam pokazałeś to mam chyba zwykłe pszczoły ogrodowe. Murarek z ładunkiem na brzuchu nie widywałam u siebie. Może jeszcze te pszczolinki, ale chyba najwięcej było os . Szczególnie przy mikołajku płaskolistnym. Istny najazd. Chyba setki , aż stało się to niebezpieczne - szczególnie dla dzieci. Wycięłam, ale co z tego , kiedy zdążył się rozsiać po ogrodzie i za nic nie da się wyrwać :hammer: - korzeń palowy , nie wiem jak głeboko sięgający w głąb gruntu.

Czy osy nie przeganiają murarek ? Jest między nimi w ogóle jakaś konkurencja, czy raczej żyją obok siebie w zgodzie ?

Powojnikowy ogród Leszka 12 Kwi 2016 11:41 #455313

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Zacytuję jeden z portali pszczelarskich (pasiekamichalow.weebly.com/) w kwestii os i szerzeni (szerszeń to tez osa, tylko duża):
Osy przede wszystkim lecą do słodkiego, wykradają miód, słodki nektar, mogą też zabierać pszczoły, larwy do wykarmienia swojego czerwiu. Szerszenie natomiast słodkiego nie jedzą, do uli wchodzą tylko po mięso - larwy pszczele, jedzą także dorosłe robotnice. Martwe pszczoły wynoszą do swojego gniazda aby wykarmić młode (też czerw). Bardzo często, owady te wchodzą do uli, także pustych tylko po to, by założyć gniazdo. Co w tym niebezpiecznego? Ano przede wszystkim to, że pszczoły broniąc się, mają małe szanse, bardzo dużo ginie w trakcie zmasowanych walk, nie raz nie dwa, mieliśmy "dywany" martwych pszczół przed ulami, które zginęły w walce z osami. Osy bezkarnie często chodzą po plastrach, pszczoły czasami nie reagują. Na pewno ma też na to wpływ łagodna - za łagodna linia pszczół, często podkreślamy, że wytłumianie przed hodowców matek pszczelich instynktu samoobronnego w genach pszczół źle rzutuje później przy rabunkach, pszczoły nie są przyzwyczajone do agresywnej obrony.

Tyle mówią specjaliści.... ale moje obserwacje są nieco odmienne.

Generalnie mam ogląd na różne typy os:
* mam na terenie posesji podziemne gniazdo os, nie wiem jakiego gatunku, ale siedzą bardzo głęboko i nie mogę się ich pozbyć od kilku lat
* mam też tak mniej więcej od 3 lat po kilka gniazd klecanek (osy społeczne, ale jednoroczne, co roku zakładające nowe gniazda)
* z lasu obok mnie regularnie przylatuję szerszenie, w zeszłym roku nawet miały gniazdu pod dachem sąsiada

Co obserwuję:
* Te osy które mieszkają w ziemi, regularnie przylatują do gniazda niosąc martwe pszczoły... ale budzą się tak późno, że w zasadzie nie wydają się być zagrożeniem dla wczesnych murarek. W końcu lata i na jesień wydają się być bardziej zainteresowane owocami (jabłka, gruszki) niż polowaniem na pszczoły.

* Klecanki - nigdy nie przyuważyłem aby cokolwiek przynosiły do ula... żywią się chyba poza nim, ale nie wiem na co polują.. może w tym roku prześledzę.

* Szerszenie - do mnie przylatują tylko na owoce, ponoć na pszczoły polują tylko wewnątrz uli, co by potwierdzało ich brak zainteresowania pszczołami latających po kwiatkach.

Osy generalnie nie są tak wybitnie jednoznacznie złe. Są wszystkożerne, wiec poza faktem polowania na pożyteczne pszczoły to zjadają również szkodniki ogrodowe: mszyce, gąsienice, komary, meszki, itp. Są również podobno całkiem dobrymi zapylaczami owoców (choć ja niespecjalnie widuję je na kwiatach drzew owocowych).
Za tę wiadomość podziękował(a): Firletka, Łatka

Powojnikowy ogród Leszka 12 Kwi 2016 16:49 #455392

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Ja tam jednak miłości do os nie czuję.
Na starość mam silną alergie na jad błonkoskrzydłych (dwa razy pod kroplówką w szpitalu, raz mało nie straciłam serdecznego palca). Osy w moim wiejskim domku to istna plaga - jedzą wszystko, późnym latem nie sposób zjeść obiad czy wypić kawę na tarasie, setki zlatują się w jednej chwili. Mieliśmy tez inwazję wewnątrz, z rozbieraniem połaci dachu włącznie. "gniazdo" było płaskim plastrem miedzy deskami a blachodachówką, metr na dwa mniej więcej :woohoo:
Tez nie widziałam, by osa chodziła po kwiatkach.
Szerszenie... boje się ich, ale mimo to nie są takim utrapieniem. Przylatują z lasu - a też miały gniazdo u sąsiada za podbitką dachu. Kiedyś znalazłam jednego... pod kołdrą, ale po zgaszeniu światła wypadł przez okno na dwór.

Powojnikowy ogród Leszka 13 Kwi 2016 21:34 #456100

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Firletka wrote:
Kaiser odbija od zera...

Własnie obejrzałem swoje "Kaiser" ... ten w donicy to niestety nie przeżył (tak jak podejrzewałem) i nic nie wypuszcza.
Za to ten wysadzony do gruntu (latem!) ma się doskonale i ładnie wypuścił ze wszystkich nadziemnych pąków :)
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2016 21:34 przez Leszek.

Powojnikowy ogród Leszka 13 Kwi 2016 21:53 #456130

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
A mojego w gruncie nie widać :( niestety. Za to są murarki :woohoo: zgodnie z Twoją sugestią.

Powojnikowy ogród Leszka 14 Kwi 2016 00:30 #456216

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Leszek wrote:

* mam na terenie posesji podziemne gniazdo os, nie wiem jakiego gatunku, ale siedzą bardzo głęboko i nie mogę się ich pozbyć od kilku lat

:ohmy: Próbowałeś się ich pozbyć samodzielnie, czy prosiłeś o pomoc jakieś służby ( straż pożarną ) ?

Takie gniazdo w ziemi chyba nie jest zbyt bezpieczne, szczególnie podczas koszenia ?

Do mnie też przylatują szerszenie. Zauważyłam nawet, że mają swoje stałe korytarze powietrzne. Zawsze latają tymi samymi szlakami. Dużo wokół brzóz, a to środowisko podobno bardzo im odpowiada. U mnie późnym latem zbierają, a właściwie ogryzają korę z bzu lilaka. Tylko z niego, pozostałe gatunki ich nie interesują. Doczytałam gdzieś , że taka forma celulozy służy im jako budulec gniazd, ale czy spędzają w nim zimę, czy tylko sama królowa - pojęcia nie mam. :dry:
Wiosną podczas kwitnienia irgi błyszczącej mnóstwo ich kręci się nad żywopłotem.To charakterystyczne , niskie, złowrogie buczenie zawsze stawia mnie na baczność.

Zdecydowanie wolałabym towarzystwo murarek i pszczolinek.

Powojnikowy ogród Leszka 14 Kwi 2016 23:45 #456681

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Próbowałem samodzielnie. Tak ogólenie to one mie nie przeszkadzają jakos specjalnie... nigdy nikogo nie atakowały, prawdę mówiąć nawet trudno odczuć ich obecność, bo aktywne są tylko w lecie i mają tak szeroko rozsiane wejścia do gniazda po całym placu, że nawet przyloty/odloty trudno obserwować. Tak więc dość szybko zaprzestałem działań,

W środę za to wykluwały się masowo panie murarki :D







Za tę wiadomość podziękował(a): Firletka, MirkaS

Powojnikowy ogród Leszka 22 Kwi 2016 09:14 #459464

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Dotarła do mnie właśnie długo poszukiwana książka :fly: :fly: :fly:
W sam raz aby sobie poczytać bezpośrednio pod kwitnacą glicynią :D

Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2016 09:15 przez Leszek.

Powojnikowy ogród Leszka 22 Kwi 2016 10:19 #459483

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Miłej lektury :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Leszek

Powojnikowy ogród Leszka 05 Maj 2016 15:14 #465360

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Zaczyna się :D

"Stolwijk gold"


"Pamela Jackman"


"Parisienne" (popedzony w szklarni)
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2016 15:14 przez Leszek.
Za tę wiadomość podziękował(a): pamelka, Firletka, Łatka, MirkaS


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.215 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum