TEMAT: Zielono mam w głowie - ogród Anny

Zielono mam w głowie - ogród Anny 30 Kwi 2013 20:54 #151219

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Aniu - czy powinnam teraz podsypać coś piwoniom ?
Moja Fan tan (jaki to właściwie gatunek? ) ma obecnie wielkie pąki ,to jej druga wiosna u mnie
i zapowiada się kwitnienie co najmniej ośmioma pąkami :dance:

Tylko ,że chciałabym uniknąć sztucznego nawożenia w ogrodzie.


Zielone okna z estimeble.pl

Zielono mam w głowie - ogród Anny 01 Maj 2013 20:41 #151521

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Igorze- koniecznie spróbuj siewu sasanek :)

Marteczko- tak, to o tę szkółkę chodzi :angry: Wśród moich znajomych postanowiono nic już u tego osobnika nie kupować.

Miłek pełnokwiatowy...... ja kupiłam dwa i jeden też cofa się w rozwoju a drugi, powoli ale sukcesywnie, powiększa swoje rozmiary. One jednak wymagają żyznej gleby z dodatkiem gliny. U mnie gliny nie dostały :silly: :oops:

Calianthemum posadziłam wg porad p. Radziula. Rozrasta się powoli ale jest urocze. Wiem, że w dużej kępce wygląda imponująco i nie mogę się doczekać, kiedy moje takie będzie .


Magdalo- ja na wiosnę zwykle stosuję sztuczny nawóz dla roślin kwitnących ( w tym roku - saletrę potasową) a po kwitnieniu podsypuję piwonie obornikiem granulowanym. Jeśli masz dostęp do naturalnego, to można po sfermentowaniu i rozcieńczeniu podlewać jego roztworem .

Fan Tan to Paeonia hybrida.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 01 Maj 2013 20:58 #151532

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Aniu, a jak jest u niego z reklamacjami? Uwzględnia, próbowałaś? Osobnika, piszesz! :rotfl1: To musiał Cię nieźle wyprowadzić z równowagi!
A ja już mam zamówioną u koleżanki gliniastą ziemię z kretowisk od koleżanki! :) Czyli miłka czeka przesadzanie... Tak łatwo się nie poddam! ;)

Zielono mam w głowie - ogród Anny 01 Maj 2013 21:14 #151542

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
W ogrodzie zazieleniło się i kwitną następne rośliny :) Jestem zauroczona różową pełnokwiatową anemonellą; zielonkawą zakopał mi chyba kret, bo nie wyrosła. Za to kupiłam sobie w tym roku ogromną sadzonkę Amelii.





Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2013 06:12 przez andowan.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Alina-277

Zielono mam w głowie - ogród Anny 01 Maj 2013 23:30 #151606

  • marzenaF
  • marzenaF's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1306
  • Otrzymane dziękuję: 309
Pięknie wiośni ,pomimo złości na pana S ;)Prawdziwe brylanciki Ci rosna :)
Spełnione marzenia Marzenki part 2 ]
kto nie ryzykuje,ten .... nie wącha :-D

Zielono mam w głowie - ogród Anny 02 Maj 2013 09:19 #151661

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Faktycznie piękna ta różowa pełnokwiatowa anemonellą ;) I iryski ;)
Ale to :huh: trillium ciekawe,oryginalne,ładne :)

Zielono mam w głowie - ogród Anny 02 Maj 2013 13:17 #151721

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
artam wrote:
Aniu, a jak jest u niego z reklamacjami? Uwzględnia, próbowałaś? Osobnika, piszesz! :rotfl1: To musiał Cię nieźle wyprowadzić z równowagi!

Marteczko- ja zamawiałam przez znajomego, który odbiera sadzonki na wystawie ogrodniczej. Znajomy napisał o niespójności zamówienia z wykwitającymi odmianami. Szkółkarz odpisał, że bardzo mu przykro :whistle: I na tym się skończyło. Gdybym zamawiała przez sklep internetowy, zgłosiłabym sprawę u rzecznika konsumenta zajmującego się transakcjami w UE. Wiesz Marto - szkoda mi wydanych pieniędzy i złudnej nadziei, że ucieszy mnie kilka nowych odmian anemonków wykwitających w moim ogrodzie.

Marzeno- złości nie czuję ale pogardę i owszem. Pogardę i niesmak.

Aniu- to Trillium było kupione jako różowa hybryda Trillium chloropethalum w angielskiej szkółce
( niedawno było tam składane zbiorowe zamówienie członków oazy) trzy lata temu. Kupiłam dwie cebulki i w tym roku nareszcie zakwitły. Każdy nieco inaczej ale oba na bordowo i oba to jednak T. kurabayashi.Są tak urocze, że nie będę składała reklamacji.

Na cienistej rabacie wykwitają kolejne zawilce....









i nieco większe rośliny :)

Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277

Zielono mam w głowie - ogród Anny 02 Maj 2013 16:47 #151745

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Aniu kiedy ujrzałem zdjęcia twojego ogrodu to oniemiałem w pierwszej chwili pomyślałem, że jesteś z wykształcenia architektem ogrodowym ;)
Muszę przyznać iż twoja bogata kolekcja irysów robi mega wrażenie, a na deser jeszcze te liliowce to już w ogóle rarytas.
Zazdroszczę ci tak wielkiego ogrodu i pomysłu na niego
Zaraz do ciebie
by zobaczyć na żywo ten ogród stworzony z pasji.
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2013 16:47 przez Michał.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 04 Maj 2013 20:59 #152739

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Aniu, to ja tak samo skorzystałam z uprzejmości koleżanki...
Ale pięknie rozrośnięte masz już te kępy zawilców... U mnie nie wszystkie chcą tak ładnie przyrastać... Inna sprawa, ze ja ciągle grzebię na tej rabacie... Niektórych w ogóle nie mogę się doszukać... I mam kłopot, gdzie posadzić te, które mam w doniczkach na balkonie... Aniu, jak sądzisz, skoro nie mam dla nich cienia, to czy mogę posadzić na rabacie, gdzie cienia za bardzo nie ma? Tak sobie tłumaczę, że przecież wiosną, kiedy kwitną, to i tak w warunkach naturalnych mają słońce... A potem zanikają... Więc może się nie zorientują, że są na słońcu, jeśli będę podlewać? ;) :rotfl1:
Dlaczego mi się podobają rośliny cieniolubne, a mam patelnię? :angry: :placze:
I jeszcze o anemonelle chciałam spytać... Bo właśnie posadziłam swoje pierwsze... Czy one utrzymują liście przez cały sezon, czy też im zanikają?

Zielono mam w głowie - ogród Anny 06 Maj 2013 08:48 #153372

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Michale- bardzo mnie cieszy, że podobają Ci się moje rośliny. Co do kompozycji ogrodu, to z pewnością pozostawia ona dużo do życzenia. Tak to jest, jak się dostaje "areały" na raty ;) :whistle:
Ale czuję się w swoich pieleszach dobrze i chyba o to chodzi :)

Marto- wydaje mi się, że zawilce będą cierpiały w okresie wczesnego lata, jeśli posadzisz je na słonecznym miejscu. One wprawdzie w naturalnym środowisku mają słońce wiosną ale potem, gdy drzewa mają liście, są w chłodnym cieniu.Żeby chociaż miały jakiś cień od wysokich bylin - u mnie rośnie taki na słońcu ale potem ma od południa cień od lilii martagonów. Muszę przyznać, że podoba mi się jego zwarty pokrój; w cieniu są raczej wysmukłe.

Odmiany Anemone nemorosa zbieram od kilku lat więc nie dziwota, że starsze już się porozrastały.
Co do Anemonelli, to jest mój debiut i nie wiem, jak się zachowują w ciągu sezonu wegetacyjnego. Trzeba sprawdzić w sieci :oops:

Popadało solidnie i cały ogród ruszył z kopyta ( chwasty także :angry: ). Niestety szaleją też choroby grzybowe. Leczę już niektóre piwonie; całe szczęście, że niewiele.
Na rabatach coraz bardziej zielono .I kwiatów coraz więcej.

Kwitną malutkie sasanki botaniczne, które uwielbiam tak samo, jak te odmianowe.Szkoda, że wyhodowanie ich z nasion jest dużo trudniejsze niż Pulsatilla vulgaris.



A to jest moja jedyna siewka Pulsatilla alpina var. sulphurea z nasion od Jelitto. Z pewnością, to nie ten gatunek ale urocza i kwitnie wciąż nowymi kwiatami.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 06 Maj 2013 23:30 #153722

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488




Za tę wiadomość podziękował(a): marzenaF

Zielono mam w głowie - ogród Anny 07 Maj 2013 22:13 #154106

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
No właśnie, Aniu, będę szukać dalej... Może pomiędzy hostami...
Piękne te botaniczne sasanki...
A jeszcze o trójlisty chciałam spytać... Jak z tempem przyrastania? Pamiętam Twoje zdjęcia z poprzednich lat... Trochę przybyło, ale nie tak, jak byśmy chcieli? ;)
Jako, że nie mam miejsca dla cieniolubnych też sobie zamówiłam! ;)

Zielono mam w głowie - ogród Anny 08 Maj 2013 00:14 #154173

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Marteczko - pamiętaj ,jaka jest u mnie gleba :P Wszystkie rośliny wymagające żyznego podłoża, mimo moich starań, mają niestety trudne warunki bytowania. Dlatego trójlisty rozrastają się ale raczej truchcikiem a nie galopem :) Ale i tak jestem szczęśliwa, że w ciągu poprzedniej zimy żaden mi nie padł, gdy w wielu ogrodach na Mazowszu powymierały wszystkie.
No a z cieniem też u mnie krucho a zapotrzebowanie spore :whistle: Dobrze, że sąsiedzi od strony południowej, posadzili trochę tuj blisko ogrodzenia ( właściwie, niezgodnie z prawem), to cienia troszkę przybyło :happy4:

Wykwitły już ostatnie zawilce. Ze sprawdzeniem zgodności odmianowych pozostałych, które nie zakwitły, trzeba będzie czekać co najmniej rok.







Kwitną fikarie...





i pierwiosnki...



i trochę cieniolubów :)





Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2013 07:58 przez andowan.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 08 Maj 2013 21:42 #154474

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Zachwycający ten liść Podophyllum pleianthum, teki błyszczący, coś pięknego!
Aniu, wśród moich nowych nabytków jest m.in. Multiplicity i próbuje nawet kwitnąć, takie niewydarzone ma te kwiaty, Bardziej w typie Bracteaty czy Virescens, to już zaczynam podejrzewać, że coś jest nie tak... Twój pięknyi taki jak na zdjęciach! Może mój się w gruncie wyrobi ;) , pocieszam się! :)

Zielono mam w głowie - ogród Anny 10 Maj 2013 12:54 #155112

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
artam wrote:
Aniu, wśród moich nowych nabytków jest m.in. Multiplicity i próbuje nawet kwitnąć, takie niewydarzone ma te kwiaty, Bardziej w typie Bracteaty czy Virescens, to już zaczynam podejrzewać, że coś jest nie tak... Twój pięknyi taki jak na zdjęciach! Może mój się w gruncie wyrobi ;) , pocieszam się! :)

Marteczko- może się wyrobi :) Wiesz, ja już teraz nie dowierzam etykietkom producentów i często sprawdzam w sieci zgodność gatunkową lub odmianową rośliny aby prawidłowo podpisać jej zdjęcie . I szukając zdjęć odmiany Multiplicity, napotkałam właśnie takie, jakie opisujesz. W mojej kępce też niektóre kwiatki są w typie ( jak ja to nazywam) kryzy bez białego środka. Może Twój okaz musi się po prostu wzmocnić (?)

W tym roku krzewy i drzewa są obsypane kwiatami . Jedynie hortensje bukietowe u mnie jakoś ospale budzą się do życia. Może jest im najnormalniej za gorąco. Bo też upały doskwierają i mi i moim roślinom. Magnolie ledwo zakwitły, już zrzucają płatki. Dopiero w tym roku, dzięki dużej ilości kwiatów spostrzegłam, jak uroczo pachnie kwitnąca Elizabeth.



Zielono mam w głowie - ogród Anny 10 Maj 2013 23:20 #155317

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Tegoroczna zima, choć długa, okazała się sprzyjająca dla ciepłolubnych gatunków.Szczególnie brak silnych, wiosennych przymrozków, które zazwyczaj niszczą pąki kwiatowe. Obficie zakwitły judaszowce.



Na skalniaku królują poduszkowe floksy. Jak ja je lubię :dance:











Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 23:24 przez andowan.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 11 Maj 2013 21:18 #155534

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Podziwiam Twoje rarytasy,szczególnie trójlisty,mają zniewalający wprost urok.Podziwiałam je kiedyś w ogrodzie Carol Klein,niestety nie osobiście,miała tam sporą "łączkę"i opowiadała o tym jak wolno sie rozrastają.Wiosna bogata u Ciebie,takie prześliczne maleństwa a każde wywołuje uśmiech na twarzy,o ile życie zyskuje w ich towarzystwie. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): andowan

Zielono mam w głowie - ogród Anny 11 Maj 2013 22:02 #155575

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Ewo- witaj :) To prawda-wiosna w moim ogrodzie aż kipi. Wczoraj wieczorem, po kilku dniach morderczego upału, przeszła burza z wiatrem i siekącym deszczem. To wystarczyło, żeby rośliny ruszyły jeszcze szybciej.

Trillium grandiflorum w końcu zakwitło; widać, że podzieliło się na mniejsze, potomne roślinki i czeka mnie w sierpniu wykopywanie i oddzielanie potomnych cebulek. Będzie to mój debiut w tym względzie.
Forma różowa wybarwia się intensywniej wraz ze starzeniem się kwiatu .



Zaczynają kwitnąć pierwsze piwonie botaniczne....





i pierwsze prymulki Siebolda.



Ostatnio zakochałam się w kuklikach ( znowu cienioluby a cienia w moim ogrodzie mało :dry: )Dobrze, że jest już spora oferta ich pięknych odmian. Oto pierwszy, który mi zakwitł :woohoo:

Za tę wiadomość podziękował(a): t-x, Bozi


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.418 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum