TEMAT: Zielono mam w głowie - ogród Anny

Zielono mam w głowie - ogród Anny 12 Kwi 2013 23:00 #144914

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Aniu, u Ciebie nawet krokusy inne niż wszędzie! Ale w przebiśniegowe szaleństwo nie popadłaś? Bo jakiś szał niszowy wielce wokół nich się odbywa... Mnóstwo odmian w niedobrych ;) cenach, różnice bez szkła powiększającego niezauważalne ;) , boję się o Ciebie :) , ale nie ulegniesz? ;)
A co to za trawki w większej ilości? Z siewu?


Zielone okna z estimeble.pl

Zielono mam w głowie - ogród Anny 12 Kwi 2013 23:18 #144918

  • Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Posty: 561
  • Otrzymane dziękuję: 21
Witaj.

Skąd masz takie krokusy :woohoo: Te dwa ostatnie wyglądają jak jakieś rarytasy.
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)

Zielono mam w głowie - ogród Anny 13 Kwi 2013 22:52 #145200

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Marzeno- Spring Pearl kwitnie u mnie po raz pierwszy i muszę przyznać, że przerósł moje oczekiwania. W realu wygląda ciekawiej niż na zdjęciu w katalogu szkółki.Cieszę się, że go kupiłam.

Marteczko- pewnie wpadłabym w szaleństwo przebiśniegowe gdyby nie to, że one u mnie nie chcą rosnąć. Po wielu próbach zaadaptowania ich w moim ogrodzie ( bo, co to za ogród bez przebiśniegów :( ) poddałam się. A wydawałoby się, że one rosną wszędzie.

Trawki z siewu, o które pytasz, to jednoroczny ryż ozdobny Black Madras. Teraz jest jeszcze zielono-purpurowy ale starszy, ma być zupełnie bordowy. Koleżanka się nim zachwycała więc i ja się skusiłam.

Pawle- rzadziej spotykane cebulowe kupuję zazwyczaj w sprzedaży wysyłkowej najczęściej na Litwie - u Ruksansa, Bondarenki lub Augisa. Czasami korzystam ze sklepów internetowych w Anglii.

Dzisiejszy dzień był bardzo pracowity. Sprzątanie po zimie, to dla mnie najmniej wdzięczna praca w ogrodzie: żmudna, męcząca i wydawałoby się, że nigdy się nie skończy. Dobrze, że chociaż kwitną pierwsze cebulowe (i nie tylko), wśród których dziś uganiały się owady. Widziałam też inne symptomy wiosny : pierwszą w tym sezonie żabę, jaszczurkę żyworodną i kilka dużych kluczy żurawi.

Szare jeszcze rabaty ubarwiają kolorowe plamy krokusów.Zakwitła też moja najstarsza kępka miłków amurskich...







a także po raz pierwszy pełnokwiatowy rannik zimowy i przylaszczki siedmiogrodzkie o nieco stłamszonych ciężkim śniegiem kwiatach, pod którym zaczęły się rozwijać.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 18 Kwi 2013 07:51 #146775

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
No i zrobiło się ciepło; niekiedy myślę, że zbyt ciepło bo rośliny wczesnej wiosny wykwitają na wyścigi i bardzo szybko przekwitają :( Nic dziwnego - oblatywane nagminnie przez liczne owady, spełniły już swoją rolę przywabiaczy i na tym koniec :unsure: Ja wolałabym, aby kwitły dłużej.

A to zdjęcia z ostatnich dni:







W szklarence wykwitają kolejne ubiegłoroczne siewki sasanek. Niektóre mają kwiaty pojedyncze a niektóre strzepiaste.



Zielono mam w głowie - ogród Anny 18 Kwi 2013 12:49 #146850

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Śliczna Ta Twoja wiosna ;) Ale jakie ładne,ciekawe masz sasanki :bravo:

Zielono mam w głowie - ogród Anny 25 Kwi 2013 22:55 #149379

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Roślinki przecudnej urody,dobrze,że cieszą nas w przeciwieństwie do chwastów,których namnożyło się.....oj.Gwiazdnica bije rekordy,koszmar.Tej wiosny wszystko naraz i trudno ogarnąć, zwłaszcza gdy się dokłada coraz to nowe nasadzenia,cięzkie życie ogrodnika ale jakoś nie rezygnujemy :rotfl1: :bye:

Zielono mam w głowie - ogród Anny 26 Kwi 2013 05:10 #149426

  • tulipan363
  • tulipan363's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 30
Cieszę się Aniu ,że założyłaś wątek!
Będzie co oglądać!

Pozdrawiam Kasia

Zielono mam w głowie - ogród Anny 26 Kwi 2013 07:30 #149438

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 234
Aniu :hug: i ja zajrzałam do Twojego ogrodu . Piękny i niepospolity.I te perełki kolekcjonerskie :woohoo:
Jestem pod wielkim wrażeniem. :bravo:

Zielono mam w głowie - ogród Anny 26 Kwi 2013 07:36 #149441

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Witaj Aniu, piękną wiosnę nam prezentujesz...
Mam kilka pytań, czy reticulata z roku na rok Ci się rozrastają?
U mnie jest zupełnie odwrotnie, z po 2 latach już zupełnie wychodzą same liście...
Po ilu latach od wysiewy zakwitają sasanki, na druki rok? piękne wyszły siewki.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 26 Kwi 2013 09:16 #149482

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
To prawda siewki wyszły rewelacyjnie :bravo:
Trudno takie w sprzedaży znaleźć :think:
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2013 09:16 przez pamelka.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 28 Kwi 2013 09:08 #150133

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Aniu- sasanki są jednymi z moich ulubionych wiosennych roślin. Czują się u mnie dobrze i łatwo je rozmnażać z nasion ( szczególnie P. vulgaris i jej hodowlane odmiany, bo z innymi gatunkami to różnie bywa - wschodzą marnie) więc sadzę je namiętnie już od lat. A jeszcze te niespodzianki wykwitające z siewu :woohoo:

Ewo - to prawda - praca w ogrodzie tej wiony jest nie do ogarnięcia; jeszcze nie uporałam się z pozimowym sprzątaniem a tu poszedł deszcz ( cieszę się z niego bardzo bo wschodzące roślinki były umęczone tym upałem) i pewnie rzucą się nowe chwasty :unsure:

Kasiu - też się cieszę tylko muszę zmobilizować się aby na bieżąco wklejać zdjęcia.

Małgosiu- będzie mi miło, jeśli będziesz zaglądała tu częściej :) . Rzeczywiście- nagromadziłam sporo różności w swoim ogrodzie. Z bólem ostatnio stwierdziłam, że muszę się już ograniczać z pozyskiwaniem nowych roślin, bo zaczyna brakować miejsca do nowych nasadzeń :(

Igorze- zaprezentowane I. reticulata , to jesienne nasadzenie; dopiero zobaczę , jak z nimi będzie. Dawniej miałam takie szafirowe i przez dobre kilka lat rosły i kwitły ale nie mogę powiedzieć, żeby się rozrastały. Po gruntownym przetrząśnięciu rabaty, na której rosły, w celu pozbycia się uciążliwych kłączy pewnej tarczycy, zanikły i iryski.
Siewki sasanek kwitną mi w 90 % na drugi rok po wysianiu tylko spełniam pewne warunki : wysiewam wiosną najlepiej w multipaletki i potem pikuję w wysokie doniczki ( są takie-popularne dziewiątki ale o głębokości 14 cm). Na zimę dołuję w szklarence a na wiosnę już mogę dokonać selekcji kwitnących roślinek i odpowiednio
"usadzić" je na rabatach. Taki sposób podał mi p. Jarek Wesołowski- na forum "wesoly".Dawniej pikowałam w standardowe dziewiątki i nie kwitły na drugi rok.

Jolu- też się nimi zachwycam.
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2013 09:11 przez andowan.
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor

Zielono mam w głowie - ogród Anny 28 Kwi 2013 09:29 #150143

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
A teraz nadrabiam zaległości w prezentacji wiosennych roślin z mojego ogrodu. Było tak gorąco, że przylaszczki i kokorycze pełne już prawie przekwitły.







Wszystkich wiosennych drobnocebulowych nawet nie zdążyłam uwiecznić na fotografiach.







Wykwitł późny , pełnokwiatowy miłek amurski a z Erythronium dens-canis - tylko jedna odmiana. Niestety - ubiegłoroczna aura w czasie ich wegetacji była upalna i sucha więc psizęby szybko zasuszyły liście ( mimo mojego regularnego podlewania) i nie zdążyły nazbierać w cebulkach pokarmu na tegoroczne kwitnienie :( :dry:

Zielono mam w głowie - ogród Anny 28 Kwi 2013 10:02 #150160

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Aniu kolejne piękne unikatowe maleństwa :lol: Kokorycze są cudne w swojej rozmaitosci, chyba się skuszę jeszcze na inne, jeśli uda mi się znaleźć.
Napisz proszę w jakich warunkach u Ciebie rosną, szykujesz im specjalne podłoże, zasilasz?
Miłka miałam ostatnio okazje na żywo podziwiać, malutkie dzieło sztuki :lol:
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2013 10:02 przez pamelka.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 29 Kwi 2013 10:11 #150710

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Jolu- kokorycze pełne C. solida rosną w naturalnych warunkach w próchnicznej, przepuszczalnej glebie w lasach liściastych ( tak, jak np.zawilce gajowe i przylaszczki ) ale u mnie radzą sobie wyśmienicie na przepuszczalnej , niezbyt żyznej glebie na słońcu i sieją się tworząc najróżniejsze mieszańce. Jedno wiem na pewno- trzeba unikać gliniastej gleby bo tam często cebulki zagniwają. Kokorycz pusta C. cava jest jeszcze wrażliwsza na zagniwanie i tym sposobem straciłam prześliczną, ciemną odmianę.
Odmianowe kokorycze oferują szkółki litewskie Bondarenko, Augis, Ruksans; przysyłają ładne cebulki choć niestety niezbyt tanie :(


A tymczasem w moim ogrodzie zakwitły pierwsze zawilce :) Czekam na następne choć już wiem, że na zakupach u pewnego szkółkarza z Austrii, zostałam najzwyczajniej oszukana co do odmian. Trudno- stracił dobrą klientkę a moich znajomych- potencjalnych klientów - też ostrzegę przed zakupami w tej szkółce.



Na skalniaku też robi się kolorowo.





Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2013 10:14 przez andowan.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 29 Kwi 2013 10:15 #150716

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Aniu bardzo dziękuje za odpowiedź. Dostałam własnie dwie sadzonki kokoryczy, do tego zakupiłam zawilca. Postaram się sprostac ich oczekiwaniom.
Niestety te internetowe zakupy nader często kończą sie porażką :jeez: Ostatnio nawet renomowani dostawcy bardzo się pogorszyli z jakością dostarczanego materiału :unsure:
Ale, ze z Austrii nadeszły niewłasciwe :jeez: Reklamowałaś chociaż?

Zielono mam w głowie - ogród Anny 29 Kwi 2013 10:28 #150724

  • andowan
  • andowan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 249
  • Otrzymane dziękuję: 488
Dopiero zaczynają wykwitać więc zrobię zdjęcia i dopiero zareklamuję. Niestety stwierdziłam, że i Niemcy i Austriacy potrafią być niesolidni.Smutne to ale prawdziwe.Dziwi mnie tylko krótkowzroczność takich sprzedawców w dobie internetu i szybkiego rozchodzenia się informacji.
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2013 10:29 przez andowan.

Zielono mam w głowie - ogród Anny 29 Kwi 2013 22:49 #150948

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Muszę spróbować wysiać, mam kilka tych wy wyższych 9, to zostawię je dla sasanek.
Własnie takie rady od osób, które testowały to w praktyce są najcenniejsze, dziękuję :flower1:
Jak zwykle pełno cudnych roślin pokazałaś, ostatnio coraz bardziej interesują mnie ciekawsze byliny :whistle:

Zielono mam w głowie - ogród Anny 30 Kwi 2013 20:47 #151214

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
andowan wrote:
już wiem, że na zakupach u pewnego szkółkarza z Austrii, zostałam najzwyczajniej oszukana co do odmian.
Aniu, masz na myśli pana S...o? Ja też właśnie drżę o kilka roślin od niego, które stoją u mnie na balkonie i nie dają znaku życia.. Akurat zawilce gajowe dają, ale nie wszystkie zakwitną... więc trudno powiedzieć...
Piękne te cebulice! :woohoo:
A Twój miłek Flore Pleno rozrasta się? Mój jest mniejszy niż w momencie zakupu :hug: , a było to dwa lata temu... Chyba muszę mu zmienić stanowisko, a trochę się boję...
Aniu, widzę, że masz calianthemum ( czego Ty nie masz! :) ), bardzo mi się ta roślinka spodobała, zanim rozpocznę jakieś poszukiwania, powiedz, proszę, czy ono jest łatwe w uprawie?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.280 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum