TEMAT: OGRÓD W CIENIU SOSEN

OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Paź 2013 09:33 #199654

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Ewelino, fotka trzmielinowo-hortensjowa przeokropnie energetyczna-pięknie... :bravo: .Dzięki za ,,skrzynkowy'' sposób przesiewania kompostu-dziś będzie dzień prawdy(miałem drogą zakupu nabyć rafę :tongue2: )zobaczymy jak mi będzie szła praca.


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Paź 2013 10:27 #199675

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Do jesiennych kolorków ogrodu dochodzą jeszcze wrzosy i jaskrawe dyńki :)



Teraz niestety zaczyna się czas systematycznego grabienia, a u mnie ,to obok liści ,masa sosnowych igieł ...



Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, waldek727

OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Paź 2013 20:15 #199751

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
O, jak pięknie i trochę tajemniczo... Fajną porę dnia wybrałaś na zdjęcia, te mgły wiszące w powietrzu tworzą taki niepokojący nastrój...
A co jest na tzrcim zdjęciu od dołu za trzmieliną czerwoną, chyba trzmieliną a może dereniem ;) Chodzi mi o to niebieskawe drzewo czy nie drzewo, może pnącze jakieś?
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

OGRÓD W CIENIU SOSEN 31 Paź 2013 20:46 #201576

  • [Iza]
  • [Iza]'s Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 93
  • Otrzymane dziękuję: 21
Genialna kompozycja wrzosowa - piękna kompozycja. Dyńki wesołe miło witają gości.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

OGRÓD W CIENIU SOSEN 01 Lis 2013 11:35 #201635

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Ewelina wrote:
Teraz niestety zaczyna się czas systematycznego grabienia, a u mnie ,to obok liści ,masa sosnowych igieł ...

Ewelinko, ale masz darmowy towarek do ściółkowania, ja muszę rok w rok kupować korę :think: , a i tak całą koszoną trawę wykorzystuję na rabaty.Super fotki twojego ogrodu powoli wpadającego w objęcia Morfeusza.Na czwartej fotce licząc od lewej-tak ładnie przebarwia się dereń-ale jaki ?.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

OGRÓD W CIENIU SOSEN 03 Lis 2013 17:59 #202086

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Piękne to zdjęcie z mgłami. Hortensja pnąca jeszcze ciągle ma listki? Moja malutka już łysa. A to na tym czwartym zdjęciu to nie jest czasami bluszcz?
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

OGRÓD W CIENIU SOSEN 08 Lis 2013 16:50 #203129

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
artam wrote:
A co jest na tzrcim zdjęciu od dołu za trzmieliną czerwoną, chyba trzmieliną a może dereniem ;) Chodzi mi o to niebieskawe drzewo czy nie drzewo, może pnącze jakieś?

Na tym zdjęciu , w głębi za dereniem i po prawej stronie na płocie jest oczywiście BLUSZCZ Hedera. Porasta on pozostałość po złamanej przed kilku laty przez wichurę sośnie, tworząc zimozielony "obelisk" . Z drugiej strony mieszka wśród bluszczu świątek, którego wiele razy już pokazywałam :)
A niebieskawy kolor jest nierzeczywisty - to zasługa/wina światła ( zdjęcie robiłam przy kiepskich warunkach świetlnych).
chester633 wrote:
masz darmowy towarek do ściółkowania, ja muszę rok w rok kupować korę :think: , a i tak całą koszoną trawę wykorzystuję na rabaty.Super fotki twojego ogrodu powoli wpadającego w objęcia Morfeusza.Na czwartej fotce licząc od lewej-tak ładnie przebarwia się dereń-ale jaki ?.
No, to nie całkiem tak . Ja nie używam igieł do ściółkowania rabat ( za wyjątkiem miejsc, gdzie rosną różaneczniki i azalie, a i to w niewielkiej ilości). Igliwie długo się rozkłada i zakwasza glebę , a to większości roślin nie służy.Z tej samej przyczyny igły nie nadają się też do kompostowania. Również trawy nie wykorzystuję tak , jak Ty. Większość po każdym koszeniu ląduje w workach i jest wywożona jako odpady zielone w ramach umowy śmieciowej ( na szczęście bezpłatnie). Jedynie niewielką ilość dorzucam warstwami do kompostownika. Trawa to niby dobry, bogaty w azot materiał, ale ... w dużych ilościach tworzy podczas kompostowania nieciekawą "maź". W zasadzie, stosując trawę w kompostowniku, należało by ją najpierw po skoszeniu ... przesuszyć .Ściółkuję rabaty kompostowaną drobną korą , która dość szybko daje wartościową próchnicę. Taką ściółkę uzupełniam co dwa lata, dosypując cienką warstwę na już istniejącą.
Krzew , o który pytasz to Cornus alba 'Sibirica'(DEREŃ BIAŁY , odmiana syberyjska).
iwa27 wrote:
Hortensja pnąca jeszcze ciągle ma listki? Moja malutka już łysa. A to na tym czwartym zdjęciu to nie jest czasami bluszcz?
Niestety, u mnie też HORTENSJA zgubiła już liście... a co do BLUSZCZU - masz oczywiście rację :)
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, waldek727

OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Gru 2013 18:20 #210331

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Forumowym znajomym, wszystkim wielbicielom roślin i ogrodów:

Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, piku, chester633, zosiac

OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Gru 2013 18:37 #210334

  • aneta72
  • aneta72's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 451
  • Otrzymane dziękuję: 111
Bardzo dziękujemy :bye:

OGRÓD W CIENIU SOSEN 01 Kwi 2014 10:07 #239204

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Witajcie po długiej przerwie !!!

Za oknami wiosna, więc nie było siły - wróciłam do oazowych ogrodów, ale tak "jedną nogą" .Odkąd bowiem w naszej rodzinie pojawiło się MALEŃSTWO - całkowicie mnie absorbuje ,spychając inne sprawy "w kąt" .
Dzielę teraz czas na pracę , dom ,ogród i ... jak najczęstsze spacery z MALEŃSTWEM . Od kilku dni wymykam się też do ogrodu ,żeby trochę posprzątać pozimowe rabaty ( mam jeszcze niestety sporo do zrobienia), teraz chwila przy laptopie, żeby odebrać pocztę i załatwić bieżące sprawy , a już za moment ... do Maluszka i na spacer . Pogoda piękna - trzeba korzystać.
Malec zawojował mnie "na amen". Doszły też jeszcze inne absorbujące czasowo sprawy, tak,że mimo szczerych chęci na regularne wizyty na FORUM , na aktywne w nim uczestnictwo po prostu nie starcza mi czasu. Może zmieni się to za jakiś czas ... nie wiem .

Ale to przecież WIOSNA, zaczyna się kolejny sezon ogródkowy , więc teraz na dobry początek :







Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

OGRÓD W CIENIU SOSEN 01 Kwi 2014 10:18 #239207

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
I jeszcze parę:



KROKUSY już przekwitły...





teraz królują BRATKI :)









Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, waldek727, VERA

OGRÓD W CIENIU SOSEN 01 Kwi 2014 20:54 #239408

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Cześć Ewelina,
uwielbiam Twój ogród - dojrzały, pełen harmonii
a przede wszystkim - ze świetnie wkomponowanymi rododendronami!!
Wiosenne akcenty bardzo cieszą - choć pewnie nie tak bardzo jak Maleństwo - nie dziwię się, że skupia tyle Twojej uwagi i czasu :D
Wiosna przyszła w tym roku nawet 4 tygodnie wcześniej - ciekawe, kiedy zaczną kwitnąć pierwsze różaneczniki? (u Ciebie chyba Gartendirektor będzie jednym z pierwszych?)
Czy masz już za sobą wiosenne prace przy ukochanych kwasolubach?

Pozdrawiam serdecznie Pyrogrodziankę ;)
Adrian
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Ewelina

OGRÓD W CIENIU SOSEN 01 Kwi 2014 21:03 #239419

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Witaj Adrianie ! Masz rację - "Gartendirektor Glocker" to mój najwcześniejszy różanecznik. W tym roku może zakwitnąć nawet w kwietniu, jeśli wiosna nadal będzie tak galopować.Zobaczymy. Prace przy kwaśnolubnych w toku - muszę jeszcze dokwasić podłoże i opryskać korony płynnym nawozem nim otworzą się kwiaty.Krzewy bez uszczerbku przeżyły zimę, czemu trudno się dziwić biorąc pod uwagę , jak była łagodna. Zapowiada się więc piękne kwitnienie :)

OGRÓD W CIENIU SOSEN 01 Kwi 2014 21:11 #239423

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Napisałaś: "opryskać korony płynnym nawozem nim otworzą się kwiaty"
Jakim środkiem to robisz? To jest uzupełnienie zakwaszacza i nawozów doglebowych?

OGRÓD W CIENIU SOSEN 01 Kwi 2014 21:23 #239434

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
To nie jest uzupełnienie zakwaszacza , ale "dodatek " do granulowanych nawozów doglebowych .Wiosną , przed otwarciem się pąków kwiatowych stosuję SUBSTRAL "Magiczna siła", oprysk w dawce zalecanej p. producenta.Jest to nawóz rozpuszczalny, bogaty w mikroelementy. Dzięki szybko działającym składnikom odżywczym wzmacnia rośliny i daje długotrwałe efekty.Zapewnia intensywne wybarwienie kwiatów, przedłuża okres kwitnienia oraz zwiększa liczbę kwiatów.Powstające zaraz po kwitnieniu młode pędy są grube i mocne, a liście ciemnozielone i błyszczące.
Dzięki możliwości nawożenia zarówno doglebowo jak i dolistnie bardzo szybko widoczne są efekty stosowania.Adrian wrote:
Napisałaś:
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

OGRÓD W CIENIU SOSEN 04 Kwi 2014 00:47 #240220

  • EmTe
  • EmTe's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 19
Witaj Ewelino,
Znam Twój ogród doskonale z innego forum, czasami "podglądałam" jak Twój ogród się zmienia, ale tutaj też chętnie będę zaglądać.
Pozdrawiam,
Monika.

OGRÓD W CIENIU SOSEN 05 Kwi 2014 22:24 #240896

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Ufff! Dziś się działo... Pogoda dopisała , więc mieliśmy "sobotę pracującą ". Mąż walczył z brudem i mchem w pozbruku, na ganku i tarasach przy użyciu myjki ciśnieniowej. Ja rzecz jasna w krzakach... :ouch: :garden: :flower: Udało się nam sporo zrobić , więc , choć gnatki czuje dobrze - baaardzo jestem zadowolona :garden1:
Jutro za to obfotografuję wiosenne rabatki :)

OGRÓD W CIENIU SOSEN 06 Kwi 2014 10:38 #241042

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Czekając na Twoje kolejne piękne zdjęcia ogrodu wpisuję się :hug: Pytałaś u mnie o ciemierniki, nie miałam jeszcze siewek :( ale Wiesia/piku pokazywała liczne u siebie :) klik Zaglądałaś do niej?
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2014 10:46 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.506 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum