TEMAT: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ.

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 15 Sty 2014 19:03 #215532

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Co to?
Klawiaturki śnieg przyprószył czy paluszki zmarzły, że dzisiaj od rana tak mało postów na forum?
Myślę, że najwyźszy czas powyciągać ze swoich spiżarni naleweczki robione jesienią i pokosztować dla zdrowotności.
Ja u siebie takich smakowitości nie mam, ale za swoje i za Wasze zdrowie chlapnę sobie przed wyjściem do pracy gorącą herbatę z pigwą i imbirem.

Byłem dzisiaj rano w swoim ogródku. Zabezpieczyłem przed deformacją i ewentualnym uszkodzeniem wszystkie krzewy iglaste, oraz okryłem kołderką ze słomy swoje kalifornijskie ,,złotka" w kompoście. Poza tym nie zabezpieczałem jeszcze żadnych roślin. Śnieżny puch będzie izolował korzenie a zapowiadany mróz w granicach -5*C nareszcie zahartuje rośliny przed ewentualnym dalszym spadkiem temperatur. Zima w tym roku nie powinna być mroźna i myślę, że ogródek w takim stanie pozostanie do przedwiośnia. Wtedy to niektóre wrażliwsze rośliny osłonię przed promieniami słonecznymi.

Szykujcie ,,pszczółki" moje z tego wątku olej na bazie parafiny do pierwszych oprysków. Kto z Was zdecyduje się jeszcze powtórnie prysnąć grzybki to najpierw niech zastosuje miedzian i dopiero po jakimś czasie olej parafinowy, ale koniecznie przed pojawieniem się pierwszych listków.

Beato i Aniu
Witam was w ogrodzie który tworzy sama natura.

Z doświadczenia wiem, że glebę przed posadzeniem jakichkolwiek roślin przygotowuje się na ok. rok przed wykonaniem tej czynności.
Musimy stworzyć roślinom dużo wcześniej takie warunki jakie istnieją w ich naturalnym środowisku. W przeciwnym razie zajmie im to dużo więcej czasu aby zaaklimatyzować się w naszym ogrodzie a bywa i tak, że poniesiemy nieodwracalne straty.
Nie dysponuję jeszcze wieloma fotkami z ,,nowego" ogródka, ale sukcesywnie będę pokazywał wzrost i rozwój młodych roślin które nabyłem w zeszłym roku. Drzewa i krzewy zarówno liściaste jak i iglaste będę się starał łączyć w ciekawe kompozycje dokładając do tego sporo bylin, traw ozdobnych i pnączy. To wszystko zatopione będzie w kamieniach, starych korzeniach i powalonych konarach drzew.
Tak więc Aniu i Beatko jeszcze nie jest nic straconego, a od nowego sezonu o nasze ogrody które chcemy aby żyły w harmonii z naturą możemy zadbać razem.

Pozdrawiam.
Waldek.

Mulcz z kory, opadłych igieł i skoszonej trawy jako następna warstwa tworzącej się próchnicy.
P1010116_2014-01-15.JPG

Perowskia w blasku zachodzącego słońca.
P1010120_2014-01-15-2.JPG

Fragment ogródka znad oczka wodnego.
Zdjcie07951.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2014 19:04 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 15 Sty 2014 19:19 #215533

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Przyjemne widoki serwujesz,nalewka dobra rzecz na deszcz,który leje od wczoraj,a temperatura +7,wczoraj i dzis,mało tego w nocy też :ohmy: zazdroszczę tego ochłodzenia,lekkiego ale zawsze,nie wiem kiedy do mnie zawita :search:

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 15 Sty 2014 19:23 #215536

  • kryonka
  • kryonka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 256
  • Otrzymane dziękuję: 183
W ubiegłą sobotę podniosłam 3 rododendrony, bo były za głęboko posadzone, dosypałam im oczywiście próchnicy leśnej,mam jeszcze kilka do "podniesienia".Zima jest tak ciepła,że w zasadzie można sadzić rosliny z doniczek, mam 3 cisy i jak dalej będzie tak ciepło to będę sadzić. Zastanawiam się nad cięciem hortensji, ale to chyba przesada, mogą pędy świeżo cięte przemarznąć.Tak mnie korci żeby popracować w ogrodzie.Waldku ja chcę w naturze takich widoków jakie nam ukazujesz.
Ogród pod lasem -ogrodowa terapia
pozdrawiam Krysia
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2014 19:25 przez kryonka.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 20 Sty 2014 01:10 #216465

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Proszę Administratora Forum o czasowe zamknięcie mojego wątku.
Dziękuję.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 21 Mar 2014 13:10 #235757

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witam wiosennie w moim wątku ogrodowym wszystkich miłośników mikrobów oraz zdrowych ogrodów. Mam nadzieję, że do koleżanek i kolegów z naszego forum ceniących sobie ogrodnictwo bez chemii będą w tym roku dołączały kolejne osoby. Mój wątek jest również założony z tą myślą aby Wam w tym pomóc.
Pozdrawiam.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, rychu44

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 23 Mar 2014 20:11 #236251

  • marta
  • marta's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 32
  • Otrzymane dziękuję: 4
Ja dołączam z zapałem, ciekawością i obawami czy podołam. Zaczęłam od oprysków parafinowych bo z mszycami mam problem co roku :angry: I wreszcie zdobyłam moje pierwsze pół tony obornika :happy4: Teraz biegnę do początku Twojego wątku, czytać kolejny raz i starać się jak najwięcej zapamiętać.

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 24 Mar 2014 00:59 #236461

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Sympatycznie robi się w moim wątku jak czytam, że kolejne osoby uwierzyły bądź chcą uwierzyć w siły natury.
Witaj Marto.

Zapał-potrzebny.
Ciekawość-mobilizuje do poznawania własnego ogrodu.
Słowo ,,obawa" zamień na słowo-systematyczność.

Marto. Każde wiaderko obornika będzie przybliżało Cię do zdrowego ogrodu. Z mojego wątku dowiesz się, że każdą świeżą materię organiczną przed wprowadzeniem jej do gleby należałoby wcześniej przekompostować. To samo tyczy się obornika. Jeżeli posiadasz w swoim ogrodzie kompostownik w co wierzę, to polecam Ci przekładanie obornikiem kolejnych układanych w nim warstw. Jest to bardzo dobry materiał w przypadku bytowania w kompoście dżdżownic kalifornijskich.
Inną pozytywną cechą jest mnogość pożytecznych bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów które go zasiedlają gdy już przejdzie przez fazę termofilną.

Oczywiście im więcej różnorodnej materii tworzącej kompostową próchnicę tym lepiej ponieważ ten rok będzie należał do roślin które do sierpnia w czasie swojej wegetacji bedą systematycznie opryskiwane napowietrzonym skoncentrowanym wyciągiem z kompostu ANHK

Skąd ta pewność?
Bo ja już go stosowałem w zeszłym roku i widziałem pierwsze jego efekty.
Znajdujący się w handlu za niebagatelne pieniądze preparat EM-efektywne mikroorganizmy zawiera w sumie 80 szczepów pożytecznych bakterii oraz grzybów. Dodając jeszcze do tego wszystkie znane i stosowane przez nas gnojówki roślinne oraz pozostałe biopreparaty podlegające procesom fermentacji zawierające dodatkowe szczepy to ich sumaryczna ilość będzie kroplą w morzu którym jest niewątpliwie biopreparat sporządzony na bazie wyciągu z kompostu.

ANHK sporządzona z dobrego jakościowo kompostu może posiadać w swoim składzie uwaga:
25 000 gatunków różnego typu pożytecznych bakterii regeneratywnych oraz 10 000 symbiotycznych i niepatogennych gatunków grzybów.
Taka ilość mówi sama za siebie, a jeszcze do tego dochodzi cała gama innych drobnoustrojów glebowych które razem będa dbały o jakość i zdrowie moich (naszych) roślin.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2014 01:12 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): marta, Danka1970, rychu44

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 24 Mar 2014 11:46 #236578

  • kryonka
  • kryonka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 256
  • Otrzymane dziękuję: 183
Będę śledzić by jak najwięcej się nauczyć, dziękuję.
Ogród pod lasem -ogrodowa terapia
pozdrawiam Krysia

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 24 Mar 2014 18:25 #236704

  • marta
  • marta's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 32
  • Otrzymane dziękuję: 4
Waldku, byłoby miło i pożytecznie, gdybyś zechciał uchylić nam rąbka swojej wiedzy, pisząc w miarę możliwości na bieżąco co aktualnie robisz w swoim ogrodzie. Ciekawa jestem jak po zimie potraktujesz swój trawnik, co dostaną roślinki. Jestem trochę przerażona bo nie wiem jak traktować np. rabatę z kwasolubnymi? Do tej pory miałam zestawy "kolorowych granulek" do każdej grupy roślin i życie było takie proste ;)

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 25 Mar 2014 12:39 #237036

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Marto.
Moje prace w ogrodzie uzależnione są od pogody. Dotychczasowe nocne przymrozki i obecnie padający deszcz na niewiele mi pozwalają.
Jedynie do tej pory udało mi się obłożyć mieszanką kompostu z obornikiem (60/40) systemy korzeniowe roślin które tego wymagają, w tym róże, clematisy, świecznice, lilie, trawy ozdobne czy hortensje. Zdjąłem zimowe okrycie z kompostu i jestem bardzo zadowolony z ilości i kondycji moich dżdżownic kalifornijskich dla których zima w tym roku była bardzo łaskawa. Poza wisterią zdjąłem już stroisz ze wszystkich zabezpieczonych w ten sposób roslin jednakże trzymam go cały czas w pogotowiu. Mogę się pochwalić, że po sezonie zimowym nie zanotowałem u siebie w ogródku żadnych strat w roślinności. Przyciąłem byliny, trawy i krzewy które wymagają wiosennego skrócenia swoich pędów. Żywopłot pozbawiłem gałązek skracając jesienne przyrosty o 2/3 długości. Wykorzystując ciepłe dni zwertykulowałem cały trawnik a suchą trawę wykorzystałem do mulczu gleby która była niedostatecznie jeszcze osłonięta przed wiatrem i słońcem. W międzyczasie wprowadziłem do gleby w postaci oprysku rosahumus który będzie potrzebnym składnikiem mikroorganizmom które niebawem wykażą się swoją wzmożoną aktywnością.
Co do prac związanych z warzywnikiem to polecam zagłębiać się w treści które przekazuje w swoim wątku ogrodowym Gosia.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): marta

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 25 Mar 2014 15:07 #237093

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Cześć Waldek,

Twój wątek ogrodowy to kopalnia wiedzy nt. biologicznego prowadzenia ogrodu - ciekawa i pożyteczna lektura :)
pozdrawiam
Adrian
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 25 Mar 2014 15:12 #237096

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Waldku, teraz ja poproszę o rozszerzenie wypowiedzi. Jakie krzewy przyciąłeś? Nie Każdy forowicz wie które krzewy należy przycinać wczesną wiosną. Uważam więc, że trzeba takie informacje podawać często w różnych miejscach a na pewno w swoim wątku. :wink4: Jaki żywopłot przyciąłeś tak silnie, ktoś po przeczytaniu Twojego wpisu może tak ciachnąć iglasty. :) Napisałeś o mulczowaniu gleby, a ja mam pytanie, czy wiosną nie spulchniasz gleby? A jeśli nie to dlaczego?
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 26 Mar 2014 01:20 #237373

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Gosia napisała:
Waldku, teraz ja poproszę o rozszerzenie wypowiedzi. Jakie krzewy przyciąłeś?

Wiosenne cięcie formujące dotyczyło: bukszpanów, hortensji dębolistnej, berberysów, perukowca, pęcherznicy drobnolistnej, oliwnika wąskolistnego, suchodrzewu chińskiego, tamaryszka, milinu. Pędy tych roślin skróciłem mniej więcej o 1/3 długości.
Zagęściłem tnąc nad trzecim oczkiem: ognik szkarłatny, trzmielinę fortunea (Emerald Gaiety), perovskię (Blue Spire) oraz kiwi kolomikta.
Clematis ,,Ramona" i ,,Blue Angel" zostały przycięte nad trzecią parą pąków a ,,Kacper" i ,,Isago" na wysokości ok 1m.
15-20 cm nad ziemią przyciąłem clematisa pośredniego ,,Praecox"
Róży pnącej ,,Sympathie" nieznacznie skróciłem zeszłoroczne pędy.
Żywopłot ze śliwy wiśniowej ,,Pissardii" poddaję jeszcze silnemu cięciu w celu rozkrzewienia bocznego i tuż przy ziemi. Są to trzyletnie nasadzenia.

Gosia napisała:
Napisałeś o mulczowaniu gleby, a ja mam pytanie, czy wiosną nie spulchniasz gleby? A jeśli nie to dlaczego?

Gosiu.
Spulchniam glebę i to nie tylko wiosną. Widłami amerykańskimi w miejscach gdzie jest niezagospodarowana i dokładam substancję organiczną a haczką w okolicach systemu korzeniowego roślin zawsze przed robieniem oprysku ze skoncentrowanego wyciągu z kompostu lub gdy dokładam następną jego warstwę.

Oliwnik wąskolistny i śliwa wiśniowa ,,Pissardii" (lato)
P10101311.JPG


Clematis ,,Isago" (lato)
Zdjcie1110.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2014 01:29 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, marta, chester633

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 19 Kwi 2014 22:10 #244776

  • Christin
  • Christin's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 186
Witaj Waldku :)
Szukając informacji na temat stosowania H2O2 w uprawie roślin zarówno metodą tradycyjną jak i w hydroponice trafiłam na Twój wątek .. i wsiąkłam na długie godziny.
Całe szczęście,że gro obowiązków związanych ze świętami mam za sobą bo trudno było oderwać się o wiadomości jakie serwujesz.
Będę tu zaglądać aby utrwalić je sobie i śledzić kolejne posty.
Moja działka leży nad rzeka Drwęcą w obszarze "Natura 2000 " i wszystko co dobre dla flory i fauny jest bliskie memu sercu.
Pozdrawiam i dziękuję.
Pozdrowienia z nad Drwęcy
album działka i inne hobby

zapraszam >
blog >moja apteka
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2014 22:34 przez Christin.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 19 Kwi 2014 23:16 #244786

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Krysiu i Adrianie witam Was w moim wątku ogrodowym.

Cieszę się, że zajrzeliście do wiedzy jaka jest tu przekazywana przeze mnie i moich gości. Dołączcie do nas bo naprawdę warto jest rozmawiać o ogrodach które żyją w zgodzie z naturą. My również mamy swoje obawy a czasami i niepowodzenia. Budujące jest jednak w tym to, że z roku na rok jest ich coraz mniej. Im bliżej jesteśmy natury tym dalej od chemii, a to potęguje naszą wiarę w to, że można się cieszyć z pięknego ogrodu przyjaznego zarówno dla nas jak i dla środowiska.
Korzystajmy wszyscy z naszej wymiany doświadczeń w tym temacie tym bardziej, że po świętach na forum szykuje się faaaaajna niespodzianka.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2014 23:17 przez waldek727.

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 23 Kwi 2014 21:40 #246273

  • Christin
  • Christin's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 186
Waldku uważam ,że "wiedzy nigdy dość " a przyroda to jedna wielka tajemnica i zgłębianie jej to wielka przygoda i wieczna nauka.
Do uprawy hydroponicznej juz od jakiegoś czasu używam wody utlenionej. Szczególnie wtedy, gdy na wierzchniej warstwie keramzytu pojawia się pleśń. Wtedy leję od góry po keramzycie lub opryskuję.

Na działce chcę zastosował po raz pierwszy bo ziemia ciężka a do tego okresowo dość wysoki poziom wód gruntowych więc roślinki czasami maja za mokro.
Myślę,że taki zastrzyk tlenu będzie im pasował :)

Napisałeś jakiś czas temu ...
Ponad to dwa razy w sezonie wegetacyjnym w takiej samej proporcji stosuję oprysk na wszystkie rośliny które mogą być zranione lub mieć uszkodzenia niewidoczne gołym okiem. Robię tak ze względu na to, że woda utleniona ma właściwości bakterio i grzybobójcze.

Czy można taki oprysk stosować częściej ?
Proporcje > konewka 5 l wody + 100 ml wody utlenionej 3% np. do podlania trawnika - na jaką powierzchnię powinno mi to starczyć ?
Mam sporo krzewów na działce ( hortensje i inne ozdobne) ile razy w sezonie mogę je podlać ?
Będę wdzięczna za odpowiedzi a teraz pozdrawiam życząc udanego sezonu.
Pozdrowienia z nad Drwęcy
album działka i inne hobby

zapraszam >
blog >moja apteka
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 30 Kwi 2014 12:18 #250069

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Christin napisała:
Czy można taki oprysk stosować częściej ?
Proporcje > konewka 5 l wody + 100 ml wody utlenionej 3% np. do podlania trawnika - na jaką powierzchnię powinno mi to starczyć ?
Mam sporo krzewów na działce ( hortensje i inne ozdobne) ile razy w sezonie mogę je podlać ?

Christin.
Ja częściej niż dwa razy w sezonie wegetacyjnym rozcieńczonej wody utlenionej nie stosuję. Bazuję na obserwacji roślin i dopiero wtedy podejmuję decyzję co do oprysku. Podlanie roślin wodą z dodatkiem H2O2 wskazane jest po ulewnych deszczach lub niewielkich podtopieniach.
Pomiędzy aeracjami trawnika można natlenić dodatkowo glebę na której rośnie trawa w proporcji 100l wody na 100m2 trawnika z dodatkiem 1000ml/H2O2.

Fragment początku wiosny w moim ogródku

P1010049.JPG


P1010056.JPG


P1010067.JPG


P1010035.JPG


P1010048.JPG


P1010095.JPG


P1010064.JPG


P1010051.JPG


P10101101.JPG
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 30 Kwi 2014 12:37 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, sylwia, VERA, rychu44

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 30 Kwi 2014 12:52 #250076

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Łaaał ! :eek3: Ten ostatni to klonik shirasawanum ?

Trawnik modelowy, ale nie dziwi nic skoro dostaje tylko samo biologiczne.Długo mnie nie było, widzę ile mam do nadrobienia... :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.337 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum