TEMAT: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 11:15 #102434

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Pinus nigra 'Spielberg' /sosna czarna/
Wolno rosnąca sosna o prawie kulistym pokroju, osiągająca w wieku 10 lat ok. 1,5 m średnicy. Przyrasta rocznie ok. 10-15 cm. U mnie jest to zdecydowanie mniej :think: 5-10 cm raczej bym się skłaniała.
Igły zielone, długie i to mi się najbardziej podoba u nigry :silly:




Pinus mugo 'Pal Maleter'/kosodrzewina/
Jest to odmiana o krzaczastym pokroju, początkowo luźnym, z wiekiem zagęszczona. Wzrost umiarkowany - w wieku 10 lat osiąga do 1,2 metrów wysokości, docelowo to mogą być 2 metry. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest kremowobiałe zabarwienie młodych igieł, które z czasem zielenieją.



Picea omorica 'Pimoko'/świerk serbski/
Miniaturowa, jedna z najmniejszych form karłowych świerka serbskiego o gęstym, płaskokulistym pokroju. Wzrost bardzo powolny, roczne przyrosty 3-4 cm. Po 10 latach dorasta do 0,3 m wys. i około 40 cm szerokosci. Docelowo od 0,5 metra do 1 metra.
Roczny przyrost oscyluje między 3-5 cm.
Z czasem wypuszcza kilka pędów przewodnich i przybiera kształt szerokiego stożka.
Igły są krótkie, niebiesko-zielone (część górna) i srebrzyste (część dolna).



Jesienna Pinus strobus ‘Tiny Curls’ /sosna wejmutka/ tu doskonale widać miejsca po opadłych /wyczesanych/ igłach.
Odmiana bardzo wolno rosnąca, o gęstym, kulistym pokroju.
Bardzo charakterystyczne są srebrzystozielone, skręcone igły przez co cała roślina jest jakby puszysta i aż „prosi się” o dotknięcie i pogłaskanie :lol: /słusznie opisał to ZSP :teach: /. co też czynię kiedy się nad nią pochylam we własnym ogrodzie :lol: , podobnie ma się rzecz w szkółkach :happy3:



Pinus banksiana 'Schneverdingen' /sosna Banksa/
Odmiana karłowa, wolno rosnąca, o pokroju kulistym, osiąga wysokość około 1,5 m. Przyrost roczny od 5 do 8 cm. Choć u mnie jest to mniej niż 5 cn :whistle: Igły zielone, cienkie, ale dość sztywne, krótkie, lekko pofalowane, mające około 2-3 centymetrów.
Jak widać jesiennie wybarwia się na kolor żółty.



Wszystkie powyższe odmiany doskonale zimowały bez okrycia.

Wszystkie zdjęcia wykonane 27 listopada 2012 stąd tez tu i ówdzie można zauważyć efekty zaprzestania plewienia w późnojesiennym okresie :mad2:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 11:30 #102439

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ja mam dużo bliżej, ale nie mogę się póki co odkopać :cry3:
A musiałabym wrócić do domu na 16.30, więc nie wiem, czy w ogóle miałabym chwilę na spotkanie :sad2:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 11:38 #102443

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
O rany! Jak bardzo może się różnić aura w poszczególnych rejonach! :jeez:
Dziewczyny... łapcie za łopaty... potem będzie można bezkarnie nadrobić ubytek kalorii przy świątecznym stole! :devil1:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 12:25 #102455

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Wszystkie kuleczki piękne, ale mi w oko od razu wpadła ,,pokręcona,, B) Pinus strobus ‘Tiny Curls’ jest cudna :P
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 12:53 #102463

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Martuś, a ja nie wiem, czy do 16 bym dojechała :think: Poza tym, jak zwykle ... zima przyszła, śniegi to i z piecem coś się porobiło :jeez: Wezwałam gazowników, zdaje się dopływu gazu brak :jeez: bo piec tylko rzęzi :crazy:
Gosiu zrobiłam kilka fotek przez okienko :oops: na dworze tylko M z szuflą się uwija :blink: Może nie nazbyt wyraziste,. ale pogląd można sobie wyrobić B)



wzniesionej zupełnie już nie widać ...





a w tych zaspach uśpione różyczki :) Nawiało pod płotem :whistle: i dobrze :funnyface:





ale dlaczego pod domem także :cry3:



... i dalej sypie, wieje i co tam jeszcze :crazy:

Aga bo te pokręcone 'Tiny Curls' są piękne i kompaktowe :hearts:
Ostatnio zmieniany: 16 Gru 2012 12:54 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 13:04 #102465

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
O żesz...! Zima! :woohoo:
Prognozy, zgodnie z naszymi prognozami :rotfl1: zmieniają się jak w kalejdoskopie... kto wie, co przyniosą najbliższe tygodnie? :jeez:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 15:26 #102495

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Ale dużo śniegi :supr3: a u nas już prawie bez śniegu i coraz cieplej, a na święta zapowiadają deszcz :sick:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 15:39 #102500

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
ja też chcę tyle śniegu i taką zimę :cry3:
wiem zwariowałam ale wolę śnieg i biel za oknem niż teraz to szaro-bure coś....i mokre :mad2: przyszła odwilż i wszystko się topi......bleeee :mad2:
zaś tutaj.....tak biało, tak fajnie :hearts:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 16:48 #102523

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ja chcę tak jak Marta.
U mnie szaro i buro. W dodatku mgła straszliwa.
Na trawniku leżą resztki śniegu, a tu mrozy za 2 dni :placze:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 17:38 #102540

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
A ja się jednak odkopałam i pojechałam :woohoo: :dance:
Chociaż gdyby nie telefon od Marty, to też bym się chyba nie wybrała, bo u mnie widoki podobne :rotfl1:
Ale po wyjeździe na główną drogę, jakby kapkę lepiej ;)
U Ciebie pewnie było podobnie, pod domem najgorzej ;) , ale ciepło o Tobie myśleliśmy :hug:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 20:43 #102636

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
pamelka wrote:
na dworze tylko M z szuflą się uwija

a w tych zaspach uśpione różyczki :) Nawiało pod płotem :whistle: i dobrze :funnyface:

Po pierwsze...ani M., jak się uwija nie widać, ani efektów tego uwijania... ;)
Po drugie, czemu to zdjęcie jest w kratkę? ;)
No napadało... Nie chodzić po ogrodzie, kulek nie podeptać! :lol:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 21:05 #102646

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Gosia i zima :) sypie i sypie nadal :crazy: Zasypało już wszystko na biało :happy4:
Od rana zadaje się prognozy się nie zmieniły :think: Koniec tygodnia mroźny, w nocy do -15 :dazed: przy gruncie zapewne ze 20 będzie.
Iwonka a u nas systematycznie przybywa śniegu, bez większych przerw w opadach :unsure: Może poleży do świąt :whistle:
Martusia to prawda biało, w oczy sypie zmarznięty śnieg :crazy: Efekty porannego odśnieżania już prawie niewidoczne :oops:
Dobrze, ze pług przejechał kilka razy przed posesją, to może rano do pracy dojadę ...
Margoś u mnie zupełnie trawy nie widać, co ja mówię i dróg zupełnie nie widać :crazy: Wszędzie biało ... zasypane równiutko :supr:
Markito dziękuję za kilka słów o spotkaniu :hug: Zazdroszczę bardzo sposobności przebywania :oops: Jeszcze wczoraj wieczorkiem myślałam, że się uda :cry3:
Jednak od Ciebie znacznie bliżej do Lublina. Zważywszy, że dzisiaj po miejskich drogach jeździłam z zawrotną prędkością 30 km/h w porywach do 40 nawet :rotfl1: dojazd zająłby mi chyba ze dwie godziny i tyleż powrót :crazy:
Muszę także zauważyć, że na drogach wcale nie jest lepiej niż przy domu :(
Marta czy uważasz, ze priorytetem podczas przydomowego odśnieżania jest ogród :rotfl1: zupełnie nie :happy-old: Tam niechaj jak najdłużej i jak najwięcej śniegu leży. Przynajmniej okrycie dla roślin jest przed zapowiadanymi syberyjskimi mrozmi :dazed:
Zdjęcie w kratkę ... Pani to ma oko ;) Napisałam, że przez okienną szybę cykane :lol: to teraz dopiszę, że czasami także przez moskitierę także :happy3:
Co do kulek :whistle: nie ma strachu w zaspy się nie wybieram, jednak ... mój pies i owszem :sick: tego sie najbardziej obawiam, choć te najmniejsze pod donicami skryte :funnyface:
Ostatnio zmieniany: 16 Gru 2012 21:38 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 21:27 #102656

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
O rany, a mój m. dzisiaj w Lublinie :dry:
Będzie miał cięzki powrót do domu
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 21:29 #102659

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
pamelka wrote:
...jeździłam z zawrotną prędkością 30 km/h w porywach do 490 nawet
Mówiłam, że śmigniesz? :rotfl1:

Marta dociekliwa... o M przy szufli pyta... może potrzebne jej takie widoki? :devil1:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 21:35 #102667

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
Gosia........ :rotfl1: :rotfl1:
oj to masz niezłe przeboje ze śniegiem.....tak samo u mnie było jak sypało cały czas przez 2 dni i 2 noce.......iść się nie dało a co dopiero jechać - dużo dziewczyn się spóźniło wtedy do pracy :dry:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 21:42 #102671

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Odpowiadam... Niepotrzebne... :rotfl1:
A i wykorzystując wzór na prędkość, która równa się droga podzielić przez czas :happy4: , obliczyłam sprytnie :rotfl1: , ze dojazd do Lublina przy prędkości 490 km/h zająłby Ci, Jolu, 13 minut! Naprawdę mogłaś! :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 21:43 #102672

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Margoś z pewnością nie będzie to najłatwiejsza trasa :unsure:
Gorzatko cytowaną prędkość skorygowałam :rotfl1: ale tym zdjęciem to mnie rozłożyłaś :rotfl1: :happy3: :rotfl1:
Mówisz Marta ... koleżanka ... o takich widokach mojego M myśli :happy: Oj chyba nie :think:
Martusia jeśli prognozy się znowu drastycznie nie zmienią, to święta będą jednak białe u nas :)
Marta bardzo proszę mnie nie zawstydzać ... mogłam, mogłam ... Jakby tak z naszego lotniska w Świdniku wylądować to może, może i bym mogła :happy:
Przeczytawszy rankiem doniesienia o śmiertelnym wypadku na trasie :( już nie byłam taka pewna, czy wyjazd dojdzie do skutku :jeez:
Ostatnio zmieniany: 16 Gru 2012 21:46 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 16 Gru 2012 21:46 #102675

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
artam wrote:
... dojazd do Lublina przy prędkości 490 km/h zająłby Ci, Jolu, 13 minut!
Zwłaszcza jakby porywy były! :rotfl1:
A bez porywów najwyżej ciutkę byś się spóźniła ;)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.481 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum