TEMAT: Siedlisko

Siedlisko 03 Gru 2012 18:34 #96639

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Witam. Mam na imię Marta. Przygodę z ogrodnictwem rozpoczęłam już dawno. Mój przydomowy ogród ma nieco ponad 15 lat. Metodą prób i błędów sadziłam pierwsze iglaczki, z czasem zaczęłam sama je ukorzeniać i rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Praktycznie z każdej podróży przywoziłam sobie jakieś gałązki, które po latach są już dużymi drzewami lub krzewami, a inne dopiero ukorzeniają się. Obecnie w ogrodzie już brakuje miejsca na nowe nasadzenia, dlatego też w 2011r. niedaleko, bo w mojej rodzinnej miejscowości powstał nowy ogród, bardziej przyszłościowy, taki do spełniania marzeń (stąd nazwa siedlisko).Zapraszam do ogrodu.

Ogródek przydomowy.

DSC08403.JPG


DSC08382.JPG


DSC08391.JPG


DSC08393.JPG


DSC08399.JPG


DSC08400.JPG


DSC08401.JPG


DSC08359.JPG



[url=http://]Siedlisko[/url]
Pozdrawiam Marta.


siedlisko
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 18:53 przez Martina.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 19:31 #96668

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Witam imienniczkę :bye: , kolejną zresztą na tym forum :happy4:
Widzę, że z nasadzeniami wyszłaś za płot ;)
A czy oprócz iglaczków interesują Cię inne rośliny?

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 19:42 #96677

  • Isia
  • Isia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 448
  • Otrzymane dziękuję: 464
Witaj Marto :) widać, że iglaczki to Twoi ulubieńcy, krzewy spore bo i ogród dojrzały :) a może coś z bylinek lubisz również a może róże ? :silly:

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 20:08 #96696

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Też witam imienniczkę! Tym bardziej, ze mamy podobne doświadczenia, ja też kiedyś bawiłam się w ukorzenianie i też jakieś sukcesy na tym polu odnotowałam! :)
U Ciebie spore już iglaki, widzę, że teraz bawisz się w strzyżenie i formowanie, efekty bardzo ciekawe! Super ten wielokulkowy jałowiec! Czuję, ze i ja się muszę sekatorem pobawić, bo tylko to może niektóre moje iglaki uratować przed kompostem... ;)
A jak daleko od domu masz to siedlisko? I jak tam wyglądają nasadzenia?

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 20:39 #96734

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Niesamowite, że część z tych dorodnych drzewek powstała z małych sadzonek :bravo: Bardzo jestem ciekawa, jak je ukorzeniałaś, bo miałabym okazję, żeby coś skubnąć :lol:

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 20:45 #96738

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Witam bardzo ładny ogródek ,iglaków że cho cho ..widać że ogródek już jest dojrzały drzewka ładnie się już prezentują szczególnie conica mi się podoba ,też mam trzy sztuki i wiem ile zawsze z nimi zachodu . Pięknie bardzo mi się podoba :bye:

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 20:46 #96739

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Marta,
bardzo mi się u Ciebie podoba. Widać, że masz rękę do drzewek i krzewów. Niektóre są formowane tak jak ja lubię. Będę podglądać w Twoim nowym wątku.
:) :garden1:

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 20:56 #96743

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Witajcie! Dziękuję za miłe przywitanie.

Marto! Lubię wszystkie roślinki, szczególnie bukszpany, powojniki, róże, ale też hosty, żurawki, wszystkie jednoroczne( uwielbiam żeniszki, aksamitki, bakopy). Mam też krzewy w pojemnikach: moje ulubione szafirowe burze, ołowniki przylądkowe i lantany.
A z tym wyjściem za płot to tak samo wyszło. :)

Isiu uwielbiam róże :flower1: . W moim ogródku zostawiłam już tylko pnące, a resztę z braku miejsca posadziłam na razie w ogrodzie mamy, który też pomagałam zakładać 4 lata temu. Niestety nie robiłam do tej pory zdjęć, ale obiecuje nadrobię to latem.

Moja imienniczko (artam),jałowce musiałam poformować, bo już nie miałam siły ciągle ich wycinać, a tak w domu mam kolejną pasjonatkę ogrodową( ma 15 lat), która uwielbia sekator i wszyscy są zadowoleni. Siedlisko mam 5km dalej, zdjęcia wstawię jutro. :wink2:

Witaj Hiacynto! O ukorzenianiu chyba łatwiej pokazać to na zdjeciu, a więc niebawem pokażę, naprawdę nic trudnego. :)
[url=http://]Siedlisko[/url]
Pozdrawiam Marta.


siedlisko
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 18:54 przez Martina.

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 21:05 #96750

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Tomku ciesze się, ze Ci się podoba, a conicki same rosną możne trochę je wspomagam. :garden1:

Danielo zapraszam na spacery :)








[url=http://]Siedlisko[/url]
Pozdrawiam Marta.


siedlisko
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 18:55 przez Martina.

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 21:07 #96751

  • Roma
  • Roma's Avatar
Piękny dojrzały jest Twój ogród,bardzo lubię jak przed ogrodzeniem pasy są również zagospodarowane :bravo: Bardzo jestem ciekawa Twojego siedliska :) Jutro znowu tu wpadnę. :bye:

Odp: Siedlisko 03 Gru 2012 21:09 #96758

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Romo! Zapraszam serdeczne :dance:











[url=http://]Siedlisko[/url]
Pozdrawiam Marta.


siedlisko
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 18:56 przez Martina.

Odp: Siedlisko 04 Gru 2012 00:13 #96916

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witaj Marto tym razem już w swoim wątku ogrodowym.
Ciekawie go zaanonsowałaś dlatego z niecierpliwością czekam na kolejne jego odsłony.

Jestem tego samego zdania co i Ty, że można wiele roślin lubić, podziwiać ich piękno, lub wręcz kochać jak to się mówi często o różach. Nie znaczy to jednak, że musimy mieć je od razu wszystkie w swoim ogrodzie. Prawdziwy pasjonat ogrodu który tworzy go tak jak Ty z wcześniej ustalonym projektem i nadaje mu odpowiedni charakter, nie pozwoli sobie nigdy na to aby wsadzać gdzie popadnie wszystko co zielone i jest zakończone korzeniem.
Jak ktoś umie to może sobie pozwolić na małe improwizacje, ale takie które nie będą miały negatywnego wpływu na kształt i charakter ogrodu. Przy tym trzeba pomyśleć jakie warunki siedliskowe odpowiadają poszczególnym gatunkom roślin.
Jak chce się mieć wszystko w swoim ogrodzie, to najczęściej nie ma się nic.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 00:16 przez waldek727.

Odp: Siedlisko 04 Gru 2012 08:41 #96952

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Witaj Marto bardzo piękny ogród , piękne iglaki , też kiedyś próbowałam ukorzeniać ale mnie się nie powiodło no chyba z 20 sadzonek przyjęły się trzy i jeszcze rosły w doniczkach na działce i ktoś mi je zabrał nocą .
Już nie mogę doczekać się więcej zdjęć

Odp: Siedlisko 04 Gru 2012 08:48 #96955

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
waldek727 wrote:
Witaj Marto tym razem już w swoim wątku ogrodowym.
Ciekawie go zaanonsowałaś dlatego z niecierpliwością czekam na kolejne jego odsłony.

Jestem tego samego zdania co i Ty, że można wiele roślin lubić, podziwiać ich piękno, lub wręcz kochać jak to się mówi często o różach. Nie znaczy to jednak, że musimy mieć je od razu wszystkie w swoim ogrodzie. Prawdziwy pasjonat ogrodu który tworzy go tak jak Ty z wcześniej ustalonym projektem i nadaje mu odpowiedni charakter, nie pozwoli sobie nigdy na to aby wsadzać gdzie popadnie wszystko co zielone i jest zakończone korzeniem.
Jak ktoś umie to może sobie pozwolić na małe improwizacje, ale takie które nie będą miały negatywnego wpływu na kształt i charakter ogrodu. Przy tym trzeba pomyśleć jakie warunki siedliskowe odpowiadają poszczególnym gatunkom roślin.
Jak chce się mieć wszystko w swoim ogrodzie, to najczęściej nie ma się nic.

Pozdrawiam Waldek


Waldku nie zgadzam się z Tobą , Twoim zdaniem osoby takie jak ja nie są prawdziwymi pasjonatami , tylko dlatego że sadzą w swoim ogrodzie wszystko to co kochają .Ja kocham swój ogród właśnie za to ,że rośnie w nim wszystko co kocham i nie przeszkadza mi doceniać i podziwiać ogrody takie jak ma Marta


No może to co ja mam nie można nazwać ogrodem, raczej ogródkiem ale jestem z niego dumna .
Za tę wiadomość podziękował(a): Xellos, Pani Bestia, waldek727, madzia

Odp: Siedlisko 04 Gru 2012 09:01 #96965

  • JaDorka
  • JaDorka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 111
Witaj Marto. Z niecierpliwością czekam na informacje o ukorzenianiu. Podobnie jak Alinka chciałabym coś uszczknąć z twojego doświadczenia, tym bardziej że efekty widzę na zdjęciach :)
Pozdrawiam i zapraszam Tam, gdzie czas płynie inaczej oraz do mojego Robótkowa
Dorota

Mój blog: Dorja Design

Odp: Siedlisko 04 Gru 2012 09:30 #96982

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Witaj Marto, widzę, że mamy podobny staż w prowadzeniu własnego ogrodu. :lol: Bardzo podobają mi się założenia z roślin iglastych, ale tylko w czyimś ogrodzie, dlatego z wielką przyjemnością będę częstym gościem w Twoim wątku. Sama jestem zbyt żywiołowa i takie założenie w moim ogrodzie szybko by mi się opatrzyło, mój ogród musi żyć i zmieniać się wraz z porami roku. Cieszy mnie więc fakt, że dzięki forum mogę spacerować po ogrodach takich jak Twój i cieszyć oczy tym czego nie mogę mieć u siebie. :flower2:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Odp: Siedlisko 04 Gru 2012 10:49 #97030

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Mi bardzo się podoba ten kamienny taras i niskie pergolki. Też przydałyby mi się właśnie takie- nie zasłaniają widoku, a chronią pewnie od wiatru!

Z Waldkiem zgadzam się, co do konieczności dostosowywania roślin do warunków siedliskowych i nie myślę tu o podsypaniu łopaty czy dwóch kwaśnego torfu pod kwasoluby. Ale sadzenie według jakiegoś sztywnego planu jak dla mnie jest nieporozumieniem... Mieszkam w dość specyficznej wsi (mamy tu 3 mieszkańców z listy najbogatszych 100 Polaków), dookoła ogrody jak spod igły urządzane i prowadzone przez profesjonalistów, rośliny sprowadzane za grube tysiące Euro... No można w nich zdjęcie do szpanerskiego czasopisma zrobić, ale żeby w takim ogrodzie się ktoś dobrze czuł, to jakos nie widzę. No firmy pielęgnujące tą zieleń dobrze się czują, bo kasę mają z tego niezłą. Nie ma w tych ogrodach pozytywnych emocji właścicieli, jeśli wiecie o co mi chodzi...

Marto, z niecierpliwością czekam na siedlisko!
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Roma, pamelka, Pani Bestia, waldek727

Odp: Siedlisko 04 Gru 2012 11:08 #97040

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Marto widzę, ze pokazałaś rabatę za ogrodzeniem, o którą pytałam, bardzo ciekawa :)
Będę z ciekawością śledziła kolejne ogrodowe odsłony ;)

Cebulla wrote:
No można w nich zdjęcie do szpanerskiego czasopisma zrobić, ale żeby w takim ogrodzie się ktoś dobrze czuł, to jakos nie widzę.
Bardzo dobrze powiedziane :bravo:
Bo nasze ogrody są nasze :woohoo: lepiej skomponowane, czy gorzej, ale jest w nich serce :hearts:
Ilu ludzi - tyle pomysłów.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.309 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum