TEMAT: Ogród Dali

Odp: Ogród Dali 05 Lis 2012 15:12 #84449

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Piękne te złocisto-żółte firaneczki z jesiennych roślin liściastych :) Piękne też i bardzo okazałe rośliny domowe ( no, ta SZEFLERA na przykład !), ale szczególnie spodobała mi się ... podłoga z desek, widoczna na jednym ze zdjęć . O takiej marzę .
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogród Dali 05 Lis 2012 15:19 #84453

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Jak nie lubię żółtego ;) , to o tej porze roku ( i jeszcze wczesną wiosną :P ) wyjątkowo akceptuję i co więcej, podoba mi się :woohoo:
A z doniczek zazdroszczę araukarii :oops: , ja swoją kiedyś zamęczyłam i do dziś nie wiem dlaczego :think:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 05 Lis 2012 20:24 #84594

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
dala wrote:

P1040629.JPG


Piękne zdjęcie - kalendarzowe :)

Co to za drzewko -to mniejsze?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 05 Lis 2012 20:39 #84605

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
I to się nazywa polska złota jesień! Może coś czerwonego by się przydało dla urozmaicenia? Jakiś klon palmowy, w Twojej strefie :P na pewno dałby sobie świetnie radę! A Dalu, miałaś jakieś plany wobec derenia kousa, nie pamiętam, jest?
No i proszę jaki iglak w domu! :woohoo: Ile lat ma Twoja araukaria?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 05 Lis 2012 21:02 #84619

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Magdo, to morelka, która jest ładnym drzewkiem, ale z owocami krucho :( Zawsze jak kwitnie, a kwitnie bardzo wcześnie, przychodzą przymrozki i z owoców nici :placze: Zastanawiam się bardzo mocno, czy ją zostawić, czy też ...

Martusiu, araukaria jest dosyć trudna w uprawie. U mnie lato spędza w ogrodzie, ale w zacisznym miejscu pod daszkiem i chyba to lubi, bo zawsze ładnie przyrasta. Natomiast zimuje w dość chłodnym pokoju (18, 19 stopni) i -oprócz podlewania- regularnie ją zraszam, bo bardzo cierpi, gdy powietrze jest zbyt suche :teach:

Ewelinko, szkoda, że taką piękną złotą jesień mamy już za sobą, a zaczęły się szarugi i ogród powoli szykuje się do snu...Szeflera też spędza lato w ogrodzie, ale już wróciła do domku. Moja jest dosyć okazała, ale ciągle mam w pamięci wspaniałe szeflerowe żywopłoty, które można podziwiać m.in. na Teneryfie.
Podłoga w moim domku to zwykłe sosnowe dechy, chyba jeszcze kładzione przez niemieckiego właściciela domku, po wojnie malowane wieloma warstwami paskudnej farby olejnej. Zdarliśmy tę farbę, wycyklinowaliśmy dechy i pociągnęli je ekologicznym, matowym lakierem. Kilka lat wyglądało to ładnie, ale taka podłoga ma kilka wad - sosna jest bardzo delikatna i widać na niej każdy ślad obcasa, każde pociągnięcie psich pazurów...a ekologiczny lakier dodatkowo słabo ją chroni, niestety :(

Jeszcze troszkę kolorowej jesieni:

P1040624.JPG



P1040617.JPG



P1040600.JPG



P1040601.JPG


P1040616.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 05 Lis 2012 21:21 #84636

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
I to trzecie od końca zdjęcie -jakie piękne!

Co do moreli - też taką miałam na działce ROD - jej maksymalny wynik to były ...4 morelki :P

Po ostatniej zimie ...padła ,uschła.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 05 Lis 2012 21:31 #84646

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
No i wszystko jasne :jeez: , u mnie stała koło kaloryfera :hammer: , że też nie trafiłam wtedy na kogoś tak mądrego i doświadczonego jak Ty :oops:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 05 Lis 2012 23:30 #84710

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dziękuję Dalu za instrukcję, oczywiście nim doczytałam to już miałam japonki zabezpieczone :( dzisiaj ran wszystko od nowa odkrywałam.Nadgorliwość jest gorsza od?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 06 Lis 2012 07:53 #84731

  • vita
  • vita's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 707
  • Otrzymane dziękuję: 242
dala wrote:
Dzisiaj mokro i szaro, ogród już właściwie śpi, ale przy poniedziałku znowu dopadły mnie zmory różnych spraw do załatwienia i do denerwowania, więc na poprawę humoru kilka złocistych fotek:

P1040631.JPG

Witaj Dalu. Bardzo lubię ten fragment ogrodu, o każdej porze roku dobrze wygląda. I te całe gamy złota na zdjęciach...nie powinnaś jeszcze popadać w jesienne smutki. Mi chumor poprawiły.
Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 06 Lis 2012 08:53 #84748

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Uroczo wygląda Twój ogród w jesiennych barwach Dalu :woohoo: , wystarczy zatopić wzrok w tych ciepłych kolorach i już się humor poprawia :silly:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 06 Lis 2012 11:20 #84790

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Przepiękny ogród w barwach ciepłej jesieni:-).

Na drewnianą podłogę jest pewien sposób - u nas nie chodzi się po niej w żadnych butach :devil1: .

Ale Dalu chciałam zapytać o szeflerę bo jest piękna, czy ją jakoś formujesz? Zawsze widuję takie brzydkie straszydła tej rośliny, a Twoja jest piękna. Mam swoją wyhodowaną ze szczepki i czas ją jakoś poprowadzić, może mi podpowiesz?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 06 Lis 2012 12:03 #84808

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Zdecydowanie u mnie jest za mało liściastych drzew, dających jesienią takie kolorowe tło :bravo:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 06 Lis 2012 22:06 #85033

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Iwonko, to prawda, że drzewa liściaste są piękne o tej porze roku i niesamowicie ubarwiają ogród, ale mają też swoje wady - tony liści do grabienia i zbierania :angry: No, ale trudno - coś za coś!

Ewuniu, u nas w zasadzie też nie chodzi się po domu w butach, ale nie zawsze jest to możliwe - jednak gościom nie każę zakładać kapci, a i psy ganiają się często ...na bosaka :rotfl1:
Jeśli chodzi o szeflerę to mój sposób na nią jest prosty - ciąć, ciąć i jeszcze raz ciąć! Jak tylko jakiś badylek zacznie za bardzo wyrastać ponad roślinkę, od razu go obcinam, wkładam do wody, ukorzeniam i mam następną :) Oprócz tego każde lato szeflera spędza w ogrodzie i wtedy szaleje - pięknie przyrasta i zagęszcza się. Przed przeniesieniem jej do domu znowu ją przycinam ;)

Wiesiu, taka złoto-purpurowa jesień jest piękna, zwłaszcza w promieniach słońca B) Szkoda, że teraz to już zaczyna się taka szara i smutna jesień...

Vituś, jakże się cieszę, że zajrzałaś do mojego ogrodu :) Te fotki sprzed paru dni są jeszcze złociste i optymistyczne, ale obecnie zrobiło się już szaro i wilgotno. Powolutku trzeba będzie się pocieszać archiwalnymi fotkami...

Romuś, nie bądź dla siebie taka surowa - jesteś jeszcze młodą ogrodniczką i dlatego chcesz przedobrzyć. Mnie już doświadczenie nauczyło, że zazwyczaj roślinki świetnie sobie radzą z chłodami, te delikatniejsze trzeba hartować, a te najbardziej delikatne wypadają i ...trudno. Nic na siłę. Jeśli nie chcą, albo nie mogą u mnie rosnąć, trzeba zastąpić je innymi. W ten sposób pożegnałam się z klonami palmowymi, aukubami, winnikiem , niektórymi różami...

Magdo, chyba morele to nie są drzewa do naszego klimatu :( Moja pewnie skończy w piecyku i w ten sposób na coś się przyda :whistle:

Dzisiaj listopadowi goście w moim ogrodzie:

DSCF4257.JPG



DSCF4259_2012-11-06.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewulab

Odp: Ogród Dali 06 Lis 2012 22:29 #85050

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2386
W ogóle ich nie widuję, więc dla mnie to kompletnie egzotyczne zwierzęta :happy4:
I, naturalnie, piękne :eek3:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 06 Lis 2012 23:56 #85082

  • Roma
  • Roma's Avatar
Pan dzięcioł jest częstym gościem na naszej polanie, ostatnio zabrał się za szczyt naszego domu, :jeez: mimo, że jest zakonserwowany.Leśniczy stwierdził iż widocznie miał tam coś dobrego do zjedzenia :wink2:
Sowy niestety jeszcze u nas nigdy nie widziałam :( Piękny to widok a szczególnie we własnym ogrodzie :bravo:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 07 Lis 2012 07:22 #85094

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Piękny puchacz, nigdy jeszcze na żywo takiego nie widziałam. A dzięcioł i owszem - w niedzielę, gdy zbiera łam orzechy to zobaczyłam jak rozbijał orzecha wciśniętego w zagłębienie po złamanej gałązce i wyjadał środek. Sikorki kręciły się dokoła niego jak szalone. Gdy skończyłam zbiory wybrałam kilka największych orzechów porozbijałam kamieniem i poukładałam dookoła drzewa, mam nadzieję, że sikorki je wypatrzyły :)

Chciałam się z tobą podzielić jeszcze jednym spostrzeżeniem - przeglądając zdjęcia od 2008r robię odrębne foldery z roślinom i zauważyłam, że w porównaniu do 2010r. to bardzo słabo wybarwiły mi się w tym roku tawuły japońskie i berberysy. Ciekawa jestem jakie czynniki ma wpływ na piękne wybarwienie, lub jego brak listków :bad-idea:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 07 Lis 2012 07:49 #85098

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Takich pięknych gości też chętnie powitałabym w swoim ogrodzie :) , muszę jednak jeszcze trochę poczekać aż moje drzewa podrosną ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 07 Lis 2012 09:05 #85109

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Dalu, dziękuję za porady odnośnie szeflery - mam od wielu lat, ale nic z nią do tej pory nie robiłam :oops:
Morela kapryśnica, ale póki żyje może jeszcze mile Cię zaskoczy ;) Widoczki masz fantastyczne, ja też uwielbiam te jesienne kolory. A puchacz! Fantasyczny!Że go wypatrzyłaś i udało Ci się zrobić fotkę :bravo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.539 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum