TEMAT: Ogród Dali

Odp: Ogród Dali 12 Maj 2012 23:52 #35698

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2383
Daluś starciłaś budleje u Ciebie :eek3:
W moich mroźnych rejonach wszystkie - dwie :silly: odbijają :whistle:
Dla zamienninków musiałam stworzyć kolejne miejscówki :rotfl1:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogród Dali 13 Maj 2012 12:47 #35801

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10443
Wspaniały masz ogród, moje hortensje dopiero odbijają po zimie z korzeni, a u Ciebie takie giganty, :eek3: ale za to tulipanki mam w pełni kwitnienia :flower2:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Maj 2012 15:01 #35834

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Dalu :bye:

Azalie ,które pokazujesz po prostu zachwycają! Ja mam na razie tylko jedną (prezent od teściowej )pomarańczową.
Raczej inwestowałam ostatnio w różaneczniki ,ale powiadasz,że Azalie lepsze....

Właśnie dzisiaj sprawdziłam pH ziemi w moim nowym ogrodzie i okazało się,że jest wysokie...
Większość miejsc między 7 , a 8 .Jedynie na rabacie pod sosnami było 6.
Czyli dla rododendronów wszelakiej maści raczej niedobrze ,prawda? Trochę mnie to zmartwiło.

No i pędzę od razu do Ciebie -czy Azaliom wystarczają dołki z ziemią dla RH? Nie przeszkadza im to ,że
wokół ziemia
jest aż tak zasadowa?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Maj 2012 15:35 #35845

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Magdo, azalie są łatwiejsze w uprawie niż rododendrony; tolerują bardziej nasłonecznione stanowiska i nie są takie wymagające w stosunku do Ph gleby. Co nie zmienia faktu, że najpiękniej rosną i kwitną na stanowiskach półcienistych, w ziemi o Ph 4-5.
Ja, sadząc azalię albo Rh, do dołka wsypuję mieszankę kwaśnego torfu, kompostu i ziemi rodzimej. Dodaję też trochę ziemi spod mojej sosny czarnej razem z igłami, które mieszam też później z korą do ściółkowania.
W zasadzie nie stosuję w ogrodzie nawozów sztucznych, ale dla moich azalii i Rh robię wyjątek i dwa razy w sezonie pryskam je Substralem Magiczna Siła do roślin kwasolubnych. Ważne jest też, żeby nie sadzić tych roślin pojedynczo - w większej grupie one wytwarzają korzystny dla siebie mikroklimat i lepiej rosną :flower1:
Życzę Ci powodzenia w uprawie tych prześlicznych roślinek!
Dla Ciebie moja azalia Chanel - ma dość drobne jak na wielkokwiatowe kwiatki, ale jest ich bardzo dużo, mają ciekawy różowo-łososiowy kolorek i upajająco pachną :flower2: Ta jeszcze nie jest w pełnym rozkwicie, a za nią widać mój hamaczek. Gdybym jeszcze miała czas pobujać się na nim :unsure:

0392.JPG



040.JPG


Hiacynto, na fotce są moje bukietówki Kyushiu, które jak zwykle są niezawodne. Gorzej z ogrodowymi - te mają parę listków, a o kwitnieniu w tym roku mogę zapomnieć :placze:
Znalazłam jeszcze ostatniego tulipka:

042_2012-05-13.JPG


Jolu, ano, nie odbiły :crazy: Sama się zdziwiłam. Ale specjalnie się nie przejęłam, bo nie były zbyt ładne, a te, które sobie kupiłam to śliczne odmiany - jedna biała, druga fioletowa :flower1: Jednak posadzę je już w inne miejsce, bardziej nasłonecznione i bliżej kącika wypoczynkowego, żeby móc patrzeć sobie na nie i odwiedzające je motylki :)

Agnieszko, ja, gdybym mogła, to zatrzymałabym kalendarz na maju...Ale mój M. się śmieje i mówi, że wtedy ten wieczny maj znudziłby mi się...No, nie jestem pewna...
Maj, majem, ale czy te liliowce nie pospieszyły się?

Attachment 0423.JPG not found



Krysiu, dziękuję ślicznie za przypomnienie nazwy mojej języczki :kiss3: Pogooglowałam trochę i okazuje się, że to ciekawa, dość rzadka odmiana. Już ją posadziłam - mam nadzieję, że jej będzie dobrze i wyrośnie mi na dużą, pięknie kwitnącą roślinkę :garden1:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 13 Maj 2012 15:58 #35855

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Dalu -ale trafiłaś z tą Chanel :P
Właśnie wczoraj przeglądałam sobie Azalie na stronie szkólki Ciepłucha i właśnie ta odmiana najbardziej
wpadła mi w oko !
Dziękuję Ci za porady ,jak uporządkujemy jeszcze bardziej nasz ogród ,koniecznie muszę znaleźć miejsce na Azalie.
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2012 15:58 przez magdala.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 14 Maj 2012 15:16 #36390

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
No i znowu to ja ;)

Dalu -pojechałam do szkółki po hortensje Anabelle ,a wyjechałam z ...azaliami :P

Kupiłam oczywiście tę " Chanel" -ładny ,wysoki krzaczek i małą japońską "Blue Danube" .

Już posadzone -czekam na kwiaty (a pąków mają mnóstwo!).

I tak różne "choroby" roznoszą się wśród ogrodników -dziękuję Dalu!
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2012 15:17 przez magdala.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 14 Maj 2012 16:52 #36404

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Magdo, bardzo się cieszę, że ta "choroba", może nazwijmy ja "azaliomanią", dopadła i Ciebie!
Będziesz chorować na nią już zawsze, ale co roku w maju choroba wyraźnie się nasili :happy4:
Ja nie mogę się napatrzeć na kwitnące azalie, a w szkółkach, na targach i kiermaszach ogrodniczych wypatruję okazów do mojej skromnej kolekcji :hearts:
W zeszłym roku w Ogrodzie Botanicznym...popłakałam się ze szczęścia podziwiając wspaniałe grupy wielkich, kwitnących Rh i azalii. Wariatka?
Śliczna, pachnąca i pastelowa Satomi:

0146.JPG


Widoczek

0412.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 14 Maj 2012 17:48 #36411

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15951
  • Otrzymane dziękuję: 12401
rispetto wrote:
Yyyyy .... czy to jest tegoroczne zdjęcie?


Wybacz Dalu :hug: ... żeby przekonać Pawła-niedowiarka :wink4: , że mówisz prawdę wstawię fotkę jeszcze wcześnieszą -
- tak wyglądała moja kalina w dniu 9.maja br.

09.05.2012103.jpg



Widać mamy podobną odmianę :drink1: .

Masz piękne azalie. Patrząc na nie, trochę mi smutno, że moje w tym sezonie baardzo słabiutkie :cry2:
Pozdrawiam - Ania
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 14 Maj 2012 22:46 #36561

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Jak dla mnie to możesz, Dalu, "zanudzać" azaliami bez końca! Śliczne są,nawet gotowa jestem im wybaczyć te gołe gałęzie i rzadkie listowie! ;) Dalu, na to to chyba nie ma siły? One po prostu tak mają i już?
Zawsze można kupować nowe mniejsze i podsadzać! Gotowe rozwiązanie! :rotfl1:
Kalina też piękna, ale te azalie... :woohoo:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 14 Maj 2012 23:35 #36580

  • rm27
  • rm27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 2903
Dalu, zamiast jechać do Pisarzowic na "Święto Kwitnących Azalii" lepiej i łatwiej pooglądać te cudeńka w Twoim ogrodzie. Kalina niesamowita. Swoją, ale koralową, musiałem już niestety pryskać na mszyce i wkrótce trzeba będzie powtórzyć zabieg bo niektóre liście zaczęły się zwijać.
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2012 23:36 przez rm27.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 15 Maj 2012 08:03 #36608

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Ja mam tylko dwie azalie wielkokwiatowe Christpher Wren (3 wiosna u mnie) i Gibraltar (1 wiosna u mnie)ale jutro jadę do Pisarzowic z Basią (Basjak) i Nelką (Alienuszką)więc mam nadzieję, że kolekcja się powiększy :whistle:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 15 Maj 2012 08:07 #36610

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 391
Te Twoje azalie nadają teraz Twojemu ogrodowi bal barw :)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 15 Maj 2012 15:26 #36734

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Uleńko, rzeczywiście teraz barwne plamy w ogrodzie to głównie azalie, chociaż kwitną też jeszcze kaliny, lilaki, złotliny, a z bylin kokoryczki, bodziszki, kwitną też różne irysy, a także sporo sporo roślinek na skalniaczku :) Dzisiaj robiłam fotki, więc wieczorem pokażę :comp:

Iwonko, ciekawa jestem co dokupisz; teraz jest najlepszy moment na kupowanie azalii, bo są w trakcie kwitnienia, więc nie kupujemy "kota w worku"...

Romku, my mamy w pobliżu Wojsławice, gdzie można podziwiać wspaniałe okazy azalii i Rh. W maju park wojsławicki zwiedzają tłumy ludzi, ale naprawdę warto! Gdzie tam moim skromnym krzaczkom do kilkudziesięcioletnich, przepięknych roślin...
U mnie w tym roku mszyc jest wyjątkowo mało, ale chyba moja polityka nie używania chemii w ogrodzie zaczyna przynosić rezultaty - po prostu mam mnóstwo naturalnych wrogów mszyc, które również giną podczas wszelkich oprysków. Może się mylę, ale po dwóch latach rezygnacji z chemicznych oprysków, w moim ogrodzie jest znacznie mniej chorób i szkodników :) Po raz pierwszy na różach, kalinach, wiciokrzewach właściwie nie ma mszyc :eek3:

Marto, one tak mają, znaczy azalie, ale ...jest na to rada :crazy: Bo tak - raz: japonki mają bardzo gęste i właściwie zimozielone listki i można nimi podsadzać wielkokwiatowe. Po tym jak wymarzły mi wrzośce, które zadarniały ziemię pod wielkokwiatowymi, postanowiłam posadzić tam albo malutkie Rh repens, albo właśnie azalie japońskie, które u mnie dobrze rosną i bujnie kwitną. Dwa: są odmiany wielkokwiatowych, na których liście rozwijają się równocześnie z kwiatami. Rzuć okiem na moją Chanel - kwiatki są nieco mniejsze, ale ma mnóstwo ślicznych listków. Trzy: jak już te liście się rozwiną to są prawdziwą ozdobą krzewu, zwłaszcza jesienią. Te barwy!

Aniu, dziękuję za śliczną fotkę kaliny :kiss3: Rzeczywiście ta odmiana kwitnie chyba najwcześniej, chociaż moja horowina już przekwitła, a pagodowa jest w pełnym rozkwicie B)

Dzisiejsze fotki pokażę wieczorem, bo muszę je wgrać, a tymczasem - mój niedawny nabytek prusznik Blue Mound, śliczny krzaczek, o błyszczących, ciemnych, zimozielonych listkach który obsypał się mnóstwem niebieskich kwiatuszków. Pan w szkółce zapewniał mnie, ze nadaje się do gruntu, ale na razie wolę nie ryzykować i pierwszą zimę spędzi w piwnicy.

0444.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 15 Maj 2012 19:55 #36816

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Dalu cudny ten krzaczek niebieski .
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 15 Maj 2012 21:24 #36856

  • dawidbanan
  • dawidbanan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 803
  • Otrzymane dziękuję: 388
Śliczny ten prusznik.
Ma boski kolorek :)

A azalie...nieziemskie :woohoo:
Zauroczyły mnie te krzewy :hearts:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 15 Maj 2012 21:37 #36865

  • zocha
  • zocha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 587
  • Otrzymane dziękuję: 57
Śliczny prusznik Dalu :hearts:
Zielono pozdrawiam - Ewa
Ogród Ewy - zochy
Róże Ewy - zochy
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 15 Maj 2012 21:40 #36868

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Kolor prusznika jest taki... niewiarygodny... nierealny wręcz! :eek3:
Rzadko trafiają się kwiaty o takim nasyceniu niebieską barwą... przychodzi mi na myśl jeszcze lithodora :think:

Dalu... "wielokątowy" lilak Meyera pięknie pachnie... i zawsze przywodzi mi na myśl Twój ogród :)
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród Dali 15 Maj 2012 22:15 #36901

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2386
Rabata pod jabłonką nie jakoś, tylko piękni wygląda :-)

Azalie cudne :) Niech Ci kwitną jak najdłużej!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.545 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum