• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 08 Sty 2017 10:38 #516898

• renaa
  • renaa's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 316
Aniu nie wiem, czy dobrze widzę, niektóre z psb są ciemne? Jeśli tak, to trudna sprawa :(
Mogę Ci napisać, co ja zrobiłabym w tej sytuacji- wymiana podłoża i martwych korzeni. W podłożu może być grzyb i zaatakować zdrowe korzenie. Na pewno przeniosłabym storczyki do hydro, ale wtedy -szczególnie zimą- muszą być w cieplejszym miejscu albo bez wody.
Trzymam kciuki, żeby udało się uratować rośliny. Wiem, co czujesz :kiss3:
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Łatka

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 08 Sty 2017 16:28 #516933

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 4788
Tak, Reniu - niestety, większość ze starych, bezlistnych pseudobulw obumarła. Teraz są usunięte. Korzeni nie odcinałam - boję się, że przy tej operacji odleci to, co jeszcze zielone.
Mam jeszcze keramzyt, więc może jutro przesadzę te dwie, co były w substracie - to przy okazji przyjrzę się i korzeniom.
Dodatkowo teraz jest po prostu bardzo zimno, jak wygaśnie w kominku, temperatura mocno spada. Rozumieją mnie chyba ci, co sami sobie są "palaczami", bo go zupełnie co innego, niż w bloku z miejską ciepłownią.
Moje rozszczepione życie - to jest właśnie powód, dla którego nie powinnam mieć chyba wcale roślin w domu. No, może zwartnice - bo je można po prostu wybudzać, jak są sprzyjające okoliczności - a potem hibernować.

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 08 Sty 2017 18:11 #516944

• renaa
  • renaa's Avatar
  • Gold Boarder
Aniu, trzymam kciuki, żeby udało się uratować storczyki. Może po przesadzeniu, daj im tylko minimalnie wody? Albo nawet wcale- keramzyt namoczony/wygotowany ma przecież w sobie wilgoć?
Współczuję Ci, mnie też jest przykro, kiedy tracę jakąś roślinę :(
A z takich zasypiających na zimę, poleciłabym Ci achimenesy, kohlerie. Są piękne przez całe lato, a na zimę idą spać :)
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 09 Sty 2017 11:05 #517004

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Moderator
  • Hoya - moja miłość.
  • Otrzymane dziękuję: 2016
Aniu (Łatko), pozwól że coś Ci podpowiem: mokry keramzyt w zimnym pomieszczeniu będzie działał na korzenie jak zamrażarka, dlatego tak uprawianą roślinę lepiej trzymać w cieple w okresie zimy. :dazed:
Pozdrawiam. Dobrego dnia.

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 09 Sty 2017 12:07 #517011

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
Krysiu, ja to doskonale wiem - problem w tym, że nie zawsze mam to ciepło w domu. A na pewno nie było ciepło pod moją nieobecność. Zwłaszcza te 5 dni, gdy w domu nie było nikogo.
W tej chwili mam do wyboru: pokój z kominkiem, w którym jest naprawdę ciepło, gdy ostro buzuje ogień - albo okna kuchni/sypialni. Z ciekawości postawiłam pokojowy termometr na sypialnianym parapecie - teraz, czyli w dzień, słupek niechętnie zdąża do 17/18 stopni. Dlatego umieszczam dendrobia ( i próbowałam to robić z katlejami) w dużych szklanych naczyniach - by miały coś na kształt mini - szklarenki i mogły tam cieszyć się odrobinę lepszym mikroklimatem...

Reniu - jest mi smutno, bo chyba będę musiała zrezygnować z tak wrażliwych roślin. Właściwie do ich kupna "popchnęła" mnie Małgosia - gogi_s, przekonując, że są łatwe i kwitną bez problemu.
Wyszukałam ofertę (drogą) podobnych katlei, mój dość skruszony małżonek zaoferował odkupienie - tylko po co, jeśli miałyby obumrzeć po kilku miesiącach - o ile nie tej zimy.

Na pociechę - inne mają się jako tako, oncidium kwitnie cały czas, dwie cambrie rozwijają pąki - tudzież jedno z dendrobiów lada chwila pokaże cyklamenowe płatki.

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 09 Sty 2017 14:38 #517034

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Moderator
  • Hoya - moja miłość.
Ja w takich warunkach przeniosłabym storczyki w hydro do ciepełka, zaś inne (no i tu chyba bym miała dylemat, bo storczyki podczas spoczynku zimowego potrzebują chłodu) gdzieś w pobliże parapetu sypialnianego (na jakąś półeczkę, czy stoliczek nocny, w jasne miejsce). Będę trzymała kciuki żeby chociaż to co Ci pozostało zostało odratowane. :) :hug:

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 13 Lut 2017 21:17 #523156

• Lena 22
  • Lena 22's Avatar
  • Fresh Boarder
Czy mam jakąś szansę na uratowanie go?

014.jpg

015.jpg

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 13 Lut 2017 22:49 #523178

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Moderator
  • Hoya - moja miłość.
Bardzo mi przykro, ale niestety nie.

ABC Storczykarza 24 Lut 2017 01:31 #525252

• Michał
  • Michał's Avatar
  • Moderator
  • Storczykowo zakręcony ;)
  • Otrzymane dziękuję: 746
W tym wątku proszę pytamy się co dolega naszym podopiecznym. Pamiętajmy by zawsze do opisu problemu dołączyć
zdjęcie rośliny z którą mamy problem. To pomoże w szybszym udzieleniu pomocy ;)
Wybornie o storczykach
Kupię/Sprzedam/Wymienię
Zapraszam codziennie i niezmiennie
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 24 Lut 2017 11:06 #525296

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
Dzięki, Richie, ja mam same problemy, albo potencjalne problemy, więc będę tu wpadać co i rusz.
Liczę, że przy tak kompetentnym nauczycieli trochę się podciągnę.

storczyki z przeceny jak reanimować 24 Lut 2017 16:37 #525353

• renaa
  • renaa's Avatar
  • Gold Boarder
Aniu, jak się mają Twoje roślinki?
Obejrzałam zdjęcia Twojego storczyka przeniesionego do keramzytu i jeśli mogę, chciałabym zwrócić uwagę na korzenie. Kiedy przenoszę storczyki do hydroponiki- bardzo dokładnie oczyszczam korzenie z podłoża. Usuwam też martwe korzenie. Zauważyłam, że jeśli zostanie trochę kory np. przyczepionej do korzenia, wcześniej czy później korzeń zacznie zamierać. Dlatego oczyszczam, a potem myję korzenie jak najdokładniej pod bieżącą wodą. Czym lepiej będą oczyszczone, tym lepiej przyzwyczają się do nowych warunków :bye:
Pozdrawiam,
Renia

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 07 Maj 2017 18:35 #540060

• Bini
  • Bini's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 36
Mam problem z dwoma sztukami paphiopedilum, na jednym pojawiły się plamki, drugiemu natomiast brązowieją liście. Może ktoś wie co to może być?
DSC02758.jpg

DSC02759.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2017 21:05 przez Kerstin2309.

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 10 Maj 2017 15:08 #540795

• kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 158
A to co może być? Całe podłoże i korzeń pokryte tym jest.
DSC_0506.jpg

DSC_0507.jpg

SOR czyli Storczykowy Oddział Ratunkowy 10 Maj 2017 18:30 #540857

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Moderator
  • Hoya - moja miłość.
To wełnowiec korzeniowy.

• Strona:
  • 1