TEMAT: Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz.

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 03 Maj 2013 17:25 #152224

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
Witam serdecznie,

chciałam się z Wami podzielić przepisem na pizze na cienkim cieście.

Do miski wkładamy:
drożdże 1/6 opakowania świeżych drożdży, zalewamy ciepłą wodą niecałe 0,5 szklanki. Po rozmieszaniu wsypujemy ok 1,5 szklanki mąki pszennej, dodajemy szczyptę soli i wyrabiamy ręcznie. Ciasto musi być miękkie, może lekko kleić się do dłoni.

Na blachę kładziemy papier do pieczenia, który posypujemy odrobiną mąki tak by ciasto po upieczeniu dobrze odchodziło i nie przywierało. Kładziemy wyrobione ciasto i dłonią formujemy pizze (koło).

Na tak przygotowane ciasto kładziemy sos pomidorowy:
pomidory krojone
czosnek
bazylia
oregano
zioła prowansalskie

Następni kładziemy starty ser, mogą być różne gatunki i dodatki wg uznania.

Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym na 220 stopni ok 8 minut.

Po upieczeniu kroimy i nakładamy na talerze.

Życzę wszystkim smacznego :)

Ps. Oto pizza mojego wypieku.

2013-01-06-022.jpg



Pozdrawiam :)
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/
Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2013 17:56 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, chester633


Zielone okna z estimeble.pl

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 03 Maj 2013 17:54 #152242

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Witaj Esti,
Ja też często robię w domu własną pizzę. Moi panowie lubią raczej na grubszym cieście i to z dużą ilością dodatków.
Ponieważ robię jedną pizzę na trzy osoby, to i proporcje muszą być trochę większe:

mąka pszenna - 30dkg
drożdże - 2dkg
szczypta soli
garstka suszonego tymianku (jedna z wersji)
ok 3 łyżek oliwy z oliwek.
Całość zagnieść i pozostawić do wyrośnięcia ok 1 godziny. Potem wyłozyć na posmarowaną olejem blaszkę (ja robię na crispie). Rozprowadzić dłońmi na całym dnie blaszki, na brzegach trochę więcej. Potem nałuwam widelcem i rozsmarowuję sosem pomidorowym z dodatkiem papryki chili


pizza1.JPG


Potem już różne dodatki (to białe to ser feta) , czyli : papryka, cebula, pieczarki, oliwki, czasem ananas, pomidory (także suszone z oleju). Właściwie co kto lubi . Na koniec oczywiście posypane żółtym serem. Posypuję przyprawą do pizzy :) Na crispie piekę ok 15 min.


pizza2.JPG
Ostatnio zmieniany: 03 Maj 2013 17:56 przez Aleksandra.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, , chester633

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 06 Paź 2013 16:58 #196852

  • Malinka
  • Malinka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 115
  • Otrzymane dziękuję: 30
Potrzebuję zrobić to dzisiaj.!

Czy ktoś wie jak zrobić pierożki rosyjskie które oni robią na nowy rok.?

Chodzi o te sa słodko słono i z monetą.

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 06 Paź 2013 18:22 #196863

  • 's Avatar
Malinko z tego co się orientuję to pytasz o trzy różne przepisy.Rosjanie na Nowy Rok pieką pierogi,słodkie lub słone albo też z niespodzianką (monetą)
Rosjanie mają wiele ciekawych zwyczajów związanych z nadejściem nowego roku. Jednym z nich jest pieczenie pierożków z niespodzianką. Pierożki, oprócz zwykłych są trzech rodzajów; słodkie, słone i z monetą. W czasie noworocznego posiłku każdy z domowników bierze jeden pieróg. Jeśli wybierze ten, w którym gospodyni skryła monetę, oznacza to, iż nowy rok będzie niezwykle bogaty. Słodki oznacza dobry i pełen miłości rok, słony – problemy i łzy. Jeśli domownik otrzyma zwykły pierożek, nic nowego go w nadchodzącym roku nie czeka.

Przepis na Wareniki na słono(tak nazywają je Rosjanie)
Składniki

ilość sztuk: 45 pierogów

500 g ziemniaków
3 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka soli
4 łyżki kwaśnej śmietany
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki wody
50 g masła
2 cebule, posiekane
250 g pieczarek, posiekanych
sól i pieprz do smaku
kwaśna śmietana do dekoracji
świeże zioła do dekoracji
Sposób przygotowania

Przygotowanie: 20min. › Gotowanie: 20min. › +15min. odstawienie › Gotowe w: 55min.

Ziemniaki ugotować.
W misce mąkę wymieszać z solą. W kubeczku śmietanę wymieszać z sodą.
Do mąki dodać wodę, a następnie śmietanę. Wyrabiać ciasto, aż będzie jednolite. Przykryć folią i odstawić na 10-15 minut.
Na maśle podsmażyć cebulę na rumiano. Dodać pieczarki i jeszcze chwilę smażyć.
Ugotowane ziemniaki utłuc. Dodać sól i pieprz oraz pieczarki, wymieszać.
Ciasto podzielić na 4 części. Z każdej uformować wałek o grubości 3-4 cm. Każdy wałek pokroić na kawałki o grubości 1,5 cm.
Każdy kawałek ciasta lekko rozpłaszczyć na kółko. Na środek nakładać łyżeczkę nadzienia i zlepiać boki.
W dużym garnku zagotować wodę. Wrzucać wareniki i gotować przez około 3 minuty.

Wareniki na słodko

Ciasto:
1 kg mąki
1/2 litra dobrej maslanki (albo zsiadlego mleka)
1 plaska łyzeczka soli
1 płaska lyzeczka sody
mąka do podsypywania
Nadzienie z twarogu
75 dag twarogu
szczypta soli (twaróg nie jest wtedy taki kwaśny)
3 lyżki cukru - według własnego smaku (można dodać aromat waniliowy, migdałowy - jak kto lubi)
Wyrabiamy ciasto, odkładamy na jakieś pół godziny do wyrośnięcia. Nie urośnie jak typowo drożdżowe ciasta ale lekko podrośnie. Po tym czasie dzielimy ciasto na wałeczki i odkrawamy placuszki, grubości około o,5 cm, które nadziewamy serem, sklejamy jak pierożki. Gotujemy na parze około 10 minut, po tym czasie wyjmujemy i smarujemy szybko rozpuszczonym masłem, wtedy nie obsychają tak i nie twardnieją z wierzchu.
Myślę,że monetę możesz włożyć w jakiś pierożek z powyższych przepisów.
Ostatnio zmieniany: 06 Paź 2013 18:38 przez .

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 06 Paź 2013 21:10 #196892

  • Malinka
  • Malinka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 115
  • Otrzymane dziękuję: 30
Dziękuję bardzo :)

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 24 Kwi 2014 23:25 #247034

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
To może jako kobieta gotująca i ja coś dodam- pierogi robię często bo uwielbiam i zawsze znikają zainm zjem trzeciego :blink:
Moje idealne ciasto robię z
1kg mąki
mniej więcej szklanki wrzątku
łyżki oleju

Gotowe ciasto dziele na kulki, układam w misce, wstawiam do ciepłej wody aby nie stygło i przykrywam ściereczką. Są niebiańskie. Przepis z pokolenia na pokolenie. Spróbujcie!

A co do środka? Moje faworytki to zdecydowanie pierogi 'niby ruskie'. Gotuje ziemniaki, ubijam je tłuczkiem. Dodaje przesmażoną cebulkę i kawałek przesmażonego wędzonego boczku. Doprawiam. Pyszności :dance:
Kiedyś robiłam pierogi z dynią (myślę, że warto o tym wspomnieć)- ser twarogowy + żółtko, cukier i upieczony miąsz dyni- w ilości takiej jak ser. Nie czuć jej tak bardzo, gdzieś tam jest jej posmak. Godne powtórzenia ;)
Za tę wiadomość podziękował(a):

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 01 Maj 2014 18:29 #250562

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Aleksandra wrote:
Witaj Esti,
Ja też często robię w domu własną pizzę. Moi panowie lubią raczej na grubszym cieście i to z dużą ilością dodatków.
Ponieważ robię jedną pizzę na trzy osoby, to i proporcje muszą być trochę większe:

mąka pszenna - 30dkg
drożdże - 2dkg
szczypta soli
garstka suszonego tymianku (jedna z wersji)
ok 3 łyżek oliwy z oliwek.
Całość zagnieść i pozostawić do wyrośnięcia ok 1 godziny. Potem wyłozyć na posmarowaną olejem blaszkę (ja robię na crispie). Rozprowadzić dłońmi na całym dnie blaszki, na brzegach trochę więcej. Potem nałuwam widelcem i rozsmarowuję sosem pomidorowym z dodatkiem papryki chili


pizza1.JPG


Potem już różne dodatki (to białe to ser feta) , czyli : papryka, cebula, pieczarki, oliwki, czasem ananas, pomidory (także suszone z oleju). Właściwie co kto lubi . Na koniec oczywiście posypane żółtym serem. Posypuję przyprawą do pizzy :) Na crispie piekę ok 15 min.


pizza2.JPG



Jesteśmy po obżarstwie pizzą, którą zrobiłam wg. Twojego przepisu.
Bardzo wszystkim smakowała, troszeczkę zmodyfikowałam składniki i wyszła mi pizza wegetariańska... :rotfl1: :rotfl1:
Bardzo dziękuję za przepis, którym zainspirowałaś mnie do dzisiejszego pichcenia.
Zakrapiana piwem Marcowym , które przy niej smakowało wybornie... :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a):

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 01 Maj 2014 20:30 #250639

  • Krzysztofkhn
  • Krzysztofkhn's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 46
Na temat pizzy.
Kilka dni temu dowiedziałem się, że ciasto smaruje się sosem pomidorowym, potem sypie ser i dopiero na to daje się dodatki, wędlinę etc !!!
Prawdziwy Włoch z Kalabrii uzasadnił to tym, że dodatki mają być widoczne, a nie schowane pod serem i w ten sposób robi się pizze w domu.
Ser na wierzch to dają w knajpach, aby nie były widoczne / w domyśle byle jakie dodatki /
Pozdrawiam Serdecznie

Krzysztof Khn.

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 04 Maj 2014 23:16 #253072

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
Wczoraj naszło mnie na pierogi, zrobiłam 93 sztuki B)
Robiłam z mięsem, z nadzieniem ziemniaczanym (pisałam o nim wyżej) i tak jakoś niechcący z grochem. Zalegał mi w szafce i postanowiłam coś z nim zrobic. Wyszły pycha.
Szklankę grochu ugotowałam do miękkości, w osolonej wodzie. Do tego duży ugotowany ziemniemniak, ząbek czosnku starty na tarce i podmażona cebulka. troszkę majerenki, pieprz, sól. Komu się znudziły te tradycyjne- szczerze polecam
Za tę wiadomość podziękował(a):

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 23 Sie 2014 18:43 #293690

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
Czy ktos ma moze jakis fajny sprawdzony przepis na ciasto na pierogi?
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 23 Sie 2014 19:38 #293698

  • 's Avatar

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 06 Wrz 2014 10:52 #297225

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
Olu bardzo sie cieszę, ze pizza Ci smakowała, Twoja wygląda równie pysznie, wiec sprobuje twojego przepisu :)
Ja do sosu nie daje tymianku, natomiast ostatnio robiłam taki:
poł puszki pomidorów krojonych - mozna dac domowe posiekane
3 zabki czosnku przeciśnietego prze praske,
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
na oko bazylia - świeża i suszona
oregano
zioła prowansalskie

taki sos fajny tez jest jako dip.

Mam nadzieje, że Ci sie spodoba :)
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/
Za tę wiadomość podziękował(a):

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 06 Wrz 2014 11:13 #297226

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
W ubiegła niedziele zrobiłam moje 3 w życiu pierogi :)

1 robiłam z przepisu, tragedia :angry: cisto sie nie lepiło, po ugotowaniu bylo twardea po zamrożeniu i ugotowaniu byl 1 wielki rozwalajacy sie pierog - albo inaczej breja.

Tak czy inaczej po dłuższym czasie postanowiłam spróbowac raz jeszcze.
i tak okazało się, że jest to najprostsze ciasto na swiecie.
na 3 szklanki mąki
tak 3/4 szklanki wrzątku
olej 1 łyżka a dałam na oko

zagniesc i gotowe :)

ja swoje pierogi zrobiłam ze szpinakiem i fetą:

Przepis :
paczka szpinaku ja użyłam mrożonej z Biedy
1,5 kostki fety
czosnek 4 ząbki - przez praske przeciśniete
szczypta soli
pieprz ciut wiecej niz daje normalnie

by farsz nie był zbyt płynny do miseczki z farszem dodałam troche tartej bułki i wymieszałam.

a drugie zrobilam z mięsem mielonym:
zmieliłam mieso, cebulę, czosnek dałam troszke słoniny przyprawiłam majrankiem i pieprzem.

Mam nadzieje, że komus też zasmakują. Poniżej zdjecia :D
2014-08-23-11991.jpg


2014-08-23-12001.jpg
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/
Za tę wiadomość podziękował(a): , chester633

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 02 Gru 2014 18:53 #318155

  • 's Avatar
Aura była dzisiaj niezbyt sprzyjająca więc nie pozostało nic innego jak zajęcia domowe.Na sprzątanie jakoś nie miałam ochoty no i padło na pierogi :P
W sieci znalazłam przepis na Pielmienie – pierożki z mięsem rodem z Rosyjskiej kuchni.Trochę trzeba było je zmodyfikować bo w oryginalnym przepisie farsz do pielmieni powinien zawierać łój nerkowy, który jest nieosiągalny w sprzedaży.Mój farsz jest troszkę inny ale w smaku jest całkiem niezły.

ciasto :
500 g mąki pszennej (poznańskiej)
250 ml letniej wody
3 żółtka
1 łyżeczka soli

farsz:
500 g mięsa mielonego
(użyłam 250 g wieprzowego i 250 g wołowego)
1 średnia cebula (80 g)
1 łyżeczka pieprzu
1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
sól do smaku

Mąkę,żółtka,wodę,sól, wymieszać w misce,wyłożyć na blat i wyrobić jednolite , gładkie i nie klejące się do rąk ciasto .Po wyrobieniu ciasto włożyć do miski nakryć ściereczką i odstawić do czasu przygotowania farszu.

Do mięsa dodaję startą cebulę,czosnek,pieprz,sól do smaku,wyrabiam i gotowe.

1-DSCF0005-002.jpg


Ciasto rozwałkowujemy na grubość ok 2 mm a nawet na 1mm
2-DSCF0007-002.jpg


wykrawamy krążki
3-DSCF0016-001.jpg


nakładamy łyżeczkę farszu
1-DSCF0010.jpg


i sklejamy
4-DSCF0011-001.jpg


Dwa końce pierożka lekko naciągamy i sklejamy a pierożek staje się okrągły
5-DSCF0013-001.jpg


Gotowe pierożki wkładamy do lekko osolonej gotującej się wody
6-DSCF0017-001.jpg


gotujemy przez około 8 minut od wypłynięcia

Ugotowane pierożki podajemy według uznania, polane roztopionym masłem,kwaśną śmietaną albo skwarkami.
7-DSCF0019-001.jpg


Są również bardzo dobre jako pierożki do barszczu
Życzę smacznego :yummi:

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 03 Gru 2014 05:55 #318224

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Już Was kocham :hearts: :yummi: ale cuda pokazujecie,mogę się tylko oblizać-mam dwie lewe ręce do takich kosmicznych prac...... :jeez: gdybym miał wybór między roślinką a ,,domowym jadłem'', roślinka by uschła... :devil1: :yummi: :yummi: :yummi:

Mam taką cichą nadzieję że może na Jaśkowej załapię się chociaż na ,,wylizanie talerza'' :wink4: :tongue2: .

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 04 Gru 2014 00:25 #318449

  • violad
  • violad's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 202
Przeglądałam wątek, ale chyba nie widziałam ciasta na pierogi z dodatkiem ziemniaków. Jest bardziej puszyste, zjadacze pytają często, czy ciasto jest drożdżowe.
Nie podam wagi składników, bo na oko i tak wyjdzie. Orientacyjnie na ok. 70dkg ziemniaków 1 kg mąki. Powinno wyjść ponad 100 pierogów.
Ziemniaki gotujemy, tłuczemy lub przepuszczamy przez praskę.
Do jeszcze bardzo ciepłych ( byle rąk nie poparzyć) dodaję całe 2 jaja, 2 łyżki oleju, sól i mąkę, tyle ile się wgniecie, ciasto musi być elastyczne, nie lepić się do wałka. Doskonałe do pierogów z kapustą i grzybami, jagodami. Jeszcze lepsze, gdy pierogi podsmażymy. Jako osoba prawie uzależniona od jedzenia pierogów całkiem zrezygnowałam ze zwykłego ciasta. Polecam, spróbujcie.
Viola
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka,

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 04 Gru 2014 11:35 #318506

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Roma Kochana (jak to mawia nasza koleżanka :whistle: ) trzymam cię za słowa(o) :yummi: gdybyśmy rozmawiali o ,,zielonych patykach'' to bym zapomniał, ale o domowym jedzeniu - nigdy :wooho.
Tak na marginesie, już ci chyba to mówiłem - twoja kuchnia - bardzo przypomina mi kuchnię mojej Św. pamięci mamy , to są smaki i zapachy które we współczesnym ,,szybkim'' świecie wymierają lub zostają wyparte przez ,,szybkie żarcie'' :cry3: :sick: ...ot taka smutna prawda.. :think:
Za tę wiadomość podziękował(a):

Naleśniki, pierogi, kluski, omlety i inne potrawy z mąki i kasz. 06 Sty 2015 15:40 #326416

  • 's Avatar
Tarta porowo-tuńczykowa podejrzana w wątku Adasiowej

Adasiowa wrote:

Obiecany przepis na tartę - dla Moniki i wszystkich chętnych :)

Ciasto:
*** zazwyczaj robię je z podwójnej proporcji - lubię grubsze :)
150 g mąki pszennej
75 g bardzo zimnego masła
1 żółtko
1/4 szklanki równie zimnej wody
szczypta soli

Szybko zagnieść kruche ciasto, włożyć do lodówki na 20 minut lub pominąć tę czynność - zwykle kontynuuję pracę.
Rozwałkowanym ciastem wyłożyć formę do tarty, ponakłuwać widelcem ( lub położyć na wierzch papier do pieczenia i wysypać fasolę - nigdy tak nie robię )i podpiec w 180* w piecyku.

W międzyczasie przygotowujemy farsz:
- podduszamy na rozgrzanej oliwie plasterki pora ( białej i zielonej części ), kiedy osiągnie stan zezłocenia, dodajemy rozdrobnionego tuńczyka z puszki, suszone pomidory i tymianek; całośc króciutko podgrzewamy, aż smaki sie połączą.
- baza jajeczna: 2 jajka, pieprz ziołowy i 1/2 szkalnki tłustej śmietany dokładnie mieszamy.

Na podpieczonym spodzie układamy masę tuńczykowo-porową i zalewamy śmietaną z jajkami.
Pieczemy około 30 minut do apetycznego zrumienienia wierzchu.
To naprawdę prosta, pachnąca i pyszna tarta :)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.418 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum