TEMAT: Domowe sery

Domowe sery 04 Gru 2020 14:37 #737222

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1420
  • Otrzymane dziękuję: 11246
Jeszcze nie, jeszcze nie, ale muszę się Wam przyznać, że już dwa razy podeszłam do tego wątku zainteresowana wyrobem serów. Pierwszy raz, - już dawno i stwierdziłam, że to jednak nie dla mnie. Drugi raz, w ubiegłym tygodniu przeczytałam sporą część wątku i już jest lepiej. Teraz sobie myślę, że zrobię rozeznanie w sprawie mleka, potem zakupię potrzebne wiktuały i chyba spróbuję. Nadmienię jeszcze, że nie jemy żadnych kupnych serów, którymi są zarzucone markety. Od czasu do czasu ser kozi, owczy i własny almette z jogurtu, lub dobry krowi długo dojrzewający i taki chciałabym spróbować zrobić. Lubię eksperymentować, osobiście nie przepadam za serami, ale druga połowa baaardzo. Dlatego nic mu nie mówię, ani nie zdradzam myśli :), bo na prawdę nie wiem, czy się porwę. Jestem pełna uznania dla uczestniczek tego wątku. Rozmawiałam na temat wykonywania własnych serów z kilkoma osobami, które wydawałoby się, że umiałyby je zrobić, a jednak nie robią, bo to trudne zadanie.
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, _Nika_, Fina, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Domowe sery 04 Gru 2020 16:40 #737239

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 262
  • Otrzymane dziękuję: 1231
Wczoraj powstał żuławski "skrzypek" z 5l mleka. W przepisie nie było nic o dojrzewaniu no to poszedł prosciutko do jedzenia. Prawa połowa z czubrycą a lewa z czarnuszką. Do czubrycy zachęciły

mnie wcześniejsze wpisy koleżanek, fajny smak przyjmie się.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, Nimfa, Eleni

Domowe sery 04 Gru 2020 16:40 #737240

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Aniu piękne masz bałwanki :hearts: :bravo: :bravo: :bravo:, czy ten rozkrojony dojrzewał w lodówce czy ostatnie dni był w szafce kuchennej?

Nimfa wszystko czego nie znamy wydaje się trudne i straszne (łatwe jest tylko nicnierobienie), uprawiasz warzywa? Czy jak pierwszy raz wysiewałaś nasiona nie miałaś obaw że może coś nie wyjść lub że sobie nie poradzisz? Jak piekłaś pierwsze w życiu ciasto pewnie było podobnie. Pierwszy, drugi ser robiłam na ugiętych nogach i trzęsącą się ręką kroiłam skrzep, mąż do dzisiaj opowiada ze śmiechem że z oczu leciały takie gromy, że bał się wejść do kuchni zrobić sobie herbatę :happy: Jeśli masz możliwość nabycia dobrego mleka to się nie zastanawiaj tylko działaj, smak samodzielnie zrobionego sera jest bezcenny, jak jak smak chleba upieczonego w domu, własnych warzyw z ogrodu czy własnych przetworów robionych na zimę.

Wszystkich którzy tu zaglądają i mają obawy tak jak Nimfa, gorąco namawiam nie bójcie się i spróbujcie, naprawdę warto.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, Eleni

Domowe sery 04 Gru 2020 16:41 #737241

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 262
  • Otrzymane dziękuję: 1231
Wczoraj powstał żuławski "skrzypek" z 5l mleka. W przepisie nie było nic o dojrzewaniu no to poszedł prosciutko do jedzenia. Prawa połowa z czubrycą a lewa z czarnuszką. Do czubrycy zachęciły

mnie wcześniejsze wpisy koleżanek, fajny smak przyjmie się.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, bastis, Nimfa, ewakatarzyna

Domowe sery 04 Gru 2020 16:53 #737245

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
_Nika_ wrote:
Ciekawa rzecz się stała z tym camembertem, masz podejrzenia, co było przyczyną? Czymś się musiał różnić od pozostałych, skoro tylko on taki miękki wyszedł.

Czy specyficzny zapach stiltona oznacza, że będzie śmierdziuszkiem?

Nikusiu, wiele dałabym za to, aby poznać przyczynę serowego rozlewiska, ale moja wiedza na tym etapie jest tak mizerna, że nie ośmielę się mieć nawet cienia podejrzeń. Zobaczymy, jak zachowają się kolejne camemberki. Najważniejsze jest dla mnie to, że nie zamierzam się poddawać i - jak zapowiedziałam wcześniej - poczynię następne kroki w ich produkcji. Smaczne są, więc warto :)
Tak, Stilton należy do tych "pachnących" inaczej i powinien przerosnąć niebieską pleśnią.

Finko - moje serdeczne gratulacje i podziękowania za prezentację tych wspaniałości :bravo:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, _Nika_, Fina, Eleni

Domowe sery 04 Gru 2020 16:57 #737246

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 262
  • Otrzymane dziękuję: 1231
IMG_20201204_150531.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, Eleni

Domowe sery 04 Gru 2020 17:01 #737247

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
bastis wrote:
Aniu piękne masz bałwanki :hearts: :bravo: :bravo: :bravo:, czy ten rozkrojony dojrzewał w lodówce czy ostatnie dni był w szafce kuchennej?


Wszystkich którzy tu zaglądają i mają obawy tak jak Nimfa, gorąco namawiam nie bójcie się i spróbujcie, naprawdę warto.

POdpisuję się pod apelem Ulki :hearts:

Ulko, wszystkie serki siedzą cały czas w lodówce.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, Eleni

Domowe sery 04 Gru 2020 18:43 #737259

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3694
  • Otrzymane dziękuję: 19692
Kolejna porcja Almette odcieka. Tym razem z dodatkiem czarnuszki i suszonych pomidorów. Rano już będzie dodatkiem do pysznego śniadania :yummi:
W przyszłym tygodniu zamierzam zrobić sztbki ser żółty.
Czyżbym zaraziła się kolejną chorobą (zaraz po hortensjozie, liliowcozozie i innych podobnych)? :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Fina, Eleni

Domowe sery 04 Gru 2020 19:25 #737263

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 262
  • Otrzymane dziękuję: 1231
Nimfa jak spróbujesz swoich serów to może się okazać że nie tylko druga połowa jest ich miłośnikiem. Dzięki wsparciu Uli wdrażamy się właśnie w sery typu gouda edamski cheddar. Nie Święci garnki lepią więc do dzieła.
Przepraszam ale mam jakiś problem z wklejaniem zdjęcia i dlatego zasmiecam czasem powielanymi postami
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, Eleni

Domowe sery 05 Gru 2020 14:45 #737337

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3569
  • Otrzymane dziękuję: 30125
Dzisiaj i ja próbuję zrobić swój pierwszy ser koryciński.Dodałam mieszankę:suszone pomidory,czosnek i bazylia.Byłam u rolnika po mleko,ale......,wolałam jechać do sklepu i kupić Łaciate-świeże,3,2%.Jestem na etapie przewracania.


20201205_124140.jpg


20201205_132927.jpg


20201205_142504.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, Fina, Eleni

Domowe sery 05 Gru 2020 14:50 #737338

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Marysiu - jest pięknie, a będzie i smacznie - trzymam bardzo mocno wszystkie kciuki :kiss3:
Miałaś extra pomysł z mieszanką przyprawową - do tej pory wykorzystywałam tylko jeden składnik. U Ciebie wszystkie przyprawy współgrają - jestem ciekawa, jak przegryzą się w dojrzałym serku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, Zielona, bastis, ewakatarzyna

Domowe sery 05 Gru 2020 15:05 #737340

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3569
  • Otrzymane dziękuję: 30125
Aniu,w zestawie serowarskim,który zamówiłam,były trzy spore torebki ze zmiksowanymi przyprawami.Każda inna.Następny serek,o ile ten wyjdzie,będzie z:pomidory,chilli i oregano.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, Nimfa, ewakatarzyna

Domowe sery 05 Gru 2020 15:18 #737343

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Niemniej można wykorzystać ten pomysł łączenia przypraw - tym bardziej, że np. sałatka ze świeżych pomidorów, posiekanego czosnku i listków bazylii to już klasyka w menu ogrodnika, więc w postaci suszonej, jako dodatek do sera podpuszczkowego, może być strzałem w "10".
Mam w swojej szufladce przyprawowej suszoną mieszankę ziół do twarogu ( mojej ukochanej firmy z Podlasia ): w jej skład wchodzą: owoc rokitnika, słodka papryka, kminek, natka pietruszki, szczypiorek, cebula, hyzop i szałwia. Nie znam proporcji ( tajemnica producenta ;-)). Bardzo często dodaję szczyptę do rozmaitych twarożków czy serków grani ze sklepu.
Dzisiaj przytaszczyłam z rynku 3 butle mleka od chłopa z myślą o zrobieniu zwykłego, tradycyjnego twarogu. Najpierw jednak zebrałam z wierzchu śmietankę lub coś, co ją udaje:



Garnek z pozostałym mlekiem włożyłam w ciepłe miejsce - niech się w spokoju zakwasza, a później będziemy podgrzewać skrzep.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, Fina, Eleni

Domowe sery 05 Gru 2020 17:24 #737352

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Marysiu piękny serek zrobiłaś :bravo:, co takiego skłoniło Cię do mleka ze sklepu, takie od rolnika jest zdecydowanie bardziej wartościowe.

Aniu w sklepie internetowym gdzie kupowałaś serowarskie przydasie jest bogaty asortyment ziół i przypraw za nie duże pieniądze (200g pomidorów z bazylią i czosnkiem za 11zł, wiadereczko 100g suszonego szczypioru za 8zł). Jak będziesz kupowała bakterie to zerknij na przyprawy i zioła.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna

Domowe sery 05 Gru 2020 17:55 #737361

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3569
  • Otrzymane dziękuję: 30125
Ula nic więcej nie napiszę oprócz tego ,że spojrzałam na wymiona krówek i na akcesoria do dojenia .Poszukam dalej,może znajdę odpowiedniego dostawcę.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, bastis, ewakatarzyna

Domowe sery 05 Gru 2020 18:01 #737363

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
OK, rozumiem i o nic nie pytam, ale szukaj bo warto, trzymam kciuki żeby się udało :) .
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, ewakatarzyna

Domowe sery 06 Gru 2020 14:13 #737438

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3469
  • Otrzymane dziękuję: 7422
Kiedyś dawno temu bo w latach '70 i chyba jeszcze w '80 był w sklepach lekko musujący, kwaskowy napój "Serwowit", taki serwatkowy szampan. To chyba najlepszy sposób na nadmiar serwatki. :yummi: domowyserowar.pl/przepisy/2-serwowit.html
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Domowe sery 06 Gru 2020 15:46 #737444

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Z mieszanki "śmietany" zebranej z powierzchni mleka i sklepowej kremówki 36% udało się ( za pomocą miksera ) uzyskać całkiem sporą gomułkę masła. Myślę, że masełko z prawdziwej śmietanki byłoby żółciutkie, ale i tak nie mam prawa narzekać. Zapach, smak i konsystencja - bez porównania ze sklepowym ( czego należało dowieść :)), a jedyne, co trzeba mieć na uwadze to trwałość - wg wieści serowarskich takie masło można trzymać w lodówce około 1 tygodnia; z domowym chlebem i plasterkiem domowego sera ma szansę zniknąć szybciej :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, Fina, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.864 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum