TEMAT: Chleb domowy i bułeczki

Chleb domowy i bułeczki 05 Lip 2019 23:16 #666399

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Do kogo piszesz kochana?Ja wyrabiam ręcznie chleb i bułki.Trzeba próbować,nie wolno się poddawać.W końcu wyjdą.
Naturalne ,niebanalne,własne.


Zielone okna z estimeble.pl

Chleb domowy i bułeczki 07 Lip 2019 22:23 #666735

  • gosia70
  • gosia70's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 7
Witam ' Robilam pite z tego przepisu super wyszly mi.Pozdrawiam serdecznie.Marzena

Chleb domowy i bułeczki 08 Lip 2019 19:33 #666799

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Na prośbę gosia70 wstawiam przepis na bułki wrocławskie.Przepis znalazłam kiedyś w internecie ,ale nie pamiętam u kogo.
DSC_0262.jpg

Przepis na 20szt,blacha piekarnikowa.

Składniki
25g świeżych drożdży czyli 1/4 kostki
4 płaskie łyżeczki cukru
460-480 ml ciepłego mleka
1kg mąki pszennej + trochę do podsypania
2 jajka
2 płaskie łyżeczki soli
40g miękkiego masła
DSC_0251.jpg

Drożdże rozkruszyć,zasypać cukrem w miseczce,dodać 0,5 szkl ciepłego mleka i 4 łyżki mąki.Dobrze rozmieszać i odstawić na chwilę.Do dużej miski przesiać mąkę,dodać sól,jajka ,masło i zaczyn drożdżowy.Powoli wlewając resztę mleka ,wyrabiać ciasto.Nie trzeba wykorzystać całego mleka,ja dałam całe.Wyrabiać ok 10 min na gładkie sprężyste ciasto.Przykryć i ściereczką i odstawić na ok 50-60 min
DSC_0252.jpg

DSC_0253.jpg

Z wyrośniętego ciasta uformować 20 bułek,obtoczyć w mące i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.Odstawić do wyrośnięcia pod przykryciem na 30-40 min.

DSC_0255.jpg


DSC_0256.jpg

Piekarnik właczyć na 20,25 min przed pieczeniem,żeby się nagrzał do temp.200*c.Tępą stroną noża zrobić przedziałki na każdej bułce prawie do samego dna blaszki.Piec ok 25-30 min do zrumienienia.Smacznego :tongue2:
DSC_0260.jpg


DSC_0261.jpg


DSC_0264.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, minohiki, Betula, Zielona, Bala, gosia70

Chleb domowy i bułeczki 08 Lip 2019 19:53 #666804

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Córka podesłała mi film w oparciu o który zrobiła chleb, bo tak zatęskniła za polskim chlebem. Film ma ponad 3kk wejść i myślę, że warto go zobaczyć. Jest po angielsku. Choć pewnie da się go jakoś przetłumaczyć. Dla początkujących i zaawansowanych przyda się inne spojrzenie. Ciekawe jak autor sprawdza wiązania glutenowe, czy już dobrze wygnietliśmy. :happy-old:

Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Betula, anaka

Chleb domowy i bułeczki 09 Lip 2019 09:53 #666879

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Bala ,wszędzie pokazują,że sprawdza się rozciągając ciasto tak żeby zrobiło się okienko,cienka błonka,która się rozciąga i nie rozrywa.Ja tak nigdy nie sprawdzałam,ale trzeba trochę poświęcić czasu na wyrabianie.Sam o tym wiesz :bye:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Chleb domowy i bułeczki 17 Lip 2019 19:36 #668057

  • gosia70
  • gosia70's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 7
Witam' moj przepis na ciasto drozdzowe.10 dkg.d: 10dkg.drozdzy zwyklych,pół litra mleka , 1,5 szklanki cukru lub 2 szklanki, 4 jajka cale , 20dkg.masla lub margaryna kasia, szczypta soli.1kg maki dalachowskiej lub tortowej.Na kruszonke 1/2 kostki margaryny kasi lub innej 3lyzki cukru i maki 4 lyzki czubate .Albo ile zabierze.Sposob wykonania : Margaryne trzesz nsa grubych oczkach dotego mleko podgrzewasz z drozdzami i 1/2 szkl.cukrem letnie mleko .Reszta mleka do miski .Czyli mleko drozdze cieple ruszone margaryna i jajka rozbeltane widelcem zostawiasz na 4 godziny.Po 4 godzinach dosypujesz kg.maki .mieszasz to lyzka na brytwanke wykladasz.Ja robie polowe ciasta drozdzowego z nutela w srodku druga pol.przykrywam ciastem drozdzowym i na to kruszonka.Przepyszne' i szybkie .Estawiam do piekarnika na 150 lub 160 stopni celcjusza.Brytwanka duza 20 na 30.Smacznego'
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, pszczelarz5, minohiki, Betula, anaka

Chleb domowy i bułeczki 21 Lip 2019 12:19 #668678

  • gosia70
  • gosia70's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 7
Witam' zapomnialam o pieczeniu 50 minut pieke.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Chleb domowy i bułeczki 18 Lis 2019 16:21 #681359

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
Chleb pszenny z siemieniem i słonecznikiem

Domowy chlebek :)

Woda 420ml
Mąka pszenna 720
Siemię lniane i słonecznik ok 20 g
2 łyżeczki soli
1.5 łyżeczki cukru
Drożdże

Olej ok 1 łyżki

Wymieszać odstawić do wyrośnięcia ponownie wyrobić. Poczekać aż wyrośnie i piec w temperaturze ok 189 stopni lub w maszynie do chleba

Smacznego
IMG_20191117_201553_6.jpg


IMG_20191117_202258_7.jpg
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, pszczelarz5, minohiki, anaka

Chleb domowy i bułeczki 22 Lis 2019 16:35 #681768

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
Chleb drwalski
IMG_20191122_163241_7.jpg
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, minohiki

Chleb domowy i bułeczki 23 Lis 2019 19:00 #681866

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
Składniki: (na 2 bochenki)

20 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych
300 g mąki pszennej typ 650
200 g mąki żytniej typ 720
370 g wody (ok. 400 ml)
1,5 łyżeczki soli
4 g słodu jęczmiennego
1 łyżeczka melasy
3 łyżki siemienia lnianego
3 łyżki słonecznika
3 łyżki pestek dyni


Przygotowanie:

Wszystkie składniki wymieszać w misce do połączenia (jeśli używamy drożdży świeżych, należy najpierw sporządzić z nich rozczyn). Przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 17-20 godzin.

Po tym czasie odgazować ciasto wbijając w nie swoją pięść. Następnie wyjąć z miski, krótko wyrobić i pozostawić na natłuszczonym olejem blacie, przykrywając miską na godzinę.

Po godzinie powtórzyć czynność: uderzyć pięścią, krótko zagnieść i ponownie odstawić pod przykryciem na 60 minut.

Powtórzyć czynność jeszcze raz (już ostatni) i odstawić na godzinkę.

Po tym jakże długim czasie oczekiwania w końcu możemy uformować chlebki.

Ciasto krótko zagnieść rękami i podzielić na 2 równe części. Podsypując dłonie i blat mąką uformować z nich podłużne bagietki, rolując je, zaznaczamy cienkie końcówki. Chlebki umieścić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i przykryć ściereczką. Odstawić na kolejną godzinkę do napuszenia.
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, pszczelarz5, minohiki, anaka, ewakatarzyna

Chleb domowy i bułeczki 06 Sty 2020 22:50 #686259

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
Dzisiaj słuchałam przez radio rozmowy z osobą,która piecze chleb.Powiedziała między innymi,że przy zakupie mąki należy zwracać uwagę na ilość białka, bo to jest najważniejsze aby mieć udany wypiek.Nie może być mniejsza niż 12g w 100g mąki.
Ja piekę tylko chleb żytni (na zakwasie),ale obejrzałam torebki z mąkami i tam jest dużo mniej białka, bo tylko 6g /100g.
Może ta uwaga dotyczyła tylko maki pszennej,bo żytnia z reguły ma mniej białka?
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, minohiki, anaka, ewakatarzyna

Chleb domowy i bułeczki 07 Sty 2020 09:51 #686276

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Różne ziarna mają różną zawartość białka. Do tego różnica pomiędzy jarym i ozimym (ozime ma więcej białka).
W mące dochodzi jeszcze proces oczyszczania czyli usuwania z niej najlepszych (ale brzydko wyglądających) składników.
Pszenica ma coś do 15%, jęczmień ok 11%, żyto wydaje mi się poniżej 10% - wartości dla ziarna.
Dla zdrowia najlepiej by było jeść żytni lub żytnio-pszenny RAZOWY (jeśli kupowany to sprawdzać czy nie barwiony karmelem bo to nagminna praktyka). Choć od czasu do czasu croissant czy bialutka kajzerka nie zaszkodzi ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, minohiki, ewakatarzyna

Chleb domowy i bułeczki 07 Sty 2020 10:14 #686278

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam newrom a czy jest sposób sprawdzenie że pieczywo jest barwione karmelem ? .poz. Krzyś
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, minohiki, ewakatarzyna

Chleb domowy i bułeczki 07 Sty 2020 11:29 #686283

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Mąka żytnia pełnoziarnista ,którą dokarmiam zakwas ma 9,7 g białka,a pszenna chlebowa szymanowska typ 720 ma 12g białka.Kupuję też biedronkową typu 650,która ma 11g białka.
Jeśli chodzi o barwienie karmelem,to chleb wygląda trochę jak kawa z mlekiem.Ostatnio dowiedziałam się ,że do wszystkich chlebów w znajomej piekarni dodają drożdży i karmelu.Na szczęście od dawna piekę sama chleb i bułki.Właśnie dziś jest dzień chlebowy :bye:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, pszczelarz5, minohiki, ewakatarzyna

Chleb domowy i bułeczki 07 Sty 2020 18:48 #686317

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Przeczytać metkę i ufać że nie skłamali. Nawet chleb niepakowany musi mieć metkę lub przynajmniej informację u sprzedawcy.
Możesz też upiec sobie w domu bochenek chleba razowego (pszennego czy żytniego - jak lubisz) i później będziesz wiedział jak powinien smakować chleb razowy. Do tego waga. Chleb jest ciężki. Razowy jest bardzo ciężki.
Karmel barwi i da się zrobić lżejszy bochenek tej samej wielkości - a to kasa.
Nie musisz piec na zakwasie, na początek bezpieczniej użyć drożdży. A jeśli zrobisz zakwas i się uda, to za żadne skarby go nie zabij. Mnie pierwszy zakwas w życiu wyszedł idealnie i... nigdy więcej :(
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2020 18:50 przez newrom.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, pszczelarz5, minohiki, anaka, ewakatarzyna

Chleb domowy i bułeczki 07 Sty 2020 19:50 #686327

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
Ja mam zakwas co najmniej pięcioletni,ale chleb piekę tylko 3-4 razy w roku, a więc "męczę" się z jego cotygodniowym dokarmianiem. Niestety z bólem serca dużo muszę wyrzucać.
Tutaj można posłuchać co mówiła o chlebie,a widać że jest pasjonatką jego pieczenia.
audycje.tokfm.pl/podcast/84972,50-twarzy...i-Waleckiej-powtorka
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, minohiki, anaka, ewakatarzyna

Chleb domowy i bułeczki 07 Sty 2020 20:10 #686335

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 7735
dodam i ja coś od siebie, zdjęć nie wrzucę bo akurat od kilku miesięcy nic nie piekłem, ale przepisy których używam udostępnię, jeden to chleb Tatterowiec, przejrzałem wpisy ale nic takiego nie zauważyłem, drugi to chleb razowy pewnie podobny do wielu tu prezentowanych

ma fajny lekko słodkawy smak
scan2.jpg




CHLEB RAZOWY
składniki na 2 bochenki na dwie blaszki keksówki 30x12 cm

ZACZYN
230 g. zakwasu żytniego
100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
500 g mąki pszennej pełnoziarnistej ( lub chlebowej typ 700, lub pszennej typ 500)
460 g wody o temp. pokojowej

CIASTO WŁAŚCIWE
250 g mąki pszennej typ 550
2 łyżeczki soli ( ja daję ciut więcej)
200 g letniej wody
różne pestki lub nie :)


przygotowanie:
wieczorem rozrabiam zaczyn w misce, mieszam drewnianą łyżką żeby się połączyły składniki, wychodzi jednolita lepka masa, miskę okręcam folią sporzywczą lub wkładam do reklamówki i chowam do lodówki ( folia zabezpiecza przed wyschnięciem wierzchu.

następnego dnia rano wyjmuję miskę dodaję resztę składników (ciasto właściwe), mieszam żeby się połączyło i zostawiam na 3-4 godziny żeby się ogrzało i podrosło
po tym czasie przekładam łyżką do keksówek wyłożonych papierem do pieczenia, foremki przykrywam sciereczką i zostawiam do wyrośnięcia, w zależności od kondycji zaczynu i temperatury w pomieszczeniu chleb rośnie około 3-4 godziny ( bywało że rósł dłużej ale zdarzało się że przerósł i zaczął się zapadać) jak włożymy niewyrośnięty chleb do piekarnika to pęknie nam na wierzch można go więc naciąć żeby to lekko skorygować, taki chleb ma lekko inny smak ale to nie ma najmniejszego znaczenia bo MA SMAK :fly:
Piekarnik nagrzać do temp 220 stopni ( można wstawić na spód naczynie z wodą ale ja spryskuję co jakiś czas po wierzchu chleba tylko nie za dużo! chodzi o wytworzenie wilgoci żeby skórka nie była jak kamień), po 30 minutach zmniejszyć temp. do 180 stopni, po około 1 godzinie (zależy jaki kto ma piekarnik, ja mam zwykły bez żadnych ulepszeń) wyjąć chleb z foremek.
PO WYJĘCIU CHLEBA Z FOREMKI POSTUKAĆ W SPÓD, JEŻELI USŁYSZYMY GŁUCHY ODGŁOS TO CHLEB JEST UPIECZONY jeżeli trzeba to kładę do piekarnika chleb odwrotnie spodem do wierzchu już bez blaszki i dopiekam go 5-8 minut, studzę na kratce chwilę bez przykrycia żeby odparował a potem pod scierką żeby skórka lekko zmiękła

PS. im więcej mąki pszennej dodamy tym chleb będzie bardziej pytlowy
im więcej mąki razowej pszennej lub żytniej tym chleb bardziej klejący i mokry
Nigdy nie dodaję zwykłych drożdży do ciasta, są bardziej żywotne i szybsze od dzikich i w sumie to one przerabiają ciasto a nie zakwas,
jeżeli chcemy chleb bardziej kwaśny to można dodać trochę kefiru zamiast wody
ktoś napisał że próbował piec chleb z mąki orkiszowej i wyszła glina ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby zamiast mąki pszennej pełnoziarnistej użyć właśnie orkiszowej a reszta składników bez zmian, pamiętajcie że różne mąki i proporcje dają właśnie inne smaki, szukajcie tego swojego niepowtarzalnego który smakuje waszej rodzinie

POWODZENIA

pozdrawiam Adam
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2020 22:29 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, minohiki, anaka, ewakatarzyna

Chleb domowy i bułeczki 07 Sty 2020 21:26 #686353

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Kaja, zakwas można latami przetrzymywać na sucho. Rozprowadzasz zakwas na papierze do pieczenia i suszysz. Później suchy placek kruszysz i chowasz do słoika czy torebki foliowej. Tak żeby nie łapał wilgoci.
Najlepiej to robić latem, przy suchej pogodzie gdy ryzyko zakażenia dzikimi drożdżami jest najmniejsze.
Później trzeba uwodnić i aktywować.

A to efekt sklerozy.
IMG_20200107_213044.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2020 21:38 przez newrom.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, pszczelarz5, minohiki, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.850 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum