TEMAT: Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :)

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 22 Paź 2016 14:45 #507334

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Żabulka, jakby to powiedzieć ;-) kupiłaś najbardziej popularną w okresie Halloween dynię, wykorzystywaną najczęściej do wydrążania jako lampionu, to typowa odmiana - przepraszam Cię bardzo - którą karmi się też zwierzaki, ale !!!! osobiście bardzo ją lubię we wszelkich zupach lub puree ( stosowanych później do ciast ).
Możesz nie pamiętać, moje dziecko :), ale kiedyś takie dynie były jedynymi dostępnymi na straganach .....
Dynia dynią, ale najbardziej podoba mi się Twój warsztat pracy i efekty przetwórstwa :kiss3:

Joliś, butternuty najlepiej pasują do faszerowania i zapiekania, a ja dodatkowo uwielbiam ją upieczoną w kawałeczkach z ziołami i ozdobione kawalątkiem masła. Ostatnio z ubiegłorocznego ( !!! ) butternuta zrobiłam zupę dyniową z postaci musu z papryką, ostrymi papryczkami i curry - rozgrzała lepiej niż nalewka ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Florka


Zielone okna z estimeble.pl

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 22 Paź 2016 21:39 #507389

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Ten warsztat pracy został uruchomiony za sprawą pewnych kusicielek z tego forum i ich przepisów. Smakowicie wyglądających zdjęciowo przepisów. Czy mam wytknąć je palcami (te kusicielki)?
Ty też byłaś jedną z nich! A ja od zawsze nie wierzyłam w swoje siły i talent przetwórczy! Pewne kulinarne wróżki pomogły mi w niego uwierzyć, więc dzisiaj im za te dobro bardzo dziękuję. Tu i teraz! :hug: :kiss3: :kiss3: :hearts:

PS: Anuś, a czy ta dynka nadawałaby się do zrobienia jej w occie, ale tak bardziej na słodko? :think: :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2016 21:42 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 22 Paź 2016 22:25 #507401

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Aniu te nowoczesne dynie na Halloween sa f1 i są udoskonalone. W smaku przypominają Rouge de Etampes. Bardzo dobre sa na słodkie przetwory.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 29 Paź 2016 15:28 #508253

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
Dyniowe 3-bit

Biszkopt

1,5 łyżki mąki
1,5 łyżki kakao
2 łyżki zmielonych wł. orzechów
1 łyżka bułki tartej
Ćwierć łyżeczki proszku do pieczenia
5 jajek
szczypta soli
5 łyżek cukru
1 łyżka oleju

Sypkie składniki ; mąkę , kakao , orzechy,bułkę tartą i proszek wymieszać.
W drugiej misce ubić na sztywno białka ze szczypta soli i nie przerywając ubijania dodajemy cukier a następnie po jednym żółtku.
Do puszystej masy dodać sypkie składniki , olej i wszystko delikatnie na jednolite ciasto wymieszać .
Tak przygotowane ciasto przelać na blaszkę 24x36 i piec w temp. 180 *C około 20 min.

Krem dyniowy

1/2 litra mleka
3-4 łyżki cukru
1 budyń waniliowy na 1/2 litra mleka
1 łyżka czubata maki ziemniacz.
3 żółtka
1/2 szkl. puree z dyni ( starkować , rozgotować i zmiksować )
1 kostka masła
2 cukry waniliowe
2-3 łyżki spirytusu

Mleko , budyń,mąkę ziemn. żółtka , cukier , dyniowe puree gotujemy ciągle mieszając na budyń. Studzimy
Masło ucieramy z cukrem waniliowym i stopniowo dodajemy zimny budyń. Na koniec wlewamy spirytus.

Dodatkowo;
Poncz
herbatniki szkolne ( ok. 44 szt )
1 puszka kajmaku
Biszkopt nasączyć ponczem a nastepnie wyłożyć krem dyniowy. Na kremie warstwa herbatników , potem kajmak lekko podgrzany i pozostałe ciastka .

Dyniowa śmietanka

1/2 l. śmietany kremówki
3/4 szkl. puree dyniowe
4 łyzki cukru pudru
3 czubate łyżeczki żelatyny
1/3 szkl. wody

Żelatynę rozp. w gorącej wodzie .
Dobrze schłodzoną śmietankę ubić na sztywno i cały czas mieszając dodawać stopniowo dyniowe puree oraz cukier puder . Następnie delikatnie , po trochu wlać ostygłą żelatynę i wymieszać.
Tak przygotowaną śmietankę wyłożyć na herbatniki . Całość posypać np. mielonymi orzechami lub tarkowaną czekoladą :)

Polecam do wypróbowania :)


5d1ef66d83.jpeg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka, Betula

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 29 Paź 2016 16:51 #508264

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ta dyniowa śmietanka jako dyżurny deser zagości u mnie na stałe.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 29 Paź 2016 17:15 #508270

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Słowiczku :supr3:
Bardzo, ale to bardzo dziękuję! Dyniowy krem i dyniowa śmietanka .... spełnił się mój dyniowy sen.
Ciacho wygląda obłędnie, bo choć pracochłonne ( a raczej czasochłonne ), to każdy szanujący się dynioholik powinien je zrobić chociaż raz w życiu :happy: A Halloween tuż tuż....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 30 Paź 2016 13:06 #508436

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Słowikowo! Elu, to ciasto wygląda genialnie, tak elegancko. Napewno je wypróbuję. Powiedz tylko jaką odmianę dyni do niego polecasz?
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 30 Paź 2016 13:23 #508438

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Kerstin2309, ja w tym roku sadziłem dynię Golias urosła do 50kg :)
Pozdrawiam, Michał

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 30 Paź 2016 13:34 #508440

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Świetnie że rośnie taka duża, miałabym co przerabiać!! :silly: A ja dzisiaj w pewnym miesięczniku znalazłam przepis na sernik dyniowy. Jutro go wypróbuję. :yummi: :yummi: :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2016 13:37 przez Forumowa Żabula.

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 20:22 #509241

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kolejny wariant zupy dyniowej.

Garść soczewicy, mały ziemniaczek, miseczka pokrojonej dyni, 1 cebulka, trochę posiekanej papryki słodkiej i ostrej, listek laurowy, kilka łyżek gęstego przecieru pomidorowego. Ostra papryka jest konieczna, bo grzeje w jesienne popołudnia, odgania wszelkie choróbska i chandrę :)
Gotuje się wszystko szybciutko i jeszcze szybciej zjada :happy:

zupa-dyniowa.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, słowikowo, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 20:38 #509247

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
Betula wrote:
Słowikowo! Elu, to ciasto wygląda genialnie, tak elegancko. Napewno je wypróbuję. Powiedz tylko jaką odmianę dyni do niego polecasz?

Betulko ,sorry , dopiero zauważyłam wpis Twój
Ja robiłam z dyni Bambino
jak masz inną dyńkę to też będzie dobra
Ciasto wcale nie jest pracochłonne , polecam szczerze :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 20:41 #509250

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Jutro zamierzam przywieźć wiadro jabłek ze wsi, trzy kilo marchwi. Do tego dynia. Będzie skoczek przecierowy a'la Kubuś.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2016 20:42 przez otojolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 20:48 #509257

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Alinko, widziałam taki kubek w gazetce reklamowej pewnego sklepu, ale zanim Adaś dojechał, zostały tylko te z "zupą gulaszową" :supr: Ten dyniowy jest rewelacyjny ! Wyobrażam sobie, jak smakuje zawartość ;-)

Joliś, czy taki sok pasteryzujesz ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 20:52 #509259

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Pierwszy raz będę robić. Ale się pasteryzuje.
Pozdrawiam. Jolka.

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 21:01 #509262

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
:bravo: super pomysł Jolu .
W tamtym roku robiłam
a w tym wszystko będąc w ogrodzie :garden1: :garden: wypiłam :drink1:
Przy takich upałach , w środku lata , czy może być coś lepszego ? chyba nie :)
Robiłam z dodatkiem wyciśniętego soku z pomarańczy ale to z cytryn okazał się lepszy
Jest trochę przy nim zabawy ale ... tylko się nie oparz dziewczyno :hearts:

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 22:13 #509277

  • Stasunia
  • Stasunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 314
  • Otrzymane dziękuję: 575
Przepięknie dziękuję :thanks: za super przepisy

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 22:31 #509282

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Dzięki Elu. Twarda sztuka jestem. Dam radę. Jak byłam w podstawówce nie było Kubusiów. Pojawiły się pierwsze Bobo Fruty dla dzieci. Kosztowały pięć bochenków chleba w PSS-ie przy rynku. Do tej pory pamiętam smak tego soku z dynią.
Pozdrawiam. Jolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, słowikowo

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Lis 2016 22:39 #509283

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
Pamiętam pierwsze Bobo ...:)
Swoim dzieciom z pod lady musiałam załatwiać
albo w kolejce swoje wystać a teraz tego tyle i pić nie chcą :(
Wolą to chemię w kolorowych butelkach fujjj...
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.320 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum