TEMAT: Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :)

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Paź 2017 18:04 #567787

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 14970
Cabello de Angel - Włosy Anioła

W Hiszpanii najczęściej używa się tej konfitury do nadziewania drożdżowych bułeczek ( brioszek ), albo naleśników podawanych z sosem karmelowym, albo jako dodatek do serów, głównie owczych.
Potrzebujemy:
1 dynię spaghetti ( np makaronową lub figolistną )
2-3 kubeczki cukru
1 cytrynę
laski cynamonu

Dynię kroimy na połówki, usuwamy pestki, wkładamy do garnka i zalewamy wodą tak, aby całkowicie przykryła dynię - gotujemy na dość dużym ogniu do miękkości - najlepiej wyjąć jedną połówkę i sprawdzić widelcem, czy łatwo wyskrobać miąższ. Jeśli nadal jest twardy, gotujemy dalej, aż pulpa zacznie odstawać od skórki. Nitki miąższu powinny być "al dente".

Wyskrobane nitki dyniowe przekładamy do garnka o grubym dnie. Skórkę z cytryny ścieramy nad garnkiem, dodajemy sok z owej cytryny, cukier i laskę cynamonu. Odstawiamy na kilka minut, aż dynia puści własny sok, który rozpuści cukier. Gotujemy całość na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż nitki staną się szkliste.

Jeśli chcemy przechowywać deser dłużej, możemy dodać więcej cukru - wówczas może stać w lodówce kilka miesięcy.
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Betula, Renia, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Paź 2017 18:30 #567791

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 7755
Dobrze, zrobiłam wczoraj, ale nie z tego przepisu. Wymyśliłam sama. To że sie polówki gotuje nie przyszło mi do głowy, przez to ze wcześniej pokroiłam włosy były krótkie. nie usunęłam dokładnie tej gąbki co jest w nasionach, ona się zachowuje jak głąb w pomidorach, psuje całość. Dzięki Aniu za przepis, następna dynię zrobię dobrze. Bo ten ulepek jest dobry.
Ostatnio zmieniany: 04 Paź 2017 18:30 przez Emalia112.

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Paź 2017 21:00 #567846

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2426
Znalazłam kolejną inspirację dyniowych wariacji, najwyższy czas zaczynać :) wrzucam tu może ktoś też się zainspiruje www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/dynia/przepisy.html
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Adasiowa

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 04 Paź 2017 21:11 #567851

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 14970
Mam zatem propozycję: aby każdy zakochany w dyni zrobił jedną potrawę z podanych w tym linku przepisów i zdał relację z przygotowań i obowiązkowo ocenił smak :)
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 05 Paź 2017 07:34 #567892

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
Ja dziś będę robiła albo zupę z mlekiem kokosowym albo ciasteczka jeszcze pomyślę :)
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 05 Paź 2017 11:20 #567932

• Renia
  • Renia's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 289
Całkiem niedawno Agusiak podawała linki na smakołyki z mojewypieki.com.
Ja też uwielbiam przepisy Pani Doroty - zajrzyjcie tam bo ma pełno wypieków z dynią. W zeszłym roku na urodziny męża piekłam do jego pracy m.in ciasto czekoladowe z kremem dyniowym i powidłami www.mojewypieki.com/przepis/ciasto-piern...dyniowym-i-powidlami
Świetne, nie za słodkie, jesienne mocno czekoladowe -musiałam upiec jeszcze do domu na niedziele :)

Innym blogiem z którego często korzystam to blog Kasi Guzik gotowanie cieszy - wypróbujcie jej sernik dyniowy gotowaniecieszy.blox.pl/2017/10/Przepisy-z-dynia.html albo zupę krem z gruszką.

I jeszcze dodam przepis na przepyszne ciasto dyniowe farmera :yummi:
malacukierenka.pl/ciasto-dyniowe-farmera.html
Bardzo prosty przepis - piecze sie jak muffinki - jedna miska suche, druga mokre i mieszamy razem. Fajne proste szybkie i smaczne.
Pozdrawiam, Renia :)
Ostatnio zmieniany: 05 Paź 2017 11:32 przez Renia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Adasiowa, Betula, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 05 Paź 2017 11:46 #567935

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
Reniu ja piekę tylko z MW ale "Kwestia smaku" jest przeze mnie odwiedzana dość często i tak sobie obiecuję ugotować coś z tej strony więc padło na dynię :)
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Renia

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 05 Paź 2017 12:17 #567937

• Renia
  • Renia's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 289
Dodałam linka Kwesti Smaku do zakładek w przeglądarce :) . Mam już podrukowane na najbliższy czas przepisy na placki dyniowe, gnocci, Zupa curry z dynią, szpinakiem i krewetkami i tarta z dynią i fetą. Tyle tego że jest co testować ;)
Pozdrawiam, Renia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 05 Paź 2017 20:33 #568041

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
I tak zaczęłam z tych inspiracji dyniowych od kaszotta ;) swoją drogą pychota, mąż coś się waha więc idę zjeść jego porcję :happy: I nie zjadłam jego porcji jak spróbował tak nie dał ani kruszka

20171005_1841211.jpg

www.kwestiasmaku.com/przepis/kasza-grycz...a-z-dynia-i-jarmuzem
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 05 Paź 2017 20:44 przez Agusiak.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Renia

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 06 Paź 2017 09:56 #568131

• Betula
  • Betula's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Marki/W-wa
  • Otrzymane dziękuję: 821
Z którego przepisu? Z tego na kaszę gryczaną z dynią i jarmużem?
Ja wczoraj robiłam risotto z dynią z tego przepisu:
www.olgasmile.com/risotto-z-dynia.html
Też bardzo dobre wyszło.
Pozdrawiam
Bea

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 06 Paź 2017 10:28 #568143

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 7755
A ja wczoraj robiłam swoje autorskie kotlety z dyni
1/2 l pure z dyni
1/2 kg startej na tarku dyni (grube do jarzyn) Używałam dyni typu Butercap czyli z tych sypkich kasztanowych
dwa jajka 4 duze łyzki maki.
Całość dobrze wymieszać na gładka mase doprawić w/g swoich upodobań formować kotleciki obtoczyć w bułce tartej, smażyć na 1,5cm oleju. Podawałam z adżiką. Wyszło 12 kotletów.
Po trzy na porcję trochę mało.
Ale potrawa ekstra. Zjedli bez grymasów "znowu dynia"
Ostatnio zmieniany: 06 Paź 2017 10:29 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 06 Paź 2017 11:59 #568159

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
Tak Bea
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 06 Paź 2017 19:38 #568221

• Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Platinum Boarder
Kolejna dyniowa rewelacja, polecam wszystkim łasuchom -obłęd. U mnie z dżemem z czarnej porzeczki i agrestu

20171006_1912001.jpg

www.kwestiasmaku.com/przepis/muffinki-dyniowe-z-musem-sliwkowym
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Betula

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 06 Paź 2017 19:55 #568229

• Betula
  • Betula's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Marki/W-wa
Mam dżem z rokitnika. Będzie idealnie pasował do tych mufinek. Dzięki za polecenie przepisu.
Pozdrawiam
Bea

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 07 Paź 2017 15:05 #568324

• anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 514
otojolka wrote:
Jutro zamierzam przywieźć wiadro jabłek ze wsi, trzy kilo marchwi. Do tego dynia. Będzie soczek przecierowy a'la Kubuś.

Jolu zainspirowałaś mnie. :hearts: Dziś robiłam taki soczek do obiadu. Proporcje "na oko" wyszło pysznie. Pierwszy raz uprawiam dynię no i wsiąkłam.... Wykorzystałam Muscat de Provence mega fajna dyńka :hearts:
Pozdrawiam serdecznie Ania.

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 07 Paź 2017 20:34 #568416

• Betula
  • Betula's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Marki/W-wa
Jeśli masz własne buraki to też warto dodać je w niewielkich ilościach do soku. Dzięki sokom z dodatkiem buraków właśnie i kaszy jaglanej moje dzieci mają wyniki morfologii, które wprawiają lekarzy w zachwyt :). Jedna pani doktor stwierdziła nawet, że moje ówcześnie dziesięcioletnie dziecko mogło by z takimi wynikami zostać honorowym dawcą krwi.
Buraki powinny być uprawiane ekologicznie. I nie każdy może regularnie pić taki sok. Przeciw wskazaniem mogą być np. niektóre choroby nerek.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2017 20:35 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 07 Paź 2017 20:55 #568419

• anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Platinum Boarder
Buraki mam i to ekologiczne. Dziękuję Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 08 Paź 2017 10:47 #568485

• anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Platinum Boarder
Podam przepis na Ciasto czekoladowe z dynią
Ciasto
3 jajka
3/4 szkl. cukru
1/3 szkl. oleju
1/2 szkl. pure z dyni
10 dag posiekanych orzechów
10 dag gorzkiej czekolady
12 dag mąki pszennej
2-3 łyżki kakao
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Polewa
6 dag czekolady gorzkiej lub mlecznej
1 łyżeczka masła
1 łyżka śmietany 18%

Przygotowanie
Wszystkie składniki na ciasto powinny być w tem. pokojowej.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub mikrofali, ostudzić. Białka ubić na sztywno, stopniowo dodawać cukier, cały czas miksując. Dodać żółtka, olej, czekoladę i puree z dyni, miksować.
Następnie wsypać przesianą mąkę, proszek do pieczenia, kakao oraz orzechy. Delikatnie wymieszać. Powstałą masę przelać do tortownicy o średnicy 23 cm wyłożonej papierem do pieczenia (tylko dno)
Pies w 180st.C przez ok. 30-35 minut do suchego patyczka. Po upieczeniu ostudzić.

Polewa
Czekoladę posiekać, rozpuścić w garnku razem z masłem i śmietanką w kąpieli wodnej, wymieszać do uzyskania gęstej błyszczącej polewy.

Ostudzone ciasto polać polewą i od razu pokroić. Odstawić do zastygnięcia polewy.

SMACZNEGO

Polecam wszystkim którzy lubią czekoladowe wypieki. Pycha, jest wilgotne pewnie dzięki dyni :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczelarz5

Moderatorzy: TeBe, pszczelarz5
Wygenerowano w 0.130 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum