TEMAT: Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :)

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 08 Paź 2017 16:41 #568532

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
:yummi: się zaśliniłam :)
Pozdrawiam
Aga


Zielone okna z estimeble.pl

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 08 Paź 2017 18:01 #568551

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3556
Ja też ;) . Muszę jednak poczytać wątek dyniowy i posiać w przyszłym roku jakąś "ciastową".
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 08 Paź 2017 18:28 #568555

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Haniu po za bezłupinowymi , które są trochę wodniste (ale od biedy też mogą być) wszystkie są "ciastowe"
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2017 18:28 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 14 Paź 2017 18:17 #569641

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Adasiowa wrote:
Cabello de Angel - Włosy Anioła

W Hiszpanii najczęściej używa się tej konfitury do nadziewania drożdżowych bułeczek ( brioszek ), albo naleśników podawanych z sosem karmelowym, albo jako dodatek do serów, głównie owczych.
Potrzebujemy:
1 dynię spaghetti ( np makaronową lub figolistną )
2-3 kubeczki cukru
1 cytrynę
laski cynamonu

Dynię kroimy na połówki, usuwamy pestki, wkładamy do garnka i zalewamy wodą tak, aby całkowicie przykryła dynię - gotujemy na dość dużym ogniu do miękkości - najlepiej wyjąć jedną połówkę i sprawdzić widelcem, czy łatwo wyskrobać miąższ. Jeśli nadal jest twardy, gotujemy dalej, aż pulpa zacznie odstawać od skórki. Nitki miąższu powinny być "al dente".

Wyskrobane nitki dyniowe przekładamy do garnka o grubym dnie. Skórkę z cytryny ścieramy nad garnkiem, dodajemy sok z owej cytryny, cukier i laskę cynamonu. Odstawiamy na kilka minut, aż dynia puści własny sok, który rozpuści cukier. Gotujemy całość na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż nitki staną się szkliste.

Jeśli chcemy przechowywać deser dłużej, możemy dodać więcej cukru - wówczas może stać w lodówce kilka miesięcy.

Właśnie robię konfiturę z dyni figolistnej z powyższego przepisu, z tą jednak różnicą, że zamiast gotowania dość dużego kawałka , piekę ją w piekarniku. Pachnie bardzo apetycznie, jakbym piekła ciasto.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 15 Paź 2017 19:13 #569864

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Kolejny przepis na dynię sprawdzony, pycha:) u mnie w wersji bezmięsnej z dodatkiem pasty curry, troszeczkę el'diablo ;)
www.kwestiasmaku.com/przepis/zupa-dyniowa-z-mlekiem-kokosowym
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 17 Paź 2017 15:43 #570114

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Kotlety z dyni
Do kotletów nadaje się dynia, o sypkim zwięzłym miąższu typu Buttercap, Pink banana, Australian Butter, itp.
!/2 l purre z dyni
1 l startej na grubym tarku dyni
1 mała cebula starta na tarku
2 łyżki maki
1 łyżka płaska maki ziemniaczanej
2 łyzki bułki tartej
sól, pieprz przyprawy w/g uznania
Wszystkie składniki wymieszac (ciasto nie powinno być zbyt luźne, ale jeżeli, to dodać jeszcze łyżkę bułki tartej) formować kotleciki obtoczyć w bułce tartej i smażyć na oleju, na niezbyt ostrym ogniu.
Wychodzi ok 12 kotlecików i to jest trochę mało dla 4 osób. Ja podawałam z sosem pieczarkowyma
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, rozalia, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 19 Paź 2017 07:53 #570311

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Kolejny przepis na słodkości z dyni. Wczoraj zrobiłam te muffinki i są pyszne. Jeśli ktoś nie lubi czekolady to może wrzucić suszone owoce myślę że też będą pyszne. Ja miałam chęć na żurawinę ale zrobiłam z czekoladą bo żurawinę wykorzystałam do owsianych które nam nie smakowały
www.mojewypieki.com/przepis/muffiny-dyni...ranczowe-z-czekolada
Pozdrawiam
Aga

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 19 Paź 2017 20:24 #570421

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
W książce pt. "Kalendarz kwiatów i poezji" z 1992 r ( przedruk z wydania angielskiego ) znalazłam taki przepis na placki z dyni, który zamierzam niebawem wypróbować - zauważcie, że pochodzi z czasów, kiedy w Polsce królowała jedyna dynia: "duża pomarańczowa". Teraz, kiedy mamy dostęp do różnych odmian, można wykorzystać swoją ulubioną :)

PLACKI Z DYNI - pieczone w piekarniku

300g pure z dyni
25 g masła
1 łyżeczka cukru pudru
1 łyżeczka miodu
1 jajko
250g mąki z odrobiną proszku do pieczenia ( osobiście dam ćwierć łyżeczki )
szczypta soli
1 łyżeczka cynamonu
3/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
3/4 filiżanki mleka

Piekarnik rozgrzać do 230 stopni ( chyba za dużo? ). Utrzeć dynię z roztrzepanym jajkiem. Masło utrzeć z cukrem i miodem, a następnie dodawać dynię z jajkiem. Przesiać mąkę z przyprawami i dodawać ją do masy na przemian z mlekiem. Jeśli całość jest za gęsta, dodać jeszcze mleko.
Ciasto wyłożyć na stolnicę ( blat ), krótko zagnieść i rozwałkować na placek grubości 2 cm. Wycinać okrągłe racuszki, układać na natłuszczonej blaszce. Piec 12-15 min.

Może warto spróbować ciasteczek sprzed ćwierćwiecza :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 19 Paź 2017 21:04 #570434

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Mnie osobiście irytują przepisy typu własnie gdzie jest proporcja "troszeczkę, odrobina, porządna garść itd." dziękuję Aniu że napisałaś ile tego proszku wsypiesz :) poczekam na twoje sprawozdanie z wypróbowania tych placuszków :)
Pozdrawiam
Aga

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 19 Paź 2017 21:18 #570436

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dopiero w niedzielę, Aguś, jak dobrze zaplanuję rozkład dnia. Ale uparłam się, że wypróbuję, zwłaszcza, że mam pyszny miód od pewnego przemiłego pszczelarza :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 20 Paź 2017 22:38 #570666

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
20171020_195342.jpg

Pizza dyniowa z grzybami :woohoo:
Na ciasto poszło pure z dyni (zamiast sosu pomidorowego),na wierzch podsmażone grzybki leśne z cebulką i ser pleśniowy + posypane goudą
Mąż początkowo sceptyczny jednak wcinał aż się uszy trzęsły. Wyszło że jednak za mało zrobiłam...
Pozdrawiam, Renia :)
Ostatnio zmieniany: 20 Paź 2017 22:38 przez Renia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 22 Paź 2017 15:02 #570835

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Wykorzystałam połowę dyni Banana Blue do zrobienia dżemu, a właściwie musu dyniowego z pigwowcem. Polecam wszystkim łasuchom, będzie nadawał się do naleśników, racuchów, słodkich bułeczek i do przełożenia ciasta. Miąższ tej odmiany jest suchy, sypki, twardy i bardzo słodki, a więc idealny na wszystkie słodkie przetwory i do ciast.

DŻEM Z DYNI I PIGWOWCA

1 kg dyni obranej ze skóry, pokrojonej w kostkę i rozgotowanej w minimalnej ilości wody
300 g pigwowca ( można dać zamiast tego sok z 1 cytryny albo z 2 pomarańczy )
350 g cukru
1 opakowanie Żelfiksu 1:3
skórka starta z 1 pomarańczy ( dałam łyżeczkę ekstraktu z pomarańczy )

Jabłuszka pigwowca rozgotowałam w małej ilości wody i przetarłam przez sitko, aby pozbyć się skórek i pestek. Rozgotowaną dynię blendujemy. W garnku połączyłam obie pulpy, dodałam torebkę Żelfiksu i zagotowałam. Wsypałam cukier i dołożyłam ekstrakt, gotowałam 3 minuty. Gorącą masę przełożyłam do słoiczków i postawiłam do góry dnem na 5 minut.
Mus jest słodko-kwaśny, puszysty, bardzo aromatyczny :)
Adasiowa wrote:
Dynia Banana Blue - została już rozbrojona, z części zrobiłam dżem z pigwowcem i Żelfiksem, a reszta jest pieczona na pulpę i będzie wykorzystana do ciast i racuchów. Miąższ tej odmiany jest suchy, zwarty, twardy, słodki.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 22 Paź 2017 15:55 #570853

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Ze wspomnianej w poprzednim poście dyni Banana Blue popełniłam jeszcze niedzielne ciasto; dyńka występuje w nim w dwóch postaciach: starta dodana do ciasta i jako masa do posmarowania wierzchu. Górę zdobi polewa czekoladowa :)

CIASTO DYNIOWE Z CZEKOLADĄ I POLEWĄ

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 22 Paź 2017 16:28 #570861

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1844
  • Otrzymane dziękuję: 6132
Wygląda wspaniale! Obliczyłam,że przez tydzień zjadłam kostkę masła i szklankę cukru w cieście z dyni.To dla moich bioder jest stanowczo zbyt dużo i dlatego teraz postanowiłam tylko oglądać takie smakowitości.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 15 Lis 2017 21:56 #574862

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Aniu prosiłaś o przepis na curii z dyni, jutro to robię z ryżem.

Masala z dyni Ja ja robiłam z cukinii

Mała, najlepiej niedojrzała dynia (obrana) ( chodzi o to by nie rozlatywała sie po ugotowaniu)- pokrojona w kostke 1 l
Cebula-1 szklanka posiekana
Zgnieciony imbir-1 łyżka
Zgnieciony czosnek-1 łyżka
Jalapenos / Green Chili-1 posiekane
Duże pomidory-2 (puree, przecier)
Zmielona kolendra - 1 łyżka
Mielony kminek-1 łyżka
Curri-2 łyżeczki
Łyżeczka z kurkumy-1
Czerwony Chili w proszku (Cayenne)/ świeże drobno pokrojone w/g uznania
Kubki z wodą - 2
Sól dla smaku
Olej - 3 łyżki
Instrukcje
Na patelni rozgrzej olej i dodaj cebulę.
Smażyć do lekko złocistego i dodać imbir i czosnek.
Dodaj przyprawy i smażyć na małym ogniu przez około 2 minuty, ciągle mieszając. Dodaj chili jalapeno / zielone
Dodaj przecier pomidorowy i gotuj na średnim ogniu, aż olej zacznie oddzielać się od boków (około 8 minut)
Dodaj kawałki dyni. Dobrze wymieszaj. Dodaj sól i wodę. Dobrze wymieszaj, przykryj i gotuj na średnimmogniu aż do pełnego ugotowania (około 10-15 minut)
Podawaj gorące
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 15 Lis 2017 22:22 #574865

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Emalko, zrobiłam jakieś dwie godziny temu korzystając z kilku przepisów - połączyłam je w jeden i jutro opiszę. W każdym razie curry wyszło rewelacyjnie i wchodzi na stałe do jesienno-zimowego jadłospisu.
Bardzo Ci dziękuję za Twoją masalę - widzę, że przyrządzanie jest niemal identyczne jak w przypadku curry, z tą różnicą, że dodałam plasterki pieczarek, półplasterki marchewki i ziarna gorczycy, a zrezygnowałam z czosnku i dodatku wody. Dorzuciłam garść natki pietruszki.
Dynia to Uchiki Kuri. Może uda się wrzucić wieczorem zdjęcie, bo naprawdę warto to zrobić - pyszności :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 16 Lis 2017 00:21 #574879

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Pieczona dynia

Dynię obieramy ze skórki, wykrawamy miąższ. Kroimy na kostkę, grubszą kostkę.
Potem posypujemy przyprawą do gyrosa i ziołami prowansalskimi.
Piec 40 minut w temp. 220 stopni. Świetny dodatek do obiadu jak i przekąska ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaja

Cukinia, dynia - najlepsze przepisy! Sprawdzone, smaczne :) 09 Gru 2017 21:13 #578142

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Adasiowa wrote:
Syrop ów robi się bajecznie prosto, a jeszcze bardziej bajecznie smakuje :)

SYROP DYNIOWY

Otóż bierzesz 1,5 szklanki wody i 1,5 szklanki cukru ( może być biały, albo pół na pół z brązowym ) i gotujesz do zawrzenia, Zmniejszasz płomień ( moc kuchenki ) i niech sobie syrop pyrka. W międzyczasie przygotowujesz przyprawy: 1,5 łyżeczki cynamonu, po 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej, imbiru, 3-4 goździki, ze trzy kulki ziela angielskiego oraz kawałek skórki pomarańczowej.
Pod ręką musisz mieć także 1/2 szklanki puree z dyni ( zrobiłam z Uchiki Curi po raz pierwszy, bo zazwyczaj robię z karety kopciuszka, Rouge d'Etampes ). Przyprawy oraz dynię dodajesz do pyrkającego syropu, szybko zmniejszasz płomień i podgrzewasz całość około 10 minut. Studzisz, przecedzasz i gotowe :)
Jest bardzo słodki i gęsty, pachnący, możesz śmiało dodać go do naleśników, racuchów czy sałatki owocowej.

Naprawdę polecam :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, bietkae, pszczolka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.266 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum