TEMAT: Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 14 Gru 2014 13:55 #320838

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ciasteczka na skwarkach :)
Udało mi się znaleźć informację, że owe ciasteczka są wypiekane tradycyjnie na Śląsku na Boże Narodzenie, gdzie wykorzystuje się skwarki pozostałe po wytopieniu smalcu ...
Aby uzyskać skwareczki wytopiłam 1 kg surowej słoniny, uzyskując 25 dkg skwarek.

Do tej ilości chrupiących, złocistych "skrzyczków" ( zmielonych przez maszynkę ) dodałam:
- 60 dkg mąki
- 25 dkg cukru
- 4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 żółtka
- 150 ml kwaśnej śmietany
Z powyższych składników szybciutko zagniotłam kruche ciasto, rozwałkowałam i za pomocą małej szklanki wykrawałam ciasteczka. Pieczemy je w temp. 170 stopni do uzyskania pięknego, złotego koloru - mniej więcej 15 minut.


Za jednym zamachem upiekło się nam kilka blach pierniczków z przepisu Babci Michała; zgodnie z obietnicą, do części ciasta dodałam proszek do pieczenia, do drugiej - sodę oczyszczoną. Różnica ... hmm.., te z sodą są na pewno bardziej pulchne i bardziej wyrosły :), natomiast smakowo są nie do odróżnienia :) - oba rodzaje przepyszne!





Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 14 Gru 2014 13:56 przez Adasiowa.


Zielone okna z estimeble.pl

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 16 Gru 2014 18:54 #321231

  • Roma
  • Roma's Avatar
Nasze dzisiejsze pierniczki

2-DSCF0002_2014-12-16.jpg


3-DSCF0003_2014-12-16.jpg


3-DSCF0006.jpg


1-DSCF0017_2014-12-16.jpg


5-DSCF0010.jpg

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 17 Gru 2014 10:09 #321329

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Super :woohoo: U mnie nie ma komu zabrać się za dekorowanie. Chyba muszę sama ;)

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2014 19:12 #322212

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
Już gotowe ciasto "Wiśniowy sad..."

CIMG210001.jpg


CIMG209501.jpg


CIMG2101.jpg


ale zapachy się unoszą... mniam aż mi ślinka cieknie ale muszę się powstrzymać, na Święta to na Święta...

Jak będzie rozkrojone to pokaże jak wygląda w środku może i was weźmie chęć na takie wiśniowe co nie co... ja po prostu Uwielbiam wiśnie w połączeniu z migdałami i wanilią ... a Wy?
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________
Ostatnio zmieniany: 22 Gru 2014 19:17 przez Sinthell.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 26 Gru 2014 12:53 #322686

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Najczęściej odwiedzane w czasie Świąt miejsce w domu- kącik łasucha :devil1:

Synkowie dorośli, jeden ponad, drugi prawie 190 cm, więc apetyty bardzo dorosłe, a mentalność dzieci :happy3: jest u nas świąteczną tradycją i koniecznością :happy: przygotowanie duuużej ilości łakoci- pieczonych, suszonych, prażonych, kandyzowanych...


Kcikasucha2014.jpg



Kandyzowane pomarańcze i cytryny w syropie - pycha :P przepisy znalezione w necie, niedawno widziałam w sklepiku herbaciano-kawowym, malutkie słoiczki z tymi dodatkami do herbaty- cena :jeez: warto więc samemu przygotować je na zimowe wieczory:

Na 2-3 cytryny pokrojone w plastry 0,5- 0,7 cm - zagotować szklankę wody ze szklanką cukru, do gotującego się syropu włożyć pokrojone krążki i trzymać na małym ogniu aż do zeszklenia się cytryn, ok. 2 godz. Wystudzić, dobrze jest po kilku godzinach jeszcze raz podgrzać i popyrkać na małym ogniu. Po ostudzeniu przełożyć do słoika, wstawić do lodówki i używać do napojów gorących i zimnych.
Do pomarańczy użyć większej ilości syropu, można dodać laskę wanilii lub ulubione korzenie. Pomarańcze po kandyzowaniu można suszyć w suszarce do grzybów lub piekarniku, a potem oblać rozpuszczoną czekoladą, ale można też jak na zdjęciu, umieścić w słoiku w syropie.


Kcikasucha2014-1.jpg


Kruche ciasteczka cytrynowe.


Kcikasucha2014-2.jpg


Reniferki przygotowane przez ulubionych malutkich sąsiadów i moje pierniki, wg. przepisu Michała- pyszne są :hearts:

Kcikasucha2014-3.jpg
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Adasiowa

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 28 Gru 2014 23:02 #323005

  • Roma
  • Roma's Avatar
constancja wrote:
:yummi:

Świąteczne ciasto pomarańczowo marcepanowe

(podwójna porcja na dużą blaszkę z wyposażenia piekarnika – szer. 60 cm)

Składniki:
- 2 litry konfitury pomarańczowej (przepis poniżej)
- 300g surowej masy marcepanowej
- 200g cukru pudru
- 1 kg mąki pszennej
- 500g masła ( można oczywiście użyć margaryny ale to właśnie masło decyduje o fantastycznym smaku ciasta)
- 150 – 200g cukru
- 2 opakowania cukru waniliowego
- 8 żółtek
- 8 łyżek kwaśnej, gęstej śmietany
- 200g bułki tartej
- 16 – 20g drożdży suszonych

Sposób wykonania:

1) Konfitura pomarańczowa
3 kg obranych i pokrojonych jabłek uprażyć z łyżką masła i powoli odparować nadmiar soku. 1 kg obranej i pokrojonej w kostkę pomarańczowej dyni również udusić z łyżką masła.
4 duże pomarańcze sparzyć i dokładnie obrać ze skórki, Niewielką część skórki drobniutko posiekać, a miąższ pokroić w kostkę. Jabłka, dynię i pomarańcze wymieszać i nadal powolutku smażyć. Dodać sok z 1 cytryny, cukier waniliowy, imbir do smaku. Przed końcem smażenia dodajemy cukier ale jego ilość zależy od smaku jabłek , pomarańczy i naszego smaku. Z podanej ilości powinny nam wyjść 2- 3 słoiki o pojemności 1 litra każdy.

2) Ciasto ( krucho drożdżowe)

Mąkę wymieszać z cukrem, cukrem waniliowym i suszonymi drożdżami. Dodać masło i dokładnie posiekać z mąką. Zrobić dołek i wlać 8 żółtek oraz śmietanę. Szybko zagnieść ciasto. Podzielić tak, żeby otrzymać 2 duże, równej wielkości kulki i jedną małą, którą po rozwałkowani użyjemy do wycinania gwiazdek.
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia
Jedną dużą kulkę rozwałkować tak, żeby dokładnie przykryła dno blaszki. Ponakłuwać i wysypać na powierzchnię ciasta połowę przygotowanej bułki tartej. Bułka wpije nadmiar wilgoci z konfitury i zapobiegnie rozmiękaniu ciasta . Na ciasto wykładamy konfiturę i przysypujemy ją pozostałą bułką tartą.
Surową masę marcepanową ( ja kupuję w Lidlu w kostkach 200 gramowych) zagnieść z cukrem pudrem tak, żeby wchłonęła cały cukier. Łyżkę cukru pudru pozostawiamy do podsypania przy rozwałkowaniu marcepanu. Rozwałkowanym płatem masy marcepanowej przykrywamy konfiturę.
Rowałkowujemy drugą kulkę ciasta i przykrywamy dokładnie całość łącznie z brzegami.
Z małej kulki ciasta, po rozwałkowaniu (grub ok. 5mm) wycinamy gwiazdki, które smarujemy od spodu białkiem i lekko dociskając przyklejamy do ciasta.
Całość pozostawiamy na około 20 minut do wyrośnięcia, po czym wkładamy do nagrzanego (189 – 190*C) piekarnika. Pieczemy 40 do 50 minut. Jeszcze ciepłe lukrujemy. Najlepszy jest szybki lukier z cukru pudru i soku cytrynowego.





Smacznego!
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2014 10:54 przez Roma. Powód: dodano fotki

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 27 Lis 2015 22:51 #415868

  • Madziara
  • Madziara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 306
  • Otrzymane dziękuję: 392
Sinthell wrote:
Już gotowe ciasto "Wiśniowy sad..."

CIMG210001.jpg


CIMG209501.jpg


CIMG2101.jpg


ale zapachy się unoszą... mniam aż mi ślinka cieknie ale muszę się powstrzymać, na Święta to na Święta...

Jak będzie rozkrojone to pokaże jak wygląda w środku może i was weźmie chęć na takie wiśniowe co nie co... ja po prostu Uwielbiam wiśnie w połączeniu z migdałami i wanilią ... a Wy?

Co prawda minal prawie rok od Twojego wpisu,ale mam wielka prosbe.Moglbys podac przepis na to ciacho,wyglada niesamowicie,a jeszcze lepiej pewnie smakuje :flower2:
Serdecznie pozdrawiam,Magda :)

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 30 Lis 2015 18:27 #416347

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Romciu, ja tylko na chwilę, kilka dni temu wpadłam na ten wątek, bo Święta na horyzoncie...I donoszę uprzejmie, że Twój przepis na śledzie, zalewane podduszoną na oleju cebulką, jest GENIALNY!!! Śledzie wypróbowane i nie tyle zjedzone co pożarte! Dotąd robiłam niby podobnie, tzn. dodawałam cebulkę zagotowaną przez 2-3 min. plus reszta tak samo, ale jednak zeszklenie cebulki na oleju z przyprawami to nowy idealny smak! Dzięki za wstawienie przepisu.
Jutro zabieram się za "łuskanie" orzechów włoskich (obrodziły w tym roku), bo "bakalii" (z dyni, dzięki Ani i Hiacyncie) mam już sporo do świątecznych wypieków.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 01 Gru 2015 22:52 #416616

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dlaczego tylko na chwilę? a może jakieś przepisy świąteczne?

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 02 Gru 2015 12:24 #416669

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Przepisy mam ogólnie znane, ale napiszę o wigilijnym barszczu grzybowym i wigilijnych pierogach mojej mamy, bo to może mniej znane:

Wigilijny biały barszcz grzybowy

Kilka dni wcześniej musimy sobie nastawić zakwas, jak na żurek. Jeśli ktoś nie zdąży to można użyć gotowego z butelki, chociaż to "nie to".
Suszone grzyby moczymy przez noc (duuużo tych grzybków). Rano dokładnie płuczemy i gotujemy.
W innym garnku gotujemy bulion warzywny, warzywa potem wyjmujemy i użyjemy np. do sałatki. Grzyby po ugotowaniu wyjmujemy, większe kroimy na paseczki, mniejsze zostawiamy w całości, potem wraz z wywarem grzybowym wrzucamy do zupy. Chwilę gotujemy, dodajemy zakwas żurkowy (ile to zależy od Waszego smaku), można dodać trochę mąki rozbełtanej wcześniej z zimną wodą (jeśli ktoś uzna, że zupa jest zbyt rzadka, ale sam ukiszony barszcz, tj. zakwas, jest już wystarczająco gęsty), potem trochę śmietany. Dosmaczamy. Barszcz ma smak mocno grzybowego żurku czy też białego barszczu ale kolor jasnej kawy z mlekiem. Dlatego tak dużo grzybków się dodaje, więcej niż do innej zupy grzybowej. I nie wymaga już dodawania np. makaronu, wkładka grzybowa jest wystarczająca.
Barszcz ten jest tak grzybochłonny, że gotuję go tylko raz w roku, nie mam nigdy aż tak dużego zapasu suszonych grzybów, by sobie częściej pozwolić na taką rozrzutność. Najlepsze są prawdziwki, ale dodaję też trochę podgrzybków, by był ciemniejszy wywar.

Pierogi ze słodkiej kapusty z grzybami

Garść grzybów namoczyć na noc, wypłukać i ugotować w niewielkiej ilości wody (wywar przyda się do zupy).
Dużą kapustę (albo 2 mniejsze, wygodniej) pokroić na 4 części i ugotować w osolonej wodzie. Wystudzić, najlepiej zostawić na noc. Potem mocno odcisnąć z wody (ja uszyłam sobie specjalny trójkątny woreczek z grubej tetry). Zeszklić na oleju 2 duże cebule i zemleć razem z kapustą i grzybami. Dodać pieprzu i podduszać jakiś czas w grubym rondlu, mieszać i dosmaczać do czasu gdy uznamy, że smak już wyborny.
Farsz jest pracochłonny, dlatego można go sobie wcześniej przygotować i zamrozić. Można również zamrozić gotowe pierogi.
Próbowałam kiedyś robić farsz z posiekanej słodkiej kapusty i już nie mielić przez maszynkę ale to jednak nie to.
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2015 12:27 przez nusia. Powód: poprawki
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 09 Gru 2015 14:01 #417487

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
na wstępnie, chciałabym przeprosić, że dziękuję tylko trzem paniom za przepisy na śledziki, ale tylko te przepisy z racji smaka na śledzika ;) na razie udało mi się wypróbować, potwierdzam są mega pyszne, Krzysiu, Aniu-Adasiowa, Romo :thanks:
jak znajdę chwilkę muszę wypróbować przepisy na pierniczki!
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Adasiowa

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 22 Gru 2015 10:59 #419027

  • Roma
  • Roma's Avatar
elsi wrote:
Podam przepis na te moje kulebiaczki, z głowy, ale mam nadzieję, że o wszystkim pamiętałam, w domu sprawdzę i potwierdzę:
Ciasto krucho-drożdżowe:
Pół kg mąki posiekać z kostką masła lub margaryny (25 dag).
W dołek wlać 2 dag drożdży roztartych z 2 płaskimi łyżkami cukru, wsypać szczyptę soli,
dodać 2 jajka i 2 żółtka, 1/3 szklanki gęstej śmietany i zagnieść elastyczne ciasto.
Porada - zawsze na początku odsuwam część mąki na bok i dogniatam na końcu, ile wejdzie.
Ciastem zawijam farsz, jak na pierogi, z tym, że po zlepieniu podwijam końce do zlepienia i kładę "szwem" na blaszce.
Wtedy przybierają kształt malutkich podłużnych bułeczek - wiem, wiem, bardziej gmatwam niż tłumaczę, może fotkę dam:

Smaruję je rozmieszanym jajkiem (błyszczą się) i posypuję część kminkiem (dla smakoszy tegoż)
Piekę je w piekarniku nagrzanym do 180* do zrumienienia, około 15-20 minut, zależy od piekarnika.
Nadziewam zwykle pieczarkami. Podsmażam na maśle cebulkę (np. 3), dodaję pokrojone w kostkę pieczarki (np. 1 kg),
trzeba odparować, aby farsz nie był mokry, przyprawić solą i pieprzem. Nadziewać wystudzonym farszem.
Można też użyć farszu z mięsa, kaszy gryczanej z serem i masłem (kaszaki), ale nam najbardziej smakują z pieczarkami.

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 23 Gru 2015 22:41 #419215

  • danutal
  • danutal's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 937
  • Otrzymane dziękuję: 1269
Romuś, dzięki Ci bardzo za wspaniałe śledziki w zeszklonej cebulce, rewelacyjne! Nigdy tak zmacznych nie jadłam.
Krzysiu, wykorzystałam również Twój przepis na krem z kaszy manny.Przełożyłam nim murzynka, zgodnie z Twojąsugestią.Myślę,że wszystkim będzie smakował.
Pozdrawiam.Danuta
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Krzysia

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 24 Gru 2015 06:19 #419266

  • milena1
  • milena1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 14
Szkoda, ze tak póżno tu zajrzałam, bo śledzie już zrobione.Zawsze robię z cebulką i olejem, plus przyprawy. Kiedyś oglądałam Magdę Ges... poradziła ,żeby cebulkę nasolić i wydusić w ścierce. Też dobry sposób na pozbycie się śluzu , goryczki z cebuli.
Romo Twój sposób na sledzie wykorzystam z gory dziękuję za przepis.
Ja podzielę się przepisem na masę z kaszy manny z orzechami, można wykorzystać do różnych ciast.
10 dkg orzechów
2 czubate łyżki kaszy manny
3/4 szkl cukru
1 szkl mleka
cukier waniliowy
1/2 kieliszka rumu
kostka masła
Mleko zgotować z cukrami, doać kaszę, orzechy.
Utrzeć masło , dodć ugotowany krem rum.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 12 Sty 2017 12:36 #517386

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
Dzięki tej stronie, ściągnęłam sobie kilka przepisów, które zastosuję u siebie.
:flower2:

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 02 Gru 2017 10:25 #577222

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Śledź w jogurcie

Płaty śledziowe wymoczyć,pokroić w kwadraty.
Cebulkę pokroić w kostkę i sparzyć we wrzątku z łyżką octu.Nie odbija się wtedy i dłużej postoi.
Jabłko zetrzeć na grubych oczkach.
Ogórek kwaszony pokroić w kosteczkę.
Jogurt naturalny połączyć z łyżeczką musztardy i doprawić solą i pieprzem.
Wszystko połączyć.
Smacznego.

Ostatnio jest to nasz świąteczny śledziowy hicior.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2017 10:26 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, rozalia

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 02 Gru 2017 10:36 #577223

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Lucysia czy jogurt można zastąpić śmietaną?

Potrawy Wigilijne-przepisy kulinarne na święta i Nowy Rok dla każdego 02 Gru 2017 11:52 #577233

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ja robię z jogurtem bo ciut mniej kalorycznie i bardziej mi smakuje jak na tłustej śmietance.Myślę jednak,że jak będzie kwaśna śmietanka to też będzie dobrze.

Schab gotowany
Jest to mój hit od kilku lat.Mało pracy,samo się robi :P ,smaczny i wielofunkcyjny kawał mięcha.

Schab taki jaki zmieści się na prosto do waszego garka.
Wody tyle żeby zakryła mięso.Dodać 1 łyż.majonezu-rozmieszać rózgą,pół szkl soli na 1kg mięsa,ze 6 ząbków czosnku,1 łyżeczka pieprzu ziołowego,liść laurowy,ziele angielskie.I takie przyprawy jakie lubicie.

Wykonanie:
Wodę z przyprawami zagotować.Ostudzić,włożyć mięso,gotować 20-30 min.Wyłączyć gaz.Zostawić aż wystygnie.Ja gotuję wieczorem i zostawiam do rana.Zagotować ponownie około 20 min. Wystudzić,wyjąć.Gotowe.
Mięsko można na kanapki jak wędlinkę traktować.Można też jako mięsko do obiadu grubej ukroić,tylko sosik do tego potrzebny.Żeby na talerzu takie suche nie było.
Schab jest pyszny.Smacznego.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2017 11:55 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.471 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum